Scenariusz zajęć w grupie 6-latków:
"Matematyczne zabawy z bałwankiem"
TEMAT KOMPLEKSOWY: Zima w pełni
Grupa: 6-latków.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-potrafi własnymi słowami opisać wygląd bałwanka;
-potrafi rozwiązać szyfrogram;
-prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6;
-potrafi określić miejsce przedmiotu w szeregu;
-prawidłowo wykonuje działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6;
-rozpoznaje i odczytuje cyfry w zakresie 6;
-potrafi pokolorować rysunek zgodnie z podanym kodem liczbowym;
-rozwiązuje zagadkę rysunkową zgodną z treścią wiersza;
-umie narysować bałwanka w rytm czytanego przez nauczyciela wiersza.
METODY:
-podające: opis, objaśnienie
-poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące, zagadka słowna i rysunkowa
-praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań zamkniętych
-ekspresyjne: żywego słowa
-twórcze: pantomima, zabawa w skojarzenia
FORMY PRACY:
-indywidualna
-zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-treść wiersza H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”, szyfrogram i karteczki z działaniami matematycznymi, napis „bałwanki”, cyfry od 1 do 6, fragment wiersza A. Łady - Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków”, ilustracje 6 bałwanków, karta pracy, treść wierszyka - zagadki rysunkowej W. Szumanówny pt. „Bałwanek”, kartki A5 dla każdego dziecka, kredki, magnetofon, płyta CD 1 „Nowa Era” z nagraniem piosenki pt. „Zimowa poleczka”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie zabawą integracyjną „Iskierka przyjaźni”.
2.Wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”.
Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos - kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!
3.Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
-O czym był wiersz?
-Opiszcie, jak wyglądał bałwanek z wiersza.
-Co jest potrzebne, aby ulepić bałwana? Jaką porą roku pada śnieg?
-Wyszukiwanie różnic między bałwanem śniegowym, a nadmuchanym, który stoi w sali. Który bałwan będzie stał dłużej. Śniegowego bałwana można przynieść do domu?
4.„Lepimy bałwana” - pantomima.
-Lubicie lepić bałwana? Co po kolei trzeba zrobić, aby go ulepić?
-Dzieci za pomocą ruchu i gestu pokazują, jak lepią bałwana.
5.Rozwiązanie szyfrogramu. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, umiejętności czytania i odejmowania w zakresie 6.
-Przygotowałam dla was szyfr- to taka zagadka. Żeby go rozwiązać trzeba wykonać działania matematyczne.
-Na tablicy umieszczono szyfrogram. Dzieci losują karteczki, na których z jednej strony zapisane są działania matematyczne, a z drugiej strony litery i wzorek. Po obliczeniu działania dziecko odwraca kartkę i umieszcza ją w odpowiednim miejscu w szyfrogramie. 5-2=, 2-1=, 4-3=, 6-4=, 3-1=, 6-2=, 5-3=, 4-2=,
-Gdy powstanie całe hasło jedno dziecko odczytuje napis „bałwanki”.
6.Zabawa dydaktyczna pt. „Którego bałwanka brakuje?”.
-Odkrycie umieszczonych na tablicy sylwet bałwanków ułożonych w szeregu.
-Przeliczenie i umieszczenie cyfry 6 obrazującej liczbę bałwanków.
-Wysłuchanie fragmentu wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.
Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.
-Numerowanie kolejnych bałwanków, omówienie wyglądu każdego z nich. Zauważenie, że każdy następny bałwanek ma o jeden guzik więcej.
-Dzieci odwracają się tyłem do tablicy, nauczyciel odpina w tym czasie jednego z bałwanków, na sygnał „już” dzieci patrzą ponownie na tablicę, mówią, którego z kolei bałwanka brakuje i jak wyglądał. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
7.Śpiewanie piosenki pt. „Zimowa poleczka”. Improwizacja ruchowa treści piosenki. Dzieci tańczą parami w kole polkę do melodii piosenki.
8.Kolorowanie ilustracji zgodnie z podanym kodem liczbowym.
-Obliczanie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6.
-Rozpoznawanie cyfr od 1 do 6.
9.Zagadka rysunkowa „Bałwanek”.
-Nauczyciel powoli i wyraźnie czyta. Dzieci wykonują na kartkach rysunek zgodny z treścią fragmentu wiersza - zagadki pt. „Bałwanek”.
Zrobię kulę, zrobię dwie, skleję i trzymają się!
Trzecia kula - oto głowa - i figurka już gotowa!
Oczy - czarne plamki dwie.
Prosty nos, buzia w skos i fajeczka żarzy się.
Rózga, czapka nieco krzywo i skończone nasze dziwo.
10.Rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
-Wspólne obliczanie działań matematycznych; 4 + 2 =, 5 + 1 =, 3 + 3 =,
-Prezentacja 4 ilustracji przedstawiających tajemnicze kształty bałwanków.
-Jeżeli dobrze obliczycie działanie zamienicie się w „to coś” z drugiej strony kartki (mysz, ślimak, drzewo).
11.Ewaluacja zajęć: „Smutny i wesoły bałwanek”.
2