G
G
A
A
L
L
E
E
R
R
I
I
A
A
T
T
O
O
L
L
E
E
R
R
A
A
N
N
C
C
J
J
I
I
Projekt jest dofinansowywany ze środków Wspólnoty Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
www.galeriatolerancji.org.pl
1
Konspekt lekcji historyczno – polonistycznej w klasie III gimnazjum – blok zajęć
( 2 lekcje )
Katarzyna śytkiewicz-Ludwiniak
Temat: Ulica Miła była nas pełna po brzegi. I co? I nic nie zostało… ( I. Kacenelson) –
realia życia w getcie warszawskim.
1.
Cele lekcji:
a/ w zakresie wiadomości:
Uczeń/uczennica wyjaśnia pojęcia: getto. Szoah, Holokaust, Zagłada,
Uczeń/uczennica wylicza fakty historyczne związane z Zagłada narodu
żydowskiego,
Uczeń/uczennica
charakteryzuje
postacie
literackie
getta
warszawskiego: Adama Czerniakowa, Janusza Korczaka, Icchaka
Kacenelsona, Władysława Szlengela.
b/ w zakresie umiejętności:
Uczeń/uczennica opisuje realia życia w getcie warszawskim,
Uczeń/uczennica analizuje teksty kultury związane z tematyka getta,
Uczeń/uczennica wyraża własne refleksje i nazywa uczucia,
Uczeń/uczennica tworzy własne teksty literackie w oparciu o teksty
kultury poznane na zajęciach.
c/ w zakresie postaw:
Uczeń/uczennica kształci postawy tolerancji wobec innych kultur
i narodowości,
Uczeń/uczennica wyjaśnia i wartościuje pojęcia: antysemityzm,
nazizm.
2.
Formy pracy i metody pracy:
Praca w grupach
Elementy pracy indywidualnej
Elementy burzy mózgu
Elementy pracy twórczej
Elementy dramy
Mapa mentalna
3.
Wykorzystane środki dydaktyczne:
Karty pracy ucznia przygotowane przez nauczyciela/nauczycielkę,
Plansze z pojęciami,
Karty z tekstami źródłowymi.
Fragmenty filmów i galeria zdjęć.
4.
Przebieg lekcji:
Lekcja 1 rozpoczyna się podziałem klasy na dwie grupy. Każdy uczeń/uczennica
zostaje zaopatrzony w kartę pracy i ma za zadanie wpisywać na niej swoje refleksje
i spostrzeżenia.
Przedmiotem refleksji są:
G
G
A
A
L
L
E
E
R
R
I
I
A
A
T
T
O
O
L
L
E
E
R
R
A
A
N
N
C
C
J
J
I
I
Projekt jest dofinansowywany ze środków Wspólnoty Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
www.galeriatolerancji.org.pl
2
GRUPA 1: fragmenty filmu „Pianista” zawierające sceny z getta wyświetlane bez
dźwięku (chcemy, by uczniowie/uczennice nie sugerowali się dialogami, a tylko
klimatem widzianych obrazów filmowych).
GRUPA 2: galerię zdjęć z getta warszawskiego oraz wypowiedzi postaci tam
mieszkających
prezentowane
w
formie
wystawy
przygotowanej
przez
nauczyciela/nauczycielkę.
Grupy wypełniają karty pracy, patrząc na podane teksty kultury i notując swoje
spostrzeżenia.
Po
15
minutach
uczniowie
i
uczennice
wraz
z nauczycielem/nauczycielką siadają w kręgu i wymieniają obserwacje. Rodzi się
dyskusja na temat życia w getcie i odczuć uczniów i uczennic podczas wykonywania
zadania.
Następnie nauczyciel/nauczycielka podsuwa uczennicom i uczniom plansze
zawierające słowa – klucze:
SZOAH GETTO HOLOKAUST śYD ZAGŁADA
Uczennice i uczniowie, bazując na swej wiedzy historyczno – literackiej mają
w 4 grupach ułożyć skojarzenia do podanych pojęć w formie mapy mentalnej.
(Uwaga: warto, by uczniowie/uczennice przemieszali się wzajemnie, by uniknąć
pracy w takich samych zespołach co poprzednio.)
Wybrane
osoby
prezentują
efekty
wypracowane
przez
grupy.
Nauczyciel/nauczycielka wiesza karty w widocznym miejscu w klasie.
Lekcja druga cyklu rozpoczyna się od wystąpień wybranych osób, która miała
za zadanie przygotować fragmenty tekstów literackich, wcielając się w role
bohaterów/bohaterek książek lub ich narratorów.
Wskazana jest charakteryzacja i kostium, aby prezentacji nadać jak najbliższe
rzeczywistości książkowej cechy.
Wykaz proponowanych tekstów:
•
Kroniki z getta warszawskiego Adama Czerniakowa
•
Pianista Władysława Szpilmana
•
Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall
•
O zamordowanym narodzie żydowskim Icchaka Kacenelsona
•
Pamiętniki Janusza Korczaka
•
Widziałam artykuł o Januszu Korczaku autorstwa Ireny Sendlerowej
Pozostali śledzą losy żydowskich postaci literackich w getcie.
W notatce z lekcji maja uwzględnić uczucia i emocje postaci: nazwać ich
wątpliwości, stany psychiczne, lęki; określić stosunek do rzeczywistości getta.
Po prezentacji fragmentów literackich młodzież zostaje poproszona o wybranie sobie
jednej ze scen, która zrobiła na nich największe wrażenie. Mają wyobrazić sobie
siebie w roli konkretnego bohatera/bohaterki i napisać krótki opis przeżyć
wewnętrznych, z uwzględnieniem zapisanych wcześniej w notatce emocji, uczuć.
Po prezentacji kilku wybranych prac, staramy się wyciągnąć wspólne wnioski.
Na przykład:
Bohaterowie żydowscy są przerażeni, zagubieni w rzeczywistości getta,
pozbawieni wiary i nadziei na lepsze jutro,
G
G
A
A
L
L
E
E
R
R
I
I
A
A
T
T
O
O
L
L
E
E
R
R
A
A
N
N
C
C
J
J
I
I
Projekt jest dofinansowywany ze środków Wspólnoty Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
www.galeriatolerancji.org.pl
3
Cierpią potworny głód, który zmienia ich psychiki i sposób postrzegania
świata,
Szukają kurczowo pomysłów, jak wydostać się na druga stronę getta i tym
samym uniknąć śmierci.
5.
Bibliografia:
a/ J. Leociak, B. Engelking, Getto warszawskie – przewodnik po nieistniejącym
mieście, Warszawa 2001
b/ R. Szuchta, Holokaust – zrozumieć dlaczego, Warszawa 2001.
c/ film dokumentalny Getto – śydowski Instytut Historyczny, warszawa 2002.
6.
Załączniki
a/ karta pracy ucznia/uczennicy:
Co widzę?
Co czuję?
Co słyszę?
Co myślę?
b/ zadanie domowe:
Napisz list otwarty do ludzkości potępiający ludobójstwo i terroryzm.
7.
Czas trwania lekcji:
2 jednostki lekcyjne – 2 lekcje po 45 minut.
8. Uwagi:
Połączone lekcje historii i języka polskiego są zgodne z zasada nauczania blokowego
przedmiotów humanistycznych. Uczniowie i uczennice zdobywają wiadomości
i umiejętności z zakresu wielu dziedzin, co pozwala na lepsze kojarzenie faktów
historycznych z uwarunkowaniami kulturowymi.