technik rolnik 321[05] z1 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Paweł Kołacz
Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr in\. Halina Garbowska
mgr in\. Daniel Grzesiak
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Paweł Kołacz
Konsultacja:
mgr Rafał Rzepkowski
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[05].Z1.03,
 Gospodarowanie sprzętem rolniczym , zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik rolnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Mechanizacja i rodzaje środków transportowych w gospodarstwie rolnym 11
5.1. Ćwiczenia 11
5.2. Rodzaje uszkodzeń maszyn, przyczyny powstawania, metody naprawy 13
5.2. Ćwiczenia 13
5.3. Konserwacja i przechowywanie sprzętu rolniczego 15
5.3. Ćwiczenia 15
5.4. Produkty naftowe 17
5.4. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 31
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
-
-
-
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
-
-
-
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
-
-
-
- ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
-
-
-
nauczania uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
-
-
-
- wykaz literatury.
-
-
-
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- inscenizacji,
- tekstu przewodniego,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. W celu przeprowadzenia sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel mo\e posłu\yć się zamieszczonymi w rozdziale
6 zestawami zadań testowych.
W tym rozdziale zamieszczono równie\:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
321[05].Z1
Mechanizacja
w gospodarstwie rolnym
321[05].Z1.01
Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika
rolniczego
321[05].Z1.02
321[05].Z1.03
U\ytkowanie maszyn i urządzeń Gospodarowanie sprzętem
stosowanych w produkcji rolniczej rolniczym
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- odczytywać i sporządzać rysunki techniczne,
- posługiwać się dokumentacją techniczno-technologiczną,
- charakteryzować środki transportu rolniczego oraz określać ich zastosowanie,
- określać uszkodzenia urządzeń, maszyn i sprzętu stosowanego w rolnictwie,
- określać metody naprawy sprzętu rolniczego,
- konserwować sprzęt, narzędzia i maszyny rolnicze,
- przechowywać sprzęt, maszyny i urządzenia rolnicze,
- rozró\niać produkty naftowe i prawidłowo je stosować,
- określać metody i środki zapobiegania szkodliwym czynnikom środowiska pracy,
- interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej oraz
ochrony środowiska,
- obsługiwać komputery i urządzenia towarzyszące,
- współpracować w zespole.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 scharakteryzować sprzęt stosowany w rolnictwie do transportu,
 określić zasady obsługi i konserwacji sprzętu transportowego,
 dobrać środki transportu do określonej technologii produkcji z uwzględnieniem
warunków gospodarstwa rolnego,
 określić sposoby zapobiegania uszkodzeniom sprzętu rolniczego,
 wyjaśnić przyczyny uszkodzeń ciągników, maszyn i urządzeń oraz narzędzi rolniczych,
 scharakteryzować metody kwalifikowania maszyn do naprawy,
 posłu\yć się instrukcjami obsługi maszyn, ciągników i urządzeń technicznych,
 określić warunki przechowywania sprzętu rolniczego,
 zastosować zasady konserwacji sprzętu rolniczego,
 pozyskać informacje na temat sposobu i warunków zakupu sprzętu rolniczego,
 określić zasady zespołowego u\ytkowania sprzętu rolniczego,
 przestrzegać zasad przechowywania i dystrybucji paliw oraz eksploatacji sprzętu
rolniczego,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej oraz
ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł: Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1.
Jednostka modułowa: Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z1.03
Temat: Budowa, zasada działania i obsługa kołowych środków transportowych.
Cel ogólny: wyró\nienie kołowych środków transportowych, określenie zasad ich pracy,
obsługi, konserwacji i usuwanie usterek.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić budowę kołowych środków transportowych,
- omówić zasady obsługi wózków kołowych,
- wykonać konserwację i drobnych napraw,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- wykład,
- pokaz z instrukta\em,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy z kołowymi środkami transportowymi,
- instrukcje obsługi kołowych środków transportowych,
- instrukcje obsługi do ćwiczeń,
- kary gwarancyjne,
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
Nauczyciel:
a) przedstawia budowę i zastosowania kołowych środków transportowych,
b) charakteryzuje sposoby konserwacji,
c) określa warunki bhp i ochrony środowiska, w jakich nale\y przestrzegać wykonując
zadanie.
Uczniowie wykonujÄ… zadanie:
a) wykonują konserwację przygotowanych środków transportowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
5. Podsumowanie zajęć:
 po wykonaniu zadania uczniowie analizują poszczególne czynności,
 ka\dy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony,
 nauczyciel ocenia aktywności uczniów.
6. Zakończenie zajęć.
Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Praca domowa:
Określ zalety kołowych środków transportowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł: Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1.
Jednostka modułowa: Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z.03
Temat: Budowa, zasada działania, konserwacja i zastosowanie przenośników
ślimakowych czerpakowych.
Cel ogólny: Określenie zasad działania oraz mo\liwości wykorzystania przenośników
ślimakowych i czerpakowych w gospodarstwie rolnym i zastosowania
w maszynach i pojazdach rolniczych samobie\nych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- obsłu\yć przenośniki wykorzystywane w gospodarstwie rolnym,
- wykonać regulację zespołów roboczych i usunąć drobne usterki,
- wskazać i omówić wykorzystanie przenośników zastosowanych w maszynach i pojazdach
rolniczych wolnobie\nych,
- wykonywać czynności obsługowe i konserwacyjne zgodne z warunkami bezpiecznej
i higienicznej pracy oraz ochrony środowiska.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy,
- katalogi przenośników ślimakowych i czerpakowych,
- filmy dydaktyczne,
- kombajn zbo\owy lub maszyna do młócenia.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego.
I. Faza wprowadzajÄ…ca
1. Uświadomienie uczniom celu zajęć. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Budowa, zasada działania, konserwacja i zastosowanie przenośników ślimakowych
i czerpakowych.
2. Podział uczniów na 2 grupy.
3. Przypomnienie zasad pracy w grupie i oceny takiej pracy, przydział zadań dla
poszczególnych grup:
grupa I, budowa, zasada działania, konserwacja i zastosowanie przenośników
ślimakowych,
grupa II, budowa, zasada działania, konserwacja zastosowanie przenośników
czerpakowych.
II. Faza realizacyjna
1. Zgromadzenie zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
2. Wyszczególnienie zagadnień związanych z zadaniem.
3. Określenie zasad wykonywania ćwiczenia.
4. Określenie niebezpieczeństw podczas wykonywania ćwiczenia.
5. Prezentacja opracowanych materiałów.
6. Wykonanie czynności związanych z obsługą przenośników.
III. Faza podsumowujÄ…ca
1. Podsumowanie.
Ka\da z grup referuje swoje zagadnienie z przydzielonego tematu lekcji i przedstawia
zasady na planszy. Pozostali uczniowie mogą zadawać pytania. Odpowiedzi udziela
referujący. W przypadku trudności nauczyciel tłumaczy niezrozumiałe zagadnienia.
2. Ocena pracy uczniów.
Zakończenie zajęć:
Praca domowa
Określ zastosowanie przenośników ślimakowych i czerpakowych w maszynach rolniczych
i pojazdach samobie\nych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Mechanizacja i rodzaje środków transportowych
w gospodarstwie rolnym
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dostępnej literatury, sklasyfikuj urządzenia transportowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładne
wykonanie ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sklasyfikować urządzenia transportowe,
2) wykonać tabelkę przy pomocy komputera,
3) wypełnić tabelę,
4) wkleić wykonaną pracę do zeszytu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- tekstu przewodniego,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 katalogi środków transportowych,
 stanowisko komputerowe,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj na stronie internetowej przenośnik pneumatyczny, narysuj schemat i oznacz
jego elementy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Internecie przenośnik pneumatyczny,
2) narysować jego schemat,
3) określić poszczególne elementy na schemacie,
4) wkleić schemat do zeszytu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- tekstu przewodniego,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 komputer z podłączonym Internetem,
 materiały i przybory do rysowania,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Rodzaje uszkodzeń maszyn, przyczyny powstawania, metody
naprawy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z doświadczenia mechanika w gospodarstwie szkolnym, wypisz najczęściej
spotykane uszkodzenia maszyn i sprzętu rolniczego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić wywiad z mechanikiem gospodarstwa,
2) określić rodzaje uszkodzeń,
3) określić sposoby napraw zarejestrowanych uszkodzeń.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- tekstu przewodniego,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- warsztat w gospodarstwie,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dokonaj naprawy cieknącej chłodnicy w ciągniku rolniczym przy pomocy lutowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładne
wykonanie ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do lutowania,
2) przygotować miejsce lutowania,
3) przeprowadzić lutowanie,
4) sprawdzić szczelność uszkodzonego miejsca.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- uszkodzona chłodnica,
- lutownica elektryczna,
- cyna, kalafonia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Konserwacja i przechowywanie sprzętu rolniczego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przegląd i konserwację sprzętu uprawowego w gospodarstwie szkolnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać przegląd sprzętu,
2) przygotować środki do konserwacji,
3) przeprowadzić konserwację sprzętu,
4) przestrzegać przepisów bhp i ochrony środowiska.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne
Åšrodki dydaktyczne:
 sprzęt uprawowy,
 stanowisko do mycia sprzętu,
 środki do konserwacji sprzętu uprawowego,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dla wybranego ciągnika rolniczego, opracuj harmonogram przeglądów technicznych
i wypisz, jakie czynności wchodzą w skład przeglądu P2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać instrukcję obsługi wybranego ciągnika,
2) wykonać wykres liniowy częstotliwości przeglądów,
3) sporządzić zakres czynności przeglądu ciągnika P2,
4) wkleić opracowanie do zeszytu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda tekstu przewodniego,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy z rodzajami przeglądów technicznych ciągników,
- instrukcje obsługi ciągników rolniczych,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Produkty naftowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj próbki produktów naftowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć próbki,
2) określić ich kolor i zapach,
3) określić wizualnie gęstość,
4) rozpoznać: olej napędowy, etylinę, olej przekładniowy i hydrauliczny.
5) przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 próbki z produktami naftowymi,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dokonaj konserwacji maszyn do siewu zbó\ po zakończeniu prac polowych jesiennych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nale\y zwrócić uwagę na dokładne
wykonanie ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) umyć sprzęt na stanowisku,
2) ustawić sprzęt na określonym miejscu,
3) wykonać konserwacje środkami konserwującymi,
4) przygotować sprzęt do długiego postoju zimowego,
5) przestrzegać warunków bhp i ochrony środowiska.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Åšrodki dydaktyczne:
 narzędzia uprawowe,
 stanowisko do mycia,
 środki konserwujące,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego.
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Gospodarowanie sprzętem
rolniczym
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 9, 10, 11, 17, 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12. d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Rozró\nić kołowe środki transportowe B P b
Scharakteryzować zastosowanie
2. C P b
przenośników taśmowych
3. Wyjaśnić ekonomikę transportu B P b
4. Zastosować przenośniki czerpakowe D PP c
Określić przeznaczenie przenośników
5. B P c
ślimakowych
6. Scharakteryzować rodzaje zu\yć części C PP a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
7. Wyjaśnić przyczyny uszkodzeń B P d
Wymienić warunki sprawności
8. B P a
technicznej
Scharakteryzować zu\ycia układów
9. C PP
hydraulicznych b
Scharakteryzować procesy zu\yć
10. C PP b
w układach przepływowych
Ustalić warunki bezpieczeństwa podczas
11. D PP a
pracy
12. Rozró\niać rodzaje zu\yć B P d
Rozró\niać produkty przerobu ropy
13. B P a
naftowej
Określić temperaturę zapłonu oleju
14. B P c
napędowego
Określić cię\ar właściwy oleju
15. B P d
napędowego
16. Określić temperaturę zapłonu benzyny C P b
17. Dobrać oleje hydrauliczne C PP a
18. Dobrać oleje przekładniowe C PP b
19. Określić warunki bezpieczeństwa pracy B P d
20. Określić bezpieczne wyposa\enie gara\u B P d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do kołowych środków transportowych zaliczamy
a) przenośniki pneumatyczne.
b) taczki i wózki ręczne.
c) kolejki wiszÄ…ce.
d) przenośniki czerpakowe.
2. Przenośniki mechaniczne taśmowe mogą pracować w płaszczyznie
a) pionowej.
b) poziomej i ukośnej.
c) tylko ukośnej.
d) w ka\dej płaszczyznie.
3. Na czynności transportowe w gospodarstwach rolnych przypada
a) 90% nakładów pracy.
b) 40 60 % nakładów pracy.
c) 20% nakładów pracy.
d) transport nie znaczenia.
4. Przenośniki czerpakowe mogą pracować
a) tylko w płaszczyznie poziomej.
b) tylko w płaszczyznie pionowej.
c) w płaszczyznie ukośnej, poziomej i pionowej.
d) tylko w płaszczyznie ukośnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5. Przenośniki ślimakowe wykorzystywane są do przemieszczania
a) materiałów paczkowanych.
b) materiałów objętościowych.
c) materiałów sypkich.
d) materiałów płynnych.
6. Zmęczenia powierzchniowe powodują
a) wykruszenia.
b) pęknięcia.
c) złamania.
d) lepszą regulację zespołu.
7. Uszkodzenia części maszyn i sprzętu rolniczego powodowane są przez
a) dobrÄ… pracÄ™ traktorzysty.
b) prawidłową eksploatację,
c) stosowanie prawidłowych części.
d) warunki glebowe i terenowe.
8. Sprawność techniczną ciągników obni\ają
a) uszkodzone części.
b) prawidłowa obsługa.
c) stosowane prawidłowe oleje.
d) warunki pogodowe.
9. Zu\ycie erozyjne występuje najczęściej
a) w elementach pracujÄ…cych w glebie.
b) w układach hydraulicznych pracujących pod ciśnieniem.
c) w przekładniach zębatych.
d) w przekładniach pasowych.
10. Zjawisko kawitacji następuje poprzez
a) pęcznienie materiału pod wpływem temperatury.
b) ubytki materiału w miejscach zwę\eń przepływowych.
c) uszkodzenie pierścieni uszczelniających.
d) nadmierne spalanie oleju silnikowego.
11. Naprawy uszkodzonych elementów maszyny dokonujemy
a) w czasie postoju i wyłączonym silniku.
b) w trakcie pracy silnika.
c) na polu w trakcie eksploatacji.
d) zje\d\amy do miejsca gara\owania.
12. W przekładniach zębatych i ło\yskach kulkowych występuje uszkodzenie zwane
a) zmęczeniem objętościowym.
b) korozjÄ….
c) starzeniem.
d) pittingiem.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
13. Z przerobu ropy naftowej otrzymujemy
a) oleje silnikowe i benzyny.
b) etylinÄ™ i oleje zimowe.
c) tylko smary plastyczne.
d) płyny niezamarzające.
14. Temperatura zapłonu oleju napędowego wynosi
a) 40°C.
b) 10°C.
c) 60°C.
d) -10°C.
15. Gęstość oleju napędowego wynosi
a) 0,1 g/cm3 .
b) 0,3 g/cm3.
c) 0,5 g/cm3.
d) 0,8 g/cm3.
16. Temperatura zapłonu benzyny
a) 15°C.
b) -15°C.
c) 50°C.
d) -35°C
17. Do układów hydraulicznych stosujemy olej zwany
a) Hydrol.
b) Superol.
c) Dipol.
d) nie posiada nazwy.
18. W przekładniach ciągników rolniczych stosujemy oleje
a) z przerobu rzepaku.
b) przekładniowe.
c) hydrauliczne.
d) silnikowe.
19. Wiaty zamknięte powinny być wyposa\one
a) w oświetlenie.
b) w spawarki elektryczne.
c) w narzędzia do napraw.
d) w sprzęt gaśniczy.
20. Gara\e powinny być wyposa\one w
a) kanał przejazdowy.
b) tylko w dobrÄ… wentylacjÄ™.
c) drzwi i okna plastikowe.
d) instalację oświetleniową, elektryczną 24V i dobrą wentylację.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Gospodarowanie sprzętem rolniczym
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Gospodarowanie sprzętem
rolniczym
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 17, 18, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 8, 11, 14, 15, 16, sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedz
lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wyjaśnić zapotrzebowanie na środki
1. A P c
transportowe
2. Określić rodzaj napędu przenośnika B P d
3. Określić budowę przenośników B P d
4. Określić zastosowanie przenośnika B P d
5. Rozró\nić kołowe środki transportowe B P b
6. Określić budowę przenośników B P c
7. Scharakteryzować zu\ycia chemiczne C P d
8. Scharakteryzować zu\ycia erozyjne C PP a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
9. Określić cele napraw B P b
10. Rozró\nić rodzaje napraw B P a
11. Scharakteryzować cele regeneracji C PP b
12. Określić zasady wymiany części B P d
13. Rozró\nić rodzaje zu\yć B P b
14. Scharakteryzować zu\ycie cieplne C PP c
Scharakteryzować miejsca erozji
15. C PP d
i kawitacji
16. Scharakteryzować techniki napawania C PP b
17. Określić rodzaj paliwa B P b
18. Określić temperaturę zapłonu benzyny B P d
Określić temperaturę zapłonu oleju
19. B P c
napędowego
Określić cię\ar właściwy oleju
20. B P d
napędowego
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Znaczenie transportu wewnÄ…trz gospodarstwa wzrasta w czasie
a) lata.
b) zimy.
c) w czasie zbiorów zbó\.
d) jest równomiernie rozło\ony.
2. Przenośniki ślimakowe otrzymują napęd od
a) wałka odbioru mocy.
b) silnika spalinowego.
c) ciÄ…gnik a rolniczego.
d) silnika elektrycznego.
3. Elementem roboczym przenośnika ślimakowego jest
a) taśma gumowa.
b) czerpaki.
c) listwy.
d) ślimak.
4. Przenośnik ślimakowy mo\e przemieszczać materiały w płaszczyznie
a) tylko poziomej.
b) tylko pionowej.
c) tylko skośnej.
d) poziomej, pionowej i skośnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
5. Do kołowych środków transportu zaliczamy
a) przenośniki czerpakowe.
b) przyczepy ciÄ…gnikowe.
c) przenośniki pneumatyczne.
d) kolejki wiszÄ…ce.
6. W przenośniku pneumatycznym elementem roboczym jest
a) czerpak.
b) ślimak.
c) powietrze.
d) przenośnik listwowy.
7. Chemiczne zu\ycie części maszyn spowodowane jest
a) pęknięciem części.
b) działaniem tarcia.
c) działaniem ciepła.
d) Działaniem substancji aktywnych chemicznie.
8. Zu\ycie erozyjne występuje w
a) układach hydraulicznych.
b) w układach elektrycznych.
c) podczas tarcia.
d) ró\nego rodzaju korozją.
9. Naprawy uszkodzonych części dokonujemy, aby
a) maszynę mo\na bezpiecznie przechowywać.
b) przywrócić maszynie jej prawidłowe funkcjonowanie.
c) maszyna nie korodowała.
d) nie zagra\ała bezpieczeństwu.
10. W technologii napraw wyró\niamy następujące rodzaje napraw
a) bie\ącą, średnią i główną.
b) tylko średnią.
c) tylko bie\Ä…cÄ…,
d) tylko główną.
11. Regeneracja części maszyn ma na celu
a) dotarcie współpracujących ze sobą części.
b) przywrócenie pierwotnych kształtów i wymiarów.
c) powstrzymanie procesu uszkodzenia.
d) ograniczenie tarcia.
12. Uszkodzone Å‚o\yska toczne poddamy procesowi naprawy przez
a) wymianę pierścienia wewnętrznego.
b) klejenie.
c) spawanie gazowe.
d) wymianÄ™ Å‚o\yska na nowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
13. Zu\ycie awaryjne części następuje w wyniku
a) starzenie się części.
b) krótkotrwałej eksploatacji.
c) niewłaściwego smarowania.
d) warunków atmosferycznych.
14. Zu\ycie cieplne następuje w wyniku
a) prawidłowej eksploatacji.
b) działania warunków atmosferycznych.
c) działania wysokiej temperatury.
d) pracy ciągłej maszyny przez 6 godzin.
15. Zjawisko erozji i kawitacji występujące w maszynach rolniczych jest
a) niepo\Ä…dane.
b) wskazane.
c) nieuniknione.
d) zjawiskiem działającym w miejscach zwę\eń przekrojów przepływowych.
16. Napawanie wykonujemy poprzez
a) przyklejenie uszkodzonych elementów.
b) nało\enie dodatkowej warstwy materiału.
c) obróbkę cieplną.
d) obróbkę mechaniczną.
17. Ciągniki rolnicze z silnikami o zapłonie samoczynnym są napędzane
a) benzyną bezołowiową.
b) olejem napędowym.
c) olejem hydraulicznym.
d) mieszankÄ… paliwowÄ… powietrznÄ….
18. Temperatura zapłonu benzyny wynosi
a) 35°C.
b) 25°C.
c) 15°C.
d) -15° C.
19. Temperatura zapłonu oleju napędowego wynosi
a) 15°C.,
b) 22°C.
c) 50 80°C.
d) 15°C.
20. Cię\ar właściwy oleju napędowego wynosi
a) 0,4 g/cm3
b) 0,38 g/cm3 .
c) 0,7 7,5 g/cm3.
d) 0,8 0,88 g/cm3.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Gospodarowanie sprzętem rolniczym
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. LITERATURA
1. Bocheński Cz. Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. Podstawy. WSiP Warszawa 1995
2. Humanowski Z.: Usuwanie niesprawności i regulacje ciągników
3. Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa cz. II. Hortpress sp. z o.o, Warszawa 1997
4. Kuczewski J., Majewski Z.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP Warszawa. 1999
5. Kuczewski J.: Eksploatacja maszyn rolniczych. WSiP Warszawa. 1999
6. Lorenc W.: Naprawa ciągników rolniczych. PWRiL Warszawa 1984
7. Lorenc W.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. PWRiL Warszawa 1985
8. http://www.mrol.com.pl
9. http://pl.wikipedia.org
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997
3. Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1997
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31

