55
nr 4.139
kwiecień 2013
edukacja wieloobszarowa
Maria Broda-Bajak
scenariusz zajęć otwartych
z okazji Dnia Mamy i Taty
dla dzieci cztero-, pięcioletnich
■
Cel główny:
●
uświadamianie dzieciom roli rodziców w ich życiu;
●
kształtowanie szacunku do rodziców i podejmowanych przez nich obowiązków.
■
Cele szczegółowe – dziecko:
●
uczestniczy w zabawach przy piosence i muzyce: ilustruje je ruchem i gestem, porusza
się zgodnie z rytmem;
●
recytuje wiersze, śpiewa piosenki, podejmuje próbę odgadnięcia zagadki;
●
wypowiada się swobodnie na dany temat na podstawie ilustracji i własnych przemyśleń;
●
uczestniczy w zabawie pantomimicznej, odgrywa powierzone mu role;
●
wycina kształt po linii;
●
układa rytmy według rozpoczętego wzoru.
■
Metody: ●
słowne
●
czynne
●
oglądowe.
■
Formy: ●
indywidualna
●
zbiorowa.
■
Pomoce dydaktyczne:
kartka z kolorowym sercem (czerwone, pomarańczowe, różowe
lub czerwone) dla każdego dziecka; osiem obrazków prezentujących prace domowe,
które mogą wykonywać dzieci; opaski na głowę z emblematem kota, słonia i kaczki; pod-
kłady instrumentalne do piosenek; nożyczki; bębenek; tablica magnetyczna i magnesy.
komplet pomocy dydaktycznych
do zabawy możesz pobrać
ze strony
www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl
■
Przebieg zajęć:
●
Kolorowe serduszka.
Ćwiczenie manualne i zabawa ruchowa – dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko
otrzymuje kartkę (połowa formatu A5, najlepiej z bloku technicznego) z narysowanym konturem serca wypeł-
nionym jednym z czterech kolorów: czerwonym, pomarańczowym, różowym, żółtym. Dzieci wycinają serduszka
i gromadzą się na dywanie. Następnie przy akompaniamencie bębenka przedszkolaki podskakują po całej sali.
Gdy bębenek cichnie, nauczyciel daje hasło: kolor do koloru (dzieci mające serduszka w tym samym kolorze
siadają w jednym kółeczku) lub:
mieszamy kolory (dzieci siadają w kółeczkach tak, aby każdy uczestnik miał inny
kolor serduszka). Po zabawie dzieci przypinają serduszka magnesami na tablicy.
●
Serduszkowe szlaczki.
Układanie rytmów – nauczyciel z serduszek przypiętych na tablicy wybiera od trzech do
pięciu (zależnie od poziomu sprawności dzieci w tym zakresie) i układa z nich prosty rytm. Wybrane dzieci kon-
tynuują rytm rozpoczęty przez nauczyciela. Po skończonym ćwiczeniu nauczyciel ponownie rozdaje dzieciom
kartonowe serduszka.
Moja mama,
mój tata i
ja!
56
nr 4.139
kwiecień 2013
edukacja wieloobszarowa
Serduszko
Maria Broda-Bajak
Mam serduszko jedno – kartonowe,
mam serduszko drugie – uczuciowe!
Tym drugim kocham mamę i tatę:
kocham mocno, bo są moim całym światem!
To serduszko kartonowe dam Wam zaraz, Mamo, Tato
i zaproszę Was do zabaw – co Wy na to?
●
Serduszko
. Recytacja przez dzieci wierszyka – dzieci stają w półkolu i recytują wspólnie
wiersz, którego nauczyły się wcześniej w przedszkolu. Dzieci podchodzą do rodziców,
wręczają im kartonowe serce i zapraszają ich na dywan do wspólnej zabawy.
●
Brakujące słowo.
Wysłuchanie zagadki – nauczyciel mówi zagadkę, a dzieci próbują
zakończyć ją brakującym słowem. Chętne dzieci – zainspirowane treścią zagadki – swo-
bodnie wypowiadają się na temat:
Za co kocham moich rodziców.
Rodzice przy Tobie w każdej chwili – zawsze starają się być dla Ciebie mili.
Kochają Cię, czy się cieszysz, czy szlochasz – a czy Ty wiesz, za co ich... [
kochasz]?
●
Piosenka dla Tatusia.
Wysłuchanie piosenki ilustrowanej przez dzieci ruchem i gestem.
●
Co robi mama? Co robi tata?
Zabawa pantomimiczna – nauczyciel zaprasza rodziców
do czynnego udziału w zabawie pantomimicznej – chętni rodzice stają przed dziećmi
i za pomocą ruchów i gestów prezentują czynności/obowiązki najczęściej wykonywane
w domu przez mamę albo tatę (np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń, wieszanie pra-
nia, gotowanie obiadu, mycie podłogi). Dzieci odgadują, co to za czynność, a następnie
wszyscy naśladują wykonywanie tej czynności.
●
Jak mogę pomóc?
Rozmowa inspirowana obrazkami – na-
uczyciel prezentuje na tablicy osiem (odwróconych) obrazków
przedstawiających prace domowe, które mogą wykonywać
dzieci. Chętne dzieci podchodzą kolejno, wybierają jeden obra-
zek, odsłaniają go i na jego podstawie wypowiadają się, w jaki
sposób dzieci mogą pomagać rodzicom w obowiązkach do-
mowych. Nauczyciel zwraca uwagę na aspekt bezpieczeństwa
przy omawianiu konkretnych czynności – np. odkurzacza nigdy
nie wolno włączać samemu (ani wkładać wtyczki do kontaktu,
ani go uruchamiać), powinien zrobić to rodzic.
●
Dzień mamy i taty.
Inscenizacja do fragmentu przedstawienia
„Teatrzyk na dzień mamy i taty” Ewy Stadtmüller – dzieci pre-
zentują opracowaną wcześniej inscenizację z podziałem na role
– dla trojga dzieci są przygotowane papierowe opaski na głowę
z emblematami kotka, słoniątka oraz kaczuszki. Przygotowując się wcześniej do inscenizacji,
dzieci ustalają, w jaki sposób odegrają jego treść – stawiamy na kreatywność dzieci!
Dziecko-kotek:
Moja mama mnie uczy, jak mam myszy łapać,
języczkiem myć pyszczek, na drzewo się drapać
i ostrzyć pazurki – też mnie mama uczy.
A kiedy spać idę, to do snu mi mruczy.
zapis nutowy oraz
podkład muzyczny
możesz pobrać
ze strony
www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl
Piosenka dla Tatusia
(muz. i sł. M. Broda-Bajak)
Wstanę z Tobą wcześnie rano i przytulę mocno Cię –
jesteś moim super Tatą, a ja bardzo kocham Cię! /x2
Dziś jest Twoje święto, Tato, choć do pracy musisz iść.
Jest to święto wyjątkowe – wiem to ja i wie mój miś. /2x
Niech się spełnią Twe marzenia, niech sił nie brakuje Ci.
Niech twarz Twoją rozpromienia radość z naszych wspólnych dni! /x2
Pomoce
dydaktyczne
do zajęć zostały
dołączone
do miesięcznika.
Dziecko-słoniątko:
Moja mama jest wielka jak góra słoniowa.
Nawet lew ucieka lub się przed nią chowa.
Lubię, kiedy razem wędrujemy sobie,
albo gdy mamusia prysznic z trąby robi.
Dziecko-kaczuszka:
Ja z moją mamusią pływam co dzień po stawie.
Razem z nią w szuwarach w chowanego się bawię.
Tak jak mama odważnie w wodę daję nurka.
Tak jak mama się kłaniam znajomym z podwórka.
Dzieci razem:
Czy dziecko jest małe, czy też waży tonę.
Czy ma wielkie uszy, czy mały ogonek.
Czy jest w paski, w prążki, w cętki czy też w łatki,
ma kącik cieplutki w sercu swojej matki.
Źródło: E.Stadtmüller,
Nasz teatrzyk.
Scenariusze dla przedszkolaków. Kraków 2005.
●
Rodzinny pociąg.
Zabawa ruchowa przy piosence – dzieci wraz
ze swoimi rodzicami ustawiają się za sobą (z przodu dziecko)
i kładą sobie ręce na ramionach. Dzieci kierują „pociągami”,
swobodnie prowadząc je po sali, w rytm śpiewanej (poznanej
wcześniej w przedszkolu) piosenki. Następnie (podczas przerwy
w piosence) dwa pociągi łączą się ze sobą i tak do czasu, aż
zostanie stworzony jeden długi pociąg. Pociąg ten odwozi ro-
dziców na przygotowane dla nich miejsca.
R
E
K
L
A
M
A
Maria Broda-Bajak – nauczycielka, absolwentka Uniwersytetu
Pedagogicznego im. keN w krakowie. autorka artykułów z zakresu
edukacji i wychowania. W pracy z dziećmi najchętniej wykorzystuje
zabawy muzyczne, a przede wszystkim – ich własną inwencję.
●
Zakończenie.
Rozdanie rodzicom przygotowanych na tę oka-
zję specjalnych prezentów. Dzieci wykonują wcześniej:
• broszkę dla mamy:
kształt broszki dzieci lepią z kolorowej mo-
deliny, która następnie jest utwardzana termicznie (wygoto-
wanie, wypalenie); następnie nauczyciel lakieruje całość bez-
barwnym lakierem nabłyszczającym (do kupienia w sklepach
plastycznych), a na końcu mocnym klejem dokleja do niej spe-
cjalne zapięcia do broszek (do kupienia w pasmanterii);
• zakładkę do książek dla taty:
dzieci dekorują pasek papieru
z kolorowego bloku technicznego (pastelowe, jasne kolory) za
pomocą brzegowych dziurkaczy ozdobnych i kredkami ołów-
kowymi wykonują na nim ilustrację pt. „Ja i mój tata”; następnie
nauczyciel laminuje wykonane przez dzieci zakładki, a na dol-
nej krawędzi wykonuje dziurkaczem otwór, do którego dzieci
dowiązują kawałki różnokolorowej muliny.
▪
Rodzinny pociąg
(muz. i sł. Maria Broda-Bajak)
Jedzie, jedzie pociąg, a w nim mama, tata.
Pędzi prosto przed siebie nasza w nim gromada.
Skręca, skręca pociąg, chowa się w tunelu –
już za chwilę albo dwie dotrzemy do celu!
zapis nutowy oraz
podkład muzyczny
możesz pobrać
ze strony
www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl