Scenariusz z lekcji fizyki w kl. III Gimnazjum
Czas pracy- 1h
TEMAT:
Słońce, Księżyc, Loty kosmiczne
CELE:
Umiejętności kluczowe zdobywane podczas przygotowywania
i prezentacji lekcji:
Planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, przyjmowania za
nią coraz większej odpowiedzialności;
Skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, prezentacja
własnego punktu widzenia i uwzględniania poglądów innych ludzi,
poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, przygotowania do
publicznych wystąpień;
Efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowania
więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji,
skutecznego działania na gruncie zachowania obowiązujących norm;
Rozwiązywania problemów w twórczy sposób;
Poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych
źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną;
Umiejętności składowe:
Umiejętność obserwowania i opisywania zjawisk fizycznych i astronomicznych;
Umiejętność posługiwania się metodami badawczymi typowymi dla fizyki
i astronomii;
Opisywanie zjawisk fizycznych i rozwiązywanie problemów
astronomicznych
Umiejętności operacyjne:
Uczeń:
wie kiedy odbył się pierwszy lot człowieka w Kosmos i kiedy pierwszy
człowiek lądował na Księżycu,
wie co to są gwiazdy
wie, że nasza galaktyka to Droga Mleczna,
potrafi objaśnić co to są czarne dziury, pulsary, planetoidy,
zna działanie silnika rakietowego,
Zna podstawowe wiadomości o księżycu( czas obiegu wokół ziemi, fazy
księżyca i ich następstwa)
POMOCE:
Zdobyte przez uczniów informacje na zadany temat, plakaty wykonane
wcześniej przez każdą z grup, rekwizyty, notatki dla klasy przygotowane przez
grupy na kartach
SPOSÓB PROWADZENIA ZAJĘĆ:
Scenki przygotowane przez uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Po sprawdzeniu obecności i krótkim wprowadzeniu do tematu
uczniowie podzieleni na trzy grupy prezentują swoje scenki:
I-wsza grupa: Słońce
II-ga grupa: Księżyc
III-cia grupa: Loty kosmiczne
Każda z grup przedstawia zebrane informacje w wybrany przez siebie
sposób ( scenka, rozmowa, wywiad, dialog itp.)
Każdy zespół otrzymuje punkty przyznane przez inne grupy i nauczycieli
obserwujących lekcję (za każdy element można uzyskać od 1 do 5 punktów)
Oceniane są plakat , sposób przedstawienia informacji, nauczyciel prowadzący zajęcia
przyznaje dodatkowo punkty za zawartą wiedzę i każdemu uczniowi maksymalnie
3 punkty za wkład pracy w grupie( na podstawie dołączonych przez grupę
sprawozdań pracy i swoich obserwacji). Dodatkowo za przygotowanie notatki każda
grupa otrzymuje 2p. a za nie przygotowanie notatki -2p. Oceny uzyskane przez
grupy mogą być zróżnicowane, a uczeń, który nie brał udziału w pracy grupy, mimo
uzyskanych przez zespół punktów otrzymuje ocenę niedostateczną. W razie potrzeby
podsumowanie efektów pracy może odbyć się na początku następnej lekcji.
Każdy uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.
Skala ocen:
40- 35punktów – celujący
34-30punktów – bardzo dobry
29-24punkty – dobry
23-18punktów – dostateczny
17-10punktów – dopuszczający
9-0punktów – niedostateczny
Podsumowanie lekcji:
W podsumowaniu nauczyciel zwraca uwagę na najważniejsze informacje
zaprezentowane przez poszczególne grupy, uczniowie wyciągają wnioski. Potem
nauczyciel przedstawia punktację i wystawia oceny. Następnie prowadzi krótką
dyskusję,czy ta forma pracy odpowiada uczniom i jak oni oceniają zajęcia. (
podsumowanie może mieć miejsce na początku następnych zajęć).
Opracowała: Anna Ramotowska