KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II
Czas realizacji: 45 minut
TEMAT: Jak rozmawiać, gdy mamy różne poglądy?
CELE:
- uczeń rozróżnia komunikaty bezpośrednie i pośrednie,
- wyraża słownie swoje uczucia,
- umie konstruktywnie prowadzić dialog w sytuacji konfliktowej.
METODY: pogadanka, praca z tekstem, elementy wykładu, praca w grupach, drama – przyjmowanie ról.
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki „Jak się teraz czujesz?”, kartki z dialogami, plansze z informacjami o komunikatach bezpośrednich i pośrednich, plansza „Rodzic zmęczony”, schemat komunikatu bezpośredniego, opisy sytuacji do pracy w grupach, tekst bajki B. Ferraro „Drapieżnik”.
PRZEBIEG
· Zabawa z kartkami „Jak się teraz czujesz?”
· Nauczyciel informuje o temacie lekcji, następnie rozdaje kartki z dialogami – rozmowy osób, które mają odmienne poglądy. Poleca, by uczniowie znaleźli różnice.
PIERWSZY DIALOG |
DRUGI DIALOG: |
– pełen agresji – rozmówcy atakują siebie nawzajem |
– pozbawiony agresji – każdy mówi o sobie (o tym, co myśli lub czuje) |
· Informacje o komunikatach bezpośrednich i pośrednich – nauczyciel umieszcza na tablicy plansze:
- dotyczą bezpośrednio przyczyny konfliktu - informują o odczuciach i sadach mówiącego - wyrażają oczekiwania mówiącego - są pozbawione agresji - nie wywołują negatywnych emocji - pozwalają rozwiązać konflikt bez poczucia krzywdy lub przegranej którejkolwiek ze stron |
- nie dotykają bezpośredniej przyczyny konfliktu - zawierają sądy i opinie o rozmówcy - są atakujące i raniące - są agresywne - wywołują agresję - wzmagają konflikt |
· Nauczyciel prezentuje plansze pt.: „Rodzic zmęczony” i objaśnia: przyczyną konfliktu jest zmęczenie ojca. W pierwszym przypadku ojciec nie nazywa bezpośrednio tej przyczyny (demonstruje zniecierpliwienie), dziecko czuje się atakowane i oceniane jako złe, co powoduje jego smutek i złość. W drugim przypadku ojciec mówi bezpośrednio o swych odczuciach – dziecko rozumie, że przyczyną złego humoru taty jest zmęczenie (a nie ono) i konflikt zostaje rozładowany.
· Nauczyciel zapoznaje uczniów ze schematem wypowiedzi – komunikatu bezpośredniego:
CZUJĘ SIĘ ... |
W KOMUNIKACIE BEZPOŚREDNIM AUTOR MÓWI O SWOICH UCZUCIACH, ICH PRZYCZYNIE I SWOICH OCZEKIWANIACH |
PONIEWAŻ ... |
|
I CHCIAŁBYM ... |
Np. „Jestem zmęczony, ponieważ miałem ciężki dzień i chciałbym, byś się cicho bawił.”
· Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, każda otrzymuje opis sytuacji z komunikatem pośrednim i poleceniem ułożenia komunikatu bezpośredniego. Grupy czytają otrzymane wersje i odgrywają scenki.