„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Katarzyna Kołodziejska
Izabela Suligowska
Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci
514[03].Z3.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak,
mgr Anna Uss-Wojciechowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z3.04.
„Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik usług kosmetycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Choroby dłoni i paznokci
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Metody przedłużania i rekonstrukcji paznokci
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Zdobnictwo paznokci
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie zabiegów zdobniczych
paznokci”.
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje dotyczące technik
wykonywania zabiegów zdobniczych paznokci. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń
powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów
oraz uwzględniać wyposażenie pracowni kosmetycznej. Wykonanie zaproponowanych
przykładowych ćwiczeń pomoże ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane
programem kształcenia. Należy pamiętać, aby uczeń nie przyzwyczajał się do
zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką możliwość powinien
uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik
kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał
wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i aparatów
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
ćwiczenia,
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,
−
literaturę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[03].Z3.
Kosmetyka upiększająca
514[03].Z3.01
Wykonywanie usług związanych
z usuwaniem zbędnego owłosienia
514[03].Z3.02
Wykonywanie makijażu
514[03].Z3.03
Wykonywanie zabiegów
zdobniczych na ciele
514[03].Z3.04
Wykonywanie zabiegów
zdobniczych paznokci
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,
−
określać potrzeby klienta,
−
przygotowywać stanowisko pracy i klienta do wykonania manicure
−
rozróżniać aparaty, narzędzia, oraz materiały zabiegowe właściwe dla wyposażenia
stanowiska pracy manicurzystki,
−
organizować stanowisko pracy manicurzystki z zachowaniem obowiązujących przepisów
sanitarnych,
−
przeprowadzać dezynfekcję i sterylizację narzędzi do manicure,
−
stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
scharakteryzować preparaty do zdobienia paznokci,
−
określić sposoby i metody malowania paznokci,
−
określić przeciwwskazania do zdobienia paznokci,
−
dobrać środki i przybory do zdobienia paznokci,
−
dobrać metodę zdobienia paznokci,
−
wykonać zabieg zdobienia paznokci wybraną metodą,
−
wykonać zabieg przedłużania paznokci,
−
nałożyć tipsy na paznokcie,
−
dokonać rekonstrukcji paznokci,
−
nałożyć klamrę korygującą na wrastające paznokcie,
−
zastosować zasady aseptyki,
−
scharakteryzować choroby dłoni i paznokci,
−
określić metody postępowania z osobą posiadającą zmiany w obrębie dłoni i paznokci,
−
pozyskać informacje o nowościach w zakresie zdobienia paznokci,
−
wykonać zabiegi zgodnie z zasadami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci
514[03].Z3.04
Temat: Przedłużanie paznokci metodą akrylową.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu przedłużania paznokci metodą
akrylową.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
scharakteryzować przedłużanie paznokci techniką akrylową,
−
określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
−
przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
−
wykonać przedłużanie paznokci metodą akrylową.
Metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2 osobowych zespołach
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy manicurzystki (liczba stanowisk odpowiadająca liczbie dwu –
osobowych zespołów),
−
tipsy,
−
akryl,
−
klej do tipsów,
−
preparat zabezpieczający płytkę paznokciową,
−
szlifierka,
−
zestaw pilników,
−
polerka,
−
gilotynka do obcinania tipsów,
−
zestaw pędzli do nakładania akrylu,
−
preparat do zmiękczania skórek, zestaw lakierów kolorowych, zmywacz do paznokci,
nabłyszczacz, utwardzacz,
−
płatki kosmetyczne, wata, ręczniki jednorazowego użytku,
−
rękawiczki lateksowe, maseczka twarzowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
scharakteryzowanie wykonywania przedłużania paznokci metodą akrylową
z uwzględnieniem przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania
stanowiska pracy, klientki do zabiegu oraz kolejności wykonywania poszczególnych
czynności,
−
podzielnie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje przedłużanie paznokci, drugi jest modelem,
−
nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego,
−
nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu,
−
nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu
przedłużania paznokci akrylem,
−
uczniowie wykonują zabieg,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań,
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,
−
po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych informacje na temat zdobnictwa paznokci i przynieś je na kolejne zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
-
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci
514[03].Z3.04
Temat: Wykonywanie zdobnictwa paznokci.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania Nail - art zgodnie z wzorem
plastycznym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać kosmetyki kolejność ozdoby do wykonania Nail - art,
−
zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu,
−
przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
−
wykonać zdobnictwo paznokci odwzorowujące wzór plastyczny.
Metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2- osobowych grupach.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy manicurzystki( liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –
osobowych grup uczniów),
−
narzędzia do wykonywania manicure,
−
preparaty kosmetyczne: zmywacz do paznokci, lakiery kolorowe, ozdoby – szablony,
cyrkonie, brokaty, farbki akrylowe, lakier podkładowy, utwardzacz, preparat do
zmiękczania skórek,
−
miska kosmetyczna do kąpieli dłoni,
−
szablon do wykonania wzorków,
−
materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, ręczniki jednorazowe,
−
rękawiczki lateksowe,
−
wzór plastyczny.
Czas:
120 min.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Scharakteryzowanie techniki wykonywania zdobnictwa paznokci z uwzględnieniem
technik wykonywania wzorów, przygotowania stanowiska pracy uczniów klientki do
zabiegu, kolejności wykonywania poszczególnych czynności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje Nail - art, drugi jest modelem.
−
Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego.
−
Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy manicurzstki do
wykonania zabiegu.
−
Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu
zdobnictwa paznokci.
−
Uczniowie wykonują Nail - art
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych informacje na temat technik wykonywania Nail - piercing i przynieś je na
kolejne zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
-
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Choroby dłoni i paznokci
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj elementy budowy paznokcia i podpisz je na rysunku. W jakich płaszczyznach
są one przedstawione?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem budowy paznokcia (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w treści ćwiczenia,
4) rozpoznać, w jakich płaszczyznach są przedstawione rysunki paznokcia,
5) podpisać poszczególne elementy budowy paznokcia, zgodnie z oznaczeniem cyfrowym,
6) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia (w razie trudności skorzystać z pomocy
nauczyciela),
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– rysunek paznokcia,
−
przybory piśmiennicze,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Wpisz do tabeli brakujące informacje.
Schorzenia i defekty nabyte
l.p.
Opis zmian płytki paznokciowej
Przyczyny zmian
1.
.
Zakażenie brodawczakiem ludzkim
2.
Zanokcica – w okolicy wału paznokcia
powstaje zaczerwienienie i pogrubienie
skóry, opuchnięcie, znaczna bolesność.
3.
Może być wywołana przez dermatofity,
drożdżaki i pleśnie.
4.
.
Mikrourazy
kosmetyczne
i czynniki wewnątrzpochodne (zatrucia
metalami ciężkimi, zaburzenia przemiany
materii)
5.
Zwyrodnienie kanalikowe paznokcia –
przeważnie pośrodkowe, podłużne bruzdy
różnej głębokości
6.
Bruzdy poprzeczne
7.
Szponowatość paznokci
9.
Atopowe zapalenie skóry
10.
Przy
niedoborze
żelaza
i witamin, choroby tarczycy
11. Paznokieć w kształcie szkiełka od zegarka
12. Czerniak łożyska paznokcia – występuje na
ogół brunatno – czarnawa pigmentacja
paznokcia, przekraczająca łożysko, objawy
zapalne wokół zmiany
13. Białe plamki na paznokciach
14.
Choroby
tarczycy,
brak
witamin
i mikroelementów
15.
Niedobór
magnezu
i
krzemu
w organizmie
16
Onycholiza –
…………………………………….
Przewlekłe infekcje, choroby układowe,
urazy, na skutek działania ubocznego
niektórych leków
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z informacjami na temat schorzeń i defektów nabytych paznokci (materiał
nauczania pkt. 4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać analizy pozostawionych w tabeli informacji,
4) wypełniać każdy wiersz po kolei analizując, jakie informacje powinny być uzupełnione,
5) sprawdzić poprawność wpisywanych informacji (w razie trudności skorzystać z pomocy
nauczyciela),
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) uzupełnić przy pomocy grupy brakujące informacje,
8) dokonać oceny poprawności merytorycznej i ilościowej wpisanych informacji.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– powyższa tabela narysowana na białym kartonie,
– pisaki różnego koloru,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Metody przedłużania i rekonstrukcji paznokci
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Wskazania do wykonania przedłużania
paznokci
Przeciwwskazania do wykonania
przedłużania paznokci
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wskazań i przeciwwskazań do wykonania przedłużania paznokci
(materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) zaznaczyć w tekście potrzebne informacje,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– materiał nauczania pkt. 4.3.1,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 2
Porównaj metodę żelową przedłużania paznokci z metodą akrylową.
Metoda żelowa
Metoda akrylowa
Podobieństwa
Różnice
Podobieństwa
Różnice
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przedłużania paznokci metodą żelową i metodą akrylową (materiał
nauczania pkt. 4.3.1.),
2) zaznaczyć w tekście potrzebne informacje,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– materiał nauczania pkt. 4.3.1,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Sporządź plan pracy wykonania przedłużania paznokci metodą żelową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przedłużania paznokci metodą żelową (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) dokonać analizy oferty handlowej w zakresie produktów do przedłużania paznokci,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) sporządzić plan pracy obejmujący przygotowanie stanowiska pracy i czynności
wykonywania zabiegu,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– materiał nauczania pkt. 4.2.1,
– katalogi produktów do przedłużania paznokci,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj zabieg przedłużania paznokci metodą żelową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu przedłużania paznokci metodą żelową
z uwzględnieniem przygotowania klientki do zabiegu, techniki nakładania żelu oraz sposobu
utwardzania powłoki. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wykonywania przedłużania paznokci metodą żelową (materiał
nauczania pkt. 4.2.1.),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać przedłużanie paznokci,
5) polakierować paznokcie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– tipsy,
– żel,
– lampa do utwardzania żelu,
– szlifierka,
– klej do tipsów,
– preparat zabezpieczający płytkę paznokciową,
– zestaw pilników,
– polerka,
– gilotynka do obcinania tipsów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
– zestaw pędzli do nakładania żelu,
– preparat do zmiękczania skórek, zestaw lakierów kolorowych, zmywacz do paznokci,
nabłyszczacz, utwardzacz,
– płatki kosmetyczne, wata, ręczniki jednorazowego użytku,
– rękawiczki lateksowe, maseczka twarzowa.
Ćwiczenie 5
Wykonaj zabieg przedłużania paznokci metodą akrylową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu przedłużania paznokci metodą akrylową
z uwzględnieniem przygotowania klientki do zabiegu oraz techniki nakładania akrylu.
Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie,
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wykonywania przedłużania paznokci metodą akrylową
(materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać przedłużanie paznokci,
5) polakierować paznokcie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– tipsy,
– akryl,
– klej do tipsów,
– preparat zabezpieczający płytkę paznokciową,
– szlifierka,
– zestaw pilników,
– polerka,
– gilotynka do obcinania tipsów,
– zestaw pędzli do nakładania akrylu,
– preparat do zmiękczania skórek, zestaw lakierów kolorowych, zmywacz do paznokci,
nabłyszczacz, utwardzacz,
– płatki kosmetyczne, wata, ręczniki jednorazowego użytku,
– rękawiczki lateksowe, maseczka twarzowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3.
Zdobnictwo paznokci
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg Nail – art zgodnie z załączonym wzorem plastycznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu zdobnictwa paznokci z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, technik zdobienia paznokci oraz sposobu nakładania
ozdób. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia
nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem zdobienia paznokci,
2) dokonać analizy dołączonego wzoru plastycznego,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać zdobienie paznokci zgodnie z załączonym wzorem,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Środki dydaktyczne:
– stolik do manicure, lampka oświetleniowa, dwa taborety obrotowe,
– narzędzia do wykonywania manicure,
– preparaty kosmetyczne: zmywacz do paznokci, lakier biały i czarny, lakier podkładowy,
utwardzacz, preparat do zmiękczania skórek,
– miska kosmetyczna do kąpieli dłoni,
– szablon do wykonania wzorków,
– materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, ręczniki jednorazowe,
– rękawiczki lateksowe,
– wzór plastyczny.
Ćwiczenie 2
Wykonaj Nail – piercing zgodnie z życzeniem klientki
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania Nail – piercing”u z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, techniki borowania otworku w płytce paznokciowej oraz sposobu
mocowania kolczyka. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem wykonywania Nail – piercingu,
2) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
3) wykonać wywiercenie otworka w płytce paznokciowej zgodnie z życzeniem klientki,
4) założyć kolczyk,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– stolik do manicure, lampka oświetleniowa, dwa taborety obrotowe,
– wiertarka do borowania paznokci,
– kolczyki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie zabiegów
zdobniczych paznokci”
Test składa się z 20 zadań, z których:
–
zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić metody przedłużania
paznokci
B
P
- żelowa
- akrylowa
2. Zdefiniować pojęcie tips
A
P
a
3.
Określić wskazania do stosowania
szablonów
C
P
… bardzo obgryzionych, trwale
popękanych, złamania sztucznego
paznokcia oraz rekonstrukcji
paznokci naturalnych
4.
Określić rodzaj promieniowania
stosowanego do utwardzania żelu
C
P
c
5.
Rozróżnić rodzaje żeli stosowanych
do przedłużania paznokci
B
P
- naturalnych paznokci,
- sztucznych,
- sztucznych i naturalnych,
- przedłużania na szablonie,
- wykańczania tipsów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6.
Wskazać przyczyny powstawania
pęcherzyków powietrza w masie
żelowej
C
P
- nieprawidłowe nabranie żelu na
pędzelek
- zabrudzenie, przesuszenie lub
zniszczenie pędzelka
- nieprawidłowe nałożenie masy na
paznokieć
- nałożenie masy na
nieoczyszczoną płytkę paznokcia
7.
Scharakteryzować
technikę
przedłużania paznokci akrylem
C
P
… nałożeniu na paznokieć masy
utworzonej z płynu i proszku
8.
Wyliczyć
metody
rekonstrukcji
paznokci
A
P
- jedwab
- akryl
- fiberglass
9.
Wskazać kolejność czynności przy
przedłużaniu
paznokci
metodą
akrylową
C
P
- dezynfekcja paznokci
- przyklejenie tipsów
- wygładzenie powierzchni
paznokci szlifierką
- nałożenie akrylu
- uformowanie paznokci
- nadanie ostatecznego kształtu
paznokciom
10.
Określić wskazania do wykonania
przedłużania paznokci
C
P
- bielactwo paznokci,
- łuszczyca paznokci i skóry,
- bruzdowanie paznokci,
- łamliwość paznokci
11.
Określić skład kryjącego pudru w
kolorze intensywnego różu
C
P
a
12. Wyjaśnić pojęcie nail - art
B
P
… umieszczaniu na płytkach
paznokciowych różnych wzorów
plastycznych i ozdób
13.
Rozróżnić materiały stosowane
do zdobnictwa paznokci
B
P
- lakiery w różnych odcieniach
- lakiery dające efekt popękania,
- specjalne farbki akrylowe krack
polish z aplikatorem,
-
różnego
rodzaju
pędzelki
z krótkim i dłuższym, prostym
i wachlarzykowatym włosem,
- patyczki,
- farbki wodne arabeski
-
ozdoby
samoprzylepne,
kalkomanie, cyrkonie, gadżety,
strasy,
koraliki,
jak
również
specjalną biżuterię do paznokci
- pozłacane ozdoby
- kolczyki
14.
Określić sposób wykonania nail –
piercingu
C
P
… wykonaniu małego otworu
w płytce paznokciowej i
umieszczeniu w nim kolczyka
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
15. Określić budowę paznokcia
C
P
… ciała paznokcia i ukrytego
w zatoce korzenia
16.
Przewidzieć objawy choroby
Dariera
D
PP
b
17.
Określić przyczyny powstawania
zanokcicy
C
PP
d
18.
Wskazać przyczyny powstawania
mikrourazów paznokci
C
PP
… zwyrodnienia kanalikowatego
paznokcia
19. Sklasyfikować choroby dłoni
C
PP
- alergiczne choroby skóry dłoni
- mechaniczne uszkodzenia skóry
dłoni
- choroby wirusowe – brodawki
skóry
- choroby pasożytnicze – świerzb
- grzybice
- łuszczyca.
20.
Przewidzieć wygląd dłoni z
zapaleniem skóry
D
PP
… zaczerwienieniem, pękaniem
skóry i swędzeniem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania zabiegów zdobniczych paznokci.
Zadania: 2, 4, 11, 16 i 17 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 3, 7, 12, 14, 15, 18 i 20 to zadania wymagające uzupełnienia a 1, 5,
6, 8 – 10, 13 i 19 to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min. Przeczytaj uważnie instrukcję.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Do utwardzania tipsów stosuje się dwie metody:
−
−
2. Tipsy to:
a) modelowane płytki wykonane z tworzywa sztucznego,
b) płytki z włókna szklanego,
c) modelowane płytki wykonane z papieru,
d) modelowane płytki wykonane z papieru powlekanego tworzywem sztucznym.
3. Przedłużanie paznokci przy użyciu szablonów poleca się w przypadku paznokci
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………...……….
4. Do utwardzania żelu stosuje się lampy emitujące promieniowanie
a) podczerwone,
b) cieplne,
c) ultrafioletowe,
d) podczerwone i cieplne.
5. Biorąc pod uwagę zastosowanie, wyróżnia się żele
−
−
−
−
−
6. Przyczynami powstawania pęcherzyków powietrza w masie żelowej może być
−
−
−
−
7. Metoda akrylowa przedłużania paznokci polega na………………………………
…………………………………………………………………………………………
8. Rekonstrukcję paznokci wykonuje się za pomocą
−
−
−
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9. Przedłużanie paznokci metodą akrylową obejmuje czynności
−
−
−
−
−
10. Wskazaniami do przedłużania paznokci są
−
−
−
−
11. Aby uzyskać kryjący puder akrylowy w kolorze intensywnego różu miesza się puder
różowy standardowy, puder biały kryjący oraz puder fioletowy w proporcjach
a) 1:1:1,
b) 1:2:1,
c) 2:1:1,
d) 1:1:2.
12. Zdobienie paznokci nail – art polega na…………………………………………..
…………………………………………………………………………………………
13. Do zdobienia paznokci stosuje się
−
−
−
−
−
−
−
−
−
14. Nail – piercing polega
na……………………………………………………………………………………………
15. Paznokieć składa się z ………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….
Część II
16. Choroba Dariera objawia się
a) poprzecznymi prążkami na paznokciu,
b) podłużnymi prążkami na paznokciu,
c) niedorozwojem paznokci,
d) szorstkością wszystkich paznokci u rąk i nóg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
17. Zanokcica jest wywołana przez
a) zakażenie brodawczakiem ludzkim,
b) drożdżaki i pleśnie,
c) uraz mechaniczny,
d) bakterie – gronkowce i paciorkowce.
18. Mikrouraz paznokcia powstaje na skutek …………………………….……………………
………………………………………………………………………………………………
19. Do najczęściej spotykanych chorób dłoni zalicza się
−
−
−
−
−
−
20. Zapalenie skóry rąk objawia się …………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
–
–
2
a
b
c
d
3
4
a
b
c
d
5
–
–
–
–
–
6
–
–
–
–
7
8
–
–
–
9
–
–
–
–
–
–
10
–
–
–
–
11
a
b
c
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
12
13
–
–
–
–
–
–
–
–
–
14
15
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
19
–
–
–
–
–
–
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie zabiegów
zdobniczych paznokci” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż
pozwoli ono określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce.
Zadanie zostało tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ
umiejętności. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających
w określonym czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko
manicurzystki z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie przedłużanie
paznokci. Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone
narzędzia, preparaty kosmetyczne, materiały zabiegowe, bielizna zabiegowa oraz środki
higieniczne, spośród których uczeń wybierze właściwe do wykonania swojego zadania. Czas
przewidziany na wykonanie zadania wynosi 150 minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1. sporządzić plan pracy,
2. przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3. nałożyć na naturalne paznokcie tipsy,
4. wymodelować paznokieć żelem,
5. dokonać opracowania końcowego.
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego:
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
−
przygotowanie stanowiska pracy kosmetyczki – zgromadzenie na stanowisku pracy:
tipsów, nożyczek do obcinania paznokci, gilotynki do obcinania tipsów, pilnika do
zmatowienia paznokci, szlifierki i pilniki do tipsów, zestawu pędzli do nakładania
bazy i żelu, lampy do utwardzania żelu, preparatów kosmetycznych: środka do
dezynfekcji rąk, zmywacza do paznokci, środka odtłuszczającego paznokcie, bazy
pod żel, żelu, płynu zmiękczającego skórki, oliwki, płatki kosmetyczne, ręcznik
jednorazowego użytku, rękawiczki lateksowe
−
przygotowanie klienta do zabiegu – zmycie lakieru, usunięcie skórek płynem
zmiękczającym, skrócenie i zmatowienie paznokci
3. Nałożenie na naturalne paznokcie tipsów – dobór odpowiedniego rozmiaru tipsów,
przyklejenie tipsów, opracowanie tipsów – skrócenie do długości żądanej przez klientkę
i wygładzenie ich powierzchni szlifierką, dokładne usunięcie z płytki pyłu powstałego po
wygładzaniu.
4. Wymodelowanie paznokcia żelem – nałożenie bazy pod żel, nałożenie żelu pędzelkiem,
utwardzenie żelu promieniami ultrafioletowymi
5. Opracowanie końcowe – sprawdzenie wszystkich paznokci, ostateczne nadanie im kształtu,
wykończeniowe polerowanie powierzchni tipsów, nałożenie na skórki natłuszczającej
oliwki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Treść zadania
Wykonaj przedłużanie paznokci metodą żelową zgodnie z życzeniem klientki
wykorzystując dostępne materiały kosmetyczne. Zabieg powinien obejmować następujące
etapy: sporządzenie planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu,
wykonanie przedłużania paznokci. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie
umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono
narzędzia, aparaty, preparaty kosmetyczne, materiały kosmetyczne i higieniczne, spośród,
których wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas
wykonania zadania: maksymalnie 90 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Sporządzanie planu pracy
0,6
2.
Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do
zabiegu,
0,6
3.
Nałożenie na naturalne paznokcie tipsów,
0,8
4.
Wymodelowanie paznokci żelem,
0,7
5.
Opracowanie końcowe.
0,5
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. czynność wykonana błędnie
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
45
dostateczny
60
dobry
75
bardzo dobry
90
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA
1. Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WsiP, Warszawa
2. Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa 2002
3. Praca zbiorowa pod redakcją Sumirskiej Z.: Stylizacja kolor, forma, styling. Wydanie I.
P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004
Czasopisma specjalistyczne:
4. Akademia paznokcia, pismo dla profesjonalistów nr 5( 1/2006)
5. Paznokcie, czasopismo nr 26( 2/2006)
Katalogi:
6. Katalogi produktów: La Femme, Quailty Nails
Strony internetowe:
7. www. stylizacja – paznokci.blog.onet.pl