SCENARIUSZ ZAJĘĆ
CELE OPERACYJNE:
poznawanie własnych dążeń, charakteru oraz samego siebie wśród innych osób,
kształcenie umiejętności mówienia o swoich zaletach i wadach,
zaspokojenie potrzeby własnej wartości,
kształcenie świadomości siebie,
autoprezentacja,
integracja grupy,
budowanie mocnych stron i podnoszenie poczucia własnej wartości, odrębności,
zaspokajanie potrzeby akceptacji,
rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych,
kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec odmienności innych ludzi,
przeciwdziałanie konfliktom w grupie
Środki dydaktyczne:
kartoniki z brystolu, folia aluminiowa, kartki z bloku, kleje, pastele, taśma klejąca, nożyczki, markery, karty pracy ( załączniki), pudełko kartonowe z napisem: Pudełko Cech Zbędnych”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Wprowadzenie(”iskierka”)
Przywitanie z grupą. Podanie tematu i celu zajęć oraz rozdanie kolorowych kartoników, na których wychowankowie wpisują swoje imię lub pseudonim. Podpisane kartoniki przypinają sobie do ubrania jako wizytówkę a następnie każdy z uczestników przedstawia się kolejno, w taki sposób, w jaki chce, aby się do niego zwracano oraz przekazuje tzw.” iskierkę”, czyli uścisk dłoni osobie siedzącej obok.
Ćwiczenie 1.
„JAKI JESTEM?”
Uczestnicy mają za zadanie wykonanie w parach odcisków swojej twarzy z folii aluminiowej oraz przykleić je do kartki. Następnie każda osoba wpisuje pod swoim „odlewem” trzy zdania, które uzupełnia:
LUBIĘ ……………… (tu podaje trzy cechy fizyczne, np. spacerować, czytać)
DOBRZE ROBIĘ ………………. ( trzy umiejętności, np. uczę się, gotuję)
JESTEM …………………………( trzy cechy charakteru, np. skromny, inteligentny, słowny)
Po wykonaniu zadania każdy po kolei prezentuje siebie, odczytując zadania.
To ćwiczenie oprócz zaprezentowania siebie ma za zadanie wydobycie z siebie pokładów wiary we własne siły i możliwości.
Ćwiczenie 2
AUTOPORTERT- Ja człowiek”
Każdy z uczestników zabawy tworzy pisemnie, na jednakowych kartkach papieru, anonimowo swój autoportret. Pisze o sobie: „Ja CZŁOWIEK …….”, by uniknąć płci. Oprócz opisywania cech wyglądu zewnętrznego wszelkie reguły pisania o sobie dozwolone. Mogą to być: marzenia, zainteresowania, lęki, pozytywne i negatywne cechy charakteru itp. Można też opisywać siebie cytując ulubiony cytat wiersza czy piosenki.
Nie należy w ćwiczeniu narzucać formy tworzenia autoportretu. Po zebraniu kartek prowadzący odczytuje je głośno, a pozostali próbują odgadnąć, kto kryje się za poszczególnymi, psychologicznymi portretami.
Ćwiczenie 3
„Podoba mi się w Tobie….”
Prowadzący przykleja za pomocą taśmy klejącej każdemu uczestnikowi zajęć na plecy kartkę z niedokończonym zdaniem „ PODOBA MI SIĘ W TOBIE”…. oraz rozdaje markery. Wychowankowie poruszają się po sali i wpisują cechy, które lubią, lub podobają się w danej osobie. Po wykonaniu ćwiczenia, każde dziecko odkleja swoją kartkę i czyta na głos, co sądzą o nim inni oraz wyraża swoją opinię na temat tego, co dowiedziała się o sobie, co je zaskoczyło, ucieszyło. W ten sposób każdy z uczestników dowiaduje się jak postrzegają go inni, co o nim myślą, praz może jednocześnie wyrazić własne odczucia nt. opinii innych o sobie.
Ćwiczenie 4
„Mój portret w przyszłości - taki chce być”
Na arkuszu papieru każdy uczeń rysuje swój portret taki, jaki wyobraża sobie w przyszłości. Można dorysować zabawne szczegóły, dopisać cechy, jakie chciałoby się jeszcze posiadać. Następuje prezentacja prac i samodzielne omówienie.
Ćwiczenie 5
„ Pudełko cech zbędnych”
Uczestnicy mają za zadanie zastanowienie się nad tym, jakie cechy w sobie by zmienili, jakie cechy przeszkadzają im w życiu, za jakie negatywne cechy inni ich nie lubią. Następnie każdy z uczestników zabawy wypisuje na karteczkach te negatywne cechy, które chce z siebie „wyrzucić”. Nauczyciel / wychowawca podchodzi kolejno do każdego z ”Pudełkiem Cech Zbędnych” i wychowankowie po odczytaniu cech „ wyrzucają je z siebie” wrzucając do pudełka.
Ćwiczenie 6
Kilka słów o mnie”
Uczniowie siedzą w kręgu wraz z wychowawcą, który wypowiada początek zdania, a uczniowie je kończą:
1. Najbardziej lubię………..
2. Najchętniej spędzam czas……
3. Kiedy jest mi smutno ………
4. Nie lubię, kiedy………………
5. Uwielbiam, gdy …………….
6. Nudzę się, gdy ………………
7. Chętnie wychodzę z ………..
8. Męczy mnie ………………..
9. Często myślę o …………….
10. Czasami boje się, że …………
11. Lubię siebie za to, że …………
12. Marzę o ……………………….
PODSUMOWANIE
Prowadzący podkreśla, iż przez takie zajęcia poznajemy siebie, swoje wyobrażenia o nas samych, mamy również możliwości poznania opinii innych osób o nas samych. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie się z grupą.
Dzisiaj na zajęciach dowiedziałem się/poznałem, najbardziej podobało mi się ……………….
ZAŁĄCZNIK NR 1
CECHY POZYTYWNE
Prawdomówny
Słowny
Koleżeński,
Uprzejmy
Sprawiedliwy
Wyrozumiały
Zdolny
Punktualny
Ambitny
Silny fizycznie
Ma silna wolę
Zrównoważony
Odpowiedzialny
Skromny
Stanowczy
Samokrytyczny
Oszczędny
Pracowity
Obowiązkowy
Odważny
Sprawny fizycznie
Zdyscyplinowany
Ładny
CECHY NEGATYWNE
Leniwy
Niedbały
Niesystematyczny
Niezadowolony
Niezdolny
Złośliwy
Zarozumiały
Roztargniony
Zazdrosny
Chciwy
Wulgarny
Niezdyscyplinowany
Agresywny
Kłamliwy
Nieśmiały
Nerwowy
Brzydki
Niezgrabny
Lekkomyślny
Niesprawny fizycznie
Nieodpowiedzialny
ZAŁĄCZNIK NR 2
Ja, człowiek ……………………………………………………………
Podoba mi się w Tobie ………………………………………………..
Temat: OTO JA- POZNAJEMY SIĘ WZAJEMNIE