„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Ewa Figura
Rozpoznawanie nitek 311[34].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Eugenia Popławska
mgr inż. Janina Zielińska
Opracowanie redakcyjne:
Marcin Olifirowicz
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Małgorzata Niezgoda
Iwona Nitek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].O1.03
Rozpoznawanie nitek zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu Technik
technologii odzieży.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Klasyfikacja nitek
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.1.2. Sprawdzian postępów
13
5.2. Zasady wytwarzania przędzy
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.2.2. Sprawdzian postępów
15
5.3.Właściwości i charakterystyka nitek tkackich i dziewiarskich
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.3.2. Sprawdzian postępów
20
5.4. Nici szwalne - charakterystyka i właściwości
21
5.4.1. Ćwiczenia
21
5.4.2. Sprawdzian postępów
22
5.5. Metody badania nitek
23
5.5.1. Ćwiczenia
23
5.5.2. Sprawdzian postępów
25
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
27
7. Literatura
39
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży 311 [34].
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które powinien
mieć opanowane uczeń, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
– ewaluację osiągnięć uczniów,
– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z instruktażem,
– tekstu przewodniego,
– ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
– plan testu w formie tabelarycznej,
– punktacje zadań,
– propozycję norm wymagań,
– instrukcje dla ucznia,
– instrukcje dla nauczyciela,
– kartę odpowiedzi,
– zestaw zadań testowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Moduł 311[34].O1
Podstawy włókiennictwa
311[34].O1.01
Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska
311[34].O1.02
Rozpoznawanie surowców
włókienniczych
311[34].O1.03
Rozpoznawanie nitek
311[34].O1.04
Wykonywanie pomiarów
311[34].O1.05
Określanie parametrów struktury tkanin
i dzianin
Schemat układu jednostek modułowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
– określić zagrożenia związane z wykonywaną pracą,
– zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas użytkowania narzędzi,
– przewidzieć konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny,
– odczytywać instrukcje.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
– sklasyfikować rodzaje nitek,
– określić sposoby wytwarzania przędzy,
– scharakteryzować metody przędzenia włókien,
– określić właściwości włókien,
– określić właściwości nitek,
– określić wpływ sposobu przędzenia na właściwości nitek,
– określić sposoby wyznaczania grubości nitek,
– wyznaczyć masę liniową nitek w texach,
– wyznaczyć kierunek skrętu nitek,
– wyznaczyć liczbę skrętu nitek,
– wyznaczyć wytrzymałość i wydłużenie nitki,
– scharakteryzować właściwości nitek tkackich i dziewiarskich.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca……………………………
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży 311[34]
Moduł: Podstawy włókiennictwa
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie nitek 311[34].O1.03
Temat: Wyznaczanie kierunku skrętu nitek.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– odróżnić nitki z włókien ciągłych od przędzy,
– wyjaśnić w jakim celu dokonuje się skręcania nitek,
– wymienić kierunki skrętu nitek,
– wyjaśnić zasadę powstawania nitek pojedynczych i wielokrotnych,
– wyznaczyć kierunek skrętu nitek,
– określać nitki skręcone wielostopniowo,
– porównać cechy różnych rodzajów nitek,
– przestrzegać przepisów bhp i ergonomii pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
– plansze,
– albumy,
– zestawy próbek nitek.
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie listy, sprawdzenie pracy domowej).
2. Nawiązanie to tematu zajęć i określenie celów szczegółowych zajęć.
3. Wyjaśnienie pojęcia nitki pojedynczej.
Nauczyciel wyjaśnia jak powstają nitki pojedyncze, jakie mają zastosowanie oraz
prezentuje nitki pojedyncze w katalogach nitek. Nauczyciel wyjaśnia jak powstają nitki
wielokrotne i skręcone wielostopniowo. Prezentuje nitki na planszach i w katalogach próbek.
4. Uczniowie wykonują ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Ćwiczenie 1
Wklej wymienione rodzaje nitek. Porównaj ich grubość i wygląd.
– nitka pojedyncza,
– nitka wielokrotna gładka,
– nitki wielokrotne ozdobne.
Ćwiczenie 2
Wklej próbki wyrobów włókienniczych wytworzonych z nitek wielokrotnych gładkich.
Opisz wygląd tych próbek.
Ćwiczenie 3
Wklej próbki wyrobów włókienniczych wytworzonych z nitek wielokrotnych
ozdobnych. Opisz wygląd tych próbek.
5. Nauczyciel
wyjaśnia na czym polega skręcanie nitek w kierunku S i Z . Prezentuje
rodzaje skrętu na tablicach oraz na próbkach nitek.
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj kierunek skrętu nitek. Wklej nitki i podpisz je.
6. Podsumowanie zajęć
7. Praca domowa:
Narysuj schematy i podpisz odpowiednikami literowymi nitki:
a) pojedynczą,
b) łączoną,
c) wielokrotną,
d) wielostopniową.
8. Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca……………………………
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży311[34]
Moduł: Podstawy włókiennictwa
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie nitek 311[34].O1.03
Temat: Zasady wytwarzania nitek.
Po zakończonych zajęciach uczeń powinien umieć:
– sklasyfikować rodzaje nitek,
– wyjaśnić co to jest nitka, przędza,
– określić sposoby wytwarzania przędzy,
– scharakteryzować procesy otrzymywania przędzy,
– odróżnić przędze wykonane różnymi procesami przędzenia i próbki tkanin z nich
wykonane,
– stosować przepisy bhp i ergonomii pracy.
– określić wpływ sposobu przędzenia na właściwości przędzy i wyrobów.
Metody nauczania–uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu
Formy pracy:
– indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plansza z klasyfikacją nitek, próbki, klej nożyczki, katalogi nitek.
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Zadaniem ucznia jest rozpoznanie i scharakteryzowanie przędzy zgrzebnej i czesankowych
oraz tkanin wykonanych z tych przędz:
– tkanina zgrzebna bawełniana,
– nitki wyciągnięte z tkaniny zgrzebnej bawełnianej,
– tkanina czesankowa bawełniana,
– nitki wyciągnięte z tkaniny czesankowej bawełnianej,
– tkanina zgrzebna wełniana,
– nitki wyciągnięte z tkaniny zgrzebnej wełnianej,
– tkanina czesankowa wełniana,
– nitki wyciągnięte z tkaniny czesankowej wełnianej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA WSTĘPNA (5 minut)
Sprawy organizacyjno-porządkowe, zapoznanie uczniów z pracą metodą przewodniego
tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA (70 minut)
INFORMACJE
1. Czy potrafisz zdefiniować pojęcia: nitka, przędza, nitki z włókien ciągłych?
2. Czy znasz podział nitek?
3. Czy potrafisz wyjaśnić, na czym polegają systemy przędzenia włókien odcinkowych
– system zgrzebny,
– system czesankowy,
– bezwrzecionowy,
– konwerterowy.
4. Czy znasz cechy nitek w zależności od systemu przędzenia?
5. Czy potrafisz odróżnić próbki tkanin i dzianin wykonanych systemami nitek otrzymanych
różnymi systemami przędzenia?
PLANOWANIE
1. Ustal ilość próbek do badania.
2. Obejrzyj dokładnie próbkę.
3. Wyciągnij nitki z próbki.
4. Dokonaj rozpoznania.
5. Przyklej próbki.
6. Zapisz różnice.
UZGODNIANIE
1. Omów wszystkie podpunkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odpowiedz na uwagi i propozycje nauczyciela.
WYKONANIE
1. Wykonaj zgodnie z zaplanowaną kolejnością czynności.
2. Estetycznie przyklej próbki.
3. Podpisz próbki i wypisz wnioski.
4. Przygotuj się do prezentacji.
SPRAWDZANIE
1. Czy zostały wybrane prawidłowe próbki?
2. Czy prawidłowo zostały rozpoznane próbki?
3. Czy estetycznie zostały wklejone próbki?
4. Czy wnioski zostały wyciągnięte prawidłowo?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie ważne umiejętności zostały
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA KOŃCOWA (15 minut)
Zadanie pracy domowej.
Przygotuj próbkę tkaniny wełnianej cienkiej i grubej. Rozróżnij, która jest zgrzebna,
a która czesankowa.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:
Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Klasyfikacja nitek
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnianie nitek wykonanych z przędzy i nitek z włókien ciągłych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać, co najmniej sześć próbek materiału,
2) wyciągnąć z poszczególnych próbek nitki,
3) określić, czy nitka jest przędzą czy nitką z włókien ciągłych,
4) przykleić próbki na karcie odpowiedzi,
5) podpisać próbki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
– katalog próbek,
– nożyczki,
– klej,
– karta pracy,
– plansze.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij diagram.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z diagramem do uzupełnienia,
2) na podstawie informacji zawartych w materiale nauczania wypełnić diagram.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
– przygotowany diagram,
– literatura,
– schematy,
– katalogi próbek.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) wyjaśnić, co to jest nitka
?
2) wyjaśnić, co to jest przędza
?
3) wyjaśnić, co to jest nitka z włókien ciągłych
?
4) wyjaśnić, jaki jest podział nitek
?
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Zasady wytwarzania nitek
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnianie tkanin wykonanych z przędzy zgrzebnej i czesankowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ze zbioru próbek wybrać próbki do ćwiczenia,
2) wyciągnąć nitki z każdej z próbek,
3) porównać wygląd wszystkich nitek,
4) zbadać ręcznie ich wytrzymałość,
5) zaobserwować końce rozerwanych nitek,
6) dokonać podziału na nitki zgrzebne i czesankowe.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne:
– zbiór różnych próbek tkanin (wskazane próbki różnej grubości),
– plansze dydaktyczne,
– foliogramy,
– rzutnik,
– katalogi.
Ćwiczenie 2
Zastosowanie tkanin zgrzebnych, czesankowych, nitek elastycznych i puszystych do
produkcji wyrobów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z katalogami próbek,
2) zapoznać się z katalogami wyrobów odzieżowych,
3) wypełnić prawidłowo kartę pracy.
Z tkanin wykonanych z przędzy zgrzebnej wykonuje się:...........................................................
Z tkanin wykonanych z przędzy czesankowej wykonuje się:......................................................
Z nitek elastycznych wykonuje się: .............................................................................................
Z nitek puszystych wykonuje się: ................................................................................................
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– katalogi próbek,
– katalogi wyrobów odzieżowych,
– plansze dydaktyczne.
Ćwiczenie 3
Porównywanie cech nitek teksturowanych i nieteksturowanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyciąć próbki pończochy stilonowej i rajstop damskich,
2) obejrzeć nitki,
3) porównać nitki,
4) zbadać ręcznie wytrzymałość próbek,
5) wyciągnąć wnioski i zapisać w karcie pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– karta pracy,
– literatura,
– próbki pończochy stilonowej,
– próbki rajstop damskich,
– plansze dydaktyczne.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) wyróżnić etapy przędzenia włókien odcinkowych,
2) nazwać maszyny potrzebne do wytwarzania przędzy,
3) wyjaśnić pojęcia: runo, niedoprzęd,
4) nazwać systemy przędzenia,
5) określić włókna przerabiane systemem zgrzebnym,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
6) scharakteryzować cechy przędzy zgrzebnej,
7) wymienić przędze wytworzone sposobem skróconego przędzenia,
8) wyjaśnić, co to jest przędza rdzeniowa,
9) określić cechy nitek elastycznych,
10) określić cechy nitek puszystych,
11) wymienić nazwy handlowe nitek teksturowanych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Właściwości i charakterystyka nitek tkackich i dziewiarskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnianie sposobów skręcania nitek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać próbki różnych tkanin i dzianin,
2) wyciągnąć nitki z tkaniny i dzianiny,
3) określić budowę nitek,
4) nazwać rodzaje nitek,
5) wkleić próbki tkanin i dzianin oraz wyciągnięte z nich nitki,
6) podpisać próbki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– próbki tkanin,
– próbki dzianin,
– nożyczki,
– klej,
– karta pracy,
– plansze dydaktyczne,
– katalogi.
Ćwiczenie 2
Rozpoznawanie kierunku skrętu nitek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać próbki tkanin i dzianin,
2) wyciągnąć kilka nitek z próbek,
3) wyznaczyć kierunek skrętu,
4) przykleić próbkę.
5) podpisać kierunek skrętu odpowiednią literką.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu
Środki dydaktyczne:
– próbki tkanin i dzianin,
– klej,
– nożyczki,
– karta pracy,
– plansze dydaktyczne,
– foliogramy,
– rzutnik.
Ćwiczenie 3
Rozpoznawanie wyrobów włókienniczych wytworzonych z nitek wielokrotnych
ozdobnych. Opisz wygląd tych próbek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ze zbioru próbek wybrać próbki wytworzone z nitek wielokrotnych ozdobnych,
2) wyciągnąć kilka nitek z próbek,
3) dokładnie obejrzeć próbkę i wyciągnięte nitki,
4) opisać wygląd próbek,
5) określić rodzaj nitki ozdobnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– zbiór próbek,
– klej,
– nożyczki,
– karta pracy,
– katalog próbek,
– plansze dydaktyczne.
Ćwiczenie 4
Wyjaśnij znaczenie zapisów:
30 tex, 50 dtex, Nm 65, 25 tex x 2
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) Na podstawie zdobytych wiadomości, wyjaśnić znaczenie zapisów:
30 tex………………………………………………………………………………………….…
50 dtex…………………………………………………………………………………………..
Nm 65……………………………………………………………………………………………
25 tex x 2
………………………………………………………………………………………..
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– plansze dydaktyczne
– arkusz ćwiczeniowy,
– schematy z wzorami.
Ćwiczenie 5
Oblicz Tt przędzy o długości 70 m i masie 2 g.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) znać wzór na Tt,
2) wypisać wartości dane: m i l,
3) wstawić dane do wzoru,
4) przeprowadzić obliczenia i podać wynik.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– plansze dydaktyczne,
– arkusz ćwiczeniowy,
– schematy z wzorami.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 6
Porównywanie cech nitek tkackich i dziewiarskich wykonanych z tego samego surowca.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać próbki tkanin i dzianin,
2) wyciągnąć nitki z tkaniny i dzianiny,
3) obejrzeć nitki przy pomocy lupy,
4) porównać wygląd nitek,
5) zapisać spostrzeżenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– plansze dydaktyczne,
– arkusz ćwiczeniowy,
– lupa,
– próbki tkanin i dzianin wykonanych z tego samego surowca.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) odróżnić i nazwać rodzaj skrętu nitek
2) odróżnić i nazwać rodzaje nitek wielokrotnych
3) wyjaśnić, na czym polega skręcanie nitek
4) wyjaśnić znaczenie zapisów: tex, Tt, Td, Nm.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.4. Nici szwalne – charakterystyka i właściwości
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustalenie grubości nici.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać, co najmniej sześć szpulek nici,
2) odczytać z nawojów (szpulek) grubość nici,
3) zapisać odczytane grubości w tex,
4) dopasować grubość nici do próbek materiałów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– nawoje (szpulki) nici,
– plansze dydaktyczne,
– katalogi,
– próbki tkanin.
Ćwiczenie 2
Podział nici ze względu na przeznaczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać przygotowane próbki nici,
2) rozpoznać nici ze względu na ich przeznaczenie,
3) przykleić próbkę pod odpowiednia nazwą klasyfikacyjną:
– nici krawieckie,
– nici rymarskie,
– nici szewskie,
– nici chirurgiczne,
4) dokonać prezentacji.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– literatura,
– plansze dydaktyczne,
– katalogi,
– próbki nici,
– karta pracy.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) wymienić, z jakich włókien wytwarza się nici szwalne
2) wyjaśnić, jaki jest podział nici ze względu na rodzaj surowców użytych
do ich produkcji
3) wyjaśnić, co to jest szwalność
4) wyjaśnić, jaki jest podział nici ze względu na przeznaczenie
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.5. Metody badania nitek
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonanie pomiarów i wyznaczenie numeru tex nitek metodą pasemkową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać próbki,
2) przygotować motowidło ustawiając wskazówkę licznika na zero,
5) założyć nawoje na zatyczki,
6) końce nitek przeprowadzić przez urządzenie naprężające i umocować na żeberku zacisku,
7) uruchomić motowidło,
8) po nawinięciu 100 m związać końce i odciąć w odległości max 20 mm od węzła,
9) zacisnąć pasemka zaciskami w dwóch przeciwległych miejscach,
10) zdjąć z motaka pasemka,
11) obliczyć wstępne obciążenie Q
m
,
12) zakładać kolejno aklimatyzowane pasemka na sprawdzian pasmowy,
13) odczytać wynik po upływie 3 sekund z dokładnością do 1mm,
14) wyznaczyć na wadze analitycznej masę każdego pasemka,
15) zapisać wyniki,
16) wykonać obliczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu
Środki dydaktyczne:
– motowidło,
– sprawdzian pasmowy,
– waga analityczna,
– próbki zgodne z normą,
– plansze dydaktyczne.
Ćwiczenie 2
Wyznaczanie liczby skrętów nitek metodą doprowadzenia do równoległości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Uczeń powinien:
1) zgodnie z normą pobrać próbki,
2) określić kierunek skrętu badanego odcinka przędzy,
3) zakleszczyć jeden koniec odcinka przędzy w zacisku obrotowym,
4) drugi koniec przędzy przeprowadzić przez zacisk stały,
5) sprawdzić odległość między zaciskami za pomocą metalowego sprawdzianu,
6) uruchomić skrętomierz, rozkręcać przędzę aż do równoległego ułożenia włókien,
7) sprawdzić równoległość ułożenia za pomocą lupy i igły preparacyjnej,
8) odczytać i zanotować wskazania licznika,
9) wykonać obliczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– skrętomierz o dokładności odczytu do 0,5 skrętu,
– przymiar metalowy,
– igła preparacyjna,
– obciążniki,
– lupa,
– próbki,
– plansze dydaktyczne.
Ćwiczenie 3
Wyznaczanie wytrzymałości nitek na rozerwanie oraz wydłużenie metodą zrywu jednej
nitki
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać zgodnie z normą próbki,
2) ustalić numer badanej nitki,
3) dobrać obciążenie wstępne,
4) ustawić zaciski zrywarki,
5) sprawdzić położenie zerowe,
6) zakleszczyć oba końce nitki,
7) uruchomić zrywarkę,
8) rozciągać nitki aż do chwili jej zerwania,
9) zatrzymać zacisk dolny,
10) zanotować wyniki siły zrywającej i wydłużenia,
11) ustalić zakres skali sił tak, aby wychylenie wahadła w chwili zerwania mieściło się
w granicach od 15 do 60 º od pionu i średniego czasu zrywu 20± 3 s,
12) przeprowadzać kolejne pomiary na wszystkich próbkach,.
13) obliczyć wyniki pomiarów
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– zrywarka,
– stoper,
– obciążniki wstępne,
– próbki aklimatyzowane tkackie i dziewiarskie.
Ćwiczenie 4
Wykonanie pomiarów i wyznaczenie numeru tex nitek metodą odcinkową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać przygotowane próbki,
2) jeden koniec odcinka nitek zakleszczyć w górnym zacisku odmierzacza,
3) drugi koniec obciążyć obciążeniem wstępnym,
4) po upływie 3
÷ 5 s zakleszczyć obciążony koniec nitek w zacisku dolnym,
5) odciąć nitki przy zaciskach
6) ważyć kolejno odcinki 500mm na wadze analitycznej
7) wyznaczyć masę z dokładnością do 0,1 %.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu
Środki dydaktyczne:
– waga analityczna,
– próbki zgodne z normą,
– plansze dydaktyczne,
– odmierzasz do tworzenia 500mm odcinków nitek.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) przygotować próbki do badań
2) obsłużyć motowidło
3) wyznaczyć numer tex przędzy metodą pasemkową
4) obliczyć obciążenie wstępne
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5) obsłużyć skrętomierz elektryczny
6) obliczyć współczynnik skrętu
7) wyznaczyć liczbę skrętów na skrętomierzu
8) obsłużyć zrywarkę wahadłową
9) wyznaczyć wytrzymałość przędzy na rozerwanie
10) obliczyć wyniki pomiarów
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test nr 1 do jednostki modułowej „Rozpoznawanie nitek”
Test składa się z 16 zadań , z których:
− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 są z poziomu podstawowego,
− zadania 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 12 zadań w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 14 zadań w tym 5 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Sklasyfikować rodzaje nitek
A
P
a
2
Scharakteryzować etapy wytwarzania
przędzy
C P b
3
Scharakteryzować etapy przędzenia
włókien
C P d
4
Rozróżnić elementy maszyny biorącej
udział w etapie przędzenia
C P d
5 Scharakteryzować rodzaje nitek
C
P
a
6
Rozróżnić kierunek skrętu nitek
B P c
7
Określić masę liniową nitek
C P c
8 Wyjaśnić określenie B
P
c
9 Rozróżnić przyrządy pomiarowe
B
P
c
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10 Określić siły działające na nitki
C
PP
c
11 Określić masę liniową nitek
C
PP
d
12 Określić masę liniową nitek
C
PP
b
13
Przyporządkować przyrządy do rodzaju
wykonywanych pomiarów
C PP
analityczna
kątowa
techniczna
14
Określić sposoby wyznaczania grubości
nitek
C PP
motowidło,
sprawdzian
pasmowy,
waga
15 Rozwiązać zapis
C
PP
25 tex x 3
16 Wyznaczyć kierunek skrętu nitek
C
PP
skręt Z
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas prowadzenia pomiaru
dydaktycznego(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich wiadomości
i umiejętności).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 16 pytań dotyczących rozpoznawania nitek.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Pytania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9,
10, 11, 12 to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, na
pytania 13, 14, 15, 16 należy udzielić krótkiej odpowiedzi
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. W pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole na karcie
odpowiedzi.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na później i wróć do niego, kiedy będziesz miał wolny czas.
10. Na rozwiązanie testu masz 30 minut
.
Powodzenia
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
Z
estaw zadań testowych nr 1
1. Przędza to:
a) nitka utworzona z włókien odcinkowych,
b) nitka utworzona z włókien chemicznych ciągłych,
c) nitka ciągła skręcona,
d) nitka z włókien jedwabiu.
2. Zgrzeblenie polega na:
a) czesaniu, w którym z taśmy usuwa się połamane włókna,
b) układaniu włókien równolegle w cienką warstwę,
c) kilkakrotnym rozciąganiu włókien,
d) owinięciu rdzenia nitki oplotem.
3. Czesanie taśmy ma na celu
a) obniżenie kosztów produkcji,
b) skręcenie włókien,
c) rozciągnięcie włókien,
d) usunięcie krótkich, splatanych włókien.
4. Maszyna, której elementami pracującymi są walce o powierzchni pokrytej igłami to:
a) przędzarka,
b) niedoprzędzarka,
c) czesarka,
d) zgrzeblarka.
5. Przędza rdzeniowa utworzona jest z :
a) rdzenia z włókien ciągłych oraz oplotu,
b) jednego włókna ciągłego skręconego,
c) nitek utworzonych z dwu lub wiecej skręconych nitek,
d) rdzenia z włókien odcinkowych oraz oplotu.
6. Występują następujące kierunki skrętu nitek:
a) A i B,
b) Z i B,
c) Z i S,
d) S i A.
7. Jednostka tex określa masę w gramach odcinka nitki o długości:
a) 10 cm,
b) 100 m,
c) 1000 m,
d) 1 cm.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8. Szwalność to:
a) wytrzymałość nitki na rozciąganie.
b) odporność nitki na zapalanie,
c) skłonność nici do ulegania zrywom,
d) odporność nici na ścieranie
9. Przyrząd do pomiaru wytrzymałości nitek na rozerwanie nazywa się:
a) motowidło,
b) skrętomierz,
c) zrywarka,
d) waga kątowa.
10. Podczas szycia nitka szwalna poddawana jest :
a) naprężeniom statycznym,
b) tylko naprężeniom statycznym,
c) naprężeniom statycznym i dynamicznym,
d) tylko naprężeniom dynamicznym.
11. Która nitka jest najcieńsza:
a) 50 Nm,
b) 72 Nm,
c) 80 Nm,
d) 84 Nm.
12. Nitkę o długości 1000 m i masie 10 g można zapisać w systemie Nm następująco:
a) 1000 Nm,
b) 100 Nm,
c) 10 Nm,
d) 1 Nm.
13. Wymień rodzaje wag potrzebnych do wyznaczania masy pasma.
14. Do wyznaczenia numeru tex przędzy metodą pasemkową potrzebne będą przyrządy.
15. Zapisz nitkę wielokrotną złożoną z trzech nitek składowych o numerze 25 tex każda.
16. Jaki skręt ma przedstawiona na rysunku nitka?
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Rozpoznawanie nitek
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13 ………………………………………………………………
…………………………………………………………….
……………………………………………………………..
14 ………………………………………………………………
………………………………………………………………
……………………………………………………………..
15 ………………………………………………………………
………………………………………………………………
…………………………………………………………….
16 ………………………………………………………………
………………………………………………………….......
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Test nr 2 do jednostki modułowej „Rozpoznawanie nitek”
Test składa się z 16 zadań , z których:
− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 są z poziomu podstawowego,
− zadania 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 12 zadań w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 14 zadań w tym 5 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
Odpowiedź
1
Rozróżnić rodzaje nitek
A P D
2
Scharakteryzować etapy wytwarzania
przędzy
C P A
3
Scharakteryzować etapy przędzenia
włókien
C P B
4 Określić sposoby wytwarzania przędzy C P D
5 Określić właściwości włókien C
P
B
6 Określić masę liniowa nitek
C
P
C
7 Określić cechy nitki teksturowanej
C
P
C
8 Rozróżnić rodzaje nitek
B
P
A
9 Porównać cechy nitek
C
PP
A
10 Określić masę liniowa nitek
C
PP
C
11 Określić masę liniową nitek
C
PP
A
12 Określić metody badania
C
PP
A
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
13 Porównać urządzenia do badania próbek
C
PP
B
14 Określić masę liniową nitek
C
PP
C
15 Określić masę liniowa nitek
C
PP
0,025 ktex
2 detex
0, 125 tex
16 Określić masę liniowa nitek
C
PP
15 tex x 3
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich wiadomości
i umiejętności).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 16 pytań dotyczących rozpoznawania nitek.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Pytania1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9,
10, 11, 12, 13, 14 to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa, na pytania 15, 16 należy udzielić krótkiej odpowiedzi
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreśli odpowiedź prawidłową).
7. W pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, kiedy będziesz miał wolny czas.
10. Na rozwiązanie testu masz 30 minut
.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi
Zestaw zadań testowych
1. Jedwab to:
a) nitka utworzona z włókien odcinkowych,
b) nitka utworzona z włókien odcinkowych, połączonych w wyniku skręcania,
c) nitka utworzona z włókien ciągłych chemicznych w wyniku skręcania,
d) nitka utworzona tylko z jedwabiu naturalnego.
2. Tworzenie niedoprzędu polega na:
a) rozciąganiu i lekkim skręcaniu taśmy,
b) układaniu równoległym włókien,
c) mocnym rozciąganiu włókien,
d) mocnym skręcaniu włókien.
3. Czesanie to:
a) mocne rozciąganie i skręcanie włókien,
b) usuniecie krótkich splątanych włókien,
c) rozrywanie i przemieszanie włókien,
d) karbikowanie włókien.
4. Pominięcie etapu tworzenia niedoprzędu występuje w systemie
a) zgrzebnym,
b) konwerterowym,
c) czesankowym,
d) bezwrzecieniowym.
5. Skręt krytyczny to:
a) kierunek skrętu zgodny z pochyleniem środkowej części litery S,
b) maksymalny skręt nitki,
c) minimalny skręt nitki,
d) średni skręt nitki.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
6. Numer metryczny wyraża długość nitki o masie
a) 10 g,
b) 100 g,
c) 1 g,
d) 1000 g.
7. Nitka teksturowana elastyczna charakteryzuje się:
a) małą sprężystością,
b) szorstkością w dotyku,
c) dużą elastycznością i sprężystością,
d) małą elastycznością i sprężystością.
8. Nitka pojedyncza przy rozkręcaniu rozpada się na:
a) pojedyncze włókna,
b) nitki pojedyncze,
c) nitki wielokrotne,
d) nitki pojedyncze i wielokrotne.
9. Nici z włókien chemicznych poddawane są obróbce cieplnej w celu nadania im :
a) małego wydłużenia i niskiej kurczliwości,
b) większej kurczliwości,
c) zwiększenia wydłużenia,
d) cech nici bawełnianych.
10. 25 tex oznacza nitkę:
a) 10m ma masę 25 g,
b) 100 m ma masę 25 g,
c) 1000 m ma masę 25 g,
d) 1m ma masę 25 g.
11. Zapis 65 dtex oznacza nitkę:
a) której 1000 m ma masę 6,5 g,
b) której 100 m ma masę 6,5g,
c) której 10m ma masę 6,5 g,
d) której 1m ma masę 6,5g.
12. Metodą doprowadzenia włókien do równoległości wyznaczymy:
a) liczbę skrętów nitki,
b) numer tex przędzy,
c) wytrzymałość na rozciąganie,
d) wydłużenie przędzy.
13. Do grupy zrywarek o stałej prędkości przyrostu siły rozciągającej należą:
a) tylko zrywarki wózkowe,
b) zrywarki wózkowe i obciążnikowe,
c) tylko zrywarki obciążnikowe,
d) zrywarki wahadłowe.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
14. Najgrubsza nitka to:
a) 50 Nm,
b) 55 Nm,
c) 20 Nm,
d) 25 Nm.
15. Uzupełnij zapisy:
a) 25 tex = …………..ktex
b) 200 mtex = ……….. dtex
c) 125 mtex = ………….tex
16. Zapisz nitkę wielokrotną złożoną z 3 nitek składowych o numerze 15 tex każda.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Rozpoznawanie nitek
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 …………………………………………………………………
…………………………………………………………………
………………………………………………………………..
16 …………………………………………………………………
…………………………………………………………………
………………………………………………………………..
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7. LITERATURA
1. Chyrosz M., Zembowicz-Sułkowska E.: Materiałoznawstwo odzieżowe. WSiP,
Warszawa 1995
2. Dziamara H.: Dziewiarstwo maszynowo-ręczne. WSiP, Warszawa 1989
3. Idryjan-Pajor J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. SOP, Toruń 1998
4. Turek K.: Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego. WSiP, Warszawa 1998
5. Praca zbiorowa pod redakcja Koneckiego W. Laboratorium cz. 1 Metrologia Surowców
i Wyrobów Włókienniczych. Politechnika Łódzka, Łódź 1996
6. Praca zbiorowa: Materiałoznawstwo odzieżowe. Politechnika Radomska, Radom 2001
7. Czasopisma specjalistyczne:
– Przegląd Włókienniczy, miesięcznik, Wyd. NOT
– Technik włókienniczy, miesięcznik, Wyd. NOT
– Odzież, miesięcznik, Wyd. NOT