Konspekt; funkcje zadania maturalne

background image

Konspekt lekcji matematyki

Autor:

Klasa: III liceum (matematyczna)

Dział tematyczny: Funkcje

Temat: Funkcje – zadania maturalne.

Program: Oficyna Edukacyjna*Krzysztof Pazdro

Baza:
- Uczeń zna i rozumie pojęcia dotyczące funkcji.

Cele:
- Ćwiczenie przez uczniów zadań maturalnych dotyczących funkcji;
- Dostrzeganie przez uczniów braków w wiedzy potrzebnej do rozwiązania zadań.

Metody:
- Podająca (wytłumaczenie zadań, których uczniowie nie umieją rozwiązać samodzielnie);
- Eksponująca (możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z funkcji i obliczenia wyniku procen-
towego swojego rozwiązania); - Praktyczna (rozwiązywanie zadań).

Zasady:
- Świadomego i aktywnego udziału ucznia w procesie nauczania i uczenia się (samodzielne
rozwiązywanie zadań; próby rozwiązania pojawiających się problemów);
- Przystępności (dobór zadań według możliwości uczniów);
- Systematyczności (wykorzystanie wiadomości dotyczących funkcji do rozwiązywania zadań);
-Trwałości wiedzy (powtarzanie materiału w czasie rozwiązywania zadań; dokończenie
zadań (oceny swojej pracy) po lekcjach).

1

background image

Szczegółowy przebieg lekcji:

Czynności wstępne:

Witam się z uczniami. Podaję temat lekcji: Funkcje – zadania maturalne.

Część ćwiczeniowa:

Uczniowie liczą od kilku lekcji zadania maturalne związane z funkcjami i mieli powtórze-

nie, dlatego nie powielam tej czynności. Przechodzimy od razu do zadań.

Na tę lekcję proponuję uczniom przygotowany przeze mnie mini arkusz. Arkusz ten za-

wiera zadania podstawowe, ponieważ nie wszyscy z tej klasy zdają maturę na poziomie
rozszerzonym, a chciałam przygotować jednolite zadania dla wszystkich.

Mini arkusz

dołączam do konspektu. Maksymalna liczba punktów, którą można otrzymać za ten arkusz
wynosi 25. Uczniowie rozwiązują arkusz samodzielnie. Uczniom, którzy skończą rozwiązy-
wać przygotowane zadania rozdaję schemat oceniania tego arkusza i proszę o sprawdze-
nie swoich rozwiązań, policzenie sobie punktów oraz procentów dla własnej informacji.
Uczniom, którzy nie zdążą rozwiązać zadań podczas zajęć rozdaję schematy oceniania na
końcu lekcji. Dodaję, że wszystkie zadania, które pozostaną niejasne również po zobaczeniu
schematu oceniania mogę wytłumaczyć indywidualnie lub całej klasie na kolejnych lekcjach.

Podsumowanie

Arkusz starałam się ułożyć z zadań mniej typowych. Korzystałam głownie ze zbiorów

zadań przygotowujących do matury.

Chciałam, aby uczniowie samodzielnie sprawdzili

swoje zadania, ponieważ wówczas zapoznają się ze schematami oceniania i zwracają uwagę
na elementy zadania, za które przyznawane są punkty.

2

