„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Zychowicz
Wykorzystywanie prądu w kosmetyce
514[03].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak,
mgr Anna Uss-Wojciechowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z2.03
„Wykorzystywanie prądu w kosmetyce”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Prąd stały
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Prądy małej częstotliwości
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Prądy średniej częstotliwości
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Prądy wielkiej częstotliwości
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Mikroprądy
21
5.5.1. Ćwiczenia
5.6. Ultradźwięki
5.6.1. Ćwiczenia
21
23
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykorzystanie prądu w kosmetyce”
514[03].Z2.03, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie technik usług kosmetycznych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z opisem,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane. Zalecane jest stosowanie
zarówno indywidualnej pracy uczniów jak i pracy w grupach (o różnej liczebności zespołów).
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 przykładowymi testami, zawierającymi różnego
rodzaju zadania.
W tym poradniku podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[03].Z2
Kosmetyka lecznicza
514[03].Z2.01
Pielęgnowanie skóry
zmienionej patologicznie
514[03].Z2.02
Wykorzystywanie światła
w kosmetyce
514[03].Z2.03
Wykorzystywanie prądu
w kosmetyce
514[03].Z2.04
Stosowanie zabiegów
cieplnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
interpretować zasady do zabiegu,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami BHP,
−
pracować indywidualnie i współpracować w grupie,
−
dobrać odpowiedni zabieg zgodnie ze wskazaniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
określić zastosowanie prądu stałego w kosmetyce,
−
określić zastosowanie prądu wielkiej częstotliwości w kosmetyce,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania różnego rodzaju prądów,
−
wykonać zabieg galwanizacji na twarzy,
−
wykonać zabieg jonoforezy na twarzy,
−
wykonać zabieg darsonwalizacji na wybranej okolicy ciała,
−
wykonać zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem prądu faradycznego, neofaradycznego,
−
wykonać zabieg diatermii na wybranej okolicy ciała,
−
wykonać zabieg elektrostymulacji na wybranym odcinku ciała,
−
zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze urządzeń
wytwarzających pole elektromagnetyczne,
−
zastosować zasady postępowania w przypadku porażenia prądem elektrycznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka lecznicza 514[03].Z2
Jednostka modułowa:
Wykorzystanie prądu w kosmetyce 514[03].Z2.03
Temat: Wykonanie zabiegu galwanizacji na twarz.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu galwanizacji.
Po wykonaniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP,
−
dobrać pozycję ułożeniową,
−
przygotować klientkę do zabiegu,
−
określić wskazania i przeciwwskazania,
−
wskazać cel zabiegu,
−
wykonać zabieg zgodnie z zasadami.
Metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w dwuosobowych grupach.
Czas: 45 minut.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy kosmetyczki z pełnym wyposażeniem (liczba stanowisk powinna
odpowiadać liczbie dwuosobowych grup uczniów),
−
stolik na aparaty,
−
aparat do galwanizacji z wyposażeniem,
−
materiały higieniczne: gaza, waciki,
−
mleczko do demakijażu,
−
prześcieradło, pareo.
Przebieg zajęć:
1) sprawy organizacyjne,
2) nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć,
3) zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia,
4) realizacja tematu:
−
nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia,
−
pokazuje ćwiczenie,
−
uczniowie obserwują ćwiczenie,
−
uczniowie ćwiczą w parach,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia, pomaga w prawidłowym wykonaniu
ćwiczenia,
5) po wykonaniu ćwiczenia uczeń omawia ćwiczenie;
6) nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę;
7) grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, w Internecie wiadomości na temat leków, preparatów
kosmetycznych używanych do jonoforezy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka lecznicza 514[03].Z2
Jednostka modułowa:
Wykorzystanie prądu w kosmetyce 514[03].Z2.03
Temat: Wykonanie zabiegu elektrostymulacji na mięśnie brzucha.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu stymulacji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić zasady i przepisy BHP przy wykonywaniu zabiegów prądem niskiej
częstotliwości,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP,
−
scharakteryzować prądy średniej częstotliwości,
−
dobrać odpowiednie parametry impulsu do zabiegu elektrostymulacji,
−
dostosować czas zabiegu do okolicy ciała i celu zabiegu,
−
wykonać zabieg zgodnie z zasadami.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pogadanka wstępna,
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w dwuosobowych grupach.
Czas: 45 minut.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy kosmetyczki z pełnym wyposażeniem (liczba stanowisk powinna
odpowiadać liczbie dwuosobowych grup uczniów),
−
aparat do elektrostymulacji z pełnym wyposażeniem,
−
opaski, gaza, wata, waciki,
−
prześcieradło,
−
środki dezynfekujące.
Przebieg zajęć:
1) sprawy organizacyjne,
2) nawiązanie do tematu i omówienie celu zajęć,
3) zorganizowanie stanowiska pracy,
4) realizacja tematu:
−
nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia,
−
nauczyciel zapoznaje uczniów z instrukcją obsługi aparatu,
−
nauczyciel
przeprowadza
instruktaż
wykonania
zabiegu
elektrostymulacji
z uwzględnieniem przygotowania aparatu do pracy, zorganizowania stanowiska pracy
oraz techniki wykonania elektrostymulacji mięśni brzucha,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie ćwiczą w parach,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia, pomaga w prawidłowym wykonaniu
ćwiczenia, zwraca uwagę na przepisy BHP,
5) po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie,
6) nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę,
7) grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat wykorzystania ultradźwięków w kosmetyce.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
wiadomości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Prąd stały
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg galwanizacji na twarz metodą labilną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu galwanizacji z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, parametrów ustawienia aparatu oraz techniki wykonania zabiegu.
Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie,
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować aparat do zabiegu,
4) przygotować klientkę do zabiegu (wykonać demakijaż, usunąć metal z pola
zabiegowego),
5) wykonać zabieg zgodnie z instrukcją, z zasadami, przepisami BHP,
6) wyłączyć aparat, sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– aparat do galwanizacji,
– elektroda grzybkowa,
– elektroda wałeczkowa,
– gaza,
– wata,
– mleczko do demakijażu,
– stolik na aparat,
– pareo,
– opaska,
– waciki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg jonoforezy z witaminą C.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu jonoforezy z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, aplikacji preparatu na twarz, obsługi aparatu oraz techniki wykonania
zabiegu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia
nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować aparat do zabiegu (sprawdzić działanie),
4) przygotować lek do zbiegu, dobrać odpowiednią metodę zabiegu,
5) przygotować pacjentkę do zabiegu:
−
wykonać demakijaż,
−
nałożyć podkład z lekiem (bezpośredni),
−
nałożyć podkład pośredni (maskę z elektrodami do jonoforezy),
−
dobrać odpowiedni biegun prądu (+), na oczy nałożyć waciki,
−
przymocować elektrodę bierną (–) z podkładem na przedramieniu pacjentki,
−
włączyć aparat, dobrać dawkę zabiegu zgodnie z zasadami.
6) wykonać zabieg zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami oraz przepisami BHP,
7) po zabiegu wyłączyć aparat, sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stolik pod aparat,
−
stolik podręczny,
−
aparat do jonoforezy,
−
elektrody,
−
mleczko do demakijażu,
−
witamina C,
−
waciki,
−
gaza,
−
maska do jonoforezy,
−
pareo,
−
opaska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2.
Prądy małej częstotliwości
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg elektrostymulacji na brzuch.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu elektrostymulacji z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, ustawienia parametrów aparatu oraz techniki wykonania
stymulacji mięśni. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) przygotować aparat do zabiegu (sprawdzić czy jest sprawny, przygotować elektrody),
4) przygotować klientkę do zabiegu (ułożyć klientkę wygodnie, aby mięśnie były
rozluźnione do zabiegu, odtłuścić skórę),
5) ułożyć elektrody (zgodnie z ułożeniem włókien mięśniowych), podłączyć przewody do
elektrod,
6) podłączyć aparat do prądu, dobrać odpowiednie parametry zabiegu, stopniowo zwiększać
intensywność zabiegu do momentu aż skurcz będzie wyraźny,
7) po zabiegu wyłączyć aparat, odłączyć elektrody, sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stolik,
−
aparat do elektrostymulacji,
−
elektrody,
−
waciki,
−
środki odtłuszczające,
−
prześcieradła,
−
leżanka,
−
opaski.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Dokończ zdania.
1. Do zabiegu elektrostymulacji wykorzystuje się prądy ...................................................
...........................................................................................................................................
2. Nazwij poniższe prądy ....................................................................................................
3. Punkt motoryczny nerwu znajduje się ...........................................................................,
punkt motoryczny mięśnia jest ........................................................................................
4. Określ parametry impulsu prostokątnego.
mA
t
5. W działaniu prądów diadynamicznych wyróżnia się okresy:
a.
b.
c.
6. Wymień rodzaje prądów diadynamicznych ....................................................................
...........................................................................................................................................
7. Prądy RS, MM służą do .................................................................................................
...........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z tekstu odpowiednie treści,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
3) uzupełnić zdania, podpisać i opisać rysunki,
4) porównać warianty odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania,
−
karty do wypełnienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Prądy średniej częstotliwości
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ zdania.
1. Prądy interferencyjne powstają z ....................................................................................
i w wyniku interferencji mają częstotliwość ....................................................................
2. Prądy o zakresie częstotliwości .............................................. powodują skurcz mięśni.
3. W kosmetyce prądy interferencyjne stosuje się w celu ..................................................
...........................................................................................................................................
4. W prądach średniej częstotliwości z zewnętrznie modulowaną amplitudą działanie prądu
występuje ...............................................................................................................
5. Prądy Kotza służą do.......................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z tekstu odpowiednie treści,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać odpowiedzi swoje z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania,
−
karty do uzupełnienia.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Rodzaj prądu
Wskazania
Przeciwwskazania
Prądy interferencyjne Nemeca
Prądy Kotza
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z puzzli prawidłowe odpowiedzi,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać warianty odpowiedzi z wariantami odpowiedzi kolegów.
Warianty odpowiedzi – puzzle: zaniki mięśniowe z nieczynności, ostre stany zapalne,
zwiększone napięcie mięśniowe, rozrusznik serca, zapalenie żył, tętnic, zaburzenia czynności
spowodowane zmianami pourazowymi, zaburzenia ukrwienia mięśni, uszkodzenia skóry,
osłabienie mięśni z nieczynności, zaburzenia ukrwienia obwodowego, implanty metalowe.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania.
−
puzle.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Prądy wielkiej częstotliwości
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ zdania.
1. Leczenie polem magnetycznym wielkiej częstotliwości polega na ................................
...........................................................................................................................................
2. Ilość ciepła powstająca w tkankach zależy od ................................................................
...........................................................................................................................................
3. Polaryzacja jonowa polega na ...................................................................., polaryzacja
orientalna polega na .........................................................................................................
4. W diatermii krótkofalowej stosujemy elektrody .............................................................
...........................................................................................................................................
5. Działanie diatermii krótkofalowej polega .......................................................................
...........................................................................................................................................
6. Mikrofale mogą ulegać ...................................................................................................
...........................................................................................................................................
7. Największemu przegrzaniu w diatermii mikrofalowej ulega .........................................
...........................................................................................................................................
8. Wymień przeciwwskazania do diatermii mikrofalowej ..................................................
...........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać i podkreślić w tekście odpowiedzi,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
aktywne czytanie,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania,
−
schemat do uzupełnienia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg diatermii krótkofalowej metodą kondensatorową na okolice kolan.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu diatermii z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, ustawienia parametrów aparatu oraz techniki wykonania zabiegu.
Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie,
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować aparat do pracy,
4) dobrać odpowiednie elektrody zgodnie z techniką zabiegu i ustawić na daną okolicę,
5) ustawić zakres mocy, dawkę zabiegu (dostrojenie aparatu następuje po 20 sek.),
6) wykonać zabieg,
7) po zabiegu wyłączyć aparat przez sprowadzenie nastawnika mocy do pozycji „0”,
8) sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
−
aparat do diatermii krótkofalowej,
−
leżanka, krzesło,
−
elektrody kondensatorowe,
−
podkładka filcowa.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zabieg epilacji na okolicę podudzi prądem wielkiej częstotliwości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu epilacji z uwzględnieniem przygotowania klientki
do zabiegu, ustawienia parametrów aparatu oraz techniki epilacji podudzi prądem wielkiej
częstotliwości. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem ćwiczenia,
2) przeprowadzić wywiad z klientką,
3) przygotować stanowisko pracy:
−
włączyć aparat do sieci,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
−
włączyć urządzenie,
−
wtyczkę pedału i wtyczkę do mocowania igły włożyć do gniazdka,
−
włożyć igłę.
4) wykonać zabieg:
−
przed zabiegiem skórę oczyścić i zdezynfekować,
−
ustawić natężenie prądu do zabiegu i indywidualnych możliwości pacjentki,
−
wprowadzić igłę w cebulkę włosa,
−
włączyć prąd poprzez naciśnięcie na pedał. Zwolnienie pedału odcina dopływ prądu,
−
po wyciągnięciu igły włos usunąć pęsetą,
5) po zabiegu sprzątnąć stanowisko pracy, igłę wyrzucić do specjalnego pojemnika do
utylizacji (igły jednorazowe).
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
aparat do epilacji prądami wielkiej częstotliwości,
−
elektrody, igły,
−
stolik,
−
płyn dezynfekujący,
−
waciki,
−
prześcieradła, pareo.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Mikroprądy
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ zdania.
1. Stymulacja mikroprądami działa ....................................................................................
...........................................................................................................................................
2. Zaletą stymulacji mikroprądami jest ...............................................................................
...........................................................................................................................................
3. Celem elektrostymulacji mikroprądami jest ...................................................................
...........................................................................................................................................
4. Mikroprądami możemy wprowadzać do tkanek składniki .............................................
...........................................................................................................................................
5. Do elektrostymulacji wykorzystujemy elektrody ...........................................................
...........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z tekstu odpowiednie treści,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać odpowiedzi swoje z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
aktywne czytanie,
–
ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
–
literatura zgodna z materiałem nauczania,
–
karty do wypełnienia.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Wskazania do mikroprądów
Cel zabiegu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z tekstu prawidłowe odpowiedzi,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać warianty odpowiedzi z wariantami odpowiedzi kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Ultradźwięki
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ poniższe zdania.
1. Ultradźwięki są to drgania o częstotliwości ....................................................................
2. Do celów kosmetycznych i leczniczych wykorzystuje się drgania ................................
...........................................................................................................................................
3. Działanie biologiczne ultradźwięków polega na ............................................................
...........................................................................................................................................
4. Działanie fizykochemiczne ultradźwięków to ................................................................
...........................................................................................................................................
5. Wymień metody ultradźwięków: ....................................................................................
...........................................................................................................................................
6. Ultradźwięki w kosmetyce stosujemy do zabiegów .......................................................
...........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać z tekstu odpowiednie treści i uzupełnić zdania,
3) porównać odpowiedzi z innymi osobami w grupie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z materiałem nauczania,
−
karta do uzupełnienia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg peelingu kawitacyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania zabiegu złuszczania kawitacyjnego z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, ustawienia parametrów aparatu oraz techniki wykonania
peelingu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia
nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować aparat do zabiegu (sprawdzić aparat),
4) wykonać demakijaż twarzy,
5) wykonać masaż twarzy,
6) wykonać zabieg zgodnie z zasadami, przepisami BHP i wskazaniami,
7) nałożyć na twarz maseczkę nawilżającą,
8) zdjąć maseczkę,
9) umyć głowicę,
10) sprzątnąć stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
aparat do ultradźwięków,
−
mleczko do demakijażu,
−
maseczka nawilżająca,
−
waciki,
−
opaska, pareo,
−
olejek do masażu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykorzystywanie prądu
w kosmetyce”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić zastosowanie prądu stałego
w kosmetyce
C
P
… galwanizacji, jonoforezy,
termoforezy i elektrolizy
2.
Rozróżnić elektrody, na których
osądzają się kationy i aniony pod
wpływem prądu elektrycznego
B
P
… anody, … katody
3.
Określić odczyn przy katodzie i przy
anodzie pod wpływem prądu stałego
C
P
… zasadowy, … kwaśny
4.
Oszacować dawkę natężenia prądu
przy zabiegach w okolicach głowy
C
P
b
5. Wyjaśnić pojęcie jonoforeza
B
P
… wprowadzeniu jonów leków
do tkanek w celach leczniczych
za pomocą prądu stałego
6.
Wskazać związki chemiczne
stosowane do jonoforezy
C
P
… ulegają dysocjacji
elektrolitycznej
7.
Określić
przeciwwskazania
do
wykonania
galwanizacji
i jonoforezy
C
P
… uczulenie na prąd, metal w
tkankach, podwyższona
temperatura, rozrusznik serca,
stan po zawale serca
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8.
Wskazać
cel
stosowania
saponifikacji
C
P
… usunięcie nadmiaru sebum
9. Rozróżnić prący d’ Arsonwala
B
P
c
10.
Podać zastosowanie prądów d’
Arsonwala
B
P
d
11.
Podać
zastosowanie
prądu
impulsowego prostokątnego
B
P
c
12.
Określić zabieg, do którym jest
wykorzystywany prąd impulsowy
prostokątny
C
P
… elektrostymulacją
13.
Podać zastosowanie kosmetyczne
fal ultradżwiękowych
B
P
… jonoforezy, peeling, liftingu
14. Wyjaśnić pojęcie sonoforezy
B
P
… wprowadzeniu leków,
składników kosmetycznych
przez skórę do tkanek falą
ultradźwiekową
15.
Rozróżnić wpływ ultradźwięków na
tkanki
B
P
d
16.
Wskazać zastosowanie kosmetyczne
mikroprądów
C
PP
a
17.
Przewidzieć parametry i procesy
zachodzące w organizmie, na które
ma wpływ działanie
fizykochemiczne ultradżwięków
D
PP
…koloidy tkankowe,
przepuszczalnośc błon
komórkowych, pH skóry,
procesy utleniania i redukcji
18.
Przyporządkować wykresy
rodzajów prądów do rodzajów
zabiegów kosmetycznych, w
których są wykorzystywane
D
PP
19.
Wskazać parametry prądów średniej
częstotliwości
C
PP
… 3900 – 4000Hz, 4000 – 4100
Hz
20.
Określić czynniki decydujące o
przepływie prądu stałego przez
tkanki
C
PP
- wielkości elektrod
- ułożenia i odległości między
elektrodami
- właściwości tkanek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykorzystywania prądu w kosmetyce. Zadania: 4, 9,
10, 11, 15 i 16 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 1 – 3, 5 – 8, 12 – 14 oraz 17 – 19 to zadania wymagające
uzupełnienia a 20 to zadanie z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Cześć I
1. Prąd stały w kosmetyce wykorzystuje się do zabiegów .................................................
2. Pod wpływem prądu elektrycznego aniony wędrują w kierunku elektrody
..............................., a kationy wędrują w kierunku elektrody .........................................
3. W czasie przepływu prądu stałego przy katodzie powstaje odczyn .................................,
a przy anodzie odczyn .....................................
4. W okolicy głowy dawka natężenia prądu nie może przekroczyć:
a) 0,5-1 mA,
b) 3 mA,
c) 0,2-0,8 mA,
d) 5 Ma.
5. Zabieg jonoforezy polega na ...........................................................................................
………………………………………………………………………………………………
6. Do
zabiegu
jonoforezy
używa
się
związków
chemicznych,
które
..........................................................................................................................................
7. Przeciwwskazaniami
do
galwanizacji
i
jonoforezy
są:
..........................................................................................................................................
8. Celem zabiegu saponifikacji jest ....................................................................................
9. Prądy d’Arsonwala należą do:
a)
prądów małej częstotliwości,
b)
prądów średniej częstotliwości,
c)
prądów wielkiej częstotliwości,
d)
mikroprądów.
10. Zabieg przy użyciu prądów d’Arsonwala stosuje się:
a)
przy nerwicach wegetatywnych,
b)
do odkażania skóry łojotokowej, po zabiegu oczyszczania skóry,
c)
przy suchej skórze w celu podrażnienia włókien wegetatywnych,
d)
do odkażania skóry łojotokowej i podrażniania włókien wegetatywnych przy cerze
suchej.
11. Prąd impulsowy prostokątny stosuje się do mięśni:
a)
zdrowych,
b)
odnerwionych, uszkodzonych,
c)
zdrowych, nieznacznie osłabionych,
d)
odnerwionych.
12. Zabieg wykorzystujący prąd impulsowy nazywa się ......................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
13. Fale
ultradźwiękowe
w
kosmetyce
stosuje
się
do
zabiegów
..........................................................................................................................................
14. Sonoforeza jest to zabieg polegający na .........................................................................
15. Pod wpływem ultradźwięków w tkankach powstają:
a) zjawiska fizykochemiczne,
b) zjawiska termiczne,
c) powstają tylko zjawiska chemiczne,
d) zjawiska fizykochemiczne i termiczne.
Część II
16. Zabieg mikroprądami jest stosowany do:
a) elektrostymulacji,
b) ultradźwięków,
c) jonoforezy i galwanizacji,
d) galwanizacji.
17. Działanie
fizykochemiczne
ultradźwięków
wpływa
na ...................................................................................................................................
18. Do jakiego zabiegu wykorzystuje się następujące prądy
19. Prądy średniej częstotliwości (Nemeca) powstają z prądów ..........................................
20. Przepływ prądu stałego przez tkanki zależy od:
−
−
−
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Wykorzystywanie prądu w kosmetyce
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
2
3
4
a
b
c
d
5
6
7
8
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
12
13
14
15
a
b
c
d
Cześć II
16
a
b
c
d
17
18
19
20
-
-
-
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Zadanie typu „Próba pracy”
W badaniach osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „wykorzystanie prądu
w kosmetyce” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, pozwoli ono określić
poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko pracy do
wykonania zabiegu galwanizacji zgodnie z przepisami BHP, z niezbędnym wyposażeniem
umożliwiającym przeprowadzenie zabiegu elektrycznego. Należy również przygotować
stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone preparaty kosmetyczne, materiały apteczne,
środki higieniczne, materiały i bieliznę zabiegową. Czas przewidziany do wykonania zadania
wynosi 90’.
Przewiduje się, że uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1. sporządzić plan pracy;
2. przygotować stanowisko pracy;
3. przeprowadzić wywiad – wykluczyć przeciwwskazania;
4. przygotować klientkę do zabiegu;
5. wykonać demakijaż twarzy, oczyścić skórę i zabezpieczyć ubytki;
6. przygotować aparat i elektrody do zabiegu;
7. wykonać zabieg zgodnie z zasadami i przepisami BHP;
8. nałożyć maseczkę ściągającą;
9. wykonać naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim;
10. sprzątnąć stanowisko pracy.
Przykładowy przebieg zabiegu galwanizacji:
1. sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
1. przygotowanie stanowiska pracy – aparat do galwanizacji, elektrody, lampę Sollux,
zgromadzenie materiałów zabiegowych i higienicznych (pojemnik na zużyte środki
higieniczne, wata, gaza, płatki do wykonania demakijażu, gaziki, środki opatrunkowe,
plastry), preparaty kosmetyczne, środki dezynfekujące;
2. przeprowadzenie wywiadu – uwzględnienie wskazań i przeciwwskazań do zabiegu;
3. przygotować klientkę do zabiegu: ubranie klientki w pareo, zdjęcie biżuterii przez
klientkę, ułożenie w pozycji rozluźniającej (wygodnej dla klientki);
4. wykonujemy demakijaż – dobranie mleczka do demakijażu w zależności od rodzaju
skóry, wykonanie demakijażu twarzy zgodnie z zasadami. Nasączenie wacika w wodzie
destylowanej, zmycie twarzy, zabezpieczenie ubytków skóry (jeśli są);
5. przygotowanie aparatu i elektrod do zabiegu – sprawdzenie aparatu przed zabiegiem,
dobranie i przygotowanie elektrod, na elektrodę grzybkową nałożenie podkładu
wilgotnego z gazy o grubości 0,5 – 2 cm, elektrodę płytkową z gąbkami lub materiałem
wiskozowym z podkładem wilgotnym oraz mankietem zamocować na przedramieniu
klientki, podłączenie elektrod do kabli aparatu;
6. wykonanie zabiegu – włączenie aparatu, wciśnięcie polaryzacji (w zależności od celu
galwanizacji elektroda czynna (+) lub (–)). Umieszczenie elektrody grzybkowej na
twarzy. Włączenie prądu, powoli stopniowo zwiększanie natężenia prądu aż do momentu
poczucia przez klientkę lekkiego mrowienia (nie wolno przekroczyć dawki 2mA).
Elektrodą czynną z lekkim dociskiem wykonywanie ruchów okrężnych. W czasie
zabiegu utrzymywać kontakt z klientką, w wypadku wystąpienia uczucia pieczenia,
parzenia pod elektrodą, przerwać zabieg. Czas zabiegu 10 – 15’. Przy wyłączaniu
redukowanie natężenia musi być powoli;
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. nałożenie maseczki ściągającej – nakładanie maseczki zgodnie z zasadami,
8. wykonanie zabiegu lampą Sollux – ustawienie w odpowiedniej odległości, włożenie
filtra, włączenie lampy i ustawienie lampy w odległości 30 – 50cm od twarzy,
9. sprzątanie stanowiska pracy – wyłączenie aparatu z sieci, wyjęcie elektrod z przewodów,
poskładanie preparatów i środków kosmetycznych, wyrzucenie do pojemnika zużytych
materiałów, do kosza bieliznę, prześcieradło, zmycie stolika.
Wynik: wygląd skóry – ujścia łojowe zmniejszone, zmieniony koloryt skóry, skóra
uelastyczniona, odżywiona.
Treść zadania: Wykonaj zabieg galwanizacji zgodnie z celem.
Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu pracy, przygotowanie
stanowiska pracy, przygotowanie klientki do zabiegu, wykonanie demakijażu twarzy,
wykonanie zabiegu zgodnie z zasadami i przepisami BHP, nałożenie maseczki ściągającej
i wykonanie naświetlania lampą Sollux z filtrem niebieskim. Na stanowisku pracy
przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez
nauczyciela miejscu umieszczono aparat z wyposażeniem, lampę Sollux, preparaty
kosmetyczne, materiały zabiegowe, środki higieniczne, spośród których wybierzesz środki
potrzebne Ci do wykonania zadania.
Przewidywany czas wykonania zadania: maksimum 60 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynności wykonane przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1 Sporządzenie planu pracy
0,7
2 Przygotowanie stanowiska pracy
0,6
3 Przeprowadzenie
wywiadu
–
wykluczenie
przeciwwskazań
0,4
4 Przygotowanie klientki do zabiegu
0,5
5 Wykonanie demakijażu twarzy
0,6
6 Przygotowanie aparatu i elektrod do zabiegu
0,8
7 Wykonanie zabiegu
0,8
8 Nałożenie maseczki ściągającej
0,5
9 Wykonanie zabiegu lampą Sollux
0,7
10 Sprzątanie stanowiska pracy
0,5
Waga* poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
Klucz oceniania
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. – czynność wykonana błędnie
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
80
dostateczny
110
dobry
145
bardzo dobry
175
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. WSiP, Warszawa 1999
2. Kahn J.: Elektroterapia. PZWL, Warszawa 1996
3. Mika T.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2001
4. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G.: Fizjoterapia. PZWL, Warszawa 2004
Czasopisma:
−
Kosmetyka i kosmetologia,
−
Cabines,
−
katalog sprzętu Nowoczesna aparatura – Biosana.