SCENARIUSZ ZAJĘCIA MATEMATYCZNEGO
Temat: „Obserwowanie zmian typu „dodać”, „odjąć” oraz ustalenie, ile jest po każdej zmianie”- zabawa dydaktyczna
Grupa: integracyjna 5,6-latki
Zajęcie oparte na innowacji pedagogicznej: „Każdy przedszkolak to chwat z matematyką za pan brat”.
Treści realizowane z podstawy programowej:
Obszar 13 - wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele:
- Kształtowanie umiejętności dodawania. Dodawanie na palcach i innych zbiorach zastępczych. Korzystanie z umiejętności dodawania w sytuacjach zadaniowych.
- Kształtowanie umiejętności dodawania po kilka np. po dwa, po trzy, po pięć(po każdym dodawaniu dzieci ustalają ile jest).
- Kształtowanie umiejętności odejmowania po kilka. Na przykład jest 12, odjąć dwa, odjąć2, odjąć2.
Cele operacyjne, dziecko:
- dodaje i odejmuje na palcach i w pamięci podczas zabawy ruchowej z elementem liczenia;
-dodaje i odejmuje po kilka posługując się kartonikami w kształcie : kwadratu, trójkąta , pięciokąta i klamerek.
-doskonali umiejętność dodawania podczas zabawy z „Dominem”.
Metody pracy:
- czynna zadań stawianych do wykonania,
- słowna – objaśnienia
- metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
- metoda B. Strauss
Formy pracy:
- grupowa,
- w parach.
Pomoce:
- dywaniki, dla każdego dziecka po jednym;
- tacki;
- klamerki do bielizny;
- kartoniki w kształcie trójkąta równobocznego, kwadratu i pięciokąta.
Przebieg zajęcia:
I część wstępna
1.Powitanie
2.Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Wszyscy są, witam was”.
3.Zabawa paluszkowa przy wierszu „Dziesięć palców mam”
Dziesięć palców mam. Każdy stoi sam
Czasem sobie porachuję, czy któregoś nie brakuje
czy je wszystkie mam.
Pierwszy palec wielki wskazujący na figielki
trzeci palec to największy a ten czwarty trochę mniejszy
piąty to paluszek mały oto szereg cały!!!
4.Zabawa muzyczno- ruchowa z elementem liczenia.
Nauczycielka zawiesza dzieciom emblematy z liczbą
Dziecko musi zapamiętać jaka liczbą jest w zabawie.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki po całej sali. Kiedy muzyka milknie dobierają się parami np. dziecko z liczą2 i liczbą 3.
Zadaniem dzieci jest policzenie jaką są liczbą kiedy dokonają dodawania swoich liczb(posługują się palcami lub dodają w pamięci.
Jest to liczba 5 i muszą stanąć w miejscu oznaczonym liczbą5.
5.Zabawa muzyczno- ruchowa metodą B. Strauss „Lecą liczby”. (CD – 16)
II część główna
1.Nauczycielka rozkłada dywaniki w szachownicę. Przy każdym dywaniku kładzie na tacy komplet klamerek do bielizny i kartoniki w kształcie: trójkąta, kwadratu i pięciokąta.
2.Dodawanie po dwa i odejmowanie po dwa.
Nauczycielka zwraca się do dzieci siedzących za dywanikami.
Weźcie trójkątny kartonik. Będziemy przypinać klamerki.... Najpierw dwa ,potem dwa, potem jeszcze dwa. Pokażę wam jak to się robi. Proszę przypiąć klamerki i policzyć ile ich jest razem.... Odejmujemy. Jest sześć klamerek. Odjąć dwie... Ile zostało?... Odjąć dwie.......Ile zostało? Odjąć dwie.... Ile zostało?... Te same czynności dzieci wykonują z kwadratami i pięciokątami.
3.Dodawanie i odejmowanie po trzy.
4.Dodawanie i odejmowanie po pięć.
III część końcowa
Dzieci siadają do stolika. Nauczycielka przygotowała taśmę liczbową. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie sumy oczek na kostce „Domina” do odpowiedniej liczby na taśmie.
Dzieci bawią się w parch. Jedno dziecko przyporządkowuje wynik dodawania (sumę kropek kostki domina) z lewej strony, a drugie dziecko z prawej. Dzieci mogą współpracować i sprawdzać swoje wyniki.