Scenariusz zajęć
8.11.2012
Temat kompleksowy: Znajomi Loli z wiejskiego podwórka
Temat dnia: Co słychać na wiejskim podwórku?
Grupa: 4-latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Dostrzeganie akcentu humorystycznego w wierszu
Umiejętność czekania na swoją kolej podczas wypowiedzi innych i uważnego słuchania ich wypowiedzi
Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: kle, kwa, kra, kukuryku, hau, miau
Zapoznanie z wyglądem i zwyczajami zwierząt żyjących na wsi
Rozróżnianie zwierząt mieszkających w lesie i w zagrodzie
Poszerzanie wiedzy o zwierzętach hodowlanych
Czytanie globalne wyrazów: kot, krowa, pies
Doskonalenie sprawności manualnej
Rozwijanie sprawności ruchowej
Cele szczegółowe:
Dziecko uważnie słucha wiersza
Dziecko czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi kolegów i ich uważnie słucha
Dziecko ćwiczy narząd mowy poprzez zabawę zgłoskami
Dziecko zna zwierzęta wiejskie i zna ich zwyczaje
Dziecko potrafi rozróżnić zwierzęta dzikie od hodowlanych
Dziecko poszerza wiedzę o zwierzętach hodowlanych
Dziecko próbuje czytać globalnie wyrazy
Dziecko doskonali pracę rąk
Metody: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wierszyk W. Chotomskiej – „Co słychać na wsi?”, obrazki (zwierzęta dzikie i hodowlane), napisy (kot, pies, krowa), maski do zrobienia dla każdego dziecka
Przebieg zajęć
Nauczyciel czyta wiersz Wandy Chotomskiej – „Co słychać na wsi?”
Co słychać? Zależy – gdzie.
Na łące słychać: - Kle-kle!
Na stawie: - Kwa-kwa!
Na polu: - Kraaa!
Przed kurnikiem: - Kukuryku!
- Ko-ko-ko-ko! – w kurniku.
Koło budy słychać: - Hau!
A na progu: - Miau…
A co słychać w domu,
Nie powiem nikomu!
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat wiersza.
Jakie zwierzęta żyją na wsi? (N. zawiesza na tablicy obrazki wymienionych przez dzieci zwierząt)
Dzieci wypowiadają zgłoski: kwa, kle, kra, kukuryku, ko, hau, miau
(N. wcześniej daje obrazki dzieląc dzieci na 7 grup tak, aby każda zgłoska miała być wypowiedziana przez wybraną grupkę dzieci)
N. wiesza do ww. obrazków napisy: kot, pies, krowa i czyta wraz z dziećmi, oraz dzieli je na sylaby.
Dzieci poruszają się w rytmie tamburyna. Tamburyno – stop , dzieci stoją. N. pokazuje obrazki dzieciom, a dzieci naśladują zwierzęta ruchem i dźwiękiem.
Dzieci tworzą maski omawianych zwierząt. Maski wykonane z kartonu, na który dzieci naklejają elementy: pyszczek, nos, języczek, dorysowują wąsy, itp.)