„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Suligowska
Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych
514[02].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak
mgr Anna Uss-Wojciechowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modu
łowej 514[02].Z3.02,
„Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług fryzjerskich.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
5.1. Ocena stanu włosów i skóry głowy. Karta diagnozy
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Przebieg technologiczny mycia włosów. Masaż
17
5.2.1. Ćwiczenia
17
5.3. Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych
19
5.3.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Planowanie zabiegów
pielęgnacyjnych”,
który
będzie
pomocny
w
przekazywaniu
nowej
wiedzy
i kształtowaniu umiejętności z zakresu uszkodzeń włosów i skóry głowy, przyczyn ich
występowania oraz metod badania włosów a także wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych
dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zamieszczony materiał nauczania zawiera
najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką
uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej
literaturze. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje dotyczące technik
pielęgnacyjnych włosów i skóry głowy. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien
być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów oraz
uwzględniać
wyposażenie
pracowni
fryzjerskiej.
Wykonanie
zaproponowanych
przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane
programem kształcenia.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,
−
zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
514[02].Z3
Zabiegi fryzjerskie
514[02].Z3.01
Organizowanie prac fryzjerskich
514[02].Z3.05
Wykonywanie wodnej ondulacji
514[02].Z3.02
Planowanie zabiegów piel
ęgnacyjnych
514[02].Z3.03
Dobieranie preparatów do piel
ęgnacji włosów
514[02].Z3.04
Wykonywanie zabiegów piel
ęgnacyjnych
514[02].Z3.08
Rozja
śnianie i odbarwianie włosów
514[02].Z3.09
Barwienie w
łosów
514[02].Z3.06
Strzy
żenie włosów
514[02].Z3.07
Wykonywanie zabiegów trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować budowę i fizjologię włosa,
−
identyfikować rodzaje owłosienia,
−
określać fazy wzrostu włosa,
−
rozróżniać właściwości włosów,
−
określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,
−
charakteryzować uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne włosów,
−
identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,
−
rozróżniać patologiczne zmiany w obrębie trzonu włosa,
−
charakteryzować typy łysienia,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
czytać tekst ze zrozumieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozróżniać rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych,
–
zdiagnozować stan włosów i skóry głowy klienta,
–
opracować indywidualną kartę diagnozy stanu włosów i skóry głowy,
–
określać
cechy
i
właściwości
włosów
zdrowych,
suchych,
zniszczonych
i przetłuszczających się,
–
scharakteryzować metody badania właściwości włosów,
–
dobrać metody mycia włosów,
–
scharakteryzować techniki i przebieg mycia głowy na mokro,
–
określać rodzaje masażu skóry głowy,
–
dobrać rodzaj masażu do potrzeb skóry głowy,
–
określać przeciwwskazania do wykonania masażu,
–
scharakteryzować metody pielęgnacji włosów,
–
określać zasady pielęgnacji włosów suchych, przetłuszczających się, zniszczonych,
mieszanych i normalnych,
–
dobrać rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego do potrzeb włosów,
–
określać częstotliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych,
–
określać zasady pielęgnacji włosów u osób dorosłych i u dzieci.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:
Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 514[02].Z3.02
Temat: Przeprowadzanie diagnozy stanu włosów i skóry głowy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzania diagnozy stanu włosów i skóry
głowy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać elementy diagnostyki włosów,
−
określić zasady przeprowadzania wywiadu z klientem,
−
scharakteryzować metody badania stanu włosów i skóry głowy,
−
przeprowadzić wywiad z klientem,
−
sporządzić kartę klienta,
−
przeprowadzić badanie organoleptyczne włosów i skóry głowy klienta,
−
określić zalecenia pielęgnacyjne w salonie i w domu dostosowane do stanu włosów
i skóry głowy klienta.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w 2-osobowych grupach.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów,
−
karta klienta.
Czas: 180 minut.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy klienta
na żywym modelu.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno – porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów
z pracą metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Czego dotyczy diagnoza stanu włosów i skóry głowy?
2. Na czym polega przeprowadzenie wywiadu z klientem?
3. Jakie są metody badania stanu włosów i skóry głowy?
4. Jak przeprowadzić badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy?
PLANOWANIE
1. Ustal etapy przeprowadzania diagnozy stanu włosów i skóry głowy.
2. Zaplanuj przeprowadzenie wywiadu z klientem.
3. Ustal metody badania stanu włosów i skóry głowy klienta.
4. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu diagnozy stanu włosów i skóry głowy.
5. Ustal sporządzenie karty klienta.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przeprowadź wywiad z klientem.
2. Zapisz uzyskane informacje w karcie klienta.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami badanie organoleptyczne stanu włosów
i skóry głowy.
4. Zapisz określone na podstawie badania, cechy włosów i skóry głowy do karty klienta
5. Określ zalecenia pielęgnacyjne w i w domu dostosowane do potrzeb skóry klienta (wpisz
je do karty pacjenta).
6. Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie.
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został przeprowadzony wywiad z klientem?
2. Czy prawidłowo zostało przeprowadzone badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry
głowy?
3. Czy został zachowany kontakt z klientem podczas wykonywania diagnozy?
4. Czy prawidłowo został zdiagnozowany stan włosów i skóry głowy?
5. Czy prawidłowo zostały określone zalecenia pielęgnacyjne w salonie fryzjerskim
i w domu dla rodzaju włosów klienta?
6. Czy poprawnie została wypełniona karta klienta?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
wiadomości na temat: Pielęgnacji różnych rodzajów włosów w salonie fryzjerskim. Opisy
przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:
Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych 514[02].Z3.02
Temat:
Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania rodzajów
zabiegów pielęgnacyjnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych,
−
określić sposoby pielęgnacji mechanicznej,
−
wskazać rodzaje zabiegów zaliczanych do pielęgnacji chemicznej,
−
scharakteryzować kondycjonowanie, regenerację i ochronę włosów,
−
określić wskazania do wykonania stymulacji i regulacji procesów fizjologicznych
włosów,
−
zaplanować zabieg pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb włosów klienta.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualnie,
−
w 2-osobowych grupach.
Środki dydaktyczne:
−
opisy działania różnych preparatów pielęgnacyjnych,
−
karta diagnozy,
−
karty ćwiczeń.
Czas: 180 minut.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu
−
Scharakteryzowanie rodzajów zabiegów pielęgnacyjnych z uwzględnieniem
czynności i zabiegów zaliczanych do pielęgnacji mechanicznej i chemicznej
połączone z prezentacją przykładowych preparatów.
4. Ćwiczenia praktyczne
−
rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej,
−
w początkowej fazie pracy uczniowie zapoznają się z materiałem merytorycznym
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,
−
po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje odpowiedzi i rozwiązania
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
podzielenie uczniów na 2-osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń jest modelem, drugi opracowuje plan pielęgnacji kompleksowej
dostosowany do potrzeb włosów klienta,
−
uczniowie wykonują ćwiczenie,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,
−
po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
5. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
7. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych wiadomości na temat: Ramowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych
na różnych typach włosów. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Ocena stanu włosów i skóry głowy. Karta diagnozy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Rodzaj uszkodzenia
Wygląd włosów
Wskazania pielęgnacyjne
Włosy zdrowe
Włosy
z przetłuszczającą się
skórą głowy
Włosy suche
Włosy zniszczone
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem uszkodzeń włosów i zasadami ich pielęgnacji (materiał nauczania
4.1.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Określ przedstawione na poniższych zdjęciach uszkodzenia włosów i wskaż możliwe
przyczyny ich powstawania.
A
B
C
D
Zdjęcie A
Rodzaj uszkodzenia: ………………………………………………………………………….
Przyczyny uszkodzenia:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Zdjęcie B
Rodzaj uszkodzenia: ………………………………………………………………………….
Przyczyny uszkodzenia:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Zdjęcie C
Rodzaj uszkodzenia: ………………………………………………………………………….
Przyczyny uszkodzenia:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zdjęcie D
Rodzaj uszkodzenia: ………………………………………………………………………….
Przyczyny uszkodzenia:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem uszkodzeń włosów (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) dokonać analizy zdjęć przedstawionych w karcie ćwiczenia,
3) ustalić rodzaje uszkodzeń,
4) opisać możliwe przyczyny wskazanych w tabeli uszkodzeń włosów,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź rozmowę z klientem oraz wykonaj badanie organoleptyczne stanu włosów
a następnie uzupełnij poniższą kartę diagnozy.
Karta diagnozy stanu włosów
A. Wywiad z klientem
Kiedy mył/myła pan(i) ostatni raz włosy? ………………………………………………...
Jak często myje pan(i) włosy? …………………………………………………
Jakie ma pan(i) problemy z włosami
lub skórą głowy? ………………………………………………..
Jakie zabiegi chemiczne na włosach
przeprowadzał(a) pan(i) ostatnio? ………………………………………………..
B. Ocena skóry głowy
Czynność gruczołów łojowych:
ٱ normalna
ٱ niedoczynność gruczołów łojowych skóra
ٱ nadczynność gruczołów łojowych, łojotok tłusty sucha
ٱ nadczynność, łojotok suchy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Łupież
ٱ łupież łojotokowy ٱ łupież zwykły
Zmiany na skórze głowy: ……………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Inne: …………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
C. Ocena włosów
Wygląd:
ٱmatowy połysk ٱbrak puszystości i połysku ٱ tłusty połysk
Rezultat czynności gruczołów łojowych:
nasada środkowa cześć włosa końcówki
ٱnormalna ٱnormalna ٱnormalna
ٱsucha ٱsucha ٱsucha
ٱtłusta ٱtłusta ٱtłusta
Zalecenia pielęgnacyjne:
W salonie
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
W domu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
[3, s. 30]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na
2-osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje ćwiczenie, drugi jest
modelem.
Następnie
nauczyciel
powinien
przeprowadzić
instruktaż
z
zakresu
przeprowadzania rozmowy konsultacyjnej z klientem oraz wykonywania badania
organoleptycznego stanu włosów i skóry głowy. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania.
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi
wykonuje zadanie. Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg
wykonania ćwiczenia, odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać
sposoby wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z metodami oceny stanu włosów i skóry głowy (materiał nauczania 4.1.1.),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przeprowadzić wywiad z klientem/klientka,
4) dokonać oceny organoleptycznej stanu włosów i skóry głowy,
5) uzupełnić kartę klienta,
6) przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta klienta,
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Przebieg technologiczny mycia włosów. Masaż
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie mycia włosów na mokro.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przebiegiem technologicznym wykonywania mycia na mokro (materiał
nauczania pkt. 4.2.1.),
2) zaplanować przeprowadzenie diagnozy stanu włosów,
3) określić preparaty fryzjerskie do mycia na mokro dostosowane do potrzeb włosów,
4) wskazać etapy mycia włosów na mokro,
5) zaplanować czynności obejmujące poszczególne etapy mycia włosów,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
materiały piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Olejek eteryczny
Działanie terapeutyczne
Bazylikowy
Przeciwstresowe
Cyprysowy
Cytrynowy
Łagodnie pobudzający
Lawendowy
Limetkowy
Uspakajające
Pobudzające
Różany
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem olejków eterycznych stosowanych do wykonania masażu
aromaterapeutycznego skóry głowy (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) zapoznać się z zapisami w tabeli,
3) uzupełnić tabele,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę
Rodzaj masażu
Rodzaje ruchów
Działanie pielęgnacyjne
Leczniczy
Relaksujący
Pobudzający
Aromaterapeutyczny
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem rodzajów masaży owłosionej skóry głowy (materiał nauczania
pkt. 4.2.1.),
2) zapoznać się z zapisami w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Zasady pielęgnacji
Stan włosów
Mycie
Kondycjonowanie
Regeneracja
Inne zabiegi
Włosy suche
z uszkodzeniami
Odżywki
o działaniu
nawilżającym
i ochronnym
aplikowane
po każdym myciu
Regularne
strzyżenie
końcówek, czesanie
włosów
po aplikacji
toników
Szampony
o delikatnych
właściwościach
myjących; podczas
mycia nie masować
skóry głowy, myc
włosy stosownie do
potrzeb (nawet
codziennie)
Włosy po
chemicznych
zabiegach
fryzjerskich
Regularne
strzyżenie
końcówek,
szczotkowanie
włosów
Osłabienie
i wypadanie
włosów
Włosy
z łupieżem
suchym
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad pielęgnacji różnych rodzajów włosów (materiał nauczania
pkt. 4.3.1.),
2) zapoznać się z zapisami w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie zabiegu regeneracyjnego dostosowanego do
potrzeb włosów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić wywiad z klientem,
2) dokonać badania organoleptycznego stanu włosów,
3) zapoznać się z opisami działania różnych preparatów regeneracyjnych,
4) dobrać preparat regeneracyjny,
5) określić etapy wykonania usługi,
6) zaplanować wykonanie zabiegu regeneracyjnego dostosowanego do potrzeb włosów,
7) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta diagnozy,
−
opisy działania różnych preparatów o działaniu regenerującym,
−
materiały piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 3
Opracuj plan pielęgnacji kompleksowej dostosowanej do potrzeb włosów klienta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem pielęgnacji kompleksowej oraz zasad pielęgnacji różnych
rodzajów włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) przeprowadzić diagnozę stanu włosów klienta,
3) określić preparaty do mycia, kondycjonowania i regeneracji włosów klienta,
4) zaplanować działania pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb klienta w salonie
fryzjerskim,
5) ustalić wskazania pielęgnacyjne do domu właściwe dla danego rodzaju włosów klienta,
6) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta diagnozy,
−
opisy preparatów do pielęgnacji włosów,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
pielęgnacyjnych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d,
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić czynniki wpływające na stan
włosów i skóry głowy
B
P
c
2
Zdefiniować pojęcie sebum
A
P
b
3
Określić skutki nadczynności gruczołów
łojowych
C
P
c
4
Określić wskazania pielęgnacyjne
właściwe dla włosów normalnych
C
P
a
5
Określić częstotliwość oczyszczania
włosów przetłuszczających się
C
P
d
6
Scharakteryzować włosy suche
C
P
b
7
Określić zasady pielęgnacji włosów
suchych
C
P
c
8
Zidentyfikować uszkodzenia włosów
D
P
b
9
Rozróżnić formy rozszczepu końcówek
włosów
B
P
c
10 Rozróżnić sposoby mycia włosów
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
11
Scharakteryzować sposób wykonywania
masażu leczniczego
C
P
d
12
Określić przeciwwskazania do wykonania
masażu włosów i skóry głowy
C
P
c
13
Wyjaśnić pojęcie pielęgnacja
kompleksowa
B
P
d
14 Określić cel kondycjonowania włosów
C
P
a
15
Wskazać cechy szamponów stosowanych
do mycia włosów dzieci
C
P
b
16
Zaplanować pielęgnacje kompleksową dla
włosów osłabionych
D
PP
b
17
Scharakteryzować sposób wykonywania
masażu relaksującego
C
PP
a
18 Rozróżnić uszkodzenia łodygi włosa
B
PP
c
19 Zidentyfikować włosy z łupieżem
D
PP
b
20
Określić właściwości włosów oceniane
przez badanie organoleptyczne
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów pielęgnacyjnych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja dla ucznia,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jednym z czynników mających bezpośredni wpływ na stan włosów i skóry głowy jest
a) higroskopijność.
b) wytrzymałość na zrywanie.
c) poziom natłuszczenia.
d) sorpcja.
2. Sebum to
a) gruczoł łojowy.
b) płaszcz tłuszczowy.
c) gruczoł dokrewny.
d) mieszek włosowy.
3. Nadczynność gruczołów łojowych powoduje
a) obniżenie wytrzymałości mechanicznej włosów.
b) wysuszenie włosów i skóry głowy.
c) przetłuszczanie się włosów i skóry głowy.
d) rozdwajanie końcówek włosów.
4. Wskazaniem pielęgnacyjnym dla włosów zdrowych jest
a) stosowanie ochrony przed działaniem promieni UV.
b) normalizacja pracy gruczołów dokrewnych.
c) intensywne nawilżanie włosów.
d) stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym.
5. Oczyszczanie włosów i skóry głowy z nadmiaru sebum wykonuje się
a) raz w miesiącu.
b) codziennie.
c) co 2 – 3 dni.
d) raz w tygodniu.
6. „Są matowe, sztywne, nieelastyczne i trudne do ułożenia. Za ich stan odpowiadają
uszkodzenia łusek oraz niedoczynność gruczołów łojowych”. Przytoczony fragment
tekstu opisuje włosy
a) normalne.
b) suche.
c) przetłuszczające się.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
7. Jedną z zasad pielęgnacji włosów suchych jest
a) głębokie oczyszczanie włosów i skóry głowy.
b) stosowanie toników obniżających czynność gruczołów łojowych.
c) unikanie stosowania lakierów.
d) stosowanie preparatów o działaniu keratolitycznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8. Poniższe zdjęcie przedstawia
a) warstwę łuskową zdrowego włosa.
b) warstwę łuskową włosa zniszczonego.
c) rozdwojoną krzaczasto końcówkę włosa.
d) rozdwojoną wzdłuż łodygę włosa.
9. Zdjęcie opisane symbolem A przedstawia
Zdjęcie A
Zdjęcie B
a) rozdwojoną końcówkę włosa.
b) krzaczaste rozdwojenie końcówki włosa.
c) podłużne rozdwojenie końcówki włosa.
d) włos bambusowaty.
10. Sposobem mycia włosów nie jest mycie
a) do przodu.
b) na sucho.
c) środkami specjalnymi.
d) na mokro.
11. „Zabieg obejmuje cześć owłosioną skóry głowy i masaż twarzy. Zabieg wykonuje się
w kierunku zgodnym z przebiegiem naczyń żylnych i chłonnych oraz przebiegiem mięśni
twarzy. Skórę masuje się oburącz opuszkami palców w kierunku od okolicy
ciemieniowej w kierunkach bocznych do kąta żuchwy. Cześć potyliczną masuje się
zsuwając ręce poza uszami na kark. Stosuje się głaskanie i rozcieranie. Szczególną
odmianę stanowi koliste, lekkie, trwające 10 minut głaskanie opuszkami palca trzeciego
lub czwartego w okolicy skroniowej”. Przytoczony fragment tekstu opisuje sposób
wykonania masażu
a) aromaterapeutycznego.
b) pobudzającego.
c) relaksującego.
d) leczniczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
12. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu skóry głowy i włosów jest
a) niedoczynność gruczołów łojowych.
b) wysuszenie włosów.
c) nadczynność gruczołów łojowych.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.
13. Poszczególne zabiegi wykonywane w salonie przez fryzjera i w domu przez klienta.
Wskazany typ pielęgnacji to
a) kondycjonowanie.
b) regeneracja.
c) stymulacja procesów fizjologicznych włosów.
d) pielęgnacja kompleksowa.
14. Celem kondycjonowania jest
a) uzupełnienie ubytków w zewnętrznej warstwie włosa.
b) likwidacja ubytków w strukturze włosów.
c) stopniowa odbudowa uszkodzonych fragmentów włosów.
d) stymulacja procesów odnowy naskórka.
15. Do mycia włosów dziecka używa się szamponów zawierających
a) jonowe środki powierzchniowo czynne.
b) niejonowe środki powierzchniowo czynne.
c) siarkę.
d) środki keratolitycznie.
16. Przy stwierdzonym osłabieniu i wypadaniu włosów konieczne jest stosowanie
kompleksowej pielęgnacji. Jednym z jej elementów jest
a) oczyszczanie włosów i skóry głowy glinkami.
b) stosowanie ampułek regulujących fizjologię włosów i skóry głowy.
c) mycie szamponami o działaniu keratolitycznym.
d) zakaz strzyżenia końcówek.
17. Poniższe rysunki poglądowe przedstawiają sposób wykonania masażu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
a) relaksującego.
b) pobudzającego.
c) leczniczego.
d) aromaterapeutycznego.
18. Zdjęcie oznaczone symbolem D przedstawia
A
B
C
D
a) włos tulipanowaty.
b) rozszczep końcówek włosa.
c) rozszczep krzaczasty końcówki włosa.
d) włos obrączkowaty.
19. Na poniższym zdjęciu przedstawiono fragment skóry głowy i włosów
a) zdrowych.
b) z łupieżem.
c) suchych.
d) zniszczonych.
20. Na podstawie badania organoleptycznego ocenia się
a) wytrzymałość włosów na zrywanie.
b) stopień wypadanie włosów.
c) właściwości sorpcyjne włosów.
d) stopień elastyczności włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………
Planowanie zabiegów pielęgnacyjnych
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Zadanie typu „Próba pracy”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Planowanie zabiegów
pielęgnacyjnych” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono
określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało
tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko pracy
umożliwiającym wykonanie zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi 60
minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien sporządzić plan pracy wykonania mycia włosów na
mokro obejmujący następujące czynności:
1) przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu,
2) przygotowanie się do wykonania zabiegu,
3) przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy,
4) dobranie preparatów do mycia włosów,
5) wykonanie pierwszego mycia włosów,
6) spłukanie szamponu,
7) wykonanie drugiego mycia,
8) spłukanie szamponu,
9) wykonanie masażu pobudzającego,
10) spłukanie odżywki,
11) osuszenie włosów ręcznikiem.
Przykładowy plan pracy zabiegu pielęgnacyjnego:
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu:
−
przygotowanie stanowiska pracy do mycia włosów – zgromadzić na stanowisku:
grzebień do rozczesywania włosów, preparaty do mycia, kondycjoner, ręcznik frotte,
ręczniki papierowe, rękawiczki lateksowe lub foliowe, środki do szybkiej
dezynfekcji,
−
zdezynfekowanie umywalki i grzebienia do rozczesywania włosów,
−
przygotowanie klienta do zabiegu – zabezpieczyć odzież klienta ręcznikiem frotte.
2. Przygotowanie się do wykonania zabiegu – umyć i zdezynfekować ręce, założyć
rękawiczki ochronne.
3. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy – przeczesać włosy w różnych
kierunkach i ocenić organoleptycznie stan włosów i skóry głowy
Wynik: włosy długie sięgające łopatek, farbowane, przesuszona łodyga na długości
i końcówkach, obniżona wytrzymałość mechaniczna, włosy miejscowo powyłamywane
i ukruszone.
4. Dobranie preparatów myjących – dobrać szampon i kondycjoner do potrzeb włosów.
Wynik: szampon o działaniu nawilżającym i natłuszczającym łodygę włosa (szampon
emulsyjny), kondycjoner przeznaczony do włosów farbowanych i zniszczonych z dodatkiem
substancji o działaniu regeneracyjnym i odżywczym.
5. Wykonanie pierwszego mycia – ten etap pracy obejmuje czynności:
−
zwilżenie włosów wodą – zabezpieczyć dłonią granice porostu w obrębie konturu
wewnętrznego i dokładnie zwilżyć włosy ciepłą wodą od nasady po końce,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
−
rozcieńczenie szamponu wodą – nanieść porcję szamponu na dłoń i rozcieńczyć
niewielką ilością wody,
−
naniesienie szamponu na włosy – rozprowadzić preparat na włosach: na czołem, nad
karkiem i po bokach głowy,
−
emulgowanie i rozpraszanie brudu – wmasować opuszkami palców szampon
w wilgotne włosy delikatnymi, płynnymi i kolistymi ruchami prowadzonymi od
nasady po końce, czynność powtórzyć nad czołem, w okolicach skroni oraz nad
karkiem.
6. Spłukanie szamponu – wypłukać szampon wraz z zanieczyszczeniami z włosów kierując
strumień ciepłej wody od nasady włosów po końce.
7. Wykonanie drugiego mycia – czynności opisane w punkcie 5.
8. Spłukanie szamponu – czynność opisana w punkcie 6.
9. Wykonanie masażu pobudzającego – ten etap pracy obejmuje czynności:
−
nałożenie na włosy kondycjonera – preparat rozprowadzić na dłoniach i aplikować
na włosy od końcówek włosów po nasadę,
−
rozstawić szeroko palce i przesuwać je po głowie od linii czoła po partie nad
karkiem, ruchy wolne, czynność wykonywać prze 2–3 minuty,
−
nacisnąć opuszkami palców czaszkę w różnych punktach i zataczać małe kółeczka,
czynność, wykonywać przez ok. 1–2 minuty,
−
wymasować całą głowę, na bokach zataczać opuszkami palców duże koła, czynność
wykonywać przez 1–2 minuty,
−
przeczesać włosy dłonią i chwytać pojedyncze pasma włosów i delikatnie je ciągnąć,
−
ucisnąć punkt na czaszce znajdujący się na przecięciu linii nosa i linii łączącej uszy,
masować wskazane miejsce przez ok. 20–30 sekund.
10. Spłukanie odżywki – dokładnie wypłukać kondycjoner z włosów najlepiej zimną wodą.
11. Osuszanie włosów ręcznikiem – odcisnąć nadmiar wody z włosów i zawiązać turban.
Treść zadania
Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie mycia włosów na mokro klientce, która ma
włosy długie, farbowane, z dwu centymetrowym odrostem. W wyniku przeprowadzonego
wywiadu ustalono, że ma problemy z czesaniem włosów – nie utrzymują nadanego kształtu,
mają tendencję do „spierzania” końcówek.
Plan pracy powinien obejmować następujące etapy: przygotowanie stanowiska pracy
do zabiegu, przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy, opis wykonania mycia
włosów na mokro z masażem pobudzającym. Na stanowisku pracy przygotowano
wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania oraz wykaz preparatów pielęgnacyjnych,
spośród których wybierzesz właściwe do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania
zadania: maksymalnie 120 minut.
Wykaz preparatów do mycia włosów na mokro:
−
szampon rumiankowy,
−
szampon do włosów przetłuszczających się,
−
szampon do włosów mieszanych,
−
szampon emulsyjny,
−
tonik,
−
glinka,
−
odżywka nawilżająca,
−
odżywka o działaniu ochronnym,
−
odżywka o działaniu regenerującym i odżywczym,
−
ampułka z wyciągiem z czarnej rzepy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Przygotowanie stanowiska pracy i klienta
do zabiegu
0,6
2.
Przygotowanie się do zabiegu
0,5
4.
Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów
i skóry głowy
0,7
5.
Dobranie preparatów myjących do potrzeb
włosów
0,7
6.
Zwilżenie włosów wodą
0,5
7.
Aplikacja szamponu na włosy
0,4
8.
Opis wykonania mycia włosów
0,8
9.
Spłukanie włosów
0,4
10.
Aplikacja środka kondycjonującego
0,5
11.
Opis wykonania masażu pobudzającego
0,8
12.
Osuszenie włosów
0,4
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych
wyborów,
18 pkt.
czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań,
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy,
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku
przeprowadzonej korekty naprawiono,
7 pkt. –
najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek,
0 pkt.
czynność wykonana błędnie.
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
55
dostateczny
90
dobry
160
bardzo dobry
175
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Marek Z. Fryzjerstwo, wyd. WSiP, Warszawa 1991
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006,
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Sumirskiej, Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
”SUZI”, Warszawa 2005
4. Prochowicz Z., Podstawy masażu leczniczego, wyd. Państwowy Zakład Wydawnictw
Lekarskich, Warszawa 1991
5. www. epi – centrum.pl
6. www.samozdrowie.interia.pl
7. www. wasylszyn.com.pl