KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Odmienność płci - urokiem i wzajemnym uzupełnianiem się.
1. Cele:
Uczeń:
-
nauczy się dostrzegać cechy charakterystyczne dla obu płci
ujawniające się w różnych aspektach życia,
- nauczy się
akceptować własną płeć,
- lepiej zrozumie samego siebie i
drugą płeć.
2. Metody i techniki pracy: burza mózgów, rozmowa kierowana, autoportret
3. Formy pracy: Indywidualna, grupowa, zbiorowa
4. Środki dydaktyczne: test, autoportret, słownik, karty pracy
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Przewidywane efekty |
1. Część przygotowawcza |
Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć. |
Zapisują temat. |
|
|
2. Część podstawowa |
1. Krótka rozmowa z uczniami zmierzająca do wyjaśnienia słowa "płeć".
2. Wprowadzenie pojęcia - determinacja płci
3. Dziele klasę na grupy, które wypisują zawody typowo męskie i typowo kobiece.
4. Proszę o podanie przywilejów oraz utrudnień dla danej płci (załącznik nr 1)
5. Autoportret (załącznik nr 2) |
1. Biorą udział w rozmowie.
2. Burza mózgów.
3. Praca w grupach.
4. Omawiają wyniki pracy w grupach |
1. Słownik
2. Karty pracy
3. Tekst do uzupełnienia. |
1. Poznają naukową definicję płci.
2. Dzielą się swoimi doświadczeniami.
3. Wczuwają się w rolę drugiej osoby. |
3.Część końcowa |
1. Podsumowaniem zajęć jest wspólna zabawa -wykonanie testu na płeć mózgu oraz interpretacja jego wyników. |
1. Rozwiązują test.
2. Dzielą się wynikami. |
|
|
Załącznik nr 1
GRUPA 1
Mężczyźni i chłopcy
mogą:
1.
2.
3.
Mężczyźni i chłopcy
powinni:
1.
2.
3.
Mężczyźni i chłopcy nie
mogą:
1.
2.
3.
GRUPA 2
Kobiety i dziewczyny mogą
:
1.
2.
3.
Kobiety i dziewczyny
powinny:
1.
2.
3.
Kobiety i dziewczyny nie
mogą:
1.
2.
3.
Załącznik nr 2
|
|
1.Słyszysz niewyraźne miauczenie. Jak łatwo możesz zlokalizować kota bez rozglądania się wokoło?
a)
Jeśli się zastanowisz, możesz go wskazać
b) Możesz go
wskazać bez zastanowienia
c) Nie jesteś pewien, czy mógłbyś
go wskazać
2. Jak łatwo możesz zapamiętać piosenkę, którą przed chwilą usłyszałeś?
a)
Jest to bardzo łatwe; możesz zaśpiewać jej kawałek czysto.
b)
Możesz ją zaśpiewać czysto pod warunkiem, że jest prosta i
rytmiczna.
c) Sprawia ci to trudność.
3. Dzwoni do ciebie, osoba, którą spotkałeś kilka razy. Czy łatwo ci rozpoznać jej głos w ciągu kilku sekund, zanim się przedstawi?
a)
Jest to dla ciebie łatwe.
b) Rozpoznałbyś głoś przynajmniej
w połowie przypadków.
c) Sprawi ci to trudność
4. Jesteś w towarzystwie zaprzyjaźnionych z tobą par. Dwie osoby spośród obecnych mają potajemny sie spotykają. Czy wykryłbyś ich związek?
a)
Niemal zawsze.
b) W połowie przypadków.
c) Rzadko
5. Jesteś na dużym spotkaniu czystko towarzyskim spotkaniu. Zostajesz przedstawiony pięciu nie znanym ci osobom. Czy łatwo będzie ci przypomnieć sobie ich twarze na wspomnienie ich nazwisk następnego dnia?
a)
Będziesz pamiętał większość z nich.
b) Będziesz pamiętać
tylko niektóre.
c) Rzadko zapamiętasz którekolwiek z nich
6. Czy łatwa była dla ciebie ortografia i pisanie wypracowań we wczesnych latach szkolnych?
a)
Obie rzeczy były łatwe.
b) Jedna z nich była łatwa.
c)
Żadna nic była łatwa.
7. Robisz zakupy w supermarkecie. Musisz wjechać wózkiem miedzy półki na których stoją szklane naczynia. Musisz wjechać , a miejsce jest dość wąskie:
a)
Szukasz innego miejsca.
b) Wjeżdżasz tyłem ale uważnie.
c)
Nie myśląc wiele wjeżdżasz tyłem.
8. Po trzech dniach spędzonych w nie znanej ci miejscowości ktoś cię pyta gdzie jest północ:
a)
Jest mało prawdopodobne, żebyś umiał ją wskazać.
b) Nie
jesteś pewien, ale mając chwilę czasu zorientujesz się.
c)
Wskazujesz północ.
9. Jesteś w poczekalni u dentysty z paroma osobami tej samej płci. Jak blisko którejś z nich możesz usiąść nie czując się niezręcznie?
a)
Mniej niż 15 cm.
b) 15 do 60 cm.
c) Ponad 60 cm.
10. Odwiedzasz nowego sąsiada i prowadzicie rozmowę. W tle słychać kapanie z kranu. Poza tym w pokoju jest cicho.
a)
Zwróciłbyś uwagę na ten dźwięk natychmiast i próbował go
ignorować.
b) Gdybyś zwrócił na niego uwagę, prawdopodobnie
byś o tym wspomniał.
c) W ogóle by ci ten dźwięk nie
przeszkadzał
Punktacja:
Mężczyźni:
a)
10 punktów b) 5 punktów c) – 5 punktów.
Kobiety:
a) 15
punktów b) 5 punktów, c) – 5 punktów
Większość
mężczyzn osiąga od 0 do 60 punktów.
Większość kobiet
osiąga od 50 do 100 punktów.
Wyniki pokrywające się, to znaczy między 50 a 60 punktami, oznaczają zgodność w myśleniu obu płci.
Wyniki mężczyzny poniżej 0 i kobiety powyżej 100 punktów wskazują na mózgi uformowane skrajnie odmiennie od mózgów płci przeciwnej... ale różnice też są atrakcyjne.
Wyniki mężczyzny powyżej 60 punktów mogą wskazywać na kobiece skłonności umysłu. Wyniki kobiety poniżej 50 punktów mogą wskazywać na męskie skłonności jej umysłu.
Jednakże wszystkie te porównania odnoszą się do wartości przeciętnych. Mężczyzna może uzyskać wyniki powyżej 60 punktów, a mimo to mieć mózg męski. Kobieta może uzyskać poniżej 50 punktów, a mimo to mieć mózg kobiecy. Istnieją różnice głębsze niż te, które ujawniają się w tak prostym teście...