02 Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki 2

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Ewa Kawczyńska-Kiełbasa





Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia 322[12].O1.02




Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Katarzyna Zarębska
mgr Adam Zborowski


Opracowanie redakcyjne:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa



Konsultacja:
mgr Elżbieta Ambroziak








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].O1.02
„Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta.
































Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Podstawowe pojęcia prawa i istota prawa

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2.

Organizacja i podstawy prawne funkcjonowania zakładów opieki
zdrowotnej

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3.

System ubezpieczeń zdrowotnych

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4.

Rynek usług medycznych

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

7.

Literatura

24
37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

technik masażysta.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia podzielony jest na rozdziały. Podczas

realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:

materiał nauczania w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie,

pytania sprawdzające, które mają wykazać, czy uczeń jest przygotowany do wykonania
ć

wiczeń,

ć

wiczenia w trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien opanować umiejętności

praktyczne, przedstawiono różne propozycje ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie
ich wykonania, uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole,

sprawdzian postępów – stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej, sugeruje się, aby wykorzystać zaproponowane narzędzia do
oceny uczniów, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny
pracy własnej nauczyciela realizującego program jednostki modułowej, nauczyciel może
zastosować narzędzie pomiaru według własnego projektu należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to dyskusja

dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu, metoda
przypadków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





























Schemat układu jednostek modułowych

322[12].O1.

Podstawy działalności zawodowej

322[12].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy

322[12].O1.02

Stosowanie przepisów prawa i zasad

ekonomiki w ochronie zdrowia

322[12].O1.03

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów

społecznych

322[12].O1.04

Prowadzanie promocji zdrowia i profilaktyki

322[12].O1.05

Charakteryzowanie budowy i czynności

organizmu człowieka

322[12].O1.06

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu

organizmu człowieka

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżniać podstawowe pojęcia ekonomiczne,

rozróżniać podstawowe pojęcia z zakresu marketingu,

posługiwać się słownictwem związanym z praktyką gospodarczą,

korzystać z różnych źródeł informacji,

formułować wnioski,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posłużyć się podstawową terminologią z zakresu prawa i ekonomiki,

rozróżnić podstawowe gałęzie prawa,

przedstawić rodzaje aktów prawnych i źródła informacji o nich,

przedstawić zakres obowiązywania prawa,

posłużyć się przepisami prawa cywilnego, prawa pracy oraz prawa o ubezpieczeniach
społecznych,

scharakteryzować system organizacji ochrony zdrowia w Polsce,

wskazać instytucje wpływające na politykę zdrowotną państwa,

określić źródła i sposoby finansowania świadczeń zdrowotnych,

wyjaśnić istotę i zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce,

wyjaśnić specyfikę rynku świadczeń zdrowotnych,

wskazać czynniki wpływające na popyt i podaż usług medycznych,

wyjaśnić mechanizmy konkurencji między podmiotami świadczącymi usługi medyczne,

zastosować przepisy prawa dotyczące działalności zawodowej,

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące odpowiedzialności cywilnej
i karnej,

zastosować przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej,

skorzystać z różnych źródeł informacji,

określić źródła i metody pozyskiwania klientów,

zorganizować promocję usług świadczonych przez technika masażystę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażysta 322[12]

Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 322[12].O1

Jednostka modułowa:

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki

w ochronie zdrowia 322[12].O1.02

Temat: Rejestracja działalności gospodarczej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowania dokumentacji umożliwiającej

zarejestrowanie działalności gospodarczej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać etapy rejestracji działalności gospodarczej,

wskazać zakres obowiązków osoby podejmującej działalność na każdym etapie
rejestracji,

zidentyfikować formularze, które należy wypełnić na poszczególnych etapach rejestracji,

sporządzić dokumenty potrzebne do zarejestrowania działalności gospodarczej,

dokonać wyboru formy opodatkowania i określić podstawy prawne,

dokonać wyboru formy organizacyjno-prawnej działalności gospodarczej,

podjąć racjonalne decyzje o uruchomieniu działalności gospodarczej.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu,

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.


Środki dydaktyczne

arkusze papieru,

foliogramy

flamastry,

rzutnik,

komputer,

druki zgłoszeniowe niezbędne do rejestracji działalności gospodarczej,

poradnik dla ucznia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych.


Czas
: 2 godziny dydaktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zadanie dla ucznia

Przygotuj teczkę z prawidłowo sporządzonymi dokumentami zgłoszeniowymi celem

zarejestrowania własnej działalności gospodarczej.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.

3.

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą projektów i metodą plakatową.

4.

Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą projektu.

Faza I
Informacje
1.

Nauczyciel informuje o sposobie realizacji projektu dotyczącego zarejestrowania
działalności gospodarczej z uwzględnieniem przepisów prawa – każdy zespół ma
odwiedzić instytucje, w których podjął by procedurę rejestracyjną, pobrać potrzebne
formularze i zapoznać się z zakresem obowiązków na każdym etapie rejestracji.

2.

Nauczyciel prezentuje na foliogramie formy organizacyjno-prawne działalności
gospodarczej i krótko je omawia.

3.

Nauczyciel nawiązuje do form opodatkowania działalności gospodarczej i prezentuje je
na foliogramie.

Faza II
Przygotowanie do procedury rejestracyjnej
1.

Uczniowie pracują w 4-5 osobowych zespołach. Każdy zespół wybiera formę
organizacyjno-prawną dla działalności własnej firmy i dokonuje jej charakterystyki na
podstawie literatury i przepisów prawa.

2.

Każdy zespół wybiera formę opodatkowania, zapoznaje się z jej charakterystyką na
podstawie literatury i odpowiednich przepisów prawa.

3.

Po dokonaniu wyboru formy organizacyjno-prawnej i formy opodatkowania dla
działalności gospodarczej zespół przedstawia uzasadnienie wyboru o formie plakatowej
(jedna osoba z zespołu prezentuje efekt pracy).


Faza III
Krok po kroku w procedurze rejestracyjnej – praca po godzinach lekcyjnych
1.

Uczniowie odwiedzają instytucje w celu poznania procedury rejestracji działalności
gospodarczej, uzyskują niezbędne informacje oraz pobierają druki zgłoszeniowe.

2.

Każdy zespół przygotowuje teczkę z poprawnie wypełnionymi formularzami
zgłoszeniowymi na każdym etapie rejestracji. Dokumenty w teczce ułożone są według
kolejności etapów procedury rejestracyjnej.

3.

Każdy zespół na realizację zadań tego etapu ma 3 tygodnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza IV
Prezentacja projektu
1.

Uczniowie przedstawiają efekty prac związanych z procedurą rejestracji własnej
działalności gospodarczej.

2.

Każdy zespół oddaje do oceny teczkę z wypełnionymi drukami zgłoszeniowymi wraz
z krótkim opisem każdego etapu procedury rejestracyjnej.


Faza V
Analiza końcowa
1.

Uczniowie wskazują, które etapy procedury rejestracyjnej sprawiły im najwięcej
trudności i uzasadniają dlaczego.

2.

Uczniowie wskazują korzyści i koszty realizacji tego projektu.

3.

Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik masażysta 322[12]

Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 322[12].O1

Jednostka modułowa:

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki
w ochronie zdrowia 322[12].O1.02

Temat: Zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

identyfikowania

zasad

zawierania

umów

o udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz posługiwania się przepisami ustawy
o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

posługiwać się przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ,

wyszukiwać odpowiednie przepisy dotyczące zasad zawierania umów o udzielanie
ś

wiadczeń zdrowotnych,

sformułować najważniejsze zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń
zdrowotnych.


W czasie zajęć będą

kształtowane

następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania zajęć,

pracy w zespole,

pozyskiwania informacji z różnych źródeł.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

treść ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

poradnik dla ucznia,

pytania prowadzące,

papier formatu A4, pisaki.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych.


Czas
: 2 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia

Wyszukaj w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia

i zapisz w punktach najważniejsze zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki
zdrowotnej.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

3.

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

4.

Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I
Informacje

Pytania prowadzące:

1.

Czego dotyczy świadczenie zdrowotne?

2.

Kto jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych?

3.

Jakie instytucje mogą udzielać świadczeń zdrowotnych?

4.

Z czego finansowane są świadczenia zdrowotne?

5.

Jaka instytucja administruje finansami przeznaczonymi na świadczenia zdrowotne?

6.

Na podstawie czego udzielane są świadczenia zdrowotne?

7.

Jakie przepisy regulują zasady zawierania umów o świadczenia zdrowotne?


Faza II
Planowanie

Uczniowie ustalają:

1.

Jakie przepisy regulują zasady zawierania umów o świadczenia zdrowotne?

2.

W jaki sposób mogą pozyskać przepisy odpowiedniego aktu prawnego?

3.

Które przepisy szczegółowe będą pomocne w celu identyfikacji zasad zawierania umów
o świadczenia zdrowotne ?

4.

W jaki sposób przedstawią wynik ćwiczenia?


Faza III
Ustalenie
1.

Uczniowie pracując w zespołach ustalają z jakich przepisów prawnych będą korzystać
w celu wykonania zadania.

2.

Uczniowie analizują budowę i treść ustawy o powszechnym ubezpieczeniu
w Narodowym Funduszu Zdrowia.

3.

Uczniowie dobierają z ustawy odpowiednie przepisy szczegółowe.

4.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.


Faza IV
Wykonanie
1.

Uczniowie analizują wybrane przepisy szczegółowe pod kątem ustalenia zasad
zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

2.

Uczniowie ustalają i zapisują zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń
zdrowotnych.


Faza V
Sprawdzanie
1.

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność ustalonych zasad.

2.

Uczniowie uzupełniają zasady o nie uwzględnione podczas pracy we własnym zespole.

Faza VI
Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe pojęcia prawa i istota prawa

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Posługując się Kodeksem cywilnym lub innym dostępnym źródłem prawa odszukaj

i wskaż po trzy przykłady norm prawnych: nakazujących, zakazujących i wprowadzających
(uprawniających). Możesz skorzystać z arkusza pracy.

Arkusz pracy

Rodzaj

normy

prawnej

Przykład 1

Przykład 2

Przykład 3

nakazujące

zakazujące

uprawniające

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania na temat pojęć i istoty prawa. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych klasyfikację norm prawnych,

2)

dokonać analizy poszczególnych rodzajów norm prawnych,

3)

odszukać przykłady norm prawnych nakazujących, zakazujących, wprowadzających,

4)

zapisać w arkuszu pracy treść odszukanych norm prawnych zgodnie z ich klasyfikacją,

5)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

6)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

Kodeks cywilny lub inne źródło prawa,

arkusz pracy, zeszyt,

papier formatu A4, flamastry,

materiał nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Posługując się Kodeksem pracy lub innym dostępnym źródłem prawa odszukaj

i wskaż po trzy przykłady sankcji: karnej, egzekucyjnej, nieważności czynności prawnych.
Możesz skorzystać z arkusza pracy.

Arkusz pracy

Rodzaj sankcji

Przykład 1

Przykład 2

Przykład 3

karna

egzekucyjna

nieważności
czynności prawnych

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania na temat źródeł prawa. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych klasyfikację sankcji,

2)

dokonać analizy poszczególnych rodzajów sankcji,

3)

odszukać przykłady sankcji karnej, egzekucyjnej nieważności czynności prawnych,

4)

zapisać w arkuszu pracy treść odszukanych sankcji zgodnie z ich klasyfikacją,

5)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

6)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

Kodeks pracy lub inne źródło prawa,

arkusz pracy, zeszyt,

papier formatu A4, flamastry,

materiał nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Organizacja i podstawy prawne funkcjonowania zakładów

opieki zdrowotnej


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyszukaj w dostępnych źródłach informacje na temat aktualnych programów działań na

rzecz promocji zdrowia. Scharakteryzuj i przedstaw jeden wybrany program.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania dotyczący funkcjonowania ZOZ-ów. Nauczyciel powinien
wskazać możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. Nauczyciel powinien
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

ustalić źródła informacji, z których będzie korzystał,

2)

wyszukać aktualnie realizowane programy na rzecz promocji zdrowia,

3)

wybrać jeden program, który scharakteryzuje i przedstawi,

4)

zaprezentować charakterystykę wybranego programu,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

arkusz papieru, zeszyt,

flamastry,

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wyszukaj w Kodeksie Pracy warunki nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy na

podstawie umowy o pracę na czas określony. Zaprezentuj zebrane informacje.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w Kodeksie Pracy podstawy prawne dotyczące zawierania i rozwiązywania
umów na czas określony,

2)

dokonać analizy wyszukanych przepisów prawa,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

3)

zinterpretować wyszukane przepisy prawa,

4)

zaprezentować zebrane informacje,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

Kodeks Pracy,

arkusz pracy, zeszyt,

papier formatu A4, flamastry,

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy oraz na podstawie ustawy o zakładach opieki

zdrowotnej określ prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika służby zdrowia. Skorzystaj
z arkusza ćwiczeniowego.

Arkusz ćwiczeniowy

Pracownik

Pracodawca

Obowiązki



Prawa




Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. Nauczyciel powinien przypomnieć
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w Kodeksie pracy i ustawie o zakładach opieki zdrowotnej odpowiednie
przepisy dotyczące praw i obowiązków pracownika i pracodawcy,

2)

wpisać w tabelę prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy,

3)

dokonać analizy praw i obowiązków pracowników i pracodawcy,

4)

zaprezentować ćwiczenie i porównać efekt pracy w grupie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

ć

wiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ś

rodki dydaktyczne:

Kodeks pracy,

ustawa o zakładach opieki zdrowotnej,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

arkusz ćwiczeniowy,

arkusze papieru,

przybory do pisania,

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Sporządź umowę dla dwóch pracowników: jedną na czas nieokreślony a drugą na okres

próbny, zgodnie z potrzebami pracodawcy, np.: przychodni lekarskiej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji. Nauczyciel powinien
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w Kodeksie Pracy odpowiednie przepisy dotyczące zawarcia umowy o pracę
na czas nieokreślony i na czas próbny,

2)

wyszukać w Kodeksie Pracy odpowiednie przepisy dotyczące wynagradzania za pracę,

3)

wypełnić umowę o pracę dla na czas określony dla dowolnego pracownika,

4)

wypełnić umowę o pracę na czas próbny dla dowolnego pracownika,

5)

zaprezentować wynik ćwiczenia,

6)

sprawdzić poprawność wypełnionych umów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

wzory umów,

Kodeks Pracy,

poradnik dla ucznia,

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 5

Wskaż i scharakteryzuj kolejne czynności jakich musisz dokonać w związku z rejestracją

dowolnie wybranej działalności gospodarczej. Pobierz z odpowiednich instytucji lub ze stron
internetowych potrzebne druki do założenia firmy i prawidłowo je uzupełnij, w oparciu
o ustalone przez siebie dane dotyczące zakładanej firmy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. Nauczyciel powinien przypomnieć
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania procedurę rejestracji działalności gospodarczej,

2)

wybrać formę organizacyjno-prawną działalności gospodarczej,

3)

ustalić zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz niezbędne dane,

4)

odszukać w Internecie adresy instytucji, które uczeń musiałby odwiedzić celem
zarejestrowania działalności gospodarczej,

5)

odwiedzić instytucje, w których uczeń dokona czynności rejestracyjnych i pobierze
potrzebne druki zgłoszeniowe lub skorzystać z odpowiednich adresów stron
internetowych celem pobrania potrzebnych druków,

6)

wypełnić prawidłowo pobrane druki zgłoszeniowe,

7)

skorzystać

z

pomocy

pracowników

urzędów,

jeżeli

wystąpią

problemy

ze sporządzeniem dokumentów zgłoszeniowych,

8)

zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

druki zgłoszeniowe związane z rejestracją działalności gospodarczej,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 6

Wybierz najkorzystniejszą formę opodatkowania działalności gospodarczej (skorzystaj

z założeń ćwiczenia 5) z punktu widzenia wysokości zobowiązania podatkowego
i rodzaju ewidencji, którą należy prowadzić w związku z wybraną formą opodatkowania.
Planowane przychody w ciągu miesiąca wynoszą 4200 zł., koszty 1000 zł. Uzasadnij wybór.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji. Nauczyciel powinien
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w materiale nauczania informacje o formach opodatkowania osoby fizycznej
prowadzącej działalność gospodarczą,

2)

obliczyć zobowiązanie podatkowe wykorzystując formuły obliczania zobowiązania
podatkowego w różnych formach opodatkowania,

3)

wskazać, jakiego rodzaju ewidencję należy prowadzić w zależności od formy
opodatkowania,

4)

dokonać wyboru formy opodatkowania,

5)

uzasadnić dokonany wybór,

6)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru lub zeszyt przedmiotowy,

przybory do pisania,

kalkulator,

ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

materiał nauczania 4.2.1 poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. System ubezpieczeń zdrowotnych


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyszukaj w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia

i zapisz w punktach najważniejsze zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki
zdrowotnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien wskazać
możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. Nauczyciel powinien przypomnieć
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

2)

wyszukać odpowiednie przepisy dotyczące zasad zawierania umów o udzielanie

ś

wiadczeń opieki zdrowotnej,

3)

zapisać najważniejsze zasady,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru lub zeszyt,

przybory do pisania,

ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Oblicz składkę na ubezpieczenia zdrowotne pobraną i odliczaną od zaliczki na podatek

dochodowy w oparciu o aktualne dane, wskaźniki i stawki, dla:
a)

pracownika, którego wynagrodzenie brutto za bieżący miesiąc wynosi 2 300 zł,

b)

osoby prowadzącej działalność gospodarczą, opłacającej składkę od minimalnej
podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne dla osób prowadzących
działalność gospodarczą,

c)

osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która zadeklarowała kwotę przychodu,
stanowiącą podstawę naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne w wysokości
3 700 zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania dotyczący ubezpieczeń zdrowotnych. Nauczyciel powinien
wskazać możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji. Nauczyciel
powinien przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie
z przepisami bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać aktualne zasady naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne,

2)

obliczyć składki dla poszczególnych osób, wskazanych w treści ćwiczenia,

3)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt,

przybory do pisania,

kalkulator,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Dokonaj zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorcy, z którym zawarto

umowę zlecenie. Zleceniobiorca nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.
Niezbędne dane uczeń określa samodzielnie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania dotyczący ubezpieczeń zdrowotnych. Nauczyciel powinien
wskazać możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. Nauczyciel powinien
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dobrać odpowiedni dokument zgłoszeniowy,

2)

ustalić dane zleceniobiorcy niezbędne do sporządzenia dokumentu zgłoszeniowego,

3)

sporządzić dokument zgłoszeniowy,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

druki zgłoszeniowe do ubezpieczeń zdrowotnych,

przybory do pisania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

drukarka,

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Rynek usług medycznych


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj wyboru strategii dystrybucji oraz narzędzi promocji, najlepszych dla usług

oferowanych przez technika masażystę. Uzasadnij wybór.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania dotyczący rynku usług medycznych. Nauczyciel powinien
wskazać możliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać wyboru strategii dystrybucji najodpowiedniejszej dla usług oferowanych przez
technika masażystę,

2)

dokonać wyboru narzędzia promocji najodpowiedniejszego dla usług oferowanych przez
technika masażystę,

3)

uzasadnić wybór ,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru lub zeszyt,

przybory do pisania,

materiał nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wyszukaj w Internecie kilka ofert publicznych i niepublicznych zakładów opieki

zdrowotnej w zakresie usług różnego rodzaju masażu. Porównaj oferty, oceń ich skuteczność
pod względem możliwości pozyskania klienta z punktu widzenia różnych aspektów, np.:
odpłatności (umowa z NFZ), cen, wyposażenia gabinetu, stosowanych technik, terminów
realizacji zabiegów, fachowości, itp. Odpowiedz na pytanie: czy dostrzegasz jakieś
prawidłowości między ofertą publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania dotyczący rynku usług medycznych. Nauczyciel powinien
wskazać możliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji. Nauczyciel
powinien przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie
z przepisami bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w Internecie kilka ofert w zakresie usług różnego rodzaju masażu,

2)

porównać oferty zgodnie z treścią ćwiczenia,

3)

dokonać analizy i oceny ofert,

4)

odpowiedzieć na pytanie postawione w treści ćwiczenia,

5)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

analiza przypadków,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru lub zeszyt,

przybory do pisania,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

materiał nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów prawa
i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 14 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 8, 11, 12, 13 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić gałęzie prawa

B

P

b

2

Zidentyfikować źródła prawa

B

P

c

3

Rozróżnić źródła prawa

B

P

c

4

Zidentyfikować elementy normy prawnej

B

P

a

5

Wskazać instytucję płatnika w finansowaniu
ś

wiadczeń zdrowotnych

B

P

d

6

Scharakteryzować system organizacji ochrony
zdrowia

C

P

b

7

Posłużyć się przepisami prawa cywilnego

C

P

c

8

Zastosować przepisy prawa dotyczące
działalności gospodarczej

C

PP

d

9

Zidentyfikować przepisy prawa dotyczące
działalności gospodarczej

B

P

c

10 Zastosować procedury rejestracji działalności

gospodarczej

C

P

d

11 Zastosować strategie marketingowe

C

PP

c

12 Dokonać analizy przepisów Kodeksu pracy

C

PP

a

13 Zastosować przepisy podatkowe

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

14 Wskazać źródła finansowania świadczeń

zdrowotnych

C

P

a

15 Wskazać zasady funkcjonowania ubezpieczeń

zdrowotnych

C

P

b

16 Zidentyfikować płatników składek na

ubezpieczenia zdrowotne

C

PP

c

17 Wskazać tytuły objęcia składkami ubezpieczeń

zdrowotnych

C

P

d

18 Wskazać wysokość stopy ubezpieczenia

zdrowotnego

B

P

c

19 Zastosować narzędzia promocji

B

P

a

20 Zidentyfikować koszty pośrednie w ochronie

zdrowia

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Stosunki społeczne i gospodarcze reguluje przede wszystkim
a)

prawo rodzinne.

b)

prawo cywilne.

c)

prawo karne.

d)

prawo administracyjne.


2. Źródłem prawa nie jest

a)

konstytucja.

b)

rozporządzenie.

c)

instrukcja.

d)

ustawa.

3. Ustawą zasadniczą jest

a)

ustawa.

b)

ratyfikowana umowa międzynarodowa.

c)

konstytucja.

d)

rozporządzenie.


4. Hipoteza jest elementem

a)

normy prawnej.

b)

systemu prawa.

c)

ź

ródła prawa.

d)

gałęzi prawa.


5. Funkcję płatnika w finansowaniu świadczeń zdrowotnych pełni

a)

Ministerstwo Zdrowia.

b)

wojewoda.

c)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d)

Narodowy Fundusz Zdrowia.


6. Skierowania nie wymaga leczenie u lekarza

a)

ortopedy.

b)

dermatologa.

c)

gastrologa.

d)

laryngologa.

7. Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej następuje w wyniku

a)

zawarcia umowy o pracę na czas próbny.

b)

zawarcia umowy o pracę na czas określony.

c)

zawarcia umowy o dzieło.

d)

zawarcia umowy na czas nieokreślony.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Małym podatnikiem jest

a)

przedsiębiorca, którego średnioroczne zatrudnienie wynosi do 50 osób, roczny
przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów gotowych i usług oraz operacji
finansowych lub suma aktywów wynosi do 10 mln euro.

b)

przedsiębiorca, który w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczył osiągniętego
przychodu ponad 250 000 euro.

c)

przedsiębiorca, który w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczył wartości
przychodu ze sprzedaży ponad 50 000 zł.

d)

przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekroczyła
w ubiegłym roku podatkowym równowartości kwoty 800 000 euro.


9. Osoba fizyczna, będąca właścicielem przedsiębiorstwa indywidualnego podejmuje

działalność gospodarczą w oparciu o przepisy
a) Kodeksu spółek handlowych.
b) Kodeksu cywilnego.
c) Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
d) Kodeksu pracy.

10. Rejestrację indywidualnej działalności gospodarczej należy rozpocząć od

a)

zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

b)

otwarcia rachunku bankowego.

c)

uzyskania REGON.

d)

wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

11. Strategia produktowo-rynkowa polegająca na intensyfikowaniu oferowanych usług, np.:

poprzez dostosowanie jej do wymagań klientów, to
a)

strategia dywersyfikacji.

b)

strategia rozwoju rynku.

c)

strategia penetracji rynku.

d)

strategia rozwoju produktu.


12. Element podwładności zawiera

a)

umowa o pracę.

b)

umowa zlecenie.

c)

umowa o dzieło.

d)

umowa agencyjna.

13. Wybierając opodatkowanie podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów

ewidencjonowanych podstawą naliczania podatku będzie
a)

przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.

b)

przychód ze sprzedaży.

c)

dochód.

d)

wpływ na rachunek bankowy.


14. Świadczeniem zdrowotnym finansowanym bezpośrednio z Ministerstwa Zdrowia jest

a)

ratownictwo medyczne.

b)

ś

wiadczenia rehabilitacyjne.

c)

badania diagnostyczne.

d)

leczenie szpitalne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15. Osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne

a)

na zasadzie dobrowolności.

b)

obligatoryjnie.

c)

w zależności od częstotliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

d)

w zależności od rozmiarów działalności gospodarczej.


16. Płatnikiem składek na ubezpieczenia zdrowotne za osoby pobierające zasiłek stały jest

a)

ZUS.

b)

Urząd Pracy.

c)

jednostka opieki społecznej.

d)

NFZ.

17.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz prowadząca działalność
gospodarczą jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym
a)

tylko z tytułu umowy o pracę.

b)

tylko z tytułu działalności gospodarczej.

c)

z tytułu, który powstał wcześniej.

d)

z obydwu tytułów.


18. Stopa składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi

a)

2,45%.

b)

7,75%.

c)

9%.

d)

9,76%.


19. Public relations oznacza

a)

kontakty przedsiębiorstwa z jego otoczeniem.

b)

pozareklamowe techniki aktywizacji sprzedaży.

c)

przekazywanie informacji o produktach.

d)

informowanie klienta o zaletach produktu.


20. Do kosztów pośrednich w ochronie zdrowia zalicza się

a)

koszty amortyzacji urządzeń.

b)

koszt zużycia leków.

c)

koszty usług obcych.

d)

koszt utrzymania komórki organizacyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Stosowanie przepisów prawa

i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7,

9, 10,

12, 15, 16,

18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym i co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12.
a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
Zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić gałęzie prawa

C

PP

a

2

Identyfikować źródła prawa

B

P

d

3

Charakteryzować budowę normy prawnej

C

P

c

4

Zidentyfikować NFZ

B

P

b

5

Zidentyfikować zakłady opieki zdrowotnej

B

P

b

6

Scharakteryzować system organizacji
ochrony zdrowia

C

P

a

7

Scharakteryzować system organizacji
ochrony zdrowia

B

P

d

8

Zidentyfikować świadczenia finansowane ze
ś

rodków publicznych

B

PP

c

9

Rozróżnić rodzaje umów o pracę

B

P

b

10

Posłużyć się przepisami Kodeksu pracy

C

P

b

11

Posłużyć się przepisami prawa pracy

C

PP

d

12

Zastosować przepisy prawa dotyczące
działalności zawodowej

C

P

a

13

Zastosować przepisy dotyczące działalności
gospodarczej

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

14

Stosować przepisy dotyczące działalności
gospodarczej

C

PP

b

15

Scharakteryzować zasady funkcjonowania
systemu ubezpieczeń zdrowotnych

B

P

b

16

Zidentyfikować płatników składek
ubezpieczeń zdrowotnych

C

P

b

17

Wskazać tytuły objęcia składkami
ubezpieczeń zdrowotnych

C

PP

b

18

Stosować prawo podatkowe

B

P

b

19

Stosować efektywną strategię marketingową

B

P

d

20

Zidentyfikować koszty w zakładzie opieki
zdrowotnej

B

P

a

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Postępowanie przed sądem w sprawach cywilnych i karnych reguluje przede wszystkim

a)

prawo procesowe.

b)

prawo cywilne.

c)

prawo karne.

d)

prawo administracyjne.


2. Konstytucja jest aktem nadrzędnym

a)

tylko do ustaw.

b)

tylko do prawa administracyjnego.

c)

tylko do prawa cywilnego.

d)

do całości porządku prawnego.

3. Sankcja egzekucyjna jest nakładana, gdy naruszone zostaną normy prawa

a)

rodzinnego.

b)

karnego.

c)

administracyjnego.

d)

procesowego.


4. Narodowy Fundusz Zdrowia jest

a)

ś

wiadczeniodawcą.

b)

płatnikiem świadczeń zdrowotnych.

c)

ś

wiadczeniobiorcą.

d)

organem nadzoru.


5. Zakładem opieki zdrowotnej jest

a)

przedszkole.

b)

ż

łobek.

c)

szkoła.

d)

ognisko przedszkolne.


6. Skierowania wymaga leczenie u lekarza

a)

ortopedy.

b)

dermatologa.

c)

onkologa.

d)

psychiatry.

7. Prawa i obowiązki pacjenta powinny być określone

a)

w umowie o świadczenia zdrowotne.

b)

w akcie powołania Zakładu Opieki Społecznej.

c)

w statucie.

d)

w regulaminie porządkowym zakładu opieki zdrowotnej.


8. Do świadczeń niefinansowanych ze środków publicznych zalicza się

a)

zabiegi rehabilitacyjne.

b)

badania diagnostyczne.

c)

implanty stomatologiczne.

d)

opieka nad zdrowym dzieckiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Umowa o pracę nieposiadająca oznaczenia terminu jej zakończenia jest umową

a) na czas wykonania określonej pracy.
b) na czas nieokreślony.
c) na pracę w zastępstwie.
d) na czas próbny.

10. Umowa o pracę

a)

musi być zawarta w formie ustnej i pisemnej.

b)

musi być zawarta w formie pisemnej.

c)

może być zawarta w formie pisemnej.

d)

może być zawarta w formie ustnej.


11. Pracownik zatrudniony był przez 5 lat na czas nieokreślony. Termin wypowiedzenia wyniesie

a)

2 tygodnie.

b)

3 tygodnie.

c)

1 miesiąc.

d)

3 miesiące.


12. Czas pracy pracowników fizykoterapii wykonujących samodzielnie zabiegi nie może

przekraczać
a)

5 godzin na dobę.

b)

6 godzin na dobę.

c)

7 godzin 35 minut na dobę.

d)

8 godzin na dobę.

13. Elementem obligatoryjnym podczas procesu rejestrowania działalności gospodarczej jest

a)

otwarcie rachunku bankowego.

b)

posiadanie pieczątki przedsiębiorstwa.

c)

wybór formy opodatkowania.

d)

wybór statusu podatnika VAT czynnego lub biernego.


14. Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wybierze opodatkowanie

podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych według stawki liniowej, to ma obowiązek
prowadzić ewidencję w postaci
a)

ewidencji przychodów.

b)

podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

c)

ewidencji sprzedaży.

d)

rejestru nabycia i sprzedaży VAT.

15. Podstawą do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków

publicznych jest
a)

opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

b)

zawarta umowa o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

c)

dobrowolna decyzja o udzieleniu świadczenia opieki zdrowotnej.

d)

zgłoszenie się do zakładu opieki zdrowotnej osoby potrzebującej świadczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16. Płatnikiem składek na ubezpieczenia zdrowotne za osoby bezrobotne, nie pobierające

zasiłku jest
a)

ZUS.

b)

Urząd Pracy.

c)

jednostka opieki społecznej.

d)

NFZ.

17.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło (nie związanej charakterem
z działalnością gospodarczą) oraz prowadząca działalność gospodarczą jest objęta
ubezpieczeniem zdrowotnym
a)

tylko z tytułu umowy o dzieło.

b)

tylko z tytułu działalności gospodarczej.

c)

z tytułu, który powstał wcześniej.

d)

z obydwu tytułów.


18. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest możliwa do odliczenia od zaliczki na podatek

dochodowy w wysokości
a)

2,45%.

b)

7,75%.

c)

9%.

d)

9,76%.


19. Segmentacja rynku oznacza

a)

strategię marketingową.

b)

prowadzenie rozmów sprzedażowych.

c)

przekazywanie informacji o produktach.

d)

wyodrębnienie jednorodnej grupy klientów.


20. Amortyzacja w zakładach opieki zdrowotnej

a)

jest kosztem bezpośrednim.

b)

jest kosztem pośrednim.

c)

nie jest kosztem.

d)

jest ośrodkiem kosztów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1.

Chwierut S., Kulis M., Wójcik D.: Elementy zarządzania finansowego w ochronie
zdrowia. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne Vesalius, Kraków 2000

2.

Getzen T.: Ekonomika zdrowia. PWN, Warszawa 2000

3.

Lewandowski J.: Elementy prawa. WSiP, Warszawa 2007

4.

Sobczak K.: Działalność gospodarcza. Uregulowania prawne. Wydawnictwa Prawnicze
PWN, Warszawa 2001

5.

Sobiecki R. (red.): Podstawy przedsiębiorczości w pytaniach i odpowiedziach. Centrum
Doradztwa i Informacji Difin, Warszawa 2003

6.

Trocki M. (red.): Nowoczesne zarządzanie w opiece zdrowotnej. Instytut
Przedsiębiorczości i Samorządności, Warszawa 2002

7.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 grudnia 1998 r.
w sprawie szczególnych zasad rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki
zdrowotnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1194)

8.

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
ze środków publicznych (Dz. U. 2004, Nr 210, poz. 2135)

9.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. ze zmianami Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93
ze zm.)

10.

Ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. O powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym
Funduszu Zdrowia (DZ. U. Nr 45, poz. 391)

11.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. ze zmianami Kodeks pracy (Dz. U.
z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

12.

Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408
ze zm.)

13.

www.sceno.edu.pl

Literatura metodyczna:

1.

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999

3.

Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „śak”.
Warszawa 2003

4.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

5.

Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999

