SCENARIUSZ HALLOWEEN
TEMAT: Podróż do zamku czarownicy
CELE OGÓLNE:
integrowanie dzieci ze środowiskiem przedszkolnym
zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z Halloween
tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie
rozwijanie sprawności manualnej i ruchowej poprzez zabawę
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
bawi się zgodnie z innymi dziećmi
śpiewa piosenkę
mówi wierszyk
zna zwyczaje związane z Halloween
rozwiązuje zagadki
METODY:
praktyczne– zabawy, łańcuszek duszków
podająca– pogadanka na temat zwyczajów związanych z Halloween, zagadki
eksponująca– zamek duchów, zdjęcia z czarownicą
FORMY PRACY:
zbiorowa– jednolita
indywidualna– jednolita
w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
piosenka„Czarownica z księżyca”, rolka papieru toaletowego na każdą parę dzieci, ciastka do zabawy, ciastka„Paluszki czarownicy”, kartki z bloku, ilustracje czarownicy Marceliny i ducha Walerego, zagadki na temat Halloween, wierszyk, kulki z gazet, pudełka w kształcie dyni, piosenka„Czary mary”, girlandy duszków, kredki, szablon czarownicy do zdjęć
PRZEBIEG:
1. Zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z Halloween (przebieranie się, zbieranie słodyczy, dekorowanie domów dyniami)
2. Przedstawienie dzieciom czarownicy Marceliny, uwięzionej w zamku duchów i poproszenie o pomoc w uwolnieniu jej.
3. Wędrówka do zamku duchów:
„Latanie na miotle”– Dzieci naśladują lot na miotle przy piosence„Czarownica z księżyca”.
„Mumie w muzeum” — Dzieci dobierają sie w pary. Każda z par dostaje rolkę papieru. Jedna osoba z pary będzie mumią, zaś druga będzie zawijać mumię w papier.
„Gabinet figur woskowych” — zabawa ruchowa z zatrzymaniem na określony sygnał — Dzieci poruszają się przy muzyce po całej sali– kiedy muzyka milknie, zatrzymują się przyjmując dowolną pozę i stoją nieruchomo, jak woskowe figury.
„W domku baby– jagi”– Dzieci łapią zębami ciastka zwisające na nitkach.
„Przejdź przez bagno” — Zadaniem dzieci jest przejść całą długość ścieżki, stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie i uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Dzieci muszą uważać, aby nie postawić nogi na podłodze, gdyż wtedy zostaną «wciągnięte do bagna”.
4. Dojście do zamku duchów i wspólne mówienie wierszyka
5.„Na ratunek czarownicy”– Dzieci wykonują zadania przygotowane przez ducha Walerego, w zamian za uwolnienie czarownicy Marceliny:
Odpowiadanie na zagadki związane z Halloween
Składanie okupu za czarownicę– Dzieci wrzucają skarby (kulki z gazet) do czarodziejskiej skrzyni (pudełko w kształcie„dyni”)
Rzucanie zaklęcia uwalniającego czarownicę– Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę„Czary mary”
6.„Paluszki czarownicy”– Dzieci otrzymują ciasteczka w kształcie paluszków, w nagrodę za uwolnienie czarownicy. Ciasteczka odbiera wybrane dziecko dla swojej grupy, wymawiając słowa„cukierek albo psikus”
7. Łańcuszek z duszków — Każdy grupa dostaje girlandę duszków. Zadaniem dzieci jest dorysować duszkom oczy, buzię i nos, a także dowolnie przyozdobić
8. Zdjęcia z czarownicą– Chętne dzieci wsadzają głowę w specjalne miejsce na szablonie czarownicy, a wychowawczynie robią im zdjęcia.
Wierszyk
Nawiedzamy
dzisiaj domy,
W upiornym nastroju,
Lepiej nas nie złościć
I
dać łakocie w słoju!