03 Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu i chorób włosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Elżbieta Małek






Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu,
uszkodzeń i chorób włosów
514[02].Z1.03







Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Marcin Kostrzewa
mgr inż. Ewa Kurlej-Bielak


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[02].Z1.03,
„Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Wygląd i właściwości włosów normalnych, suchych, zniszczonych

i przetłuszczających się

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Nabyte schorzenia skóry głowy i mieszków włosowatych

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Uszkodzenia włosów

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Zmiany liczby włosów

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu,

uszkodzeń i chorób włosów”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy
i kształtowaniu umiejętności.

Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów. Jeśli ma

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie
musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów
i sprzętu fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się dezaktualizują,
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce

modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





































Schemat układu jednostki modułowej

514[02].Z1

Anatomia, fizjologia i choroby skóry

514[02].Z1.01

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry

514[02].Z1.02

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

514[02].Z1.03

Rozpoznawanie zaburze

ń wzrostu, uszkodzeń

i chorób w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać tekst ze zrozumieniem,

wykonywać rysunki przekroju poprzecznego i podłużnego włosa zdrowego,

charakteryzować budowę korzenia i trzonu włosa,

charakteryzować cykl wzrostu włosa,

określać rodzaje włosów ludzkich,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach/fotografiach,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

planować racjonalne wykorzystanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń,

dobierać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia,

wykorzystywać wcześniejsze doświadczenia własne z zakresu przyczyn i cech uszkodzeń
włosów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić przyczyny uszkodzeń włosów,

rozpoznać rodzaje uszkodzeń włosów,

scharakteryzować sposoby zapobiegania uszkodzeniom włosów,

scharakteryzować uszkodzenia trzonu włosa,

scharakteryzować postacie łupieżu,

rozpoznać łupież suchy i tłusty,

określić przyczyny łojotoku,

scharakteryzować grzybice,

rozpoznać rodzaje grzybicy skóry głowy,

scharakteryzować

właściwości

włosów

zdrowych,

suchych,

zniszczonych

i przetłuszczających się,

określić przyczyny nadmiernego wypadania włosów,

wskazać sposoby redukcji wypadania włosów,

sklasyfikować rodzaje łysienia,

scharakteryzować typy łysienia,

wyjaśnić mechanizm łysienia u mężczyzn i łysienia u kobiet,

określić sposoby leczenia łysienia odwracalnego,

określić przyczyny nadmiernego owłosienia,

zdefiniować hirsutyzm i atawizm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób
włosów 514[02].Z1.03

Temat: Rozpoznawanie rodzajów łysienia.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania łysienia androgenowego kobiet,

mężczyzn i łysienia plackowatego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafił:

zdefiniować pojęcie „łysienie”,

omówić przyczyny łysienia,

określić cechy charakterystyczne łysienia androgenowego typu męskiego,

określić cechy charakterystyczne łysienia androgenowego typu kobiecego,

określić cechy charakterystyczne łysienia plackowatego,

scharakteryzować lokalizację łysienia,

rozpoznać poszczególne typy łysienia na slajdach.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w grupach 2-osobowych.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

slajdy z różnymi rodzajami łysienia,

atlas dermatologiczny,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

arkusz białego papieru.


Czas:
90 min.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest rozpoznanie i charakteryzowanie łysienia typu androgenowego

i łysienia plackowatego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z przebiegiem zajęć.

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Co nazywamy łysieniem?
2. Jakie są cechy charakterystyczne łysienia androgenowego męskiego?
3. Jakie są cechy charakterystyczne łysienia androgenowego kobiecego?
4. Jak przebiega łysienie plackowate?
5. Co jest przyczyną poszczególnych typów łysienia?
6. Jak lokalizują się zmiany skórne?
7. Jak przebiega proces leczenia poszczególnych typów łysienia?

PLANOWANIE
1. Zaplanuj, jakie cechy łysienia będziesz obserwował.
2. Ustal ile razy musisz oglądać slajdy.
3. Ustal formę rejestracji cech różnicujących łysienie.
4. Zaplanuj kolejność czynności.
5. Ustal formę zaprezentowania efektów swojej pracy.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Wypunktuj, z notatek zrobionych na zajęciach, cechy charakterystyczne poszczególnych

typów łysienia.

2. Określ typowe miejsca powstawania łysiny.
3. Zaplanuj, jakie cechy będziesz obserwować na slajdach.
4. Dokładnie obejrzyj slajdy.
5. Zróżnicuj oglądane typy łysienia.
6. Dokonaj ustalenia ich cech charakterystycznych.
7. Zapisz swoje obserwacje na dużej kartce papieru pod wyszczególnionymi nazwami typów

łysienia.

8. Przeanalizuj poprawność wykonanej pracy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy na forum grupy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie dokonano określenia typów łysienia?
2. Czy prawidłowo zostały wyszczególnione cechy charakterystyczne?
3. Czy prawidłowo dokonano analizy slajdów?
4. Czy wszystkie informacje zostały w sposób poprawny i estetyczny zapisane?
5. W jaki sposób zostało zaprezentowane wykonanie zadania?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie dostępnych źródeł informacji przygotuj wiadomości na temat

przeciwdziałania wypadaniu włosów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób
włosów 514[02].Z1.03

Temat:

Charakteryzowanie rodzajów uszkodzeń trzonu włosa.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

rozpoznawania

na

zdjęciach/preparatach

naturalnych rodzajów uszkodzonych włosów.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcia związane z rodzajem włosów uszkodzonych,

wymienić przyczyny uszkodzeń trzonu włosa,

opisać rodzaje włosów uszkodzonych,

rozpoznać poszczególne rodzaje włosów uszkodzonych,

przewidzieć konsekwencje uszkodzeń włosów.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 5 grupach ćwiczeniowych (po 2 osoby).


Środki dydaktyczne:

preparaty naturalne włosów,

zdjęcia poszczególnych rodzajów uszkodzeń włosów,

przybory do pisania,

kartki papieru na brudnopis.


Czas: 90 min.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu

scharakteryzowanie pojęć związanych z uszkodzeniem trzonu włosa,

omówienie przyczyn i czynników usposabiających do powyższych uszkodzeń
prowadzących do anomalii w budowie włosa,

omówienie charakterystyki poszczególnych uszkodzeń trzonu włosa połączone
z prezentacją slajdów,

podzielenie uczniów na 5 grup po 2 osoby, w których będą realizować ćwiczenie,

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący celu i sposobu wykonania zadania,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie 5 stanowisk pracy do wykonania zadania,
stanowiska muszą być wyposażone w mikroskopy,

nauczyciel rozdaje uczniom opisy ze zdjęciami poszczególnych uszkodzeń włosów,
niektóre włosy są przygotowane w postaci preparatów do oglądania pod
mikroskopem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu ćwiczenia

uczniowie przeprowadzają analizę otrzymanych opisów, zdjęć i preparatów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i udziela dodatkowych wyjaśnień, w razie
potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

uczniowie wyjaśniają i omawiają rodzaje uszkodzeń trzonu włosów analizując cechy
szczególne i przyczyny ich powstania,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej pracy.

Praca domowa

Na podstawie informacji z różnych źródeł opracuj metody diagnostyki włosów, które

w swojej pracy może wykorzystać fryzjer.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Wygląd i właściwości włosów normalnych, suchych,

zniszczonych i przetłuszczających się

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie obserwacji włosów koleżanek z grupy i oglądania ich próbek włosów pod

mikroskopem, określ cechy ich włosów. Postaw diagnozę dotyczącą rozpoznania rodzaju
ocenianych włosów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem poszczególnych rodzajów włosów (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia: przygotować próbki włosów,

mikroskop, kartki do zapisywania notatek,

3) ocenić makroskopowo cechy włosów wybranych 3 koleżanek z grupy,
4) pobrać po kilka włosów jako próbki analityczne od wybranych (tych samych) koleżanek,
5) rozłożyć na stoliku (na białym papierze), zebrane próbki włosów,
6) rozpoznać makroskopowo cechy zaprezentowanych próbek,
7) obejrzeć pod mikroskopem poszczególne próbki,
8) dopasować charakterystyczne cechy poszczególnych włosów do ich teoretycznego opisu,
9) podpisać każdy rodzaj włosa,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

pojedyncze stoliki uczniowskie,

mikroskop,

próbki włosów np.: normalnych, suchych, przetłuszczających się, zniszczonych,

kartka białego papieru,

przybory do pisania,

kartki na brudnopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij podaną niżej tabelę przedstawiającą charakterystykę poszczególnych rodzajów

włosów. Do opisania wskazówek pielęgnacyjnych dla określonego rodzaju włosów
wykorzystaj wiedzę zdobytą na innych przedmiotach (np.: zawodowych).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

l.p. Rodzaj włosów

Cechy charakterystyczne
i właściwości

Podstawowe zasady
pielęgnacji włosów

1.

Normalne


2.

Suche

3.

Przetłuszczające
się

4.

Zniszczone


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia (przerysować tabelę na dużą

kartkę papieru),

2) przypomnieć sobie treści programowe z jednostki modułowej: Wygląd i właściwości

włosów normalnych, suchych, zniszczonych i przetłuszczających się,

3) określić cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów włosów,
4) wypisać właściwości określonych rodzajów włosów,
5) sporządzić plakat zawierający informacje na temat cech i właściwości prezentowanych

rodzajów włosów (każdy rodzaj włosów opisany innym kolorem flamastra),

6) przypomnieć sobie informacje na temat pielęgnacji poszczególnych rodzajów włosów

zdobyte na przedmiotach zawodowych,

7) uzupełnić rubrykę dotyczącą: podstawowych zasad pielęgnacji określonego rodzaju

włosów (w razie wątpliwości można zapytać nauczyciela),

8) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy – przedstawić w formie plakatu cechy, właściwości

rozpoznanych rodzajów włosów oraz wskazówki, co do ich pielęgnacji,

10) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stolik uczniowski,

karton białego papieru,

3 flamastry, różnego koloru,

przybory kreślarskie, gumka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Nabyte schorzenia skóry głowy i mieszków włosowych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj rodzaj zmian skórnych przedstawionych na poniższych zdjęciach, określ

ich cechy charakterystyczne i właściwości.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia (przygotować zdjęcia zmian

dermatologicznych),

2) przypomnieć sobie treści programowe z jednostki modułowej: Nabyte schorzenia skóry

głowy i mieszków włosowych, rozróżnić rodzaje zmian skórnych przedstawionych na
zdjęciach,

3) określić cechy charakterystyczne zmian skórnych przedstawionych na zdjęciach,
4) wypisać cechy rozpoznanych zmian skórnych,
5) sporządzić plakat zawierający informacje na temat chorób dermatologicznych

prezentowanych na poszczególnych zdjęciach,

6) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy – przedstawić w formie plakatu,
8) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stolik uczniowski,

zdjęcia zmian dermatologicznych,

karton białego papieru,

2 flamastry, różnego koloru,

przybory kreślarskie, gumka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj, opisz i zaplanuj postępowanie fryzjerskie z osobą mającą problem

przedstawiony na poniższym zdjęciu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.2.1,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) obejrzeć dokładnie powyższe zdjęcie,
4) dokonać analizy tekstu pod kątem zdiagnozowania przedstawionej

zmiany

dermatologicznej,

5) wypisać cechy charakterystyczne tej zmiany,
6) opracować plan postępowania leczniczo – profilaktycznego,
7) zaprezentować wykonaną pracę,
8) przedstawić na forum grupy efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przedstawione powyżej zdjęcie,

linijka,

ołówki, gumka,

markery różnego koloru,

kartka papieru białego A3,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Uszkodzenia włosów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wypełnij poniższą tabelę określając na podstawie zdjęcia rodzaj uszkodzenia włosa i jego

charakterystykę.

l.p. Zdjęcie włosa

Nazwa uszkodzenia/
anomalia włosa

Cechy charakterystyczne

1.

2.

3.

4.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym uszkodzeń trzonu włosa,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokładnie obejrzeć przedstawione fotografie włosów,
4) przeanalizować rubryki tabeli,
5) wkleić poszczególne zdjęcia zgodnie z prezentowanym schematem,
6) dokonać

analizy

charakterystycznych

cech

każdego

z

przedstawionych

uszkodzeń/anomalii włosów,

7) opisać poszczególne zdjęcia wypisując cechy charakterystyczne prezentowanych zmian

włosów,

8) dokonać samodzielnej analizy poprawności wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stolik uczniowski,

kartoniki z prezentowanymi zdjęciami uszkodzeń korzenia włosa,

duży karton papieru,

przybory do pisania,

kartki papieru,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Opracuj

plan

profilaktyczny

przeciwdziałający

uszkodzeniom

mechanicznym,

chemicznym i termicznym włosów w gabinetach fryzjerskich.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym rodzajów uszkodzeń włosów,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokładnie przeanalizować przyczyny uszkodzeń włosów,
4) wypisać te przyczyny, które mogą mieć miejsce w zakładzie fryzjerskim,
5) zaplanować na co trzeba zwrócić uwagę pracując w gabinecie fryzjerskim, aby nie doszło

do uszkodzenia włosów klienta,

6) wpisać swoje spostrzeżenia w formie zaleceń/reguł do przestrzegania,
7) dokonać samodzielnej analizy poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

stolik uczniowski,

duży karton papieru,

przybory do pisania,

kartki papieru,

linijka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Zmiany liczby włosów

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Porównaj cechy charakterystyczne dla łysienia plackowatego, androgenowego męskiego

i androgenowego kobiet. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia ustal, jakie cechy
będą podlegały Twojej ocenie?


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia,
2) przygotować dodatkowe informacje z różnych źródeł na temat łysienia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) ustalić kryteria różnicowania łysienia,
5) wykonać schemat tabeli, w której znajdą się w poszczególnych rubrykach kryteria

różnicujące poszczególne typy łysienia i dodatkowa rubryka zatytułowana: uwagi,

6) wpisać hasła tytułowe w tabeli,
7) wykorzystać posiadaną wiedzę do uzupełnienia pozostałych rubryk w tabeli, w których

znajdą się poszczególne cechy charakterystyczne dla rozpatrywanych trzech typów
łysienia,

8) przykleić uzupełnioną tabelę w widocznym wyznaczonym miejscu,
9) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stolik do rozłożenia dużego arkusza papieru,

arkusz dużego białego lub szarego papieru,

przybory do pisania,

kolorowe markery,

linijka,

brudnopis,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj na przedstawionych zdjęciach typy łysienia i określ, czym może być

spowodowany każdy z nich.











Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przeanalizować cechy charakterystyczne łysienia prezentowanego na konkretnym

zdjęciu,

4) podpisać pod zdjęciem rodzaj łysienia,
5) wypisać przyczyny/czynniki predysponujące do wystąpienia konkretnego typu łysienia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zaprezentowane zdjęcia na oddzielnych kartonikach,

przybory do pisania,

kartki brudnopisu,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie zaburzeń
wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi:1. b, 2. d, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. c, 8. d, 9. d, 10. a, 11. a,
12.
b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać gruczoły skóry produkujące sebum

C

P

b

2

Scharakteryzować włosy zdrowe

C

P

d

3

Określić środki do mycia włosów
przetłuszczających się

C

P

a

4

Rozróżnić rodzaje włosów

B

P

d

5

Zidentyfikować zmiany skórne spowodowane
zakażeniem bakteryjnym

D

P

c

6

Określić rozmiary wszy głowowej

C

P

c

7

Wskazać przyczyny występowania łupieżu

C

P

c

8

Określić grupę wiekową, u której występuje
zmniejszone wydzielanie łoju

C

P

d

9

Wskazać choroby pasożytnicze skóry

C

P

d

10 Określić przyczyny naturalnych uszkodzeń włosów

C

P

a

11 Wyjaśnić pojęcie łupież

B

P

a

12

Wskazać konsekwencje uszkodzeń mechanicznych
włosów

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

13 Wyjaśnić działanie utleniacza na włosy

B

P

c

14

Określić warstwę włosa, na którą nie oddziaływuje
się podczas wykonywania zabiegów chemicznych

C

P

b

15

Scharakteryzować budowę warstwy łuskowej
włosów

C

P

c

16 Określić odmianę włosów bambusowatych

C

PP

a

17

Przewidzieć wygląd skóry głowy towarzyszący
włosom paciorkowatym

D

PP

d

18 Scharakteryzować pojęcie tonsura

D

PP

b

19 Wyjaśnic pojęcie „hirsutismus”

D

PP

c

20

Określić rodzaj włosów występujących w czynnym
procesie łysienia

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Sebum produkowane jest przez

a) gruczoły potowe skóry.
b) gruczoły łojowe skóry.
c) gruczoły apokrynowe.
d) wszystkie gruczoły skóry.


2. Włosy puszyste, błyszczące, o jedwabistym połysku, to włosy

a) przetłuszczające się.
b) suche.
c) cienkie.
d) zdrowe.


3. Szampony, które zawierają wyciąg z pokrzywy, czarnej rzepy lub łopianu, polecane są

a) do mycia włosów przetłuszczających się.
b) do mycia włosów suchych.
c) do mycia każdego rodzaju włosów.
d) do mycia włosów zniszczonych.


4. Włosy tłuste u nasady, a suche i łamliwe na końcach, to włosy

a) cienkie i delikatne.
b) przetłuszczające się.
c) suche.
d) mieszane.


5. Prezentowane zmiany skórne są efektem zakażenia

a) wirusami.
b) grzybami.
c) bakteriami.
d) pasożytami.


6. Wszy głowowe są wielkości

a) 0,5 mm – 1 mm.
b) mniejsze niż 0,5 mm.
c) 2–4 mm.
d) powyżej 5 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. Łupież może być przyczyną

a) brodawki skórnej.
b) opryszczki.
c) łojotokowego zapalenia skóry.
d) łuszczycy.


8. Zmniejszone wytwarzanie łoju jest charakterystyczne dla

a) dzieci.
b) młodzieży.
c) ludzi dorosłych.
d) ludzi starszych.


9. Najczęstszymi chorobami pasożytniczymi skóry u człowieka są

a) wszawica i róża.
b) świerzb i opryszczka.
c) wszawica i drożdżyca.
d) wszawica i świerzb.


10. Uszkodzenia naturalne powstają na skutek

a) braku zabezpieczenia włosów przed działaniem czynników atmosferycznych.
b) braku zabezpieczenia włosów tylko latem.
c) braku zabezpieczenia włosów farbowanych.
d) wszystkie odpowiedzi są fałszywe.


11. Łupieżem nazywamy

a) każde nadmierne łuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy.
b) każde nadmierne łuszczenie się skóry.
c) wszystkie choroby z zaburzoną keratynizacją.
d) choroby łojotokowe.


12. Najpoważniejszą konsekwencją uszkodzenia mechanicznego włosa może być

a) złamanie włosa.
b) wyrwanie włosa z cebulką.
c) podrażnienie skóry głowy.
d) uszkodzenie trzonu włosa.


13. Utleniacz działający na włosy w środowisku zasadowym powoduje

a) złamanie łodygi.
b) przyciemnienie włosów.
c) zrywanie wiązań dwusiarczkowych we wnętrzu włosa.
d) uszkadzanie struktury cebulki włosa.


14. Istotnej roli przy zabiegach fryzjerskich nie odgrywa

a) kora.
b) warstwa rdzeniowa włosa.
c) osłonka włosa.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

15. Łuska włosowa zbudowana jest z

a) 1 warstwy.
b) 2 – 3 nałożonych na siebie warstw.
c) 4 – 12 nałożonych na siebie warstw.
d) ok. 30 warstw.


16. Włosy tulipanowate są odmianą włosów

a) bambusowatych.
b) rozdwojonych na końcach.
c) skręconych.
d) obrączkowatych.


17. Skóra głowy wyglądająca jak pokryta ziarnami piasku występuje w przypadku włosów

a) bambusowatych.
b) zniszczonych.
c) skręconych.
d) paciorkowatych.


18. Krągława łysina na czubku głowy zwana jest

a) tonsila.
b) tonsura.
c) tontila.
d) żadna odpowiedź nie jest prawdziwa.


19. Termin „hirsutismus” określa zjawisk

a) wypadania włosów.
b) łysienia.
c) nadmiernego owłosienia ciała.
d) nie dotyczy człowieka.


20. W czynnym procesie łysienia występują włosy

a) bambusowate.
b) rozdwojone na końcach.
c) skręcone.
d) wykrzyknikowe.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie zaburzeń
wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d,
12.
a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić procentowy udział wody
we włosach zdrowych

C

P

c

2

Scharakteryzować włosy zniszczone

C

P

a

3

Wskazać przyczyny zniszczenia
włosów

C

P

b

4

Określić okres zaraźliwości
wszawicą

C

P

c

5

Oszacować wartość temperatury,
w której giną wszy ludzkie

D

P

c

6

Określić objawy łupieżu zwykłego

C

P

d

7

Zaproponować substancję czynną
stosowaną w leczeniu łupieżu
tłustego

D

P

a

8

Rozróżnić zmiany wywołane
mikrosporozą

B

P

b

9

Wskazać inną nazwę grzybicy

C

P

c

10

Określić przyczynę uszkodzeń
mechanicznych włosów

C

P

d

11

Określić zmiany włosów wywołane
uszkodzeniami termicznymi

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

12

Wskazać przyczynę powstawania
włosów bambusowatych

C

P

a

13

Określić przyczyny wywołujące
łysienie odwracalne

C

P

b

14

Określić jednostkę chorobową
wywołaną przez drożdżaki

C

P

c

15

Zaproponować substancję czynną
stosowaną w leczeniu łysienia

D

P

a

16

Wyjaśnić proces łysienia
androgenowego

D

PP

b

17

Określić przeciwwskazania do
stosowania finasterydu

C

PP

b

18

Wskazać rodzaj włosów
występujących w procesie czynnego
łysienia

D

PP

d

19 Scharakteryzować łupież pstry

D

PP

c

20

Zidentyfikować zmiany wywołane
grzybicą strzygącą

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej

a) 2% wody.
b) 5% wody.
c) 10% wody.
d) 20% wody.


2. Łuski odchylone, a nie ułożone dachówkowato, są charakterystyczne dla włosów

a) zniszczonych.
b) przetłuszczających się.
c) bambusowatych.
d) wszystkich rodzajów.


3. Niedobory selenu, cynku, żelaza, białka mogą być przyczyną

a) włosów normalnych.
b) włosów zniszczonych.
c) włosów kędzierzawych.
d) włosów farbowanych.


4. Okres zaraźliwości wszawicą

a) trwa 3 miesiące.
b) trwa tyle, ile żyją osobniki dorosłe.
c)trwa tak długo, jak długo żyją wszy na zakażonej osobie.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.


5. Dorosłe wszy giną w temperaturze powyżej

a) 20˚ C.
b) 30˚ C.
c) 45˚ C.
d) temperatura nie ma znaczenia.


6. Drobnopłatowe złuszczanie się naskórka, bez objawów zapalnych jest charakterystyczne

dla
a) AZS.
b) raka podstawnokomórkowego.
c) czerniaka złośliwego.
d) łupieżu zwykłego.


7. Ketokonazol stosowany jest w leczeniu

a) łupieżu tłustego.
b) łuszczycy.
c) zapalenia mieszków włosowych.
d) wszawicy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Na poniższym zdjęciu zarejestrowana została zmiana skórna

a) grzybica strzygąca.
b) mikrosporoza.
c) figówka.
d) czerniak.


9. Mikrosporoza, to

a) zakażenie wirusowe.
b) zakażenie bakteryjne.
c) grzybica.
d) choroba pasożytnicza.


10. Zbyt mocne nawijanie włosów na wałki może stać się przyczyną

a) uszkodzeń termicznych.
b) uszkodzeń chemicznych.
c) zmiany kolorystyki włosów.
d) uszkodzeń mechanicznych.


11. Na skutek uszkodzeń termicznych włosy stają się

a) puszyste, lśniące, łamliwe.
b) lśniące, łamliwe, kruche.
c) puszyste, łamliwe, kruche.
d) kruche, łamliwe i matowe.


12. W przypadku rozczepu węzłowatego włosa może dojść do powstania

a) włosów bambusowatych.
b) włosów skręconych.
c) włosów prostych.
d) włosów obrączkowatych.


13. Poród, silny stres czy gorączka mogą stać się przyczyną

a) łysienia androgenowego.
b) łysienia odwracalnego.
c) nadmiernego porostu włosów.
d) atawizmu.


14. Łupież pstry spowodowany jest przez

a) bakterie.
b) wirusy.
c) drożdżaki.
d) nowotwory.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

15. Minoksydil jest stosowany do leczenia

a) łysienia.
b) nadmiernego porostu włosów.
c) nowotworów.
d) chorób wirusowych.


16. Łysienie androgenowe męskie jest związane z wydłużaniem się fazy

a) anagenowej.
b) telogenowej.
c) anagenowej i telogenowej.
d) wszystkich trzech faz wzrostu włosa.


17. W leczeniu łysienia androgenowego u kobiet nie wskazany jest lek

a) Minoksydil.
b) Finasteryd.
c) oba są wskazane.
d) oba są przeciwskazane.


18. W czynnym procesie łysienia występują włosy

a) proste.
b) bambusowate.
c) tulipanowate.
d) wykrzyknikowe.


19. Zwiększony wzrost grzybów i objawy chorobowe występujące tylko podczas

nadmiernego pocenia się są charakterystyczne dla
a) łupieżu zwykłego.
b) łojotokowego zapalenia skóry.
c) łupieżu pstrego.
d) AZS.


20. Zmiana skórna zaprezentowana na zdjęciu to

a) mikrosporoza.
b) czyrak mnogi.
c) grzybica strzygąca.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Jabłońska S.,Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL. Warszawa 1988
2. Marek Z.: Fryzjerstwo. WSzP Warszawa 1991
3. Opalińska M., Prystupa K.,Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL. Warszawa 1997
4. Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS. Warszawa 1984
5. Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner. Wrocław 2003
6. Rudowsa I.: Higiena pracy fryzjera. WSzP. Warszawa 1994
7. Schmidt W., Akerman J., Engel J., Schneider J., Sengpiel E.: Fryzjerstwo – podręcznik

do nauki zawodu. REA Warszawa 2000,

8. Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner. Wrocław 1999
9. Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry. Wrocław 1993
10. Koźmińska – Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL. Warszawa 1991




