SCENARIUSZ ZAJĘĆ
w grupie 4 latków
TEMAT: Zabawy samogłosek i literek
CELE: główny- Przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania (program autorski)
szczegółowe- dziecko:
Dziecko orientuje się w przestrzeni
Dziecko rozwija pamięć słuchową
Dziecko rozwija pamięć wzrokową
Dziecko wykonuje zadania angażujące myślenie
Dziecko potrafi korzystać z pudełka i klocków LOGO
Dziecko odczytuje z arykulatorów mowy (bez udziału głosu) samogłoski: a, o, u, i, e
Dziecko zna czynnie i biernie litery.
Dziecko układa klocki zgodnie z kierunkiem pisania tekstów
METODA: czynna,
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE:
Karty z literami
Obrazki ze słownika obrazkowo- wyrazowego
Klocki LOGO (dla każdego dziecka)
Drewniane klocki (po 2 dal kazdego dziecka)
Łamigłówka
magnetofon z nagraniami
LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:
Przebieg zajęcia:
Zabawa z piosenką : „Czy chudzi czy grubi”
Piosenka- dzieci stoją w rozsypce i śpiewają zwrotkę. Podczas refrenu znajdują sobie parę i wskazują części ciała zgodnie z treścią
Zabawa „Sylabinka”.
Dziecko nazywa przedmiot na obrazku i dzieli go na sylaby wprowadzając dowolne utrudnienie (przysiad, klaśnięcie, obrót, itp.) w przerwach artykulacyjnych
Zabawa „Dzięcioł”
Dziecko powtarza rytm podany przez nauczyciela
Zabawa „Wywołuję literkę”.
Dzieci stoją w kole. Przed każdym leży literka- samogłoska. Każde dziecko odczytuje swoja literkę. Podczas granej muzyki dzieci rytmicznie maszerują. W przerwie muzycznej stają przed literką. Nauczycielka „wywołuje literkę…”, która robi okrążenie wokół koła..
Zabawa „Samogłoski”
Dzieci wyszukują literki i układają je zgodnie z instrukcją nauczyciela (pod pudełkiem, po lewej stronie)
Zajęcie otwarte dla rodziców
Przeprowadzone przez Alicję Buczek
w dniu 15.03.2006
2
1