„POZNAJMY SIĘ LEPIEJ”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH DLA MŁODZIEŻY
CELE:
Uczniowie lubią samych siebie, znają swoje mocne strony
Klasa stanowi zintegrowana grupę, panuje przyjazna atmosfera
METODY:
Praca samodzielna, praca grupowa, burza mózgów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Papier pakowy, flamastry, „chmurki” z papieru
Zajęcia w kręgu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie. Podanie tematyki zajęć. Uczniowie witają się ze sobą przez podanie ręki najbliższym sąsiadom po obu stronach.
„Kim byłem w poprzednim wcieleniu?” - każdy uczeń po krótki zastanowieniu opowiada, jakim zwierzęciem lub postacią mógł być biorąc pod uwagę swoje cechy charakteru lub wyglądu.
„Herb klasy” - wieszamy na tablicy duży papier pakowy. Zadaniem uczniów jest zastanowienie się nad cechami charakterystycznymi dla klasy lub przynajmniej dla jej części (np. lubimy hip-hop, działamy w harcerstwie, zarabiamy roznosząc ulotki, lubimy morze, jeździmy na rowerach). Chętni uczniowie piszą lub rysują na planszy symbole lub nazwy cech tak aby każda z osób odnalazła na herbie odpowiadającą mu cechę. Herb klasy zawieszamy na gazetce ściennej.
„Chmurki” - każdy z uczniów otrzymuje wyciętą z papieru chmurkę. Zadaniem młodzieży jest napisanie wizytówki osoby siedzącej po prawej stronie, zawierającej jej imię oraz jego charakterystyczną, pozytywną cechę (Marcin-optymista, Kasia-super koleżanka, Kamil-przystojniak, Ania-dobra dusza, itp.). Przypominamy uczniom o zasadzie życzliwości.
Zawieszenie chmurek obok herbu klasy. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Ewelina Kamińska