background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 

Janusz Górny 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika dwusuwowego 
723[04].Z1.02 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Igor Lange 
mgr inŜ. Jan Kania 

  

 

 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z1.02 
Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  silnika  dwusuwowego,  zawartego

 

w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Budowa i zasada działania silnika dwusuwowego 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  MontaŜ i demontaŜ silnika dwusuwowego 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

18 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 
W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z1 

Konstrukcja, montaŜ i demontaŜ układów pojazdów 

samochodowych

 

723[04].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy pojazdów 

samochodowych

 

723[04].Z1.02 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika 

dwusuwowego 

 

723[04].Z1.03 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika 

czterosuwowego  

 

723[04].Z1.04 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu układów 

zasilania silników z zapłonem iskrowym

 

723[04].Z1.05 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu układów 

zasilania silników z zapłonem samoczynnym

 

723[04].Z1.06 

Wykonywanie montaŜu i demontaŜu kół 

samochodowych i naprawy ogumienia

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜniać konstrukcje pojazdów samochodowych, 

− 

wykonywać montaŜ i demontaŜ podstawowych układów pojazdów samochodowych, 

− 

charakteryzować budowę pojazdów samochodowych, 

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować podstawowe prawa fizyczne, 

− 

rozpoznawać proste związki chemiczne,  

− 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

− 

uŜytkować  komputer, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśnić budowę i zasadę działania silnika dwusuwowego, 

− 

zdemontować jednocylindrowy silnik dwusuwowy, 

− 

określić części składowe silnika, 

− 

scharakteryzować  właściwości  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  na  części  silnika 
dwusuwowego, 

− 

rozróŜnić materiały konstrukcyjne stosowane na części silnika dwusuwowego, 

− 

określić warunki montaŜu, 

− 

zmontować silnik dwusuwowy, 

− 

scharakteryzować systemy przepłukiwania silnika dwusuwowego, 

− 

skorzystać z dokumentacji technicznej, 

− 

ocenić jakość wykonywanej pracy, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoŜ. podczas wykonywania pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł: 

Obsługa  i  naprawa  pojazdów  samochodowych 
723[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

montaŜu 

demontaŜu 

silnika 

dwusuwowego 723[04].Z1.02 

 

Temat:   Obliczanie wielkości charakteryzujących silnik dwusuwowy. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności posługiwania się wielkościami charakterystycznymi 

dla silnika dwusuwowego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

określić jakie wielkości charakteryzują silnik dwusuwowy, 

− 

obliczyć pojemność skokową cylindra, 

− 

obliczyć pojemność skokową silnika, 

− 

obliczyć stopień spręŜania silnika, 

− 

przeliczać jednostki. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentowania wyników swojej pracy, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

dane techniczne silnika: średnica cylindra, skok tłoka, pojemność komory spręŜania, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
1 godzina dydaktyczna. 

 

Zadanie dla ucznia 
– 

Przedmiotem zadania jest obliczenie wielkości charakteryzujących silnik dwusuwowy. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie wielkości charakteryzują silnik dwusuwowy? 
2.  W jaki celu podaje się wartość średnicy cylindra? 
3.  Jak wyznaczamy skok tłoka? 
4.  Jaka jest róŜnica pomiędzy pojemnością skokową cylindra i silnika? 
5.  Co to jest pojemność komory spalania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak obliczamy pojemność skokową cylindra? 
2.  Jak obliczamy pojemność całkowitą cylindra? 
3.  Jak obliczamy pojemność całkowitą silnika? 
4.  Jak obliczamy stopień spręŜania silnika? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Zespoły uczniowskie otrzymują dane techniczne dla róŜnych silników dwusuwowych. 
2.  Uczniowie ustalają jednostki do prowadzenia obliczeń. 
3.  Uczniowie określają wzory niezbędne do wykonania obliczeń. 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność rozumowania.  
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wykonują obliczenia wielkości charakteryzujących silnik dwusuwowy. 
2.  Uczniowie sprawdzają poprawność obliczeń. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność obliczeń. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 
powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

 

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Sprawność  silników  cieplnych.  Na  podstawie 
zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa  i  naprawa  pojazdów  samochodowych 
723[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

montaŜu 

demontaŜu 

silnika 

dwusuwowego 723[04].Z1.02 

 

Temat:   DemontaŜ silnika dwusuwowego jednocylindrowego. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonania  demontaŜu  silnika  dwusuwowego 

jednocylindrowego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonania  demontaŜu  zgodnie  z  zasadami  ergonomii  oraz 
bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

dobrać konieczne urządzenia i narzędzia do przeprowadzenia demontaŜu, 

− 

określić kolejność działań w celu wykonania demontaŜu silnika dwusuwowego, 

− 

dokonać demontaŜu silnika dwusuwowego. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

silnik dwusuwowy jednocylindrowy chłodzony powietrzem, 

− 

urządzenie do mycia elementów silnika, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

dokumentacja techniczna silnika dwusuwowego, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:
  

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 4 godziny dydaktyczne.  
 
Przebieg zajęć 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych demontaŜem silnika: 

− 

określenie kolejności działań prowadzących do demontaŜu silnika, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania ćwiczenia. 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

organizacja stanowiska do demontaŜu, 

− 

przygotowanie silnika do demontaŜu, 

− 

demontaŜ elementów silnika z zachowaniem warunków technologicznych. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Budowa i zasada działania silnika dwusuwowego 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Na  podstawie  rysunku  zanalizuj  zasadę  działania  silnika  dwusuwowego  uwzględniając 

suwy pracy. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [1, s. 14].

 

 
a)  

..........................................................................................................................................  

 

..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  

b) 

..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  

c)  

..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  

 

d)  

..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  
..........................................................................................................................................  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić etapy działania silnika, 
3)  zapisać informacje o pracy silnika, 
4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

model silnika dwusuwowego, 

− 

plansze ilustrujące działanie silnika dwusuwowego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  rysunku  rozpoznaj  części  składowe  układu  korbowo-tłokowego  silnika 

dwusuwowego. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [5, s. 34].

 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy rysunku, 
2)  rozpoznać elementy silnika, 
3)  wypisać nazwy elementów przy odnośnikach, 
4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

dokumentacja techniczna silników dwusuwowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  materiały  konstrukcyjne  uŜyte  do  wykonania  wskazanych  części  silnika  

dwusuwowego. 

 

Element 

Nazwa 

Materiały konstrukcyjne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać elementy silnika, 
2)  zapisać nazwy elementów w tabeli, 
3)  określić materiały konstrukcyjne dla elementów silnika, 
4)  zapisać nazwy materiałów konstrukcyjnych i je scharakteryzować, 
5)  zaprezentować swoją pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

dokumentacja techniczna silników dwusuwowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj wskazane sposoby przepłukiwania cylindra silnika dwusuwowego. 

 

Sposób przepłukiwania 

Charakterystyka połoŜenia okien 

Przepłukanie poprzeczne 

 

Przepłukanie zwrotne 

 

Przepłukanie wzdłuŜne 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Nauczyciel  zwraca  uwagę  na  precyzyjne  formułowanie 
określeń. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 
Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje przepłukiwania cylindra w silniku dwusuwowym, 
2)  określić przebieg kaŜdego proces przepłukiwania, 
3)  zapisać określenia w tabeli, 
4)  zaprezentować swoją pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

dokumentacja techniczna silników dwusuwowych,

 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

Oblicz wielkości charakterystyczne silnika dwusuwowego. W czterocylindrowym silniku 

dwusuwowym średnica kaŜdego cylindra wynosi 0,052 m, skok kaŜdego tłoka wynosi 0,16 m 
a objętość komory spręŜania ma wartość 15 cm

3

 

Wielkość charakterystyczna 

Obliczona wartość 

Objętość skokowa cylindra 

 

Objętość skokowa silnika 

 

Stopień spręŜania 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać wzór i obliczyć objętość skokową cylindra, 
3)  dobrać wzór i obliczyć objętość skokową silnika, 
4)  dobrać wzór i obliczyć stopień spręŜania, 
5)  zapisać wyniki obliczeń,  
6)  porównać wyniki obliczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zeszyt, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

5.2. MontaŜ i demontaŜ silnika dwusuwowego 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj demontaŜ jednocylindrowego silnika dwusuwowego z zachowaniem warunków 

technologicznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z dokumentacją  techniczna  silnika.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia 180 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania demontaŜu silnika dwusuwowego, 
3)  zaplanować kolejność czynności w celu wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować silnik dwusuwowy do demontaŜu, 
5)  zdemontować silnik dwusuwowy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

silnik dwusuwowy jednocylindrowy z motocykla WSK, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja techniczna silnika dwusuwowego,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaŜ  jednocylindrowego  silnika  dwusuwowego.  zachowaniem  warunków 

technologicznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z dokumentacją  techniczną  silnika.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia 180 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania montaŜu silnika dwusuwowego, 
3)  zaplanować kolejność czynności w celu wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

4)  dobrać elementy uszczelniające podlegające wymianie podczas ponownego montaŜu, 
5)  przygotować elementy silnika dwusuwowego do montaŜu, 
6)  wykonać montaŜ silnik dwusuwowego, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

elementy silnika dwusuwowego jednocylindrowego z motocykla WSK, 

− 

zestaw narzędzi specjalnych, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

dokumentacja techniczna silnika dwusuwowego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia specjalne i pomiarowe uŜywane podczas montaŜu i demontaŜu silnika 

dwusuwowego jednocylindrowego chłodzonego powietrzem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  określają  typowe  uszkodzenia 

narzędzi. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia stosowane do montaŜu i demontaŜu silnika dwusuwowego, 
3)  dokonać oceny stanu technicznego narzędzi, 
4)  wskazać usterki, 
5)  określić przydatność narzędzi, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestaw narzędzi specjalnych, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montaŜu 
i demontaŜu silnika dwusuwowego ” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 

12. d, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c. 

 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Określić ruch wału korbowego w czasie 
pracy silnika  

2.   

Określić zasadę działania silnika 
dwusuwowego 

3.    Określić rodzaj czynnika chłodzącego 

4.    Wskazać zadania elementów silnika  

5.   

Określić procesy zachodzące podczas 
pracy silnika dwusuwowego  

6.    Określić rodzaje przepłukiwanie silnika 

7.    Wskazać materiały konstrukcyjne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

8.    Scharakteryzować suwy silnika 

9.    Określić budowę elementów silnika 

10.   Rozpoznać klucze 

11.   Dobrać czynność w procesie demontaŜu  

12.   Dobrać czynność w procesie demontaŜu 

13.   Dobrać czynność w procesie montaŜu 

14.  

Określić zastosowanie klucza 
dynamometrycznego 

15.   Wskazać zastosowanie łoŜysk 

16.  

Rozpoznać elementy konstrukcyjne 
układu tłokowo-korbowego silnika 
dwusuwowego 

17.   Obliczyć pojemność skokową cylindra 

PP 

18.   Obliczyć stopień spręŜania 

PP 

19.   Określić skok tłoka 

PP 

20.   Obliczyć pojemność skokową silnika 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących montaŜu i demontaŜu silnika dwusuwowego. Zadania 

są  wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

 
 
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości 

i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia 
w jednostce modułowej Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika dwusuwowego. Spróbuj 
swoich sił. Pytania nie są trudne i jeŜeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi. 

 

Powodzenia 

 

MATERIAŁY DLA UCZNIA:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Zestaw zadań testowych 
 

1.  W  silniku  dwusuwowym  suw  pracy  wykonywany  jest,  podczas  gdy  wał  korbowy 

wykonuje obrót o kąt  
a)  90°. 
b)  180°. 
c)  270°. 
d)  360°. 

 
2.  W  silniku  dwusuwowym  mieszanka  przedostaje  się  ze  skrzyni  korbowej  do  cylindra 

poprzez 
a)  zawór dolotowy. 
b)  zawór wylotowy. 
c)  kanał przepływowy. 
d)  kanał wylotowy. 

 
3.  Zadaniem pierścieni na powierzchni tłoka jest 

a)  zmniejszenie tarcia pomiędzy tłokiem a cylindrem. 
b)  uszczelnienie cylindra i odprowadzenie ciepła z tłoka. 
c)  wzmocnienie konstrukcji tłoka. 
d)  ułatwienie smarowania układu cylinder – tłok 

 
4.  Przestrzeń cylindra zamkniętą przez tłok znajdujący się w GMP nazywa się 

a)  objętością skokową silnika. 
b)  objętością skokową cylindra. 
c)  objętością całkowitą cylindra. 
d)  objętością komory spalania. 

 
5.  Podczas  pracy  silnika  dwusuwowego  następujące  czynności  wykonywane  są 

równocześnie 
a)  Zapłon mieszanki spręŜonej w cylindrze, przepłukanie cylindra świeŜą mieszanką. 
b)  SpręŜanie mieszanki nad tłokiem i wydech spalin. 
c)  Spaliny  wykonują  pracę  przesuwając  tłok  w  dół,  odsłania  okno  wylotowe,  przez 

które wypływają spaliny. 

d)  Spaliny  wypływają  kanałem  wylotowym,  jednocześnie  następuje  zasysanie 

mieszanki z gaźnika do skrzyni korbowej. 

 
6.  Jeśli  w  cylindrze  okna  dolotowe  i  wylotowe  znajdują  się  na  tym  samym  końcu  i  po  tej 

samej stronie cylindra to następuje przepłukanie 
a)  wzdłuŜne. 
b)  zwrotne. 
c)  poprzeczne. 
d)  prostopadłe. 

 
7.  Korbowody wykonane są zwykle 

a)  z aluminium. 
b)  z Ŝeliwa. 
c)  ze stali stopowych. 
d)  ze stali węglowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

8.  WskaŜ rysunek, na którym przedstawiono przepłukiwanie silnika 

 

 
9.  Owalizację tłoków stosuje się w celu 

a)  zwiększenia luzów pomiędzy cylindrem a tłokiem. 
b)  zmniejszenia luzów pomiędzy cylindrem a tłokiem. 
c)  wyrównanie zwiększonej rozszerzalności tłoka w okolicy piast sworznia tłokowego. 
d)  lepszego umocowania w tłoku sworznia tłokowego. 

 
10.  Kluczy dynamometryczny przedstawiony jest na rysunku 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
11.  JeŜeli podczas demontaŜu głowica nie chce się unieść to 

a)  podwaŜamy ją ostrym narzędziem. 
b)  usuwamy uszczelkę podgłowicową.  
c)  energicznie kręcimy wałem korbowym silnika. 
d)  uderzamy kilkakrotnie kluczem w głowicę. 

 
12.  DemontaŜ silnika dwusuwowego rozpoczynamy od 

a)  wymycia z zewnątrz. 
b)  zamocowania w uchwycie montaŜowym.  
c)  demontaŜu głowicy. 
d)  opróŜnienia z oleju znajdującego się w skrzynce biegów. 

 
13.  Podczas montaŜu silnika w celu zachowania wymaganej szczelności wymieniamy 

a)  pierścienie na tłoku. 
b)  całą głowicę. 
c)  tłok. 
d)  wał korbowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

14.  Klucz dynamometryczny stosujemy do 

a)  odkręcenia łączonych elementów właściwym momentem siły. 
b)  pomiaru szczelności połączeń podzespołów silnika. 
c)  dokręcenie łączonych elementów właściwym momentem siły. 
d)  osadzania pierścieni na tłoku. 

 

15.  Przedstawione na rysunku łoŜysko stosujemy w silniku 

a)  jako łoŜysko główne. 
b)  jako łoŜysko korbowodowe. 
c)  jako łoŜysko główne i korbowodowe. 
d)  nie znajduje zastosowania. 

 
16.  Silnik posiadający dwa wały korbowe przedstawiony jest na rysunku 

 

 

17.  Jeśli średnica cylindra wynosi 5,2 cm a skok tłoka 5,8 cm to pojemność skokowa cylindra 

wynosi 
a)  93 cm

3

b)  103 cm

3

c)  113 cm

3

d)  123 cm

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

18.  JeŜeli  pojemność  skokowa  cylindra  wynosi  173,4  cm

3

,  a  objętość  komory  spalania 

wynosi 21,7 cm

to stopień spręŜania w przybliŜeniu wynosi 

a)  8.  
b)  9. 
c)  10. 
d)  11. 

 
19.  Skok tłoka to droga tłoka w cylindrze wynosząca 

a)  połowę długości ramienia korby. 
b)  długości ramienia korby. 
c)  podwójna długość ramienia korby. 
d)  czterokrotna długość ramienia korby. 

 
20.  JeŜeli  pojemność  skokowa  cylindra  wynosi  173,4  cm

3

,  a  objętość  komory  spalania 

wynosi 21,7 cm

to objętość skokowa trzycylindrowego silnika wynosi 

a)  173,4 cm

3

b)  346,8 cm

3

c)  520,2 cm

3

d)  693 cm

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu silnika dwusuwowego  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadani

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny do 15 pkt. 
dopuszczający – 16 pkt. 
dostateczny – 17 do 18 pkt. 
dobry – od 19 do 20 pkt. 
bardzo dobry od 21 pkt. 
 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

motocykl z silnikiem dwusuwowym 

tłok 

Pierścienie tłokowe 

1 kpl. 

Pierścienie osadcze sworznia tłokowego 

Uszczelka głowicy 

Uszczelka cylindra 

Uszczelka kolanka wydechowego 

zestaw narzędzi 

lampa przenośna 

Przyrząd do wciskania i wyciskania sworznia tłokowego 

dokumentacja serwisowa 

1 kpl. 

czyściwo 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

Informacja dla ucznia 
 
Sprawdź,  czy  arkusz,  który  otrzymałeś  jest  kompletny.  Ewentualne  braki  stron  lub  inne 
usterki zgłoś nauczycielowi. 
Na  arkuszu  i  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska egzaminacyjnego. 
Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją  do  jego  wykonania,  stanowiskiem  i  jego 
wyposaŜeniem.  Masz  na  to  czas  –  20  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  trwania 
zadania. 
Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie miejscu 
(czas zadania wynosi 180 minut). 
 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim 
przypadku przerwać wykonywanie zadania.  
 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia  

 
Zadanie 
Dokonaj wymiany tłoka dwusuwowego silnika motocyklowego chłodzonego powietrzem. 
Na wykonanie zadania uczeń ma 180 minut. 
 
Instrukcja do wykonania zadania 
 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i dokumentację. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności niezbędne do wykonania zadania, 
b)  narzędzia, 
c)  moment dokręcania [Nm]. 

3.  Zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy:  narzędzia,  części  zamienne,  dokumentacje 

serwisową i środki ochrony osobistej. 

4.  Przygotuj motocykl wymiany tłoka. 
5.  Wykonaj  wymianę  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony 

przeciwpoŜarowej. 

6.  Zgłoś 

nauczycielowi 

ustawienie 

momentu 

dokręcania 

ś

rub 

na 

kluczu 

dynamometrycznym. 

7.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko,  oczyść  narzędzia  i  zwróć  na  miejsce 

przechowywania, odpady wrzuć do pojemników. 

8.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentowania wykonanego zadania. 
9.  W czasie prezentowania: 

a)  uzasadnij sposób wykonania zadania, 
b)  oceń jakość wykonanej pracy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

 
Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie tematu: 

 

Oznaczenie zadania: 

 

 
Wpisuje zdający 

 

 

 

 

          

    Data urodzenia     

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL   

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok        

   

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
 

 

1.  Zapisz wykaz czynności niezbędnych do wymiany tłoka. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 

2.  Zapisz wykaz części, narzędzi i przyrządów diagnostycznych niezbędnych do wykonania 

zadania. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 

3.  Zapisz podany moment dokręcania śrub w [Nm]. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 
1 KGm = …………

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

Zadanie praktyczne 
Dokonaj wymiany tłoka dwusuwowego silnika motocyklowego chłodzonego powietrzem. 
Na wykonanie zadania uczeń ma 180 minut. 
 

 
Obszar 
 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt 

0–1 

Czynność 1: sporządzenie wykazu czynności koniecznych podczas 
obsługi układu tłokowo– korbowego 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 7 
rzeczy: 

− 

przygotowanie stanowiska do wykonania zadania, 

− 

odkręcenie nakrętki kolanka wydechowego, 

− 

demontaŜ gaźnika, 

− 

demontaŜ głowicy, 

− 

zdjęcie cylindra, 

− 

demontaŜ tłoka, 

− 

montaŜ pierścieni tłokowych, 

− 

montaŜ tłoka w cylindrze, 

− 

montaŜ cylindra, 

− 

montaŜ głowicy, 

− 

montaŜ kolanka, 

− 

montaŜ gaźnika. 

 

Czynność 2: sporządzenie wykazu części, narzędzi i przyrządów 
potrzebnego do wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 3 
rzeczy: 

− 

tłok, 

− 

pierścienie tłokowe, 

− 

zestaw uszczelek,  

− 

zestaw kluczy, 

− 

szczypce do pierścieni zabezpieczających, 

− 

przyrząd do wyciskania i wciskania sworznia tłokowego, 

− 

zestaw wkrętaków, 

− 

klucz dynamometryczny. 

 

Czynność 3: Zapisz moment dokręcania w [Nm]. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał: 

1 KGm = 10 Nm 

 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

 

Czynność 4: Zgromadzenie niezbędnych części, narzędzi 
i przyrządów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

− 

tłok, 

− 

pierścienie tłokowe, 

− 

pierścienie osadcze, 

− 

zestaw uszczelek,  

− 

zestaw kluczy, 

− 

szczypce do pierścieni zabezpieczających, 

− 

przyrząd do wyciskania i wciskania sworznia tłokowego, 

− 

zestaw wkrętaków, 

− 

klucz dynamometryczny. 

 

Czynność 5: sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego 
sprzętu. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

organoleptycznie sprawdził stan pobranego sprzętu. 

 

Czynność 6: dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

przystąpił do wykonywania zadania w kompletnym ubraniu 
roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie   

Czynność 8: odkręcenie nakrętki kolanka wydechowego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

odkręcił przy pomocy właściwego klucza nakrętkę kolanka 
wydechowego. 

 

Czynność 9: demontaŜ gaźnika. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

Poluzował śrubę zaciskającą i zdjął gaźnik. 

 

Czynność 10: DemontaŜ głowicy. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

Odkręcił nakrętki mocujące głowicę. 

 

Czynność 11: zdjęcie cylindra. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

zdjął cylinder bez uszkodzenia elementów silnika. 

 

Czynność 12: demontaŜ tłoka. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

usunął pierścienie zabezpieczające przy pomocy szczypiec, 

− 

wycisnął sworzeń tłokowy przyrządem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

 

Czynność 13: montaŜ pierścieni. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

załoŜył w prawidłowy sposób nowe pierścienie na nowy tłok. 

 

Czynność 14: montaŜ tłoka na korbowodzie. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

zamontuje tłok na korbowodzie w prawidłowym połoŜeniu, 

− 

wciśnie sworzeń przy pomocy narzędzia specjalnego, 

− 

zabezpieczy sworzeń tłokowy nowymi pierścieniami 

 

Czynność 15: montaŜ cylindra. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

zamontuje cylinder wraz z nową uszczelką bez uszkodzenia 
pierścieni tłokowych. 

 

Czynność 16: montaŜ głowicy. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

równomiernie przykręcił głowice określonym momentem, 

− 

zastosował nową uszczelkę pod głowicą. 

 

Czynność 17: montaŜ kolanka. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

przykręci nakrętkę kolanka wraz z nową uszczelką. 

 

Czynność 18: Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

potrafi z łatwością przekręcić wałem korbowym. 

 

Czynność 19: uporządkowanie stanowiska pracy. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

− 

odłoŜył na wyznaczone miejsce części zamienne, 

− 

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

− 

uporządkował stanowisko pracy. 

 

Suma punktów w obszarze 3 - wykonywanie 

 

Czynność 20: omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

omówił technologię wymiany tłoka. 

 

Czynność 21: ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie 

 

RAZEM 

 

 

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

7. LITERATURA 

 

1.  Gorgoń  J.:  DemontaŜ  i  montaŜ  silników  dwusuwowych.  Wydawnictwa  Komunikacji 

i Łączności, Warszawa 2001  

2.  Rychter  T.:  ABC  silnika  dwusuwowego.  Wydawnictwa  Komunikacji  i  Łączności, 

Warszawa 1980  

3.  Rychter  T.:  Silniki  dwusuwowe  pojazdów.  Wydawnictwa  Komunikacji  i  Łączności, 

Warszawa 1988  

4.  http://motocykle.svasti.org 
5.  http:// www.syrena.nekla.pl 
 
Literatura metodyczna

 

 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITEiE Radom 1995