MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Bronisław Matusz
Stosowanie technik komputerowych w działalności
rolniczej 321[05].Z4.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Daniel Grzesiak
mgr inż. Anna Pietraszko
Opracowanie redakcyjne:
dr Bronisław Matusz
Konsultacja:
mgr inż. Rafał Rzepkowski
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[05].Z4.03,
Stosowanie technik komputerowych w działalności rolniczej , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik rolnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Zasady i bezpieczeństwo pracy z komputerem. Wykorzystanie komputera
do wspomagania obsługi gospodarstwa 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Różne zródła informacji: biblioteki, encyklopedie multimedialne, bazy
danych, Internet. Poczta i przeglądarki internetowe 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Wykorzystanie edytora tekstu, bazy danych i arkusza kalkulacyjnego
do tworzenia dokumentacji o gospodarstwie 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
5.4. Oprogramowanie umożliwiające rejestrację zdarzeń w gospodarstwie
rolnym. Pomiar wielkości działek rolnych z użyciem rejestratora GPS 21
5.4.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 24
7. Literatura 37
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych.
W tym rozdziale zamieszczono również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 321[05]. Z4
Ekonomika przedsiębiorstwa
rolnego
321[05].Z4.01
Wspieranie rozwoju obszarów
wiejskich i rolnictwa krajów Unii
Europejskiej
321[05].Z4.02
321[05].Z4.03
Stosowanie technik
Planowanie i finansowanie
komputerowych
działalności rolniczej
w działalności rolniczej
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Stosowanie technik
komputerowych w działalności rolniczej , uczeń powinieneś umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się ze zrozumieniem podstawowymi pojęciami z zakresu technologii
informatycznej,
- posługiwać się sprawnie komputerem, w tym umieć ustawić podstawowe parametry
w panelu sterowania oraz właściwie reagować na komunikaty systemowe komputera,
- stosować podstawowe oprogramowanie biurowe w tworzeniu dokumentów, prostych
obliczeń czy składowania danych na dysku,
- obsługiwać przeglądarkę internetową,
- zakładać własną skrzynkę internetową,
- posługiwać się skanerem stacjonarnym dla wgrywania obrazów w dowolnym formacie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić podstawowe pojęcia i kategorie z zakresu technologii informatycznej,
- pozyskiwać informacje dotyczące działalności rolniczej, w tym w centralnej bibliotece
rolniczej, agroportalu, ośrodku doradztwa rolniczego,
- zredagować i edytować tekst: umowy dzierżawy gruntów, wniosków do ARiMR, tabele
struktury zasiewów i plonów,
- utworzyć proste bazy danych dotyczące środków ochrony roślin, nawozów, gatunków
roślin, pasz,
- zarządzić bazą danych: sortować, wyszukiwać, aktualizować dane,
- wykorzystać arkusz kalkulacyjny do dokumentowania i obliczania podstawowych danych
o gospodarstwie rolnym,
- zeskanować, wydrukować i zgromadzić w mini bazie mapy działek ewidencyjnych
i rolnych
- posłużyć się w niezbędnym zakresie oprogramowaniem dotyczącym obsługi gospodarstw
rolnych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł: Ekonomika przedsiębiorstwa rolnego 321[05]. Z4
Jednostka modułowa: Stosowanie technik komputerowych w działalności
rolniczej 321[05].Z4.03
Temat: Racjonalne wykorzystanie komputera w gospodarstwie rolnym.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności posługiwania się komputerem w sposób
bezpieczny i efektywny.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- ergonomicznie zorganizować stanowisko pracy z komputerem,
- bezpiecznie podłączyć i użytkować sprzęt komputerowy wykorzystywany dla potrzeb
gospodarstwa rolnego,
- zdefiniować obszary w rolnictwie, w których komputer może znacznie ułatwić pracę,
- wskazać strony internetowe, których treści w sposób istotny mogą pomóc w prowadzeniu
gospodarstwa rolnego,
- odszukać i wykorzystać potrzebne informacje z obszaru rolnictwa.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- samodzielnie przy własnym stanowisku komputerowym.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- rzutnik multimedialny (wskazany).
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do realizacji zajęć.
4. Realizacja tematu:
- wyodrębnienie jednego stanowiska komputerowego i ustawienie go centralnie
w pracowni,
- omówienie zasad doboru i ustawienia sprzętu komputerowego (ustawienie
rozdzielczości monitora, ustawienie monitora względem zródła światła, dobór listew
zabezpieczających przed przepięciem),
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- przypomnienie zasad załączania i wyłączania jednostki centralnej i urządzeń
peryferyjnych,
- zapoznanie z zasadami higieny pracy z komputerem (czas pracy, pozycja użytkownika
sprzętu komputerowego, ułożenie nóg i rąk, przerwy w pracy, wielkość biurka
i krzesła),
- sprawdzenie i ocena własnych stanowisk pracy (jak wyglądają one w szkole, a jak
w domu),
- pobudzenie dyskusji nt. możliwości zastosowań komputera (głównie programów
biurowych) w prowadzeniu gospodarstwa rolnego,
- wyszukiwanie w Internecie informacji nt. oprogramowania specjalistycznego
i aplikacji wspomagających zarządzanie w gospodarstwie rolnym,
- odnajdywanie stron www (serwisów), na których znajdują się specjalistyczne treści
z zakresu prowadzenia działalności rolniczej oraz stron portali i giełd rolniczych
oferujących usługi handlowe.
5. Próba dokonania przez uczniów analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Omówienie zgromadzonego przez uczniów materiału z Internetu, z podziałem na
tematyczne obszary (agroturystyka, biopaliwa, & ). Podanie praktycznych możliwości
zastosowania tej wiedzy we własnym gospodarstwie.
7. Analiza przez nauczyciela wykonania ćwiczenia.
8. Wspólna ocena ćwiczeń.
9. Zakończenie zajęć
Praca domowa: Przeanalizuj pod względem bhp, jakość własnego stanowiska
komputerowego domu. Zastanów się, jakie narzędzia informatyczne (w tym
oprogramowanie) byłoby konieczne w twoim gospodarstwie?
Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia zajęć
i zdobytych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik rolnik 321[05]
Moduł: Ekonomika przedsiębiorstwa rolnego 321[05]. Z4
Jednostka modułowa: Stosowanie technik komputerowych w działalności
rolniczej 321[05].Z4.03
Temat: Wykorzystanie programu do skalowania map (CALIBRATE IMAGE) w celu
wyznaczania powierzchni upraw.
Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności wykorzystywania specjalistycznego oprogramowania
komputerowego do pomiarów powierzchni pól.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić potrzebę stosowania specjalistycznego oprogramowania w gospodarstwie
rolnym,
- posłużyć się oprogramowaniem do skalowania i kalibracji map,
- rozróżniać i charakteryzować mapy rastrowe i wektorowe,
- dokonać przeskalowania dowolnej mapy, której obraz graficzny wcześniej zeskanowano,
- wskazać sposoby właściwego podziału działek, ich pomiaru.
Metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- samodzielnie przy własnym stanowisku komputerowym.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- zainstalowane oprogramowanie do skalowania map (np. CALIBRATE IMAGE),
- przykładowa mapa papierowa działek rolnych,
- skaner lub aparaty cyfrowy,
- rzutnik multimedialny (wskazany).
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu. Uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Zapisanie tematu zajęć Wykorzystanie programu do skalowania map (CALIBRATE
IMAGE) w celu wyznaczania powierzchni upraw.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do realizacji zajęć.
5. Realizacja tematu:
- zaprezentowanie i omówienie zapisu i oznakowania działek rolnych na mapie
papierowej,
- zeskanowanie fragmentów mapy (wyrysuj) i zapisanie obrazu na udostępnionym
dysku,
- wykonanie zdjęcia całej mapy aparatem cyfrowym z zachowaniem maksymalnej
rozdzielczości,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- zapisanie elektronicznej wersji mapy na udostępnionym dysku,
- omówienie koniecznych do przeprowadzenia lekcji opcji programu komputerowego.
Praca samodzielna uczniów:
a) odnalezienie na udostępnionym dysku obrazu mapy,
b) wgranie mapy do programu,
c) wyskalowanie mapy z użyciem wzorcowej odległości,
d) dokonanie obmiarów powierzchni poszczególnych działek rolnych i zapisanie
danych w założonym dokumencie,
- Powtórzenie wszystkich czynności z mapą zdigitalizowaną aparatem cyfrowym.
- Przedstawienie wyników pomiaru działek przez uczniów i porównanie ich
z wynikiem rzeczywistym podanym przez nauczyciela.
6. Po wykonaniu ćwiczeń uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia i wskazania
możliwości zastosowań takiego oprogramowania dla potrzeb własnego gospodarstwa
rolnego.
7. Nauczyciel analizuje wykonanie ćwiczenia. Dokonuje oceny dokładności pomiarów.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny użytkowej map rastrowych ich
wad i zalet.
9. Zakończenie zajęć
Praca domowa: Odszukaj wyrysy działek z własnego gospodarstwa i odczytaj ich
powierzchnie. Zastanów się, czy potrafisz dokonać nowego hipotetycznego podziału
gospodarstwa w poznanym programie komputerowym?
Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia zajęć
i dobytych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady i bezpieczeństwo pracy z komputerem.
Wykorzystanie komputera do wspomagania obsługi
gospodarstwa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelkę dotyczącą wymogów bhp podczas pracy z komputerem. Porównaj
wskazania optymalne zalecane w tym zakresie z sytuacją na własnym stanowisku pracy
i własnymi zachowaniami przy pracy z komputerem.
Optymalne Własne stanowisko
Rodzaje wymogów
wskazania Własne zachowania
Optymalna rozdzielczość monitora do pracy
w warunkach domowych (niespecjalistycznych)
Minimalna częstotliwość odświeżania monitora wynosi
Wskazana odległość monitora od oczu użytkownika
powinna wynosić
Dla zapewnienia komfortu pracy z komputerem należy
spełnić kilka warunków dotyczących:
- usytuowania monitora względem światła
w pomieszczeniu,
- odległości drukarek laserowych od użytkownika,
- nieprzerwanego czasu pracy z komputerem,
- sposobu prowadzenia odpoczynku między kolejnymi
godzinami pracy z komputerem,
- wysokości i wielkości blatu biurka komputerowego,
- możliwości wypoczynku nóg (posiadania podnóżka).
Podłączenie sprzętu komputerowego do sieci elektrycznej
z zachowaniem wszelkich wymogów (przepięcia,
uziemienia)
Wykorzystywanie gniazd elektrycznych do zasilania
jednego stanowiska pracy
Właściwe usytuowanie jednostki centralnej oraz monitora
Ergonomiczne i estetyczne urządzenie stanowiska pracy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
techniki wykonania. Zapoznać uczniów z optymalnymi warunkami użytkowania komputera.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać np. w Internecie, odpowiednie informacje nt. bezpieczeństwa pracy
z komputerem oraz optymalnych warunków dotyczących stanowiska pracy,
3) wyszukać informacje zalecanych i optymalnych warunków, jakie powinno spełniać się
przy pracy z komputerem,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
4) uzupełnić tabelę,
5) sformułować wnioski.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
komputer z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opracuj zestawienie obszarów działalności w gospodarstwie rolnym. Zaproponuj, które
czynności w obrębie tych obszarów możesz samodzielnie wykonywać w oparciu o znany Ci
pakiet biurowy, a które wymagają oprogramowania specjalistycznego. Wskaż takie
oprogramowanie i zródła jego pozyskania.
Oprogramowanie
Własne
Obszar działalności specjalistyczne
możliwości
yródła
Agroturystyka
& & & & & & & ..
- planowanie i obsługa ruchu turystycznego
w gospodarstwie
np. EXCEL
- prowadzenie rozliczeń kosztów dla
poszczególnych kwater
& & & & & & &
- planowanie i rozliczanie pracy kuchni
- & & & & & & & & & & & & & & & .
Wnioski z funduszy strukturalnych & & & & & & & &
np. AgroSystem
- dopłaty bezpośrednie
http://www.cees.pl/doradcy.html
- renty strukturalne
& & & & & & & & & & &
- wnioski inwestycyjne
- & & & & & & & & & & & & & & .
Ewidencja zdarzeń w gospodarstwie
Księga stada zwierząt gospodarskich
Biznesplany
Podatek (liczony w gospodarstwie)
Pisma urzędowe do organów administracji
samorządowej
Kompleksowa obsługa gospodarstwa rolnego np. BitFarma (Centrum
w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie Doradztwa Rolniczego)
Inne & & & & & & & & & & & & & & ..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
przypomnieć programy pakietu OFFICE, omawiając ich podstawowe funkcje i zastosowanie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dopisać brakujące obszary działalności, które są możliwe do wsparcia technologią IT,
3) wyszukać np. w Internecie instytucje oferujące profesjonalne i proste narzędzia
informatyczne, które mogą usprawnić prace w gospodarstwie,
4) wpisać dane do kolumn ze szczególnym wskazaniem własnych możliwości
wykorzystania znanych programów komputerowych,
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz, pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
druki wniosków, arkusze sprawozdań, książka stada, druki rachunków i faktur, druk PIT
i inne,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wyszukaj w Internecie popularne strony internetowe (w tym giełdy rolne). Dopisz do
każdej z nich adres strony, działy ogłoszeń oraz sposób rejestracji ogłoszenia (płatne,
bezpłatne), ciekawe oferty i informacje.
Nazwa strony Adres strony Działy ofert Inne informacje
Giełda Rolna www.gieldarolna.pl Agroturystyka
- baza firm
Biopaliwa
- pobieranie
Budownictwo rolnicze
wniosków np.
Ciągniki i kombajny
o zwrot akcyzy
& & & & & & ..
- notowania cen na
rynkach hurtowych
- forum dyskusyjne
Targi rolne
Rolniczy Portal
Informacyjny
Internetowa Giełda
Rolnicza
Internetowa Giełda
Rolnicza i Towarowa
Warszawska Giełda
Towarowa
& & & & & & & & &
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
zapoznać uczniów z mapą serwisu strony dowolnej giełdy towarowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Internecie giełdy oraz różne instytucje obsługujące rolnictwo,
2) wpisać do tabeli nazwy i adresy tych stron,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
3) przejrzeć dokładnie strony i odnotować w tabeli najistotniejsze obszary działalności
poszczególnych instytucji,
4) sformułować wnioski w zakresie przydatności tych danych dla gospodarstwa rolnego.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Różne zródła informacji: biblioteki, encyklopedie
multimedialne, bazy danych, Internet. Poczta
i przeglądarki internetowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypełnij tabelę dotyczącą bibliotek rolniczych w Polsce. Podaj ich pełne nazwy, adresy
stron internetowych, e-maile do korespondencji oraz krótki opis możliwości korzystania
z księgozbiorów.
Lp. Nazwa biblioteki Adres internetowy Informacje uzupełniające
1. Centralna Biblioteka Rolnicza http://www.cbr.edu.pl/ Zawartość strony:
im. Michała Oczapowskiego
- nowości w rolnictwie
w Warszawie
w Polsce i za granicą
- bazy danych
- e-czasopisma
- nabytki
- wykaz tytułów czasopism
bieżących
- wykaz bibliotek rolniczych
w Polsce i na świecie
- & & & & & & .
2.
3.
Na podstawie dowolnego e-tekstu, pozyskanego z biblioteki, przygotuj 5-minutowy referat.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Przypomnieć uczniom zasady korzystania z księgozbiorów
i przeglądania stron bibliotecznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) sprawdzić poprzez przeglądarkę w Internecie adresy kilku polskich bibliotek rolniczych,
2) przeanalizować zawartość stron poprzez mapy serwisu,
3) wpisać w tabelę adresy odwiedzanych stron bibliotek oraz w trzecią kolumnę tabeli
nanieść najistotniejsze informacje z punktu widzenia właściciela gospodarstwa,
4) wybrać interesujący temat i wyszukać informacje do referatu.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy rynkowej notowań cen na polskim rynku, wykorzystując do tego np.
Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej publikowany przez Ministerstwo
Rolnictwa i Rozwoju Wsi (lub inne bazy danych). Porównania cen dokonaj w okresie
ostatnich 2 miesięcy na obszarze jednego z rynków (mleka, zbóż, wieprzowiny, drobiu,
warzyw).
Rys. do ćwiczenia 2. Przykładowy wygląd zgromadzonych danych [23]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Omówić znaczenie rolniczych baz danych dla jakości i efektywności
działania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić poprzez przeglądarkę w Internecie kilka stron, na których znajdują się
notowania cen rynkowych płodów rolnych,
2) przeanalizować zawartość stron,
3) wybrać dowolny rynek i tabelarycznie oraz wykresowo przedstawić zmiany cen na
przestrzeni dwu miesięcy,
4) dokonać opisu (interpretacji) zjawisk rynkowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Załóż na dowolnie wybranym serwerze własne konto e-mailowe. Wykorzystaj do tego
celu serwery oferujące darmowe skrzynki. Użyj kreatora, który przeprowadzi Cię przez cały
proces zakładania skrzynki. Pamiętaj o właściwym wpisaniu protokołów POP3 i SMTP dla
poczty przychodzącej i wychodzącej oraz o haśle, które trzeba zapisać i schować. Większość
serwerów wymaga uwierzytelnienia, więc trzeba zaznaczyć i tę opcję we właściwościach
serwera.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami zakładania i użytkowania kont
internetowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać oferty niektórych operatorów co do możliwości zakładania na ich kontach
skrzynek pocztowych,
2) przeanalizować wielkość oferowanej skrzynki i maksymalną wielkość przesyłanych
wiadomości,
3) wybrać serwis i założyć skrzynkę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- przewodniego tekstu,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Wykorzystanie edytora tekstu, bazy danych i arkusza
kalkulacyjnego do tworzenia dokumentacji o gospodarstwie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie elektronicznej wersji wniosku o płatności bezpośrednie dokonaj
przygotowania formularza takiego wniosku w trybie tekstowym oraz uzupełnij go danymi
z własnego gospodarstwa.
Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosków i przelicz wielkość dopłaty w arkuszu
kalkulacyjnym.
Rys. 1. do ćwiczenia 1 Fragment wniosku o płatności bezpośrednie [24]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z instrukcją wypełniania wniosku o płatności
bezpośrednie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać wniosek i instrukcję wypełniania wniosku o płatności bezpośrednie,
2) wykorzystać druk elektronicznej wersji wniosku (*.doc) lub stworzyć go w edytorze
tekstu,
3) zgromadzić potrzebne dane nt. własnego gospodarstwa,
4) zdobyć informacje nt. aktualnych stawek dopłat do 1ha,
5) zaprojektować prosty arkusz do przeliczania wielkości dopłat do danego gospodarstwa,
6) wpisać dane do arkusza i dokumentu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- przewodniego tekstu,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
druki wniosku i instrukcja wypełniania wniosku,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zaprojektuj plan rozwoju własnego gospodarstwa rolnego począwszy od opisu założeń,
zaprojektowania siedliska (strefy czystej i brudnej) i sporządzenia przykładowego planu
nawożenia, aż do planu produkcji (z uwzględnieniem wybranego profilu). Wszystkie plany
mogą mieć wersję uproszczoną.
Obliczenia do projektowanego zadania wykonaj w arkuszu kalkulacyjnym,
uwzględniając możliwość prowadzenia prostych symulacji. Dane graficzne wykonaj
w dowolnym edytorze graficznym i dołącz je do dokumentacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać z założeniami do projektowanych planów na potrzeby tego
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić dane nt. własnego (projektowanego) gospodarstwa,
2) określić zasady tworzenia planu rozwoju gospodarstwa rolnego,
3) przejrzeć typowe projekty siedlisk,
4) wykonać wersję uproszczoną planu rozwoju gospodarstwa.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
- przewodniego tekstu,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu,
skaner,
dokumentacja projektowa (domy, siedliska, budynki gospodarcze),
przykładowe plany nawożenia, produkcji, inne,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 3
Załóż bazę danych obejmującą jeden z obszarów: rozliczenie dostaw mleka i kwot
mlecznych lub książka stada. Wpisz do rekordów dane z własnego lub innego autentycznego
gospodarstwa. Sortuj dane w bazie według zadanego kryterium, poszukując potrzebnych
informacji. Staraj się wprowadzić do bazy również zbiory graficzne, np. zdjęcia krów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami tworzenia baz danych w arkuszu
kalkulacyjnym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić dane dotyczące własnego lub innego autentycznego gospodarstwa rolnego,
2) zgromadzić materiał zdjęciowy do bazy,
3) wykonać w arkuszu kalkulacyjnym dowolną bazę danych o własnym gospodarstwie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer,
aparat (najlepiej cyfrowy),
książka stada lub inna wymagana dokumentacja,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.4. Oprogramowanie umożliwiające rejestrację zdarzeń
w gospodarstwie rolnym. Pomiar wielkości działek rolnych
z użyciem rejestratora GPS
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W oparciu o dowolne oprogramowanie do kompleksowej obsługi gospodarstw
zarejestruj w systemie własne gospodarstwo. Wprowadz podstawowe dane rejestrowe, nanieś
minimum dwie działki ewidencyjne i cztery rolne. Uzupełnij informacje o działkach mapami
rastrowymi. Zaplanuj racjonalne ich użytkowanie i oblicz koszty produkcji na tych działkach
(w formie uproszczonej).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z przykładowym oprogramowaniem do obsługi
zdarzeń w gospodarstwie rolnym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się przynajmniej z wersją demo programu do kompleksowej obsługi
gospodarstw rolnych,
2) zgromadzić mapy rastrowe lub wektorowe swojego gospodarstwa,
3) przygotować wstępne dane nt. ponoszonych w gospodarstwie kosztów zmiennych
i stałych,
4) nanieść zgromadzone dane do programu i przeanalizować powstałe koszty dla
poszczególnych działek rolnych.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- przewodniego tekstu,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem,
aparat (najlepiej cyfrowy), skaner,
dokumenty zródłowe (wypisy z ewidencji gruntów, akty notarialne, mapy, plany).
Ćwiczenie 2
Dokonaj pomiaru dowolnego terenu rolniczego rejestratorem GPS. Przenieś mapę
wektorową (cyfrową) z rejestratora do komputera PC. Dokonaj za pomocą programu
komputerowego obliczenia pola powierzchni mierzonej działki i obwodu pola.
Przygotuj opis działek zgodnie z podaną tabelą:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Nr Powierzchnia Obwód działki Spostrzeżenia Rastrowa lub
działki (rodzaj uprawy, szkodniki, drzewa itp.) cyfrowa mapa
działki
(hiperłącza)
1
2
3
4
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z obsługą rejestratora GPS.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić dane dotyczące własnego lub innego gospodarstwa rolnego,
2) zgromadzić materiał zdjęciowy do bazy,
3) wykonać pomiaru działki z użyciem rejestratora GPS.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem,
rejestrator GPS,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Na podstawie otrzymanej mapy papierowej, dokonaj jej skanowania i skalowania.
Wprowadz obraz (mapę rastrową) do dowolnego programu umożliwiającego skalowanie
(kalibrację) map. Z użyciem dostępnych narzędzi programowych przeskaluj mapę i pomierz
pola powierzchni wszystkich działek rolniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z istotą skalowania i kalibracji map.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić dane dotyczące własnego lub innego autentycznego gospodarstwa rolnego,
2) zgromadzić materiał zdjęciowy do bazy,
3) przeskalować wgrane do komputera mapy,
4) dokonać obmiaru działek.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Środki dydaktyczne:
komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem,
skaner lub aparat (najlepiej cyfrowy),
wypisy i wyrysy działek ewidencyjnych
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test końcowy do jednostki modułowej Stosowanie technik
komputerowych w działalności rolniczej .
Test składa się z 22 zadań, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 21, 22 obejmują poziom podstawowy,
- zadania 4, 6, 9, 10, 11, 15, 17, 20 poziom ponadpodstawowy.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. d, 9. a, 10. a, 11.b,
12. c, 13. c, 14. d, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c, 21. c, 22. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić optymalne parametry dla monitorów
1 B P b
komputerowych
Określić optymalną odległość monitora od
2 B P
użytkownika d
Określić podstawowe zasady bhp ze sprzętem
3 B P
komputerowym a
Scharakteryzować popularne w Polsce
4 serwisy/giełdy handlujące również płodami C PP
c
rolnymi i środkami do produkcji
Określić znaczenie Centralnej Biblioteki
5 B P c
Rolniczej w Warszawie
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Scharakteryzować prowadzoną przez
6 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bazę C PP d
danych o sytuacji rynkowej płodów rolnych
Rozróżnić atrakcyjne strony internetowe
7 A P
o tematyce rolniczej a
Określić zadania i przeznaczenie dwu
8 popularnych stron internetowych AltaVista B P d
i Google
9 Scharakteryzować przeznaczenie serwerów FTP C PP a
Scharakteryzować najpopularniejszy serwer
10 C PP a
poczty elektronicznej
Scharakteryzować przeznaczenie aliasów
11 C PP b
internetowych
Wyróżnić spośród wymienionych programów
12 B P c
edytory tekstu użytkowane w szkołach
Określić miejsce w edytorze tekstu (WORD),
13 gdzie dokonuje się podstawowych ustawień
B P c
strony dokumentu
Określić możliwości wstawiania do dokumentów
14 B P d
dowolnych obrazów.
Scharakteryzować rolę opcji Chroń arkusz
15 C PP a
w popularnym programie EXCEL
Rozpoznać istotę kwerendy, jako
16 B P a
wyselekcjonowanego zbioru rekordów
Scharakteryzować rolę autofiltrów w arkuszu
17 C PP b
kalkulacyjnym
Wskazać oprogramowanie do kompleksowej
18 B P a
obsługi gospodarstwa rolnego
Określić istotę funkcjonowania globalnego
19 B P d
systemu pozycjonowania GPS
Scharakteryzować możliwości funkcjonalne i role
20 C PP c
rejestratora GPS
Określić wielkość dopuszczalnego błędu dla
21 pomiarów działek rolnych zgodnie z wymogami B P c
ARiMR
Wskazać minimalną ilość satelitów dla
22 B P a
prawidłowego działania rejestratora GPS
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Bezpieczne monitory komputerów powinny posiadać następujące parametry techniczne
a) rozdzielczość1024x768 pikseli i częstotliwość odświeżania 50 Hz.
b) rozdzielczość minimum 800x600 pikseli i częstotliwość odświeżania minimum
85 Hz.
c) rozdzielczość minimum 800x600 pikseli i częstotliwość odświeżania do 85 Hz.
d) rozdzielczość minimum1024x768 pikseli i częstotliwość bez znaczenia.
2. Optymalna odległość monitora od oczu użytkownika komputera powinna wynosić
a) do 50 cm.
b) powyżej 70 cm.
c) ok. 1 m.
d) od 50 do 70 cm.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
3. Higiena i bezpieczeństwo pracy z komputerem wymaga, by
a) używać podpórki pod stopy, robić odpoczynek po każdych 2 godzinach pracy.
b) monitor ustawiony był tyłem do zródła światła, nieprzerwany czas pracy nie dłuższy
niż 5 godzin.
c) używać krzesła z regulowaną wysokością i oparciem oraz pracować wyłącznie na
monitorach nie mniejszych niż 17 .
d) stosować listwy antyprzepięciowe z bolcami, przestrzegać właściwego włączania
sprzętu najpierw wszystkie urządzenia peryferyjne, a na końcu komputer.
4. Popularnymi w Polsce (również o charakterze rolniczym) serwisami/giełdami
towarowymi są
a) Targi Rolne oraz ONET.
b) Warszawska Giełda Towarowa i AgroSystem.
c) ALLEGRO oraz Internetowa Giełda Rolnicza i Towarowa.
d) Targi Rolne i Wikipedia.
5. Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie
a) jest biblioteką uczelnianą.
b) jest biblioteką udostępnianą wyłącznie pracownikom nauki.
c) posiada bardzo bogate zbiory starodruków, czasopism rolniczych oraz kilka baz
danych.
d) jest jednostką badawczą pracująca na zlecenie SGGW.
6. Przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzona jest od kilku lat baza
o nazwie
a) NawSald.
b) Zalecenia Ochrony Roślin.
c) MacroBil.
d) Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej.
7. Popularnymi stronami internetowymi o charakterze rolniczym są
a) Pierwszy Portal Rolny oraz strona ARMR.
b) VETA-AGRO.
c) Wirtualna Polska.
d) TONAGRO.
8. AltaVista i Google to
a) serwery treści.
b) system zarządzania klientem.
c) odmiana helpdesku .
d) przeglądarki internetowe.
9. Serwery FTP pozwalają
a) sprawniej kopiować pliki do komputera poprzez sieć.
b) kopiować jedynie pliki graficzne.
c) przesyłać widomości tekstowe jedynie po sieci LAN.
d) archiwizować e-maile.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
10. Najbardziej popularnym obecnie serwerem poczty elektronicznej z użyciem stosownego
protokółu są
a) POP3.
b) CPYNET.
c) MSN Explorer.
d) ONET.PL.
11. Alias internetowy to
a) adres poczty elektronicznej z podwójną domeną.
b) alternatywny adres poczty elektronicznej.
c) to darmowe konto internetowe dla firm.
d) podwójnej pojemności skrzynka pocztowa.
12. Edytory tekstu, które są i były wykorzystywane w szkołach to
a) OpenOfice, Word, TAG.
b) StarOffice.
c) TAG i Word.
d) Word, Excel i Writer.
13. Regulację marginesów, wielkości stopki i nagłówka można dokonać
a) w oknie Narzędzia Opcje programu .
b) w oknie Format Ustawienia marginesów .
c) w oknie Plik Ustawienie strony .
d) w oknie Edycja Zamień .
14. Wstawianie obrazów do dokumentów w programie Word można dokonać
a) zawsze, ale po ich sformatowaniu.
b) zawsze, ale tylko między linie bez możliwości oblewania tekstem.
c) zawsze, ale tylko w formie klipartów.
d) niezależnie od miejsca i rodzaju.
15. Chroniony formularz arkusza kalkulacyjnego charakteryzuje się
a) zabezpieczeniem dokumentu przed uszkodzeniem i wnoszeniem niepożądanych
zmian.
b) wyłącznie zabezpieczeniem go przed otwarciem.
c) brakiem możliwości zapisania dokumentu na dysku.
d) jedynie możliwością jego przeglądania.
16. Kwerenda w bazie danych to
a) zbiór rekordów.
b) zbiór formularzy.
c) kreator ukierunkowany na generowanie dowolnej bazy.
d) narzędzie do zbierania danych z różnych tabel.
17. Autofiltry używa się w arkuszu kalkulacyjnym w celu
a) zabezpieczenia danych w tabelach.
b) pokazania danych w tabeli zgodnie z wybranym kryterium.
c) automatycznego wywołania ciągu poleceń.
d) sformatowania komórek w arkuszu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
18. Uniwersalnym oprogramowanie do wspomagania pracy w gospodarstwie rolnym jest
program
a) FarmWorks, BitFarma.
b) AgroPomiar, NawSald.
c) System Trzoda, Bit farma.
d) AgaPig, ArCon.
19. System GPS to
a) system telefonii komórkowej.
b) zbiór satelitów wojskowych czasowo udostępnionych służbie cywilnej.
c) obszerne oprogramowanie do obsługi GPS.
d) globalny system pozycjonowania oparty na danych z satelitów.
20. Rejestrator GPS może rejestrować w programie następujące dane
a) pomiar odległości między minimum trzema punktami.
b) mapy rastrowe.
c) pomiar odległości między punktami i wyznaczać powierzchnię działek.
d) współrzędne geograficzne i kubaturę budowli.
21. Dopuszczalny przez ARiMR błąd przy pomiarze działek rolnych wynosi
a) od 3% do 5%.
b) nie więcej niż 5%.
c) do 3%.
d) poniżej 1%.
22. Minimalna wymagana do prawidłowego działania - ilość widzianych przez urządzenie
GPS satelitów wynosi
a) 3 satelity.
b) 4 satelity.
c) 5 satelitów.
d) 1 satelita.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Stosowanie technik komputerowych w działalności rolniczej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST 2
Test do jednostki modułowej Stosowanie technik komputerowych
w działalności rolniczej .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 11, 13,16, 17, 18 19 obejmują poziom podstawowy,
- zadania 3, 6, 9, 10, 12, 14, 15, 20 poziom ponadpodstawowy.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi 1. a, 2. d, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić specjalistyczne oprogramowanie B P a
Określić dane do wymogów rejestracyjnych
2 B P d
gospodarstwa
Scharakteryzować właściwe cechy działki
3 C PP d
ewidencyjnej
4 Określić pojęcie działki rolnej B P d
Nazwać, czym jest i czym się charakteryzuje
5 A P d
komputerowe projektowanie siedlisk
6 Scharakteryzować cechy wyskalowanej mapy C PP a
7 Ustalić, kiedy powstał system GPS B P c
Określić ilość satelitów krążących wokół Ziemi
8 B P a
w systemie GPS
Scharakteryzować sposób pozycjonowania
9 C PP d
odbiorników GPS na Ziemi
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
10 Scharakteryzować funkcje odbiornika GPS C PP b
Określić sposób wykorzystywania technologii
11 B P c
GPS
Scharakteryzować przyczyny powstawania
12 błędów w pomiarach powierzchni map
C PP a
rastrowych
13 Określić możliwości użycia rejestratora GPS B P d
Scharakteryzować zastosowanie pomiarów
14 C PP b
równoległych urządzeniami GPS
Scharakteryzować sposób zamiany mapy
15 C PP c
rastrowej w wektorową
16 Wyjaśnić sposób działania rejestratora GPS B P b
Określić znaczenie nazw (rozszerzeń plików)
17 B P c
i przypisać je właściwemu przeznaczeniu
Wskazać oprogramowanie do kompleksowej
18 A P a
obsługi gospodarstwa rolnego
Określić znaczenie i cel rejestracji zdarzeń
19 B P b
w gospodarstwie rolnym
Scharakteryzować formę występowania danych
20 C PP a
cyfrowych
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do oprogramowań specjalistycznych (branżowych) wspomagających pracę
w gospodarstwie zaliczamy
a) AgoPomiar, AnaPig, NawSald.
b) NawSald, Word, Wymarzony Ogród.
c) ArCon, Bitfarma, Excel, WinPasze.
d) System Trzoda, Word, Wymarzony Ogród.
2. Podstawowymi danymi o gospodarstwie rolnym rejestrowanym w systemie
komputerowym są
a) dane adresowe, wielkości działek ewidencyjnych, numer REGON, KRS.
b) numer ewidencyjny gospodarstwa rolnego, telefon, rodzaj pakietu
rolnośrodowiskowego.
c) numer ewidencyjny gospodarstwa rolnego, NIP, REGON, PESEL, nazwa
gospodarstwa.
d) numer ewidencyjny gospodarstwa rolnego, adres właściciela.
3. Działka ewidencyjna to
a) działka o powierzchni większej niż 1 ha.
b) działka o jednorodnej uprawie prowadzonej w roku rozrachunkowym.
c) działka o jednorodnej uprawie zaewidencjonowana na mapie.
d) działka naniesiona na mapę posiadająca w obrębie geodezyjnym niepowtarzalny
numer.
4. Działką rolną nazywamy taki obszar, który
a) mieści się na jednej działce ewidencyjnej.
b) ma jednorodną uprawę i podlega zgłoszeniu rejestracji w gminie.
c) ma jednorodną uprawę oraz mieści się na jednej działce ewidencyjnej.
d) może mieścić się na kilku działkach ewidencyjnych, ale ma jednorodną uprawę.
5. Komputerowe projektowanie siedlisk i wizualizacja przestrzenna obiektów
gospodarskich oraz siedlisk polega m.in. na
a) naniesieniu na plan roślin, urządzeń, budowli i budynków oraz ich wyskalowanie.
b) wykonanie w technice 3D projektowanych obiektów.
c) wykonanie w technice 3D projektowanych obiektów i wyskalowanie ich.
d) wyborze obiektów, rozmieszczeniu ich na wyznaczonej płaszczyznie, przejście do
widoku 3D i zapisaniu danych w komputerze.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
6. Mapa wyskalowana w komputerze
a) jest proporcjonalna do rzeczywistego terenu, którego dotyczy.
b) jest proporcjonalna do rzeczywistego terenu którego dotyczy, ale nie jest jeszcze
mapą do przeliczania powierzchni działek.
c) posiada punkty z wpisaną szerokością i długością geograficzną.
d) jest w pełni mapą cyfrową.
7. System pozycjonowania powstał w
a) USA na potrzeby telefonii komórkowej.
b) 2000r. na potrzeby cywilnych zastosowań.
c) USA w 1978 r.
d) 2000 r. na potrzeby wojska.
8. System GPS zbudowany został z określonej liczby satelitów krążących wokół Ziemi.
W systemie tym krąży
a) 20 satelitów.
b) 24 satelity.
c) 16 satelitów.
d) żadne z powyższych.
9. Pomiar usytuowania GPS na powierzchni Ziemi dokonuje się poprzez
a) nałożenie pozycji GPS na wirtualną mapę świata.
b) nałożenie pozycji satelity na wirtualną mapę świata.
c) porównanie pozycji GPS względem anten korygujących.
d) przeliczenie i porównanie czasu przebiegu sygnału z satelity do GPS.
10. Odbiorniki GPS wyposażone są w wiele funkcji
a) nawigację do punktu oraz pomiar czasu w danej strefie klimatycznej.
b) pomiar odległości oraz rejestracja śladu.
c) położenie nad poziomem morza i wilgotność powietrza.
d) określanie współrzędnych geograficznych, ale tylko po wgraniu mapy terenu.
11. Technologię GPS wykorzystuje się również w
a) telefonach komórkowych, palmptopach i sprzęcie audio.
b) stacjach meteo i zegarach atomowych.
c) nawigacji samochodowej i rolnictwie precyzyjnym.
d) przenośnych urządzeniach muzycznych.
12. Błędy w komputerowych pomiarach powierzchni z map rastrowych wynikają przede
wszystkim
a) z braku możliwości zastosowania grafiki liniowej.
b) z niedokładności narzędzi pomiaru i wad programu.
c) z wielkości map i braku kolorów.
d) z błędów ludzkich.
13. Z użyciem urządzenia GPS
a) nie można pomierzyć działek o nierównomiernych granicach.
b) można wykonać mapę zasobności gleby, ale tylko dla małych działek.
c) można odszukać dowolne miejsce w terenie ale wyłącznie w czasie dnia.
d) można pomierzyć długości i powierzchnie działek geodezyjnych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
14. Pomiary równoległe z użyciem GPS stosuje się do
a) sprawdzenia pomiaru zasadniczego.
b) pomiaru np. terenów niedostępnych, trudnych.
c) pomiarów powierzchni budowlanych.
d) żadne z powyższych.
15. Czy z mapy rastrowej można wykonać mapę wektorową
a) nie.
b) tak, ale tylko gdy była ona bitmapą.
c) tak, poprzez jej wektoryzację.
d) tak, poprzez dokładniejsze skanowanie.
16. Urządzenie przenośne GPS jest
a) nadajnikiem sygnału.
b) odbiornikiem sygnału.
c) odbiornikiem na niskich częstotliwościach.
d) żadnym z powyższych.
17. JPG, TIF i BMP to
a) nazwy sygnałów GPS.
b) oznaczenia nadajników GPS.
c) formaty plików graficznych.
d) formaty map po kalibracji.
18. Kompleksowej obsługi gospodarstwa można dokonać z użyciem
a) FarmWorks, BitFarma.,
b) AgroPomiar, NawSald.
c) System Trzoda, Bit farma.
d) AgaPig, ArCon.
19. Rejestracja zdarzeń w gospodarstwie rolnym służy przede wszystkim
a) prowadzeniu własnych baz danych.
b) możliwości wskaznikowania wyników, analizie ekonomicznej i porównywaniu
wyników własnych z innymi gospodarstwami.
c) celom fiskalnym.
d) prowadzeniu statystyk dla FADN.
20. Dane przestrzenne w formie cyfrowej mogą występować:
a) jako dane rastrowe lub dane wektorowe.
b) tylko jako dane wektorowe.
c) tylko jako bitmapy.
d) tylko jako dane rastrowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Stosowanie technik komputerowych w działalności rolniczej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punktacja
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Andrzejewski M., Jonas K., Młodkowski P.: Zastosowania technik komputerowych
w rachunkowości. Oficyna Ekonomiczna. Oddział Polskich Wydawnictw
Profesjonalnych, Kraków 2004
2. Benicewicz-Miazga A.: e-Business w Internecie i multimediach. MIKOM. Warszawa
2003
3. Brookshear Glenn J.: Informatyka w ogólnym zarysie. WNT, Warszawa 2003
4. Czarny P.: Excel 2007 PL.Kurs. Helion, Gliwice 2007
5. Dec Z., Konieczny R.: ABC komputera 2005. Edition 2000, 2005
6. Heathcote O. H. U.: Internet. Książka ucznia. Informatyka w szkole. Read Me 2000
7. Koba G.: Informatyka. Podstawowe tematy + CD. Wydawnictwo Szkolne PWN,
Warszawa 2005
8. Ignaczewski G., Wysocki O.: BITFARMA. Program do zarządzania gospodarstwem
rolnym. CDR, Poznań 2007
9. Kowalczyk G.: Word 2007 PL. Kurs. Helion, Gliwice 20007
10. Langer M.: Po prostu Word 2003. Helion, Gliwice 2004.
11. Auszczyk E., Kopertowska M.: Ćwiczenia z Word 2003 Wersja polska. Wydawnictwo
Naukowe PWN, Warszawa 2007
12. Mendrela D., Szeliga M.: Acces 2007 PL. Kurs. Helion, Gliwice 2007
13. Michael J.Hernandez: Bazy danych dla zwykłych śmiertelników. MIKOM, Warszawa
2004.
14. Microsoft Press: Microsoft Offiec Access 2003 krok po kroku. ReadMe, Warszawa 2004.
15. Nowakowski Z.: Dydaktyka informatyki i technologii informacyjnej w praktyce.
Wybrane zagadnienia 2. Jak uczyć. MIKOM, Warszawa 2003
16. Tanaś M. (red.):Technologia informacyjna w procesie dydaktycznym. MIKOM,
Warszawa 2005
17. http://portalwiedzy.onet.pl/76754,rolnictwo,haslo.html
18. http://bg.au.poznan.pl.
19. http://www.iung.pulawy.pl/Macrobil.html
20. http://www.ior.poznan.pl/zalecenia.htm
21. http://www.onet.pl/
22. http://www.google.pl/
23. http://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_elektroniczna
24. http://www.bip.minrol.gov.pl/
http://www.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=1379&LangId=0
25. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:GPS-24satellite.png.
26. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Navstar.jpg.
27. http://www.gpmapa.pl/gps/mapsource.php.
28. http://garmin.pl/tech/?mod=news&cID=22&ct=article.
29. System WINDOWS XP SP2. Okno internetowe serwera FTP.
30. System WINDOWS XP SP2. Okno systemowe.
31. Microsoft Office WORD 2003. Okno systemowe.
32. Microsoft Office ACCES 2003. Okno systemowe.
33. Microsoft Office EXCEL 2003. Okno systemowe.
34. FARM WORKS. CALIBRATE.Oprogramowanie do kompleksowej obsługi
gospodarstw rolnych.
35. WYMARZONY OGRÓD. Intersoft.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997
3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1997
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38