„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Olsza
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[04].O1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Leszek Ludwikowski
mgr inż. Andrzej Sadowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[04].O1.02
Posługiwanie się dokumentacją techniczną, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Szkicowanie i kreślenie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Zasady rzutowania aksonometrycznego i prostokątnego, przekroje
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Uproszczenia rysunkowe
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach maszynowych
20
5.5.1. Ćwiczenia
20
5.6. Dokumentacja techniczna
22
5.6.1. Ćwiczenia
22
5.7. Powielanie i archiwizowanie informacji rysunkowych
24
5.7.1. Ćwiczenia
24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
27
7. Literatura
43
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych
723[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ć
wiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
723[04].O1
Podstawy mechaniki samochodowej
723[04].O1.01
Przestrzeganie zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej i
ochrony środowiska
723[04].O1.02
Posługiwanie się
dokumentacją techniczną
723[04].O1.05
Analizowanie obwodów
elektrycznych
723[04].O1.03
Konstruowanie elementów
maszyn
723[04].O1.06
Stosowanie maszyn i urządzeń
elektrycznych
723[04].O1.04
Wytwarzanie elementów maszyn
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,
−
stosować jednostki układu SI,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
−
interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,
−
użytkować komputer,
−
współpracować w grupie,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców,
–
wykonać szkice figur płaskich w rzutach prostokątnych,
–
wykonać szkice brył geometrycznych w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych,
–
wykonać szkice typowych części maszyn,
–
zwymiarować szkice części maszyn,
–
odczytać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania,
–
odczytać uproszczenia rysunkowe,
–
odczytać na rysunkach technicznych oznaczenia chropowatości powierzchni, sposób
obróbki, powłoki ochronne oraz tolerancję kształtu i położenia, pasowanie,
–
odczytać Dokumentację Techniczno-Ruchową, konstrukcyjną i technologiczną,
–
odczytać schematy mechaniczne i elektryczne,
–
rozróżnić rysunki techniczne: wykonawcze, złożeniowe, zestawieniowe, montażowe,
–
skorzystać z norm rysunku technicznego,
–
zastosować technikę komputerową do powielania i archiwizowania informacji
rysunkowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Mechanik pojazdów samochodowych 723[04]
Moduł:
Podstawy mechaniki samochodowej 723[04].O1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie
się
dokumentacją
techniczną
723[04].O1.02
Temat: Polskie normy rysunkowe (PN) i międzynarodowe normy rysunkowe (EN i ISO).
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się normami rysunkowymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
rozpoznać normy rysunkowe,
–
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
zdefiniować pojęcie normy,
–
wyjaśnić przykłady oznaczania Polskiej Normy rysunkowej (PN) i międzynarodowej
normy (EN i ISO).
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
organizowania i planowania pracy,
–
pracy w zespole,
–
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
–
miniwykład,
–
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
uczniowie pracują w grupach 2
−
3 osobowych.
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
Polskie normy rysunkowe (PN) i międzynarodowe normy rysunkowe (EN i ISO),
−
normy branżowe,
−
foliogramy,
−
rzutnik pisma,
−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest dokonanie klasyfikacji norm.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I: Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co to jest norma?
2. Co to jest Polska Norma i norma międzynarodowa?
3. Jakie korzyści wynikają ze stosowania Polskich Norm i norm międzynarodowych?
4. Jakie są podstawowe działy Polskiej Normy?
5. Jaki jest sposób oznaczania norm?
Faza II. Planowanie
1. Jakie jest oznaczanie norm?
2. Jakie jest przeznaczenie norm?
3. Jak klasyfikujemy normy?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach odczytują oznaczenia norm rysunkowych.
2. Uczniowie zastanawiają się nad przeznaczeniem i klasyfikacją norm.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność odczytanych oznaczeń norm oraz toku
rozumowania podczas klasyfikowania norm.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie odczytują oznaczenia Polskich Norm i norm międzynarodowych.
2. Uczniowie opisują przeznaczenie wybranych norm.
3. Uczniowie dokonają klasyfikacji norm.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji wyników ćwiczenia.
2. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych ćwiczeń. Nauczyciel
sprawdza poprawność.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Faza końcowa
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat: Normalizacja i unifikacja. Na podstawie
zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Mechanik pojazdów samochodowych 723[04]
Moduł:
Podstawy mechaniki samochodowej 723[04].O1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[04].O1.02
Temat: Zasady rzutowania brył.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
omówić zasady tworzenia rzutów prostokątnych brył,
−
wykonać rzutowanie brył w koniecznej ilości rzutów.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
praca z przykładowymi rysunkami pod kierunkiem nauczyciela,
−
ć
wiczenia.
Formy organizacji pracy uczniów:
−
praca w grupach,
−
praca indywidualna.
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy,
−
rysunki rzutowe,
−
rzutnik pisma,
−
modele brył,
−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
Lp.
Ogniwa zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Czas
trwania
1.
Stworzenie ładu
zewnętrznego
i wewnętrznego
−
wita uczniów,
−
sprawdza obecność,
−
zapisuje temat zajęć na tablicy,
−
przedstawia cele zajęć.
−
witają nauczyciela,
−
podają obecności,
−
zapisują temat zajęć
w zeszytach.
3 min.
2.
Opracowanie
nowego materiału
−
przypomina zagadnienia z
ostatnich zajęć,
−
rozpoczyna opracowanie
nowego materiału.
−
odpowiadają na pytania,
−
biorą czynny udział w
zajęciach,
−
zapisują nowe informacje
w zeszytach.
5 min.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
3.
Kształtowanie pojęć
−
wyjaśnia jak należy
analizować rysunki,
−
nawiązuje rozmowę
z uczniami na temat rodzajów
rzutowania.
−
odpowiadają na pytania
nauczyciela.
5 min.
4.
Wiązanie teorii
z praktyką
−
przypomina terminologię
stosowaną przy rysowaniu
rzutów prostokątnych,
−
wyjaśnia „od czego” należy
zacząć rysowanie,
−
wyjaśnia w jaki sposób należy
„patrzeć” na bryłę aby
narysować poszczególne
rzuty,
−
zwraca uwagę na dokładność
rysowania.
−
wybierają przedmiot do
rzutowania.
5 min.
5.
Ć
wiczenia
−
nadzoruje pracę uczniów.
−
rozpoczynają rysowanie
pod kontrolą nauczyciela,
−
uczą się estetyki
wykonania.
15 min.
6.
Kształtowanie
nawyków
−
powtarza najważniejsze
wiadomości,
−
sprawdza wykonanie szkiców
oraz przekazuje uwagi,
dotyczące rzutowania.
−
odpowiadają na pytania,
−
prezentują wykonane
szkice.
10 min.
7.
Ocena i kontrola
−
ocenia aktywność uczniów.
1 min.
8.
Zakończenie zajęć
−
podaje treść zadania
domowego.
Zapisują treść zadania
w zeszytach.
1 min.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Szkicowanie i kreślenie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wpisz w tabeli zastosowanie linii rysunkowych.
Nazwa linii
Zastosowanie
Ciągła gruba
Ciągła cienka
Kreskowa cienka
Punktowa cienka
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać zastosowanie linii rysunkowych,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Jaką podziałkę należy zastosować, aby przedstawić na formacie A4 (w układzie
pionowym) przedmiot o wymiarach 250x210x50 mm?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać wymiary arkusza formatu A4,
3) dobrać podziałkę rysunku,
4) zanotować wyniki w zeszycie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm rysunkowych i międzynarodowych norm
rysunkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
posługiwania się normami. Uczniowie pracują w grupach. Po wykonaniu ćwiczenia liderzy
grup prezentują prace. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odczytać oznaczenia norm,
2) zapisać oznaczenia w zeszycie,
3) dokonać analizy norm i opisać przeznaczenie wybranych norm,
4) dokonać klasyfikacji norm,
5) zwróć uwagę na estetykę i dokładność wykonania ćwiczenia,
6) zaprezentować swoją pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wybrane przykładowe Polskie Normy oraz normy międzynarodowe,
−
normy branżowe,
−
foliogramy,
−
rzutnik pisma,
−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Naszkicuj w zeszycie przedstawiony na rysunku poniżej element. Zachowaj poprawności
kształtu i wymiarów.
Rysunek do ćwiczenia 4 [5, s. 34].
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki przedmiotu,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Naszkicuj w zeszycie przedstawiony na rysunku detal z uwzględnieniem poprawności
kształtu i wymiarów.
Rysunek do ćwiczenia 5 [5, s. 126].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki przedmiotu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Zasady rzutowania aksonometrycznego i prostokątnego,
przekroje
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Naszkicuj trójkąt równoboczny w rzutach prostokątnych. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania
ć
wiczenia 10 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego trójkąta,
3) zaplanować rozmieszczenie rzutów,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
materiały do szkicowania,
−
figury geometryczne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Naszkicuj bryły przedstawione na rysunku w rzutach prostokątnych. Ćwiczenie wykonaj
na arkuszu A4.
a)
b)
Rysunek do ćwiczenia 2 [2, s. 57].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania
ć
wiczenia 15 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie rzutów,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
materiały do szkicowania,
−
bryły geometryczne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Naszkicuj element przedstawiony na rysunku w aksonometrii ukośnej. Ćwiczenie
wykonaj na arkuszu A4.
Rysunek do ćwiczenia 3 [5, s. 34].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania
ć
wiczenia 10 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
materiały do szkicowania,
−
bryły geometryczne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Na podstawie modelu i rzutu, w którym zarysy wewnętrzne narysowano linią kreskową,
naszkicuj przedmiot w przekroju.
Rysunek do ćwiczenia 4 [8, s. 36].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas
wykonania ćwiczenia 10 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy rysunku przedmiotu,
3) naszkicować przedmiot w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki części maszyn przedstawiające części maszyn w rzutach i przekrojach,
−
modele części maszyn,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zwymiaruj rysunek.
Rysunek do ćwiczenia 1.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy rysunku,
3) zwymiarować rysunek,
4) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki części maszyn.
Ćwiczenie 2
Zwymiaruj rysunek.
Rysunek do ćwiczenia 2.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy rysunku,
3) zwymiarować rysunek,
4) omówić sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki części maszyn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Uproszczenia rysunkowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szkic detalu, w którym występuje gwint zewnętrzny nacięty na całej długości.
Detal zwymiaruj.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie.
Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór rodzajów linii rysunkowych oraz na
zastosowane uproszczenie rysunkowe. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wykonać szkic do zeszytu,
3) zwymiarować rysunek.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
materiały rysunkowe,
−
nagwintowane detale,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opisz sposób oznaczania łożysk tocznych na rysunkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas
wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać sposób oznaczania łożysk na rysunkach,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach maszynowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz w zeszycie przedstawione na rysunkach oznaczenia.
a)
b)
c)
Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 72].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas
wykonania ćwiczenia 15 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odczytać oznaczenia z PN,
3) opisać oznaczenia w zeszycie,
4) omówić sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
PN – tolerancje kształtu i położenia,
−
mały poradnik mechanika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 2
Odczytaj chropowatość powierzchni przedmiotu.
Rysunek do ćwiczenia 2 [6, s. 170].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas
wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odczytać chropowatość powierzchni,
3) omówić sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
PN – chropowatość powierzchni,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.6. Dokumentacja techniczna
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku przedstawiono zespół maszynowy złożony z określonej liczby części.
Sporządź wykaz części zgodnie Polską Normą.
Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 197].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Przed przystąpieniem do realizacji
ć
wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania. Uczniowie pracują
samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją
pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) sporządzić wykaz części zgodnie Polską Normą,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dokumentacja rysunkowa,
−
mały poradnik mechanika.
Ćwiczenie 2
Na rysunku są przedstawione symbole graficzne stosowane przy wykonywaniu
schematów kinematycznych zasadniczych. Zapisz określenie tych symboli.
Rysunek do ćwiczenia 2 [1, s. 190].
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas
wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
2) odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,
3) zapisać w zeszycie określenie symboli
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
mały poradnik mechanika,
−
schematy kinematyczne.
Ćwiczenie 3
Na rysunku są przedstawione symbole graficzne stosowane przy wykonywaniu
schematów elektrycznych. Podaj określenie tych symboli.
Rysunek do ćwiczenia 3 [1, s. 191].
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela
uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
2) odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,
3) zapisać w zeszycie określenie symboli.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
mały poradnik mechanika,
−
schematy elektryczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.7. Powielanie i archiwizowanie informacji rysunkowych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uruchom program CAD i otwórz rysunek wskazany przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność obsługi programu CAD. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) włączyć komputer z programem CAD,
3) uruchomić program,
4) otworzyć plik rysunkowy,
5) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe,
−
oprogramowanie CAD,
−
instrukcja obsługi programu CAD.
Ćwiczenie 2
Uruchom program CAD i wczytaj rysunek wskazany przez nauczyciela. Następnie zapisz
rysunek w określonym folderze z nową nazwą.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje prace. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) włączyć komputer z programem CAD,
3) uruchomić program,
4) wczytać zadany rysunek,
5) wybrać folder docelowy,
6) zapisać rysunek,
7) omówić sposób rozwiązania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe,
−
oprogramowanie CAD,
−
instrukcja obsługi programu CAD.
Ćwiczenie 3
Uruchom program CAD i narysuj kwadrat o boku 50 mm. Następnie zapisz rysunek
w zadanym folderze.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu
ć
wiczenia uczniowie prezentują swoje prace. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) włączyć komputer z programem CAD,
3) uruchomić program,
4) narysować kwadrat o boku 50 mm,
5) wybrać folder docelowy,
6) zapisać rysunek,
7) omówić sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe,
−
oprogramowanie CAD,
−
instrukcja obsługi programu CAD.
Ćwiczenie 4
Opisz gospodarkę rysunkami w zakładzie pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje prace. Należy zwrócić uwagę na
umiejętność posługiwania się nazewnictwem technicznym oraz prawidłowość opisu
gospodarki rysunkami. Czas wykonania ćwiczenia 20 min.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać zasady numerowania rysunków,
3) opisać składanie i przechowywanie rysunków,
4) opisać ewidencjonowanie rysunków,
5) opisać archiwizowanie rysunków,
6) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dokumentacja rysunkowa,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją
techniczną”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a 7. a, 8. d, 9. b, 10. c, 11. b,
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategori
a celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Wybrać prawidłowy przekrój wzdłużny tulei
A
P
a
2. Rozróżnić rodzaje rysunków
B
P
a
3. Określić wymiary formatu arkusza rysunkowego
A
P
c
4. Dobrać rodzaj ołówka do określonego zadania
C
P
b
5. Dobrać rodzaje linii rysunkowych
A
P
b
6. Przeliczyć wymiary w danej podziałce
C
P
a
7. Rozróżnić elementy rysunków schematycznych
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8.
Wskazać rzut poziomy bryły przedstawionej
w dimetrii ukośnej
C
P
d
9.
Określić liczbę brakujących krawędzi bryły
narysowanej w przekroju połówkowym
C
P
b
10.
Zwymiarować średnice kilku wałków o tych
samych wymiarach
C
P
c
11. Odczytać wymiary tolerowane
C
P
b
12. Określić sposób kreskowania przekrojów
B
P
c
13. Przeanalizować wymiarowanie rysunku
C
P
c
14. Dobrać grubość i rodzaje linii rysunkowych
B
P
c
15. Rozróżnić rysunki gwintu wewnętrznego
C
P
a
16. Przeanalizować oznaczenie norm
C
PP
d
17.
Narysować bryłę w dimetrii ukośnej na podstawie
rzutów prostokątnych
C
PP
b
18. Dobrać oznaczenie chropowatości powierzchni
C
PP
a
19. Oznaczyć ślad płaszczyzny przekroju
C
PP
c
20. Rozróżnić bryły narysowane w dimetrii ukośnej
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8. Czas trwania testu – 45 minut.
9. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Spróbuj swoich sił.
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja dla ucznia,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Na rysunku przedstawiono przekrój wzdłużny tulei. Prawidłowo zakreskowany przekrój
jest na rysunku
a)
b)
c)
d)
2. Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku
a) wykonawczym.
b) zestawieniowym.
c) montażowym.
d) ilustracyjnym.
3. Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x297 mm to format:
a) A5.
b) A4.
c) A3.
d) A2
4. Ołówki o średniej twardości oznaczamy
a) 2B.
b) F.
c) U.
d) 3H.
5. Osie symetrii rysuje się linią
a) ciągłą cienką.
b) punktową cienką.
c) kreskową cienką.
d) dwupunktową cienką.
6. Jeżeli prostokąt o wymiarach a = 20 mm i b = 10 mm przedstawimy na rysunku
w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić
a) a = 40 mm i b = 20 mm.
b) a = 10 mm i b = 5 mm.
c) a = 30 mm i b = 15 mm.
d) będą takie same.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne
a) żarówki.
b) diody.
c) baterii akumulatorowej.
d) prostownika.
8. Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku
a)
b)
c)
d)
9. Na rysunku brakuje
a) jednej linii.
b) dwóch linii.
c) trzech linii.
d) czterech linii.
10. Uproszczony sposób wymiarowania otworów o jednakowych średnicach przedstawia
rysunek
a)
b)
c)
d)
11. Rysunek przedstawia przykład wymiarów tolerowanych liczbowo; liczba + 0,02 oznacza
a) dolną odchyłkę.
b) górną odchyłkę.
c) tolerancję.
d) górny wymiar graniczny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
12. Prawidłowo zakreskowany przekrój jest na rysunku
a)
b)
c)
d)
13. Zwymiarowany rysunek zawiera
a) jeden błąd.
b) dwa błędy
c) trzy błędy.
d) nie ma błędów
14. Poprawnie narysowany wałek przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
15. Uproszczenie gwintu wewnętrznego przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
16. Normę branżową oznacza się
a) PN.
b) PN–EN.
c) PN–ISO.
d) BN.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
17. Wykorzystując rzuty prostokątne prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii ukośnej
przedstawiono na rysunku
a)
b)
c)
d)
18. O wymaganym usunięciu warstwy materiału informuje znak chropowatości
a)
b)
c)
d)
19. Prawidłowo zaznaczony ślad płaszczyzny przekroju przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
20. Prawidłowo narysowany prostopadłościan w aksonometrii ukośnej przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją
techniczną”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. a, 6. a 7. c, 8. c, 9. b, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Dobrać grubość i rodzaje linii rysunkowych
B
P
c
2. Określić wysokość liter pisma technicznego
A
P
b
3. Wykreślić symetralną odcinka
B
P
d
4.
Narysować rzut poziomy bryły przedstawionej
w dimetrii ukośnej
C
P
a
5. Wybrać prawidłowy przekrój wzdłużny tulei
A
P
a
6.
Rozróżnić cechy charakteryzujące rysunek
wykonawczy
B
P
a
7. Określić rodzaje linii wymiarowych
C
P
c
8. Określić wymiary formatu arkusza rysunkowego
A
P
c
9.
Dobrać rodzaje linii rysunkowych do rysowania
osi symetri
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
10. Podzielić odcinek na dowolną liczbę części
B
P
b
11. Oznaczyć płaszczyznę przekroju
B
P
c
12. Odczytać wymiary tolerowane
C
P
b
13. Odczytać rysunki połączeń
C
P
a
14. Odczytać oznaczenia tolerancji położenia
C
P
b
15. Odczytać rysunki schematyczne
B
P
b
16.
Rozróżnić bryłę narysowaną w aksonometrii
ukośnej
C
PP
c
17.
Określić liczbę brakujących krawędzi bryły
narysowanej w przekroju połówkowym
C
PP
b
18.
Zwymiarować średnice kilku otworów o tych
samych wymiarach
C
PP
c
19.
Narysować rzut poziomy bryły przedstawionej
w dimetrii ukośnej
C
PP
d
20. Uzupełnić brakujący rzut prostokątny bryły
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.
8. Czas trwania testu – 45 minut.
9. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Spróbuj swoich sił.
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja dla ucznia,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Poprawnie narysowany wałek przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
2. Jeżeli wysokość dużych liter wynosi 5 mm, to wysokość małych liter wynosi
a) 4 mm.
b) 3,5 mm.
c) 3,2 mm.
d) 2,5 mm.
3. Konstrukcja symetralnej odcinka przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
4. Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku
a)
b)
c)
d)
5. Na rysunku przedstawiono przekrój wzdłużny tulei. Prawidłowo zakreskowany przekrój
jest na rysunku
a)
b)
c)
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
6. Wymieniona cecha nie dotczy
a) rysunek wykonawczy jest to osobny rysunek części danego przyrządu.
b) rysunek wykonawczy musi być szczegółowo zwymiarowany.
c) rysunek wykonawczy nie posiada uwag dotyczących chropowatości powierzchni.
d) rysunek wykonawczy posiada tabliczkę podstawową bez wykazu części.
7. Linie wymiarowe rysujemy linią
a) ciągłą grubą.
b) kreskową.
c) ciągłą cienką.
d) punktową.
8. Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x297 mm to format
a) A5.
b) A4.
c) A3.
d) A2
9. Osie symetrii rysujemy linią
a) ciągłą cienką.
b) punktową cienką.
c) kreskową cienką.
d) dwupunktową cienką.
10. Podział odcinka na trzy części przedstawia rysunek
a)
b)
c)
d)
11. Prawidłowo oznaczony przekrój jest na rysunku
a)
b)
c)
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
12. Rysunek przedstawia przykład wymiarów tolerowanych liczbowo; liczba + 0,02 oznacza
a) dolną odchyłkę
b) górną odchyłkę
c) tolerancję
d) górny wymiar graniczny
13. Rysunek przedstawia połączenie
a) gwintowe.
b) kołkowe.
c) sworzniowe.
d) wpustowe.
14. Na rysunku przedstawiono tolerancję
a) równoległości.
b) prostopadłości.
c) współosiowości.
d) pozycji.
15. Hamulec przedstawia oznaczenie
a)
b)
c)
d)
16. Wskaż prawidłowo narysowany prostopadłościan w aksonometrii ukośnej
a)
b)
c)
d)
17. Na rysunku brakuje
a) jednej linii.
b) dwóch linii.
c) trzech linii.
d) czterech linii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
18. Uproszczony sposób wymiarowania otworów o jednakowych średnicach przedstawia
rysunek
a)
b)
c)
d)
19. Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku
a)
b)
c)
d)
20. Dokonaj analizy rysunków i wskaż, który z nich przedstawia prawidłowy rzut
prostokątny bryły
a)
b)
c)
d)
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
7. LITERATURA
1. Dobrzański T.: Tysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005
2. Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004
3. Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP,
Warszawa 2002
4. Malinowski J., Jakubiec W.: Tolerancje i pasowania w budowie maszyn. WSiP,
Warszawa 1998
5. Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995
6. Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999
7. http://www.cad.pl
8. http://www.newtechsolutions.pl
9. http://www.zkue.ime.pw.edu.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,
Radom 1995