KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Sprawne komunikowanie się.
1. Cele:
Uczeń:
-
zna podstawowe zasady komunikowania się
- potrafi wskazać
zakłócenia w procesie komunikowania się
- stosuje zasady
sprzyjające jasności wypowiedzi
- dostrzega różnice w
komunikacji jedno- i dwukierunkowej
- potrafi aktywnie słuchać
-
bezpośrednio i otwarcie wyraża prośby i oczekiwania
- rozumie
konieczność pracy nad doskonaleniem umiejętności porozumiewania
się
2. Metody: mini wykład, meta plan
3. Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
4.
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE:
-
tekst do ćwiczenia "Głuchy telefon":
- rysunek do
przeprowadzenia ćwiczenia "Tajemnicze figury"
-
kartki, przybory do rysowania i pisania
Przebieg
lekcji
1.Miniwykład
- wprowadzenie do tematu:
Porozumiewanie się polega na słownym
bądź bezsłownym przesyłaniu informacji i kształtuje relacje
między ludźmi
Sprawne porozumiewanie się jest podstawowa
umiejętnością społeczną. Prawidłowo komunikując się ze sobą
osiągamy wzajemne zrozumienie, uczymy się wyrażać siebie,
wywierać wzajemny wpływ, rozwiązywać problemy.
Sprawne
komunikowanie się przydatne jest w zaspokajaniu potrzeb, bo jasno
wyrażone pragnienia mają większą szansę spotkać się z
odpowiedzią.
Dlatego na dzisiejszej lekcji poznacie zasady
dobrej komunikacji oraz poćwiczycie umiejętności porozumiewania
się z innymi.
2. Przyczyny zakłóceń w procesie
komunikacji - ćwiczenie grupowe "Głuchy telefon"
Przebieg:
Uczniowie
siadają w dwóch rzędach, pierwsza osoba z rzędu dostaje na kartce
tekst:
"Co najmniej 15% rolników z gminy Chodel kosi w tym
roku zboże kosami."
Odczytuje po cichu i przekazuje je
szeptem do ucha osobie siedzącej obok, ta z kolei przekazuje osobie
kolejnej i tak dalej do końca rzędu. Ostatnie osoby powtarzają
głośno to, co usłyszały.
Wersje końcowe porównuje się z
oryginałem.
Rozmowa w kręgu - zastanowienie się nad
czynnikami, które zakłóciły przekaz.
3. Zapoznanie się
uczniów z różnicami między komunikacją jednokierunkową i
dwukierunkową
Sposób
realizacji:
Jedna
osoba z grupy otrzymuje prosty rysunek, np. przedstawiający figury
geometryczne ułożone w określony sposób. Osoba ta ma opisać
rysunek za pomocą słów pozostali uczestnicy starają się
sporządzić taki sam rysunek na otrzymanej kartce. Opisujący nie
może się posługiwać żadnymi środkami niewerbalnymi. Uczestnicy
nie mogą zadawać dodatkowych pytań i prosić o wyjaśnienie.
Na
drugiej kartce uczestnicy rysują ten sam rysunek, ale mogą zadawać
pytania osobie opisującej rysunek i prosić o dodatkowe
wyjaśnienia.
Porównujemy obie wersje rysunków z
oryginałem.
Omówienie eksperymentu według pytań:
-
która wersja bardziej przypomina oryginał?
- dlaczego pierwszą
część ćwiczenia nazywamy "komunikacją jednokierunkową",
a drugą
"komunikacją dwukierunkową"?
- który
typ komunikacji przynosi lepsze rezultaty i dlaczego?
4.
Aktywne słuchanie - ćwiczenia w parach
Uczniowie dobierają
się w pary i dzielą na osoby A i B. W parach będą rozmawiali o
tym jak spędzają swój wolny czas, ale zanim to nastąpi, osoby A
na chwilę opuszczą salę. W tym czasie osoby B prosimy, aby podczas
rozmowy słuchały bardzo uważnie tego, co mówi osoba A, dawały
jej do zrozumienia, że informacje są ciekawe, aby potakiwali,
uśmiechali się itp.
następnie przez kilka minut toczy się
rozmowa, a dokładniej monolog osoby A.
Po upływie wyznaczonego
czasu salę opuszczają osoby B. Pozostałych prosimy, aby starali
się przeszkadzać, gdy osoba B będzie mówiła, żeby się
wiercili, nie słuchali, zadawali pytania nie na temat, rozglądali
się po sali, wiązali buta itp.
Metaplan - ułożenie listy
cech dobrego słuchacza:
- patrzy na mówiącego
- udziela
zachęty i poparcia mówiącemu (potakiwanie głową, zwrócenie
całej sylwetki w stronę mówiącego, uśmiech)
- potwierdza,
że rozumie mówiącego
- nie przerywa, ale czeka aż osoba
mówiąca skończy, zanim zacznie swoją wypowiedź.
5.Komunikacja
niewerbalna - ćwiczenie w parach
Uczestnicy przeprowadzają
rozmowy w parach przy następujących utrudnieniach:
- maja
zamknięte oczy
- nie wolno im wykonywać najmniejszych ruchów
-
zachowują kamienny wyraz twarzy
- siedzą odwróceni do siebie
plecami
Temat
rozmowy:
moja rodzina, moje zainteresowania, miejsce, w którym mieszkam lub
inny wymyślony przez nauczyciela i dostosowany do klasy.
Omówienie
według pytań:
- czy trudno było porozumiewać się w takich
warunkach?
- czy zachowania niewerbalne utrudniają czy
utrudniają komunikację i dlaczego?
6. Rozwijanie
umiejętności bezpośredniego i otwartego wyrażania próśb i
oczekiwań.
- ćwiczenie grupowe
Informacja wstępna dla
uczniów:
Bezpośrednie wyrażanie swoich próśb i życzeń
sprzyja ich realizowaniu przez inne osoby. Używanie manipulacji lub
oczekiwanie, że partner sam odgadnie nasze potrzeby jest zawodne i
często prowadzi do rozczarowań. Wskazuje na niebezpieczeństwo
ukrywania prawdziwych emocji i postaw.
Przebieg
ćwiczenia:
Każdy
uczeń wybiera 3 osoby z klasy, którym po kolei, w sposób
bezpośredni i uczciwy, komunikuje swoje oczekiwania zaczynając od
słów: "Chciałabym żebyś................."
Omówienie
według pytań:
- jak czuliście się w sytuacji bezpośredniego
wyrażania życzeń?
- jak czuliście się w roli adresatów
oczekiwać?
- czy kierowane do was prośby zaskoczyły was, czy
też potwierdziły to, czego sami domyślaliście się?
Burza
mózgów- tworzenie metaplanu - cechy jasnej wypowiedzi:
- jest
zrozumiała przez odbiorcę (- ów)
- bezpośrednio są wyrażane
oczekiwania i prośby
- wypowiedź wzmocniona jest komunikacją
niewerbalną:
* intonacja głosu
* gesty potwierdzające
treść wypowiedzi
* kontakt wzrokowy
- możliwość
zadawania pytań przez osobę słuchającą
- nieodbieganie od
tematu
Opracowanie
reguł dla mówiącego - metaplan:
1. Podczas mówienia patrz na
inne osoby
2. Trzymaj się tematu
3. Opisuj zdarzenia w
sposób wierny
4. Używaj języka zrozumiałego dla
wszystkich.
5. Potwierdzaj swoja wypowiedź odpowiednimi
gestami, wyrazem twarzy, intonacją głosu.