technik teleinformatyk 312[02] z1 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Tomasz Sułkowski
Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów
312[02].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr in\. Marian Jerzy Korczyński
mgr in\. Krzysztof Słomczyński
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Ryszard Zankowski
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 312[02].Z1.02
 Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów , zawartej w programie
nauczania dla zawodu Technik teleinformatyk.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 12
5.1. Podstawowe pojęcia informatyki, budowa i działanie komputera 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Pamięci masowe 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Przykładowe karty rozszerzeń 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Budowa, zasada działania i parametry monitorów 19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Karty graficzne 21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Klawiatura i urzÄ…dzenia wskazujÄ…ce 23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Standardy interfejsów sprzętowych 25
5.7.1. Ćwiczenia
25
5.8. Podstawowe urzÄ…dzenia peryferyjne 27
5.8.1. Ćwiczenia
27
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 43
7. Literatura
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik teleinformatyk.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik teleinformatyk. W poradniku
zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
- materiał nauczania  w miarę mo\liwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje siÄ™ niedocenianie przez nauczycieli niezwykle wa\nej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać  czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
- pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zale\ności od tematu mo\na zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
poniewa\ nauczyciel sterując dyskusją mo\e uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
- dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając ró\ne mo\liwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący mo\e równie\ zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,
- sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Je\eli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie wa\na rola nauczyciela, gdy\ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zale\y między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności zało\onych w jednostce modułowej. Nale\y rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną  ciekawość wiedzy . Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału mo\e stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy mo\e lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i nale\y je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Ka\demu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę mo\liwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzale\niona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel mo\e zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Nale\y pamiętać, \eby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umo\liwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
- pokaz,
- ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),
- projektów,
- przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
312[02].Z1
UrzÄ…dzenia komputerowe
312[02].Z1.01
Uruchamianie układów i systemów
mikroprocesorowych
312[02].Z1.02
Identyfikowanie podzespołów
komputera i ich parametrów
312[02].Z1.03 312[02].Z1.04
Budowanie i uruchamianie zestawów Eksploatowanie i zabezpieczanie
komputerowych urządzeń komputerowych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dokonywać oceny swoich umiejętności,
- komunikować się i pracować w zespole,
- samodzielnie podejmować decyzje,
- uzasadniać działanie na podstawie określonej teorii, planować czynności,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- wyszukiwać, selekcjonować, porządkować, przetwarzać i przechowywać informacje
niezbędne do wykonywania zadań zawodowych,
- interpretować podstawowe pojęcia z zakresu informatycznych technik biurowych
i stosować je w praktyce,
- interpretować wyniki doświadczeń i dokonywać uogólnień,
- obsługiwać komputer w podstawowym zakresie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posłu\yć się podstawowymi pojęciami z zakresu teorii i przetwarzania informacji,
- wyjaśnić budowę i zasadę działania komputera,
- wyjaśnić budowę i zasadę działania pamięci głównej komputera,
- rozró\nić podstawowe elementy płyty głównej,
- rozró\nić gniazda rozszerzeń,
- scharakteryzować funkcje układów chipset,
- określić standardy płyt głównych,
- sgrupyfikować typy, przeznaczenie i parametry złącz montowanych na płytach głównych,
- dobrać odpowiedni model płyty głównej i procesora,
- scharakteryzować metody zapisu informacji na nośnikach magnetycznych,
- porównać parametry pamięci magnetycznych,
- scharakteryzować zasady zapisu i odczytu informacji na dyskach elastycznych
i twardych,
- porównać zasady zapisu i odczytu informacji na dyskach CD, CD-RW i DVD,
- wyjaśnić zasadę działania napędów magnetooptycznych,
- wyjaśnić zasadę pracy kart dzwiękowych i rozró\nić ich technologie,
- opisać zasadę pracy monitora CRT,
- wyjaśnić zasadę pracy monitora LCD,
- opisać budowę i zasady działania adapterów graficznych,
- określić przeznaczenie elementów karty telewizyjnej,
- wyjaśnić budowę i zasadę działania klawiatury i urządzeń wskazujących,
- porównać linie sygnałowe i główne cechy interfejsów: równoległego, szeregowego, USB,
Firewire,
- wyjaśnić budowę, zasadę działania i konfigurację drukarek atramentowych, laserowych
i igłowych,
- opisać budowę i zasadę działania plotera,
- wyjaśnić budowę i zasadę działania skanerów i digitizerów,
- skorzystać z dokumentacji technicznej komputera i jego podzespołów,
- posłu\yć się językiem angielskim zawodowym.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik teleinformatyk 312[02]
Moduł: Urządzenia komputerowe 312[02].Z1
Jednostka modułowa: Identyfikowanie podzespołów komputera i ich
parametrów 312[02].Z1.02
Temat: Projektowanie konfiguracji sprzętu komputerowego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego sprzętu komputerowego do
określonych zastosowań.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić elementy zestawu komputerowego i ich funkcje w systemie,
- wyszukać informacje na temat najnowszych rozwiązań sprzętowych komputerów,
- dobrać typ procesora i pamięci do zainstalowania w płycie głównej,
- dobrać wielkość pamięci RAM do konkretnego zastosowania,
- dobrać konfigurację zestawu komputerowego do konkretnych potrzeb.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia,
- dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
Czas: 120 minut
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowiska komputerowe podłączone do sieci Internet,
- dokumentacje, opisy płyt głównych komputerów,
- dokumentacje, opisy procesorów,
- wytyczne do opracowania konfiguracji zestawu komputerowego,
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Powtórzenie podstawowych informacji na temat obszarów stosowania i budowy
komputerów.
4. Przedstawienie zadań dla grup uczniów: zaprojektowanie konfiguracji zestawu
komputerowego dedykowanego do konkretnych rozwiązań np. zestaw do tworzenia
i obróbki grafiki, zestaw do wspomagania procesu projektowania CAD/CAM, zestaw do
gier i oglądania filmów, zestaw do pracy biurowej itp.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. Zbieranie przez uczniów informacji na temat ró\nych rozwiązań konfiguracyjnych
komputerów. Konsultowanie własnych rozwiązań z nauczycielem.
6. Projektowanie konfiguracji stanowiska komputerowego. Analiza i weryfikacja ró\nych
rozwiązań.
7. Prezentacja na forum grupy wykonanych zadań, przedstawienie wniosków wynikających
ze zrealizowania zadania.
8. Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi rozwiązaniami.
9. Podsumowanie i ocena aktywności uczniów.
Zakończenie zajęć
Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi rozwiązaniami, podsumowanie i ocena
aktywności uczniów.
Praca domowa
Na podstawie cenników podzespołów komputerowych dokonać wyceny
skonfigurowanego podczas zajęć zestawu komputerowego. Cenniki nale\y pozyskać we
własnym zakresie: Internet, sklepy, hurtownie informatyczne itp.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik teleinformatyk 312[02]
Moduł: Urządzenia komputerowe 312[02].Z1
Jednostka modułowa: Identyfikowanie podzespołów komputera i ich
parametrów 312[02].Z1.02
Temat: Pamięci RAM  rodzaje, dobór, instalacja.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozró\niania modułów pamięci RAM oraz doboru
pamięci do płyty głównej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić rodzaje pamięci RAM,
- wyszukać informacje o rodzajach pamięci i gniazd słu\ących do ich instalowania,
- dokonać analizy działania ró\nych typów pamięci, określić ich wydajność i ró\nicę
w konstrukcji ró\nych modułów,
- dobrać odpowiedni typ pamięć do rodzaju płyty głównej,
- określić wielkość pamięci w zale\ności od przeznaczenia komputera.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- wykład,
- ćwiczenia,
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
Czas: 90 minut
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowiska komputerowe podłączone do sieci Internet,
- ró\ne płyty główne komputerów (mogą być uszkodzone),
- dokumentacje płyt głównych komputerów,
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Powtórzenie podstawowych informacji na temat pamięci RAM, realizowanych przez nią
zadań, pełnionych funkcji w jednostce centralnej komputera.
4. Prezentacja podstawowych typów pamięci stosowanych we współczesnych płytach
głównych: SDRAM, DDRAM, RDRAM, SLDRAM.
5. Przedstawienie zadań dla grup: wyszukanie informacji na temat określonego typu
pamięci, analiza zasad działania, interpretacja właściwości.
6. Prezentacja rezultatów pracy na forum grupy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
7. Przedstawienie uczniom kolejnego zadania: dobór typu pamięci do konkretnego typu
płyty głównej.
8. Wykonywanie zadań.
9. Prezentacja rozwiązań.
Zakończenie zajęć
Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi rozwiązaniami, podsumowanie i ocena
aktywności uczniów.
Praca domowa
Wykonanie prezentacji komputerowej lub plakatu będącego podsumowaniem
zrealizowanych zajęć.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe pojęcia informatyki, budowa i działanie
komputera
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do podanych ni\ej definicji przyporządkuj następujące terminy: algorytm, bajt,
elektroniczna maszyna cyfrowa, gigabajt (GB), hardware, kilobajt (KB), komputer, megabajt
(MB), oprogramowanie, pamięć stała, program, software, system komputerowy, terabajt
(TB), urządzenia wejścia-wyjścia.
..............................................  urządzenie elektryczne potrafiące wykonywać 4 podstawowe
działania matematyczne na cyfrach.
..............................................  elektroniczna maszyna cyfrowa stosowana do przetwarzania,
gromadzenia i wyszukiwania informacji za pomocÄ… odpowiedniego oprogramowania.
..............................................  zbiór programów, które pozwalają na wykonanie przez
komputer pewnych zadań.
..............................................  skończony, uporządkowany ciąg jasno zdefiniowanych
czynności, koniecznych do wykonania pewnego zadania lub przepis rozwiązania pewnego
zadania w postaci skończonej liczby kroków.
..............................................  algorytm zapisany w języku zrozumiałym dla komputera.
..............................................  zbiór wszystkich urządzeń komputerowych, inaczej sprzęt
komputerowy.
..............................................  zbiór programów zainstalowanych na twardym dysku
komputera.
..............................................  połączenie sprzętu komputerowego oraz oprogramowania 
Hardware + Software.
..............................................  składa się z ośmiu bitów.
..............................................  1024 bajtów.
..............................................  1024 KB.
..............................................  1024 MB.
..............................................  1024 GB.
..............................................  słu\ą do komunikacji komputera z u\ytkownikiem, innym
komputerem lub innym urzÄ…dzeniem.
.............................................. słu\y do przechowywania podstawowych testów
diagnostycznych oraz oprogramowania dołączonego do mikroprocesora, obsługującego
urządzenia wejścia/wyjścia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać partnera do pracy,
2) uwa\nie przeczytać podane terminy oraz definicje,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
3) przyporządkować zapisane w alfabetycznej kolejności terminy do podanych definicji,
4) wyniki pracy zapisać na arkuszu ćwiczeń,
5) wyniki pracy z krótkim komentarzem dot. ka\dej definicji zaprezentować na forum
grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- burza mózgów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczeń,
- arkusze papieru,
- mazaki,
- długopis,
- tablica flip  chart.
Ćwiczenie 2
Na podanym ni\ej uproszczonym schemacie budowy komputera grupy PC popraw błędy,
uzupełnij brakujące wpisy.
C P U
Urządzenia wejścia,
np.:
- & & & & & & ,
Pamięć ROM Pamięć RAM
- & & & & & & ,
- & & & & & & ,
MIKROPROCESOR
- & & & & & & ,
- & & & & & & ,
- & & & & & & .
M A G I S T R A L A
Pamięci zewnętrzne: Urządzenia wyjścia np.:
- dysk twardy, - & & & & & & ,
- dyski optyczne (CD, DVD), - & & & & & & ,
- dyski magnetooptyczne, - & & & & & & ,
- pamięci flash (PenDrive). - & & & & & & ,
- & & & & & & ,
- & & & & & & .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać partnera do pracy,
2) dokładnie przeanalizować budowę oraz zasadę działania komputera,
3) uzupełnień schemat podając przykłady urządzeń wejścia/wyjścia,
4) dokonać poprawek na podanym schemacie,
5) wyniki pracy z uzasadnieniem dokonanych poprawek zaprezentować na forum grupy
w formie plakatu lub animowanej prezentacji komputerowej.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- burza mózgów,
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczeń (wydrukowany schemat),
- arkusze papieru,
- mazaki,
- długopis,
- tablica flip  chart,
- stanowisko komputerowe z zainstalowanym programem do prezentacji np. MS
PowerPoint,
- projektor multimedialny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Pamięci masowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj nośniki do przechowywania ni\ej wymienionych danych, tak aby spełniały
wszystkie zapisane warunki i były najbardziej optymalne w poszczególnych przypadkach.
1. Kopie zapasowe danych o łącznej pojemności ok. 600 MB.
2. Pliki graficzne o wysokiej rozdzielczości oraz pliki tekstowe przeznaczone do wydruku,
dane mają być prześnione tylko z jednego komputera na drugi.
3. Pliki oprogramowania u\ytkowego.
4. Sterowniki drukarki.
5. Pliki instalacyjne sterowników drukarki.
6. Pełnometra\owy film o wysokiej jakości obrazu i dzwięku w formacie 5.1.
7. Skróty do często odwiedzanych stron internetowych.
8. Dane niezbędne do wykonywania codziennej pracy.
9. Kilkustronicowy plik tekstowy kopiowany z dysku twardego jednego komputera na dysk
drugiego komputera.
10. Kopia zapasowa dysku systemowego.
11. Dane chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać partnera do pracy,
2) zastanowić się jak du\ą pojemność mogą mieć pliki, które będą przechowywane bądz
kopiowane do innego systemu komputerowego,
3) zastanowić się jakie nośniki mo\na zastosować w poszczególnych przypadkach,
4) dobrać odpowiednie nośniki danych,
5) wyniki pracy przedstawić na forum grupy, uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- burza mózgów,
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- mazaki,
- tablica flip  chart.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Zapisz na płycie CD-RW dane o łącznej pojemności ok. 500 MB.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować dane (pliki), które będą zapisane na płytę, odczytać ich pojemność,
2) sprawdzić, czy płyta, na którą będzie dokonywać zapisu jest pusta, czy nie znajdują się na
niej \adne dane,
3) w przypadku gdy płyta nie jest pusta sprawdzić, czy znajduje się na niej wystarczająca
ilość wolnego miejsca do zapisania Twoich plików,
4) przygotować płytę do zapisu, zabezpieczając przed utratą pliki, które się na niej
znajdowały,
5) dokonać zapisu i sprawdzić jego poprawność.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem,
- płyta CD-RW,
- dane w postaci elektronicznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Przykładowe karty rozszerzeń
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz funkcje poszczególnych gniazd znajdujących się w karcie dzwiękowej.
czarny 
jasnozielony 
ró\owy 
błekitny 
pomarańczowy 
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się, jakie funkcje w systemie spełnia karta dzwiękowa,
2) zastanowić się czy wszystkie karty dzwiękowe posiadają takie same funkcje,
3) zastanowić się jakie funkcje mo\e posiadać przedstawiona na fotografii karta dzwiękowa,
4) podać funkcje kolejnych gniazd znajdujących się na karcie dzwiękowe,
5) wyniki pracy skonfrontować z wynikami innych osób oraz z materiałem nauczania
poradnika dla ucznia,
6) stworzyć animowaną prezentację komputerową przedstawiającą gniazda karty
dzwiękowej oraz ich funkcje.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczenia,
- poradnik dla ucznia,
- mazaki,
- długopis,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
- stanowisko komputerowe wyposa\one w oprogramowanie do tworzenia prezentacji np.
MS PowerPoint,
- projektor multimedialny.
Ćwiczenie 2
Zaznacz, które z podanych ni\ej stwierdzeń są prawdziwe, które fałszywe. Podkreśl
właściwą odpowiedz.
1. Karta telewizyjna umo\liwia odbiór programów wyłącznie telewizji satelitarnej
w cyfrowej jakości. (prawda/fałsz)
2. Mo\e być równie\ wykorzystana do przechwytywania sekwencji wideo, i prostej edycji
wideo. (prawda/fałsz)
3. Karty telewizyjne występują wyłącznie jako karty rozszerzeń. (prawda/fałsz)
4. Karta TV składa się z dwóch podstawowych elementów: modułu tunera oraz układu
enkodera wideo. (prawda/fałsz)
5. Zadaniem endekodera wideo jest konwersja sygnału wizyjnego z postaci cyfrowej na
analogową. (prawda/fałsz)
6. Wadą większości kart telewizyjnych jest brak wejść i wyjść umo\liwiających
podłączenie do karty TV zewnętrznych zródeł sygnału wideo: kamery wideo,
magnetowidu, tunera telewizji satelitarnej czy stacjonarnego odtwarzacza DVD.
(prawda/fałsz)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się, jakie funkcje w systemie spełnia karta TV,
2) zastanowić się z czego jest zbudowana,
3) uwa\nie przeczytać zaprezentowane twierdzenia,
4) wybrać właściwą odpowiedz (prawda/fałsz) i podkreślić ją,
5) wyniki pracy skonfrontować z materiałem nauczania poradnika dla ucznia,
6) wyniki pracy zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- burza mózgów,
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczenia,
- poradnik dla ucznia,
- mazaki,
- długopis.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.4. Budowa, zasada działania i parametry monitorów
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustaw właściwości wyświetlania monitora przy pomocy OSD (On Screen Display 
menu wyświetlane na ekranie) oraz oprogramowania systemowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić komputer,
2) dokonać korekty ustawień monitora wykorzystując OSD (geometria obrazu, jasność,
kontrast),
3) dokonać ustawienia właściwości ekranu: rozdzielczość ekranu, liczbę kolorów,
częstotliwość odświe\ania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe wyposa\one w monitor z funkcjÄ… OSD oraz oprogramowanie
systemowe.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj parametry monitora, który będzie wykorzystywany do profesjonalnego
tworzenia i obróbki grafiki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać partnera do pracy,
2) zastanowić się jaki rodzaj monitora (LCD czy CRT) zaproponować do opisanego w treści
ćwiczenia zastosowania,
3) zastanowić się jakie parametry są wa\ne dla takiego zastosowania,
4) zaproponować parametry (przekątna; rozdzielczość; wielkość plamki; ilość
wyświetlanych kolorów; rodzaje złącz; częstotliwość odświe\ania, wyposa\enie
dodatkowe np.: wbudowana kamera, głośniki, mikrofon; je\eli zaproponuj monitor LCD
podać równie\ kontrast, jasność, pionowy i poziomy kąt widzenia),
5) wyniki pracy przedstawić na forum grupy w formie plakatu lub prezentacji
multimedialnej,
6) uzasadnić zaproponowane parametry.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- du\e arkusze papieru,
- kolorowe pisaki,
- stanowisko komputerowe z oprogramowaniem do tworzenia prezentacji np.: MS
PowerPoint,
- projektor multimedialny,
- tablica flip  chart.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.5. Karty graficzne
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na płycie głównej zidentyfikuj i scharakteryzuj sloty do podłączania karty graficznej.
Zainstaluj kartÄ™ graficznÄ… w odpowiednim slocie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) poprawnie zidentyfikować rodzaje slotów na płycie głównej,
2) posortować sloty chronologicznie,
3) zamontować kartę graficzną w slocie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- ró\ne płyty główne,
- ró\ne karty graficzne.
Ćwiczenie 2
Zainstaluj sterowniki karty graficznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zidentyfikować model karty graficznej zamontowanej w komputerze,
2) sprawdzić posiadane sterowniki do kart graficznych,
3) dobrać odpowiedni sterownik do zamontowanej karty graficznej,
4) uruchomić komputer,
5) pobrać sterownik z Internetu (je\eli nie posiada sterownika na płycie),
6) zainstalować sterownik,
7) ustawić właściwości wyświetlania obrazu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe bez zainstalowanych sterowników karty graficznej,
- nośniki ze sterownikami do kart graficznych,
- komputer z dostępem do Internetu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.6. Klawiatura i urzÄ…dzenia wskazujÄ…ce
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W Centrum pomocy i obsługi technicznej systemu Windows wyszukaj informacje
o skrótach klawiaturowych u\ywanych w systemie Windows. Stwórz plakat lub prezentację
multimedialną prezentującą kilka najbardziej przydatnych Twoim zdaniem skrótów
klawiaturowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić komputer,
2) w Centrum pomocy i obsługi technicznej systemu Windows wyszukać informacje
o skrótach klawiaturowych, które mo\e wykorzystać do wykonania niektórych operacji
w systemie,
3) przeanalizować wyszukane skróty, wybrać te, które są najbardziej przydatne,
4) wykonać plakat lub prezentację multimedialną przedstawiającą wybrane skróty,
5) efekty pracy zaprezentować na forum grupy, uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów,
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- du\e arkusze papieru,
- kolorowe mazaki,
- tablica flip  chart,
- komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, systemem Pomocy
i oprogramowaniem umo\liwiajÄ…cym tworzenie prezentacji np.: MS PowerPoint,
- projektor multimedialny.
Ćwiczenie 2
Podłączyć do komputera i zainstalować sterowniki joysticka, kierownicy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podłączyć do komputera kolejno joystick i kierownicę,
2) zainstalować urządzenia w systemie,
3) skonfigurować podłączone urządzenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer,
- joystick,
- kierownica,
- nośniki ze sterownikami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
5.7. Standardy interfejsów sprzętowych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podaj nazwy przedstawionych ni\ej portów/wtyczek do portów. Uporządkuj je
przyjmując kryterium przepustowości łącza, wymień te porty/wtyczki, które są złączami
szeregowymi. Podaj przykłady urządzeń, które mo\na podłączyć do komputera za
pośrednictwem przedstawionych portów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie, czym charakteryzują się złącza szeregowe, czym równoległe,
2) wybrać i zaznaczyć złącza szeregowe,
3) nazwać ka\de z przedstawionych złącz,
4) uporządkować je w kolejności od łącza najwolniejszego, do łącza, które umo\liwia
transmisje z największą prędkością,
5) podać przykłady urządzeń, które mogą być podłączone do komputera za pośrednictwem
wymienionych Å‚Ä…czy,
6) wyniki pracy porównać z wynikami innych uczniów w klasie, skonfrontować je
z materiałem nauczania poradnika dla ucznia lub skonsultować z nauczycielem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- burza mózgów,
- metoda projektów,
- dyskusja.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz ćwiczenia,
- długopis
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Podłącz urządzenia peryferyjne do zestawu komputerowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zidentyfikować porty znajdujące się w urządzeniach,
2) wybrać odpowiednie przewody,
3) podłączyć urządzenia do komputera,
4) uruchomić komputer,
5) sprawdzić czy podłączone urządzenia widoczne są w systemie i pracują prawidłowo.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe,
- urządzenia peryferyjne o ró\nych portach np.: drukarka z łączem USB i LPT, skaner
z interfejsem SCASI, klawiatura, mysz, aparat cyfrowy, kamera cyfrowa itp.,
- ró\ne przewody umo\liwiające podłączenie urządzeń.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
5.8. Podstawowe urzÄ…dzenia peryferyjne
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zainstalować drukarkę podłączoną bezpośrednio do komputera, zainstalowaną drukarkę
udostępnić w sieci.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić jakie porty posiada drukarka, dobrać odpowiedni przewód,
2) zapoznać się z instrukcją instalacji będącej na wyposa\eniu drukarki,
3) podłączyć i zainstalować drukarkę zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi
w instrukcji instalacji,
4) sprawdzić poprawność wykonanych czynności drukując stronę testową drukarki,
5) udostępnić drukarkę w sieci.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, podłączony do lokalnej sieci
komputerowej,
- sterowniki drukarki,
- drukarka,
- przewód umo\liwiający podłączenie drukarki do komputera.
Ćwiczenie 2
Zainstaluj drukarkę udostępnioną w sieci.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić komputer,
2) wyszukać drukarki dostępne w sieci,
3) zainstalować drukarkę,
4) dokonać konfiguracji drukarki,
5) sprawdzić poprawność wykonanych czynności poprzez wydrukowanie strony testowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- komputer z zainstalowaną i udostępnioną w sieci drukarką,
- komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, podłączonym do sieci lokalnej,
- nośnik ze sterownikami drukarki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Identyfikowanie podzespołów
komputera i ich parametrów
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 2, 8, 9, 13 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań.z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 2,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić podstawowe elementy systemu
1 B P a
komputerowego
2 Przeliczać jednostki pamięci operacyjnej C PP c
Scharakteryzować funkcje bloków
3 B P b
funkcjonalnych komputera
Określić podstawowe bloki funkcjonalne
4 B P b
komputera
Sgrupyfikować typy, przeznaczenie
5 i parametry złącz montowanych na płytach B P a
głównych
6 Rozró\nić rodzaje pamięci komputerowych B P d
Scharakteryzować funkcje i zadania
7 B P d
mikroprocesora
Dobrać odpowiedni model płyty głównej
8 D PP b
i procesora do zadań komputera
Zaprezentować architekturę współczesnego
9 C PP c
procesora
10 Rozró\nić rodzaje nośników pamięci B P d
11 Rozró\nić rodzaje nośników optycznych B P c
Scharakteryzować zasady zapisu na dyskach
12 B P c
optycznych
Scharakteryzować zasadę zapisu danych na
13 C PP b
nośnikach magnetycznych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Podłączyć urządzenia peryferyjne do
14 C P a
komputera
Ustawić optymalne właściwości
15 C P b
wyświetlania obrazu
Scharakteryzować parametry monitorów
16 B P a
ró\nych typów
Scharakteryzować bloki funkcjonalne karty
17 B P b
graficznej
Rozró\nić ró\ne typy urządzeń
18 B P c
wskazujÄ…cych
Scharakteryzować właściwości ró\nych
19 B P a
interfejsów sprzętowych
20 Scharakteryzować przeznaczenie skanera B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu omów uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Zwróć uwagę na samodzielne rozwiązanie zadań testowych.
4. Ka\demu uczniowi przeka\ instrukcję, zestaw zadań testowych, kartę odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi na wszystkie pytania organizacyjne, zwiÄ…zane z przeprowadzanym
testem
6. Na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij o upływającym czasie.
7. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odło\enie przyborów do pisania i zbierz
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności.
5. Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Wybraną przez siebie prawidłową odpowiedz otocz kółkiem.
7. Je\eli się pomylisz skreśl krzy\ykiem błędnie zakreśloną kółkiem odpowiedz, a następnie
otocz kółkiem odpowiedz prawidłową.
8. Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 30 minut.
9. Je\eli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi.
10. Pamiętaj, \e Twoja praca musi być samodzielna.
11. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdz poprawność wybranych odpowiedzi.
12. Sprawdz ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Software to
a) oprogramowanie komputerowe.
b) sprzęt komputerowy.
c) system komputerowy.
d) urzÄ…dzenie do przetwarzania, gromadzenia i wyszukiwania informacji.
2. Jeden MB (MegaBajt) to
a) 1000 kB.
b) 1000 kb.
c) 1024 kB.
d) 1024 kb.
3. Do komunikacji u\ytkownika z komputerem słu\ą
a) mikroprocesor.
b) urządzenia wejścia/wyjścia.
c) pamięci RAM i ROM.
d) algorytmy.
4. Schemat blokowy działającego sytemu mikroprocesorowego musi zawierać, co najmniej
a) mikroprocesor, pamięć RAM, dysk twardy, układy wejścia/wyjścia, magistrale.
b) mikroprocesor, pamięci RAM i ROM, układy wejścia/wyjścia, magistrale.
c) mikroprocesor, pamięć ROM, dysk twardy, układy wejścia/wyjścia, magistrale.
d) mikroprocesor, pamięci RAM i ROM, dysk twardy, układy wejścia/wyjścia,
magistrale.
5. Zaznacz gniazdo o standardzie PCI
a)
b)
c)
d)
6. Pamięć RAM jest pamięcią
a) tylko do odczytu.
b) trwałą magnetyczną.
c) magnetooptycznÄ….
d) ulotnÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. Procesor jest urządzeniem cyfrowym, które
a) przechowuje dane w postaci plików.
b) przechowuje bie\Ä…ce dane i instrukcje.
c) jest zbiorem algorytmów dzięki którym mo\liwe jest przetwarzanie informacji.
d) przetwarza informacje i wykonuje typowe operacje arytmetyczno-logiczne.
8. Procesory firmy INTEL Pentium IV i Celeron montowane sÄ… w gniazdach typu
a) stocket 478.
b) stocket 775.
c) stocket 754.
d) stocket 936.
9. HT Hyper-Threading to najbardziej rewolucyjna zmiana architektury wprowadzona do
procesorów Pentium 4 od czasu ich powstania. Polega ona na:
a) zastosowaniu pamięci cache trzech poziomów L1, L2 i L3.
b) na wykonywaniu czterech programów równocześnie przez  oddzielne jednostki
ALU.
c) podziale jednego zadania na dwa potoki wykonawcze.
d) zmniejszyła ona liczbę tranzystorów w rdzeniu procesora zmniejszając tym samym
pobór mocy i wydzielanie ciepła przez procesor.
10. Dyski CD-ROM i DVD nale\ą do grupy nośników
a) magnetooptycznych.
b) magnetycznych.
c) indukcyjnych.
d) optycznych.
11. PÅ‚yta DVD przeznaczona do wielokrotnego zapisu posiada oznaczenie
a) DVD-RAM.
b) DVD-R DVD+R.
c) DVD-RW/DVD+RW.
d) DVD+R Dual Layer.
12. Szybkość zapisu na dyskach optycznych zale\y od
a) szybkości stygnięcia nośnika.
b) napisu na nagrywarce.
c) szybkości wirowania nośnika.
d) rodzaju interfejsu.
13. Zapisu na nośnikach optycznych dokonuje
a) głowica.
b) laser.
c) dioda led.
d) przekaznik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
14. Jasnozielony kolory gniazd karty dzwiękowej oznacza
a) analogowe wyjście dla głośników albo słuchawek, w systemach wielogłośnikowych
wyjście dla przednich głośników.
b) analogowe wejście dla mikrofonu.
c) analogowe wejście audio (line-in).
d) cyfrowe wyjście dzwięku (S/PDIF), czasami tym kolorem oznacza się analogowe
wyjście dla głośników centralnego i niskotonowego.
15. Przy tej samej karcie graficznej, zwiększenie częstotliwości wyświetlania obrazu
powoduje
a) zwiększenie częstotliwości odświe\ania.
b) zmniejszenie częstotliwości odświe\ania.
c) częstotliwość odświe\ania pozostanie bez zmian.
d) obydwa parametry są niezale\ne od siebie i mo\na je dowolnie regulować
w określonym zakresie.
16. Parametrem nie charakteryzujÄ…cym monitora CRT jest
a) kÄ…t widzenia.
b) częstotliwość odświe\ania.
c) rozdzielczość ekranu.
d) wielkość plamki.
17. Układem karty graficznej odpowiedzialnym za generowanie obrazu jest
a) pamięć obrazu  VideoRAM.
b) procesor graficzny (GPU).
c) DAC (ang. Digital-to-Analog Converter).
d) procesor wideo.
18. Ekran dotykowy zwany jest równie\
a) touchPad.
b) trackball.
c) touchscreen.
d) digitizer.
19. Port USB pozwala na transmisję z prędkością
a) 320 Mb/s,
b) 320 MB/s,
c) 320 Gb/s,
d) 320 GB/s.
20. Zeskanowany obraz zapisywany jest w pamięci komputera w postaci
a) grafiki wektorowej.
b) pliku w formacie *.sca.
c) pliku tektowego.
d) grafiki rastrowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Identyfikowanie podzespołów
komputera i ich parametrów
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 8, 9, 10, 12, 13, 17 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań.z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 2,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić jednostki pojemności pamięci
1 B P c
komputerowej
Rozró\nić wielkość pojemności pamięci
2 B P b
komputerowej
Scharakteryzować funkcje bloków
3 B P a
funkcjonalnych komputera
Scharakteryzować standardy konstrukcji
4 płyt głównych, zasilaczy i obudów B P d
komputerowych
Rozró\nić rodzaje i funkcje pamięci
5 B P a
komputerowych
Scharakteryzować parametry dysków
6 B P c
twardych
Scharakteryzować parametry dysków
7 B P c
twardych
Ocenić mo\liwości rozbudowy
8 D PP b
i modernizacji płyty głównej
Rozpoznać technologie procesorów do
9 C PP c
specjalnych zadań
Scharakteryzować zasady zapisu na dyskach
10 C PP a
optycznych
Scharakteryzować zasadę działania dysków
11 C P a
optycznych
Scharakteryzować parametry interfejsu
12 SCSI C PP c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Scharakteryzować bloki funkcjonalne karty
13 C PP b
dzwiękowej
14 Zaprezentować budowę karty telewizyjnej C P b
15 Scharakteryzować budowę monitorów B P c
16 Scharakteryzować funkcje monitorów B P a
Sklasyfikować typy, przeznaczenie
17 i parametry złącz montowanych na płytach C PP a
głównych
Scharakteryzować właściwości ró\nych
18 B P d
interfejsów sprzętowych
19 Scharakteryzować ró\ne typy drukarek B P c
20 Scharakteryzować zasady dziania drukarek B P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu omów uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Zwróć uwagę na samodzielne rozwiązanie zadań testowych.
4. Ka\demu uczniowi przeka\ instrukcję, zestaw zadań testowych, kartę odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi na wszystkie pytania organizacyjne, zwiÄ…zane z przeprowadzanym
testem
6. Na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij o upływającym czasie.
7. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odło\enie przyborów do pisania i zbierz
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności.
5. Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Wybraną przez siebie prawidłową odpowiedz otocz kółkiem.
7. Je\eli się pomylisz skreśl krzy\ykiem błędnie zakreśloną kółkiem odpowiedz, a następnie
otocz kółkiem odpowiedz prawidłową.
8. Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 30 minut.
9. Je\eli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi.
10. Pamiętaj, \e Twoja praca musi być samodzielna.
11. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdz poprawność wybranych odpowiedzi.
12. Sprawdz ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Najmniejszą jednostką pojemności pamięci komputerowej jest
a) bajt.
b) pit.
c) bit.
d) land.
2. Największą pojemnością dysku twardego jest
a) 80 GB.
b) 1 TB.
c) 20 GB/
d) 512 MB.
3. Typowym urządzeniem wejścia jest
a) skaner.
b) ploter.
c) drukarka.
d) karta sieciowa.
4. Najbardziej popularnym standardem konstrukcji płyt głównych, obudów komputerowych
oraz zasilaczy jest standard
a) AT.
b) AGP.
c) PCI-Expres.
d) ATX.
5. W pamięci ROM
a) przechowywane są dane i programy zapisane na stałe np.: testy techniczne
komputera.
b) przechowywane są dane, nad którym obecnie pracujesz.
c) przechowywane są pliki programów u\ytkowych.
d) przechowywane sÄ… zarchiwizowane dane.
6. Średni czas dostępu to
a) czas uruchamiania dysku twardego.
b) czas wyszukiwania informacji na dowolnym nośniku.
c) czas wyszukiwania informacji na dysku twardym.
d) czas Å‚adowania systemu operacyjnego.
7. Parametrem, który nie charakteryzuje dysku twardego jest
a) pojemność dysku.
b) szybkość transmisji (tzw. transfer).
c) wielkość bufora danych.
d) średni czas dostępu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
8. Dwa typy procesorów posiadają mo\liwość instalacji na tych samych płytach głównych 
sÄ… to
a) PENTIUM IV i ATLHON 64.
b) PENTIUM IV i CELERON.
c) PENTIUM IV i SEMPRON.
d) SEMPRON i CELERON.
9. Centrino to oznaczenie technologii
a) wykonania komputerów typu MainFrame ze zintegrowaną bezprzewodową obsługą
sieci.
b) produkcji szybkich pamięci podręcznych typu cache L2 o małym poborze mocy dla
komputerów przenośnych.
c) produkcji procesorów o małym poborze mocy przeznaczonych dla komputerów
przenośnych.
d) wykonania komputerów przenośnych charakteryzujących się du\ą szybkością
działania i du\ą pojemnością pamięci RAM.
10. Odczyt z dysku CD-ROM dokonywany jest za pośrednictwem lasera diodowego,
emitującego światło o długości fali
a) ok. 780 nm.
b) ok. 780 µm.
c) ok. 780 mm.
d) ok. 780 pm.
11. Czytniki napędów optycznych ró\nią się
a) odległością głowicy od krą\ka.
b) maksymalnym czasem pracy.
c) czasem dostępu.
d) długością światła lasera.
12. Do kontrolera SCSI nie mo\emy podłączyć
a) dysku twardego.
b) skanera.
c) napędu dyskietek.
d) drukarki.
13. DSP to
a) przetwornik cyfrowo-analogowy.
b) procesor sygnałowy karty dzwiękowej.
c) przetwornik analogowo-cyfrowy.
d) syntezator mowy.
14. Układ dekodera wideo znajduje się na
a) karcie dzwiękowej.
b) karcie telewizyjnej.
c) elektronicznym układzie sterowania monitorem.
d) karcie graficznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
15. Działo elektronowe jest elementem monitora
a) LCD.
b) Plazmowego.
c) CRT.
d) organicznego.
16. Degauss to
a) opcja usuwająca namagnetyzowane obszary z ekranu monitora, które zle wpływają
na jakość obrazu.
b) opcja usuwająca trapezowe zniekształcenia wyświetlanego obrazu.
c) opcja usuwająca  beczkowe zniekształcenia wyświetlanego obrazu.
d) świecąca powłoka na powierzchni monitora LCD.
17. Złącze do instalacji karty graficznej mające bezpośredni dostęp do pamięci to
a) AGP.
b) EISA.
c) PCI.
d) AMR.
18. Do grupy portów równoległych nale\ą
a) COM.
b) WireWire.
c) i.Link.
d) LPT.
19. Do grupy drukarek uderzeniowych nale\Ä…
a) drukarki atramentowe.
b) monochromatyczne drukarki laserowe.
c) drukarki igłowe.
d) kolorowe drukarki laserowe.
20. W drukarce laserowej wydruk powstaje
a) od razu w całości (cała strona).
b) linia po linii.
c) punkt po punkcie.
d) ka\dy z trzech wymienionych powy\ej sposobów, w zale\ności od wielkości pamięci
drukarki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42
7. LITERATURA
1. Danowski B., Chabiński A.: Monta\ komputera PC. Ilustrowany przewodnik. Helion,
Gliwice 2007
2. Danowski B., Pyrchla A.: ABC sam składam komputer. Wydanie III. Helion, Gliwice
2007
3. Gook M.: Interfejsy sprzętowe komputerów PC. Helion, Gliwice 2005
4. http://pl.wikipedia.org
5. http://dobry2.republika.pl
6. http://beri4.webpark.pl
7. http://zse.krosno.pl/~pracownie/pc/pc02.htm (24.07.2006 r.)
8. http://www.logitech.pl/local/produkt/5765#
9. http://www.pckurier.pl/archiwum/art0.asp?ID=3292
10. http://www.epson.com.pl
11. http://www.hp.pl
12. http://www.komputronik.pl
13. Kolan Z.: Urządzenia techniki komputerowej. Wydanie 7. Centrum Wdro\eń
Komputerów SCREEN, Wrocław 2000
14. Kwaśny A. Od skanera do drukarki. Helion, Gliwice 2001
15. MacRae K. Złó\ własny komputer. Helion, Gliwice 2005
16. Metzger P.: Anatomia PC. Kompendium. Wydanie III. Helion, Gliwice 2006
17. Metzger P.: Anatomia PC. Wydanie XI. Helion, Gliwice 2007
18. Mielczarek B.: USB. Uniwersalny interfejs szeregowy. Helion, Gliwice 2005
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43

