KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Rodzicielstwo; Mama, Tata, ja i....
1. Cele:
Uczeń
- próbuje określić, co to znaczy być dobrym i odpowiedzialnym rodzicem
- próbuje stworzyć wizerunek odpowiedzialnego rodzicielstwa
- rozumie postępowanie swoich rodziców w określonych sytuacjach
- kształci umiejętność krytycznego myślenia
- precyzuje osobiste cele, do których należy dążyć.
2. Metody nauczania: burza mózgów, dyskusja na forum klasowym
3. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
4. Środki dydaktyczne: Kartki papieru, pisaki, kartki samoprzylepne, plansza
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Przewidywane efekty |
1. Część przygotowawcza |
1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.
|
1.Zapisują temat.
|
|
|
2. Część podstawowa |
1. Prosi aby wybrany uczeń podzielił tablicę na 2 części. Wspólnie z grupą na podzielonej na dwie części tablicy wypisujemy cechy rodziców. Kiedy lista będzie gotowa po drugiej stronie tablicy tworzymy wspólnie listę cech rodziców idealnych. 2. Nauczyciel wyjaśnia, że każdy człowiek uczy się nowych ról w swoim życiu – także bycia rodzicem. 3. Nauczyciel podaje temat burzy mózgów „co należy zrobić by zostać rodzicem, odpowiedzialnym i dojrzałym?” 4. Nauczyciel prosi każdego ucznia o zastanowienie się od czego zależą dobre relacje z rodzicami. |
1. Podają cechy rodziców.
2. Uczniowie podają swoje pomysły.
3. Wypisują swoje pomysły.
|
1. Tablica, kolorowa kreda
2. Plansza, kolorowe pisaki.
3. Kartki lepki. |
1. Uświadamia sobie, że rodzice mają wiele pozytywnych cech.
2. Rozumie, że rodzice wiele działań podejmują z troski o dziecko.
3. Uświadamia sobie, że budowanie relacji z rodzicami zależy również od niego samego.
|
3.Część końcowa |
1. Nauczyciel żegna się z klasą i zadaje do domu zadanie: Każdy z was ma coś miłego powiedzieć swoim rodzicom. |
|
|
|
Dobre
relacje z rodzicami to :
1. Wzajemny szacunek. Szacunek dla
drugiej osoby sprawia, że relacje między ludźmi stają się trwałe
i odpowiedzialne.
- dlatego opinia i zdanie każdego jest
ważne
- należy nauczyć się słuchania tego co ma do
powiedzenia druga osoba
- jeśli masz odmienne zdanie spróbuj
wyrazić to bez krzyku i obrażania drugiej osoby.
2. Naucz się rozmawiać. Rodzice chcą wiedzieć co dzieje się w Twoim życiu. Jeśli nie dopuścisz ich do swojego życia nie będą mogli pomóc Ci kiedy będziesz potrzebował pomocy. W ten sposób nie zdobędziesz ich zaufania. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy Twoi znajomi wiedzą więcej o Tobie niż Twoja rodzina. Nie wstydź poprosić się o radę Rodziców. Pamiętaj, że cię kochają i twoje dobro jest dla nich najważniejsze.
3. Buduj zaufanie między rodzicami i Tobą. To klucz do wolności. Pamiętaj, że nie jest to krótka droga bo oparta na wzajemnej szczerości i odpowiedzialności. Szczerość jest wolna od krętactwa, niedomówień i półprawd. Odpowiedzialność oznacza, że potrafisz podejmować dobre decyzje w danej chwili i przewidywać konsekwencje swojego postępowania. Jeśli rodzice będą Ci ufać, łatwiej wyrażą zgodę na Twoją prośbę.
Aby te rady dobrze funkcjonowały, warto by znały i stosowały je obydwie strony. Warto poczekać na odpowiedni moment, kiedy będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, przedyskutować je i wprowadzić w życie.