background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

   NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Regina Mroczek 

 

 

 

Wykonywanie 

napraw 

regulacji 

mechanizmów 

precyzyjnych731[03].Z2.04 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bożenna Kuligowska 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:   
mgr inż. Regina Mroczek 
 
 
 
Konsultacja:   

 

 

 

mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej731[03].Z2.04 

„Wykonywanie  napraw  i  regulacji  mechanizmów  precyzyjnych”  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstepne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

12 

5.2. Ocena jakości napraw mechanizmów precyzyjnych i dokumentacja serwisowa  13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Narzędzia i przyrządy oraz zakres demontażu do naprawy i regulacja                                        

        mechanizmów precyzyjnych 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Naprawa mechanizmów precyzyjnych przez wymianę części 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5. Naprawa mechanizmów precyzyjnych przez usunięcie uszkodzenia 

17 

5.5.1. Ćwiczenia 

17 

5.6. Naprawa mechanizmów precyzyjnych przez regenerację lub dorobienie części  18 

5.6.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

29 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik precyzyjny. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania  wstępne  -  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

–  cele  kształcenia  -  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia - przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–  wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

 

W  poradniku  dla  ucznia  zostały  omówione  zagadnienia  w sposób  bardzo  ogólny. 

Przedstawiono  treści,  opisano  umiejętności,  które  uczeń  powinien  sobie  przyswoić.  By  uczeń 
mógł  w pełni  zrozumieć i przyswoić materiał nauczania, niezbędna jest jego praca z literaturą. 
Nauczyciel  powinien  być  przewodnikiem  dla  ucznia,  wskazując  mu  materiały  i źródła, 
z których  może  uzyskać  najświeższe  informacje  dotyczące  zagadnień,  które  obejmuje  ta 
jednostka modułowa. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania – uczenia się: 
–  samokształcenia kierowanego,  
–  ćwiczeń,  
–  metody projektów, 
–  tekstu przewodniego. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  począwszy  od  pracy 

jednolitej po pracę grupową jednolitą i zróżnicowaną, aż po indywidualną pracę ucznia.  

 
Zaleca  się  również  podanie  wymagań  edukacyjnych  w takiej  formie,  aby  łatwo  było 

zidentyfikować  cele  z poszczególnymi  tematami.  W  poradniku  podano  dwa  przykładowe 
scenariusze  zajęć.  W  pierwszym  metodą  wiodąca  jest  ćwiczenie  przedmiotowe,  w drugim 
pokaz. 

 
Pomocne mogą się okazać zamieszczone w końcu każdego podrozdziału w poradniku dla 

ucznia  pytania  sprawdzające,  które  uczeń  może  wykorzystywać  w dwojaki  sposób, 
a mianowicie: 
–  zapoznać  się  z pytaniami  przed  rozpoczęciem  pracy  z materiałem  określonym 

w podrozdziale;  uczeń  zapozna  się  w tym  momencie  z wymaganiami  i dążyć  będzie  do 
osiągnięcia celu, jakim jest odpowiedź na pytania, 

–  zapoznać  się  z zawartymi  pytaniami  po  zakończeniu  pracy  z danym  podrozdziałem; 

pytania te stanowić będą kontrolę stanu gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń. 

 

W  każdej  z podanych  metod  prowadzenia  zajęć  istotną  rolę  odgrywają  ćwiczenia,  które 

mają za zadanie: 
–  uzupełnienie informacji o podzespołach elektrycznych i elektronicznych, 
–  utrwalenie wiadomości o poznanych elementach, 
–  prezentację przykładowych zastosowań danych elementów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W  ćwiczeniach  realizowanych  w formie  zadań  praktycznych  założono,  że  w trakcie 

realizacji ich uczeń powinien: 
–  zaplanować proces rozwiązania zadania, 
–  narysować  szkic,  rysunek  techniczny  detalu  przedstawionego  w opisie  zadania,  posiłkując 

się literaturą przedstawioną w wykazie, 

–  dobrać materiały, osprzęt i narzędzia do wykonania montażu, 
–  wykonać zadanie, 
–  dokonać prezentacji. 

 
Wskazane  jest  przeprowadzanie  instruktaży  przed  każdymi  zajęciami  oraz  przed 

wykonywaniem  ćwiczeń.  Zaleca  się  również,  by  nakłaniać  uczniów  do  korzystania  z pomocy 
koleżeńskiej. 

Zaleca  się  dobór  dla  uczniów  takich  ćwiczeń,  które  rozwijać  będą  te  umiejętności, 

których nabycie nastręcza uczniom najwięcej problemów.  

 
Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  przystępuje  do  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania zawarte  w podrozdziale  „Sprawdzian  postępów”. 
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 
–  przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. 
–  zakreślić odpowiedź, wstawiając X w odpowiednim polu. 

 

Zestawy  stanowią  propozycję  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego,  z których  można 

skorzystać  w celu  przeprowadzenia  badań  lub  w celu  opracowania  innych  narzędzi.  Wybór 
należy do nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 

W  trakcie  zajęć  należy  zwrócić  uwagę  na  konieczność  wykorzystania  elementów 

mechanicznych  w budowie  urządzeń  elektrycznych,  podkreślić  różnorodność  stosowanych 
elementów oraz  wskazać ich przeznaczenie.  

Istotnym  elementem  jest  wyrobienie  świadomości,  że  jakość  montażu  elementów 

mechanicznych  ma  istotne  znaczenie  dla  poziomu  bezpieczeństwa  oraz  żywotności 
urządzenia.  

 

Miłej pracy dydaktycznej z uczniami z zastosowaniem opracowanych materiałów. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 

 

 

731[03].Z2 

Eksploatacja maszyn, urządzeń 

i przyrządów pomiarowych 

 

 

731[03].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy

 

 

731[03].Z2.02 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn 

nieprawidłowej pracy maszyn i  

 

urządzeń precyzyjnych 

 

731[03].Z2.04 

Wykonywanie napraw i regulacji 

mechanizmów precyzyjnych 

 

731[03].Z2.05 

Wykonywanie napraw i regulacji 

maszyn precyzyjnych 

731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji 

 przyrządów pomiarowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określać zadanie diagnostyki technicznej, 

– 

rozróżniać parametry i symptomy diagnostyczne, 

– 

charakteryzować metody badań diagnostycznych maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

– 

określać czynności w procesie diagnozowania, 

– 

dobierać  narzędzia,  przyrządy  i  urządzenia  do badań diagnostycznych  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych, 

– 

identyfikować uszkodzenia oraz wady maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

– 

stosować przepisy bhp w czasie badań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zastosować  przepisy  bhp  i  ochrony  środowiska  naturalnego  podczas  wykonywania  prac 
związanych z naprawą, 

– 

scharakteryzować sposoby naprawy mechanizmów precyzyjnych, 

– 

rozróżnić etapy procesu naprawczego mechanizmów precyzyjnych, 

– 

rozróżnić narzędzia i przyrządy do wykonania naprawy i regulacji, 

– 

dobrać  narzędzia  i  przyrządy  niezbędne  do  wykonywania  naprawy  zdiagnozowanego 
uszkodzenia mechanizmu precyzyjnego 

– 

wykonać  demontaż  mechanizmu  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  naprawy 
zdiagnozowanego uszkodzenia, 

– 

wykonać naprawę przez dorobienie uszkodzonego elementu mechanizmu precyzyjnego, 

– 

wykonać naprawę przez usunięcie uszkodzenia elementu mechanizmu precyzyjnego, 

– 

wykonać naprawę przez wymianę części mechanizmu precyzyjnego, 

– 

wykonać montaż mechanizmu precyzyjnego po naprawie, 

– 

dobrać sposób konserwacji mechanizmów precyzyjnych, 

– 

wykonać konserwację mechanizmu precyzyjnego, 

– 

sprawdzić jakość naprawy mechanizmu precyzyjnego, 

– 

wskazać sposób magazynowania mechanizmu precyzyjnego po naprawie, 

– 

posłużyć się dokumentacją serwisową. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1. 

 
Osoba prowadząca:        ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]. 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2. 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  napraw  i regulacji  mechanizmów  precyzyjnych 

731[03].Z2.04.  

Temat: Procedura napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych 
 

Cel główny: opanowanie procedury napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

wymienić etapy procedury napraw mechanizmów precyzyjnych, 

– 

opracować procedurę napraw z gotowych nieuporządkowanych etapów, 

– 

uzasadnić,  jakie  znaczenie  ma  zachowanie  kolejności  czynności  w  procedurze,  napraw 
i regulacji mechanizmów precyzyjnych dla skuteczności tych napraw. 
 

Metody nauczania–uczenia  się: 
– 

praca  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne:  praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć: 135 minut 

 

Przebieg zajęć:  

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje 

czynności 

organizacyjne 

Przygotowuje  się  do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu, 

–  zapisuje temat 

w zeszycie  

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem, 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad 
materiałem 
nauczania 
 
 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania i dokonanie 
pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

 

–  poradnik dla 

ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

 
 
–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy, 

2. Praca nad 
ćwiczeniem 1. 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 
z poradnika dla 
ucznia,  

–  dzieli na trzyosobowe 

grupy, wyjaśnia 
wątpliwości, rozdaje 
materiały,  

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje. 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 
 
 
–  realizuje zadanie, 
 
 
–  prezentuje wyniki 

i dyskutuje nad 
nimi, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

 
 
 
–  przygotowane 

źródła 
informacji, 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu postępów  

–  podsumowuje zajęcia, 
 
–  podaje zadanie 

domowe: zbierz 
argumenty na rzecz 
przestrzegania 
procedury napraw i 
regulacji w zeszycie, 

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych, 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca:     ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny731[03]. 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych731[03].Z2. 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  napraw  i regulacji  mechanizmów  precyzyjnych 

731[03].Z2.04.  

Temat: Naprawa mechanizmów precyzyjnych przez wymianę części 
 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętność wykonania naprawy przez wymianę części, 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
– 

wyjaśnić, na czym polega naprawa przez wymianę części, 

– 

wskazać, w jakich sytuacjach naprawia się mechanizm precyzyjny przez wymianę części, 

– 

wymienić, które etapy procedury obowiązują przy naprawie przez wymianę części, 

– 

określić, jakich zasad należy przestrzegać przy naprawie przez wymianę części, 

– 

naprawić mechanizmy przez wymianę części zgodnie z procedurą napraw, 

– 

wykonać konserwację przy wymianie części, 

– 

oceniać jakość naprawy przez wymianę części, 

– 

przygotować mechanizm po naprawie do odbioru lub magazynowania, 

– 

skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej, 

– 

zastosować zasady i środki bhp przy naprawie mechanizmów przez wymianę części. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

praca  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć :180-270 minut 

 

Przebieg zajęć: 
1. Instruktaż wstępny: 

–  sprawdzenie obecności, 
–  przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny, 
–  przedstawienie przebiegu zajęć, 
–  podanie tematu zajęć i jego celów, 
–  podanie kryteriów oceniania. 

2. Instruktaż bieżący:   

– 

praca ucznia z poradnikiem, 

– 

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem,  

– 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające, 

– 

wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.4.1 poradnika  dla ucznia, 

– 

udzielenie dodatkowych wyjaśnień i wydanie poleceń, 

– 

sprawdzenie,  czy  uczniowie  wykonali  polecenia  a  w  szczególności  z  zakresu 
stosowania zasad bhp, 

– 

wykonanie  zadań  ćwiczenia  dla  innych  części  mechanizmów  precyzyjnych 
wskazanych przez nauczyciela, 

– 

prezentuje wyniki zrealizowanego zadania, omawia jego efekty, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

– 

omawia rezultaty i jakość wykonanej naprawy, 

– 

przeprowadzenie  dyskusji  nad  powstałymi  problemami  podczas  realizacji 
zadania, 

– 

omówienie przebiegu ćwiczenia i wskazanie jak uniknąć błędów. 

3.Instruktaż końcowy: 

– 

wykonanie sprawdzianu postępów, 

– 

podsumowanie zajęć, 

– 

wskazać na najlepszy zespół realizujący zadanie, 

– 

omówienie ćwiczenia zrealizowanego przez wszystkie zespoły, 

– 

zwrócenie uwagi na popełnione błędy, 

– 

wystawienie ocen, 

– 

uporządkowanie stanowisk naprawczych, 

– 

podanie tematu i zakresu następnych zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Procedura napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Mając  podane  etapy  procedury  napraw  i  regulacji  mechanizmów  precyzyjnych  określ 

prawidłową kolejność czynności.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  pracowni  do  pracy  z  różnymi  źródłami 

informacji i z możliwością powieszenia plakatów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) z  rozsypanki  etapów  procedury  napraw  i  regulacji  mechanizmów  precyzyjnych  ułożyć 

prawidłową kolejność tych czynności, 

2)  porównać swoją propozycję z procedurą przygotowaną przez nauczyciela, 
3) przedyskutować z resztą grupy i nauczycielem różnice, 
4) ocenić  znaczenie  kolejności  etapów  dla  skuteczności  napraw  i  regulacji  mechanizmów 

precyzyjnych,  

5)  wykonać zadanie w zespole trzyosobowym. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

rozsypanka z etapami procedury napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych, 

– 

arkusze papieru formatu A0,  

– 

flamastry,  

– 

środek do mocowania plakatów na tablicy, 

– 

długopis, 

– 

literatura i inne źródła informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. 

Ocena 

jakości 

napraw 

mechanizmów 

precyzyjnych 

i dokumentacja serwisowa 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Dokonaj  oceny  jakości  naprawy  mechanizmu  według  kryteriów  przygotowanych  przez 

nauczyciela.  Dokonaj  stosownych  wpisów  do  dokumentacji  serwisowej  naprawionego 
mechanizmu.  Ćwiczenie  powtórz  dla  różnych  mechanizmów  i  sposobów  naprawy.  Zachowaj 
przepisy bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  różnych  naprawionych  mechanizmów, 

a kryteriów  oceny  ich  jakości  -  na  piśmie.  Niezbędna  będzie  także  dokumentacja  serwisowa. 
Ćwiczenie  wymaga  dużej  samodzielności  ucznia,  ale  ważne  jest  także,  by  mógł  skorzystać 
z rad  nauczyciela.  Jednak  rady  i  pomoc  nie  mogą  być  wyręczaniem  uczniów.  Przed 
przystąpieniem  uczniów  do  pracy  należy  przedyskutować  z  nimi  konieczność  przestrzegania 
przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ocenić  jakość  naprawy  mechanizmu  według  kryteriów  przygotowanych  przez 

nauczyciela, 

2)  dokonać stosownych wpisów do dokumentacji serwisowej naprawionego mechanizmu, 
3)  ćwiczenie powtórzyć dla różnych mechanizmów i sposobów naprawy, 
4)  porównać swoją ocenę z oceną kolegów i nauczyciela, 
5)  zachować przepisy bhp. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

opis kryteriów jakości ocenianych mechanizmów, 

– 

mechanizmy do oceny jakości naprawy, 

– 

dokumentacja serwisowa mechanizmu, 

– 

środki i przepisy bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Narzędzia  i  przyrządy  oraz  zakres  demontażu  do  naprawy 

i regulacja mechanizmów precyzyjnych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Z  pomocą  tekstu  przewodniego  dobierz  i  przygotuj  narzędzia  i  przyrządy  do 

przeprowadzenia  naprawy.  Przeanalizuj  najpierw  budowę  i  zasadę  działania  narzędzi 
i przyrządów. Skorzystaj z rad i doświadczenia nauczyciela. Zachowaj przepisy bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  dobierania  i  przygotowania  do  pracy  narzędzi 

i przyrządów  służących do przeprowadzenia naprawy. Należy zatem przygotować stanowisko 
naprawcze  wyposażone  w  odpowiednie  narzędzia  i  przyrządy,  w  tym  przyrządy  pomiarowe. 
Niezbędna  będzie  dokumentacja  techniczno-ruchowa  tych  narzędzi  i  przyrządów.  Do 
realizacji zajęć należy przygotować tekst przewodni, który pomoże uczniowi w pracy nad tym 
zadaniem. Tekst  powinien  zawierać  opisy sytuacji naprawczych (można  wykorzystać  studium 
przypadku).  Tekst  ten  można  wykorzystać  także  w  następnym  ćwiczeniu,  wówczas  należy 
przewidzieć to w tekście przewodnim. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować budowę i zasadę działania narzędzi i przyrządów,  
2)  z  pomocą  tekstu  przewodniego  dobrać  i  przygotować  narzędzia  i  przyrządy  do 

przeprowadzenia naprawy, 

3)  skonsultować wykonanie ćwiczenia z nauczycielem, 
4)  dokonać oceny przeprowadzonej naprawy, 
5)  zachować przepisy bhp. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przyrządy do naprawy i regulacji mechanizmów precyzyjnych, 

– 

tekst przewodni przygotowany przez nauczyciela, 

– 

dokumentacja techniczna,  

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  opisów  przykładowych  napraw  przygotowanych  przez  nauczyciela  określ 

zakres  demontażu  i  zaproponuj  odpowiednią  konserwację.  Zastanów  się  nad  przyczynami 
ewentualnych  błędów  i  zaplanuj  ich  uniknięcie.  Opisz  zasady  i środki  bhp  niezbędne  przy 
demontażu. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji: 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  określania  zakresu  demontażu  niezbędnego  do 

przeprowadzenia  naprawy  i  rodzaju  konserwacji  jej  towarzyszącej.  Należy  zatem 
przygotować  odpowiednie  opisy  sytuacji  naprawczych  –  na  przykład  tekst  przewodni 
zawierający  między  innymi  studium  przypadków  (można  wykorzystać  tekst  przewodni 
z poprzedniego  ćwiczenia).  Należy  także  przygotować  opisy  zakresów  demontażu 
i konserwacji  dla  poszczególnych  przypadków,  by  uczeń  mógł  porównać  swoje  propozycje 
z prawidłowymi  i  mógł  dyskutować  błędy.  Opisy  te  uczeń  otrzymuje  dopiero  po  wykonaniu 
zadania samodzielnie. Niezbędna będzie dokumentacja techniczna mechanizmów.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  opisów  przykładowych  napraw  przygotowanych przez  nauczyciela  określić 

zakres demontażu, 

2)  zaproponować odpowiednią konserwację, 
3)  zadanie wykonać w zeszycie, 
4)  porównać swoje propozycje z rozwiązaniami nauczyciela, 
5)  wskazać przyczyny ewentualnych błędów, 
6)  zaplanować ich uniknięcie w postaci wskazówek, 
7)  opisać zasady i środki bhp niezbędne przy demontażu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

opisy napraw przygotowane przez nauczyciela,  

– 

opisy  zakresu  demontażu  i  konserwacji  do  opisanych  napraw,  przygotowane  przez 
nauczyciela (uczeń otrzyma po wykonaniu zadania samodzielnie),  

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

przepisy bhp. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4. Naprawa mechanizmów precyzyjnych przez wymianę części  

 
 5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawny  mechanizm  precyzyjny  przez  wymianę  części.  Dokonaj  naprawy 

postępując  zgodnie  z  procedurą  napraw.  Uzasadnij,  dlaczego  tak  właśnie  powinien  być 
naprawiony mechanizm.  

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  z  wykorzystaniem 

wymiany  części,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  mechanizmy  z  uszkodzeniami  wymagającymi  wymiany  części  (mechanizmy 
przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia 
z różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym 
razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności 
towarzyszące naprawie. Niezbędna będzie dokumentacja techniczna mechanizmów.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę napraw i dokumentację techniczną mechanizmu, 
2)  naprawić niesprawny mechanizm precyzyjny przez wymianę części, 
3)  uzasadnić, dlaczego tak właśnie powinien być naprawiony mechanizm, 
4)  przygotować naprawioną część do odbioru lub magazynowania, 
5)  skonsultować naprawę i przygotowanie do magazynowania z nauczycielem, 
6)  powtórzyć  ćwiczenie  dla  różnych  mechanizmów,  za  każdym  razem  zachować  zasady 

i przepisy bhp. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawne mechanizmy, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy, 

– 

części zamienne, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa urządzeń zawierających mechanizm precyzyjny, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.5.  Naprawa  mechanizmów  precyzyjnych  przez  usunięcie 

uszkodzenia 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawny  mechanizm  precyzyjny  przez  usunięcie  uszkodzenia.  Dokonaj 

naprawy postępując zgodnie z procedurą napraw. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  usunięcie 

uszkodzenia,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  mechanizmy  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez  ich  usuniecie  (mechanizmy 
przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia 
z różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym 
razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności 
towarzyszące naprawie. Niezbędna będzie dokumentacja techniczna mechanizmów.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę napraw, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczno – ruchową, 
3)  naprawić niesprawny mechanizm precyzyjny przez usunięcie uszkodzenia, 
4)  uzasadnić, dlaczego tak właśnie powinien być naprawiony mechanizm, 
5)  przygotować naprawioną część do odbioru lub magazynowania, 
6)  skonsultować naprawę i przygotowanie do magazynowania z nauczycielem, 
7)  powtórzyć  ćwiczenie  dla  różnych  mechanizmów,  za  każdym  razem  zachować  zasady 

i przepisy bhp. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawne mechanizmy, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy, 

– 

dokumentacja techniczna urządzeń zawierających mechanizm precyzyjny,  

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.6.  Naprawa  mechanizmów  precyzyjnych  przez  regenerację 

lub dorobienie części 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawny  mechanizm  precyzyjny  przez  regenerację  lub  dorobienie  części. 

Dokonaj naprawy postępując zgodnie z procedurą napraw.  

 
Wskazówki do realizacji: 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  regenerację  lub 

dorobienie  części,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  mechanizmy  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez  regenerację  lub  dorobienie 
części  (mechanizmy  przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał 
do  czynienia  z  różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi  –  różne  części  do  dorobienia 
lub  regeneracji).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym  razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób 
naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności  towarzyszące  naprawie.  Niezbędna 
będzie dokumentacja techniczna mechanizmów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę napraw, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczno – ruchową, 
3)  naprawić niesprawny mechanizm precyzyjny przez regenerację lub dorobienie części, 
4)  uzasadnić, dlaczego tak właśnie powinien być naprawiony mechanizm, 
5)  przygotować naprawioną część do odbioru lub magazynowania, 
6)  skonsultować naprawę i przygotowanie do magazynowania z nauczycielem, 
7)  powtórzyć  ćwiczenie  dla  różnych  mechanizmów,  za  każdym  razem  zachować  zasady 

i przepisy bhp. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawne mechanizmy, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy, 

– 

inne stanowiska niezbędne do wykonania regeneracji i dorobienia części, 

– 

dokumentacja techniczna urządzeń zawierających mechanizm precyzyjny, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw 
i regulacji mechanizmów precyzyjnych”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1,2,3,5,9,10,11,13,14,16,17,19,20 są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania 4,6,7,8,12,15,18 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający   - za uzyskanie  9÷10 punktów, 

– 

dostateczny    

- za uzyskanie 11÷13 punktów, 

– 

dobry    

 

- za uzyskanie 14÷16 punktów, 

– 

bardzo dobry  

- za uzyskanie 17÷20 punktów. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.b,  2.c,  3.c,  4.d,  5.a,  6.a,  7.b,  8.b,  9.d,  10.c,  11.a,  12.c, 
13.b, 14.d, 15.c, 16.b, 17.d, 18.b, 19.b, 20.a 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić,  która  z  napraw  obejmuje 
wymianę części. 

2. 

Podać cel demontażu. 

3. 

Wymienić środki do mycia urządzeń. 

4. 

Podać  źródło  procedury  naprawczej  i 
regulacyjnej. 

PP 

5. 

Wyjaśnić 

procedury 

smarowania 

mechanizmów. 

PP 

6. 

Wyjaśnić,  kiedy  stosujemy  naprawę 
przez regenerację. 

PP 

7. 

Wymienić 

materiały 

na 

części 

zamienne. 

PP 

8. 

Podać  prawidłową  kolejność  operacji 
demontażowych. 

PP 

9. 

Wskazać 

klucz 

stosowany 

do 

dokręcania śrub z zadaną siłą. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

10. 

Wskazać 

zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas mycia mechanizmów. 

11. 

Wskazać  rodzaje  prac  remontowych 
zaliczanych do naprawy średniej.  

12. 

Podać,  do  jakich  napraw  zaliczmy 
renowację. 

PP 

13. 

Podać,  jaki  powinien  być  koszt naprawy 
głównej. 

14. 

Scharakteryzować 

sposoby 

zabezpieczeń 

powierzchni 

zewnętrznych. 

15. 

Dobrać  grubość  warstwy  naprawczej 
przez chromowanie. 

PP 

16. 

Podać,  gdzie  można  znaleźć  wykaz 
elementów do naprawy mechanizmów. 

17. 

Wymienić 

środki 

do 

konserwacji 

mechanizmów. 

18. 

Wyjaśnić 

znaczenie 

symbolu 

przedstawionego na rysunku. 

PP 

19. 

Omówić 

warunki 

współpracy 

kół 

zębatych. 

20. 

Rozróżnić połączenia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Proszę  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Proszę przygotować odpowiednią ilość testów i kart odpowiedzi. 
3.  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu proszę przeczytać uczniom instrukcję dla uczniów. 
5.  Proszę  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6.  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
nauczania i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7.  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI,  stawiając 

w odpowiedniej  rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

7.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mieć  pewność,  że  sprawdziłeś  swoją 

wiedzę. 

8.  Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 
9.  Proponuje się następujące normy wymagań na oceny: 

– 

dopuszczający    

- za uzyskanie   9÷11 punktów, 

– 

dostateczny    

- za uzyskanie 12÷14 punktów, 

– 

dobry    

 

 

- za uzyskanie 15÷17 punktów, 

– 

bardzo dobry  

 

- za uzyskanie 18÷20 punktów. 

10. Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

                                                                                                  Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Która  z  napraw  obejmuje  oprócz  wszystkich  czynności  przeglądu  okresowego  wymianę 

części szybko zużywających się? 

a)  bezpośrednia, 
b)  bieżąca, 
c)  średnia, 
d)  główna. 
 

2.  Demontażu mechanizmu precyzyjnego lub zespołu dokonuje się celem: 

a)  regulacji, 
b)  smarowania, 
c)  przeglądu lub naprawy, 
d)  zapoznania się z jego budową. 
 

3.  Do mycia części urządzeń precyzyjnych stosujemy między innymi: 

a)  wodę, 
b)  środki żrące, 
c)  benzynę, 
d)  olej. 
 

4.  Gdzie 

można 

znaleźć 

instrukcję 

czynności 

konserwacyjnych 

regulacyjnych 

mechanizmów precyzyjnych? 

a)  w instrukcji obsługi maszyny, 
b)  w podręczniku, 
c)  w poradniku, 
d)  w DTR urządzenia zawierającego mechanizm precyzyjny.   
 

5.  Mechanizmy precyzyjne powinny być smarowane: 

a)  ściśle według instrukcji smarowania, 
b)  raz w tygodniu, 
c)  raz w miesiącu, 
d)  raz w roku. 
 

6.  W jakich sytuacjach stosuje się naprawę mechanizmu przez regenerację? 

a)  gdy koszt naprawy jest niższy od nowej części, 
b)  gdy koszt naprawy jest wyższy od nowej części, 
c)  zawsze należy wymieniać części na nowe, 
d)  nie należy regenerować części. 
 

7.  Z jakich materiałów powinny być wykonywane części zamienne mechanizmów? 

a)  z dowolnego materiału, 
b)  z takiego samego materiału jak część oryginalna, 
c)  z materiału droższego niż część oryginalna, 
d)  z materiału tańszego niż część oryginalna. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

8.  Rysunek  przedstawia  zespół  koła  zębatego  z  wałkiem.  Wskaż  prawidłową  kolejność 

operacji demontażowej: 

 

   

1

5

3

2

4

 

 

a)  ściągnięcie pierścieni 4 i 5, ściągnięcie koła 3 z wałka 1, wyciągnięcie wpustu 2 z koła 3, 
b)  ściągnięcie pierścieni 4 i 5, ściągnięcie koła z wałka 1, wyciągnięcie wpustu 2 z wałka 1, 
c)  ściągnięcie pierścieni 4 i 5, wyciągnięcie wpustu 2, ściągnięcie koła 3 z wałka 1, 
d)  ściągnięcie  koła  3  z  wałka  1,  ściągnięcie  pierścieni  4  i  5,  wyciągnięcie  wpustu 

2 z wałka 1. 

 

9.  Do dokręcania śrub z zadaną siłą zastosujesz klucz: 

a)  płaski oczkowy, 
b)  nasadowy przegubowy, 
c)  płaski, 
d)  dynamometryczny. 
 

10. Czyszczenie  i  przemywanie  benzyną  części  mechanizmów  precyzyjnych  może 

spowodować:  

a)  zatrucie i uszkodzenie wzroku, 
b)  jest bezpieczne, 
c)  bóle głowy i zatrucie, 
d)  oparzenie i uczulenie. 
 

11. Do naprawy średniej zaliczamy:  

a)  regenerację śrub pociągowych, 
b)  wymianę listew prowadnicowych, 
c)  wymianę wrzeciona, 
d)  wymianę nakrętki. 
 

12. Naprawa renowacyjna należy do:  

a)  naprawy małej, 
b)  naprawy średniej, 
c)  naprawy dużej, 
d)  naprawy wielkiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

13. Koszt naprawy głównej nie powinien przekraczać: 

a)  60% wartości nowego mechanizmu, 
b)  70% wartości nowego mechanizmu, 
c)  80% wartości nowego mechanizmu, 
d)  90% wartości nowego mechanizmu. 
 

14. Zewnętrzne powierzchnie zabezpieczamy przed korozją najczęściej przez: 

a)  hartowanie, 
b)  nawęglanie, 
c)  azotowanie, 
d)  malowanie. 
 

15. Jaką  maksymalną  grubość  warstwy  chromu  nakładamy  na  elementy  naprawiane  przez 

usunięcie uszkodzenia? 

a)  do 0,2 mm, 
b)  do 0,3 mm, 
c)  do 0,5 mm, 
d)  do 0,6 mm. 
 

16. Wykaz zużywających się elementów mechanizmów zawarty jest w: 

a)  Polskiej Normie, 
b)  dokumentacji techniczno-ruchowej urządzenia zawierającego mechanizm precyzyjny, 
c)  instrukcji obsługi mechanizmu, 
d)  karcie gwarancyjnej. 
 

17. Powierzchnie współpracujących ze sobą mechanizmów konserwuje się przez pokrycie: 

a)  towotem, 
b)  olejem roślinnym, 
c)  olejem jadalnym, 
d)  wazeliną bezkwasową. 
 

18. Przedstawiony symbol oznacza: 

a)  smarowanie ręczne, 
b)  smarownie mechaniczne, 
c)  filtr, 
d)  wlew oleju. 
 

19. Jednym  z  warunków  współpracy  kół  zębatych  walcowych  w  przekładni  zębatej  jest 

zachowanie odległości osi wałów równej: 

a)  sumie średnic wierzchołkowych, 
b) połowie sumy średnic podziałowych, 
c)  sumie średnic podziałowych, 
d)  połowie sumy średnic wierzchołkowych. 

 
20. Połączenia kołkowe należą do połączeń: 

a) rozłącznych,  
b) nierozłącznych, 
c) stałych, 
d) nierozerwalnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………. 
 

Wykonywanie napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test praktyczny 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania. 

Dokonaj  naprawy  mikrometru  typu  lekkiego  o  zakresie  pomiarowym  0  ÷25  mm.  Po 

wykonaniu  zadania  doprowadź  stanowisko  do  stanu  wyjściowego,  od  którego  zaczynałeś 
zadanie. Zwróć uwagę na przepisy bhp. 
2.  Mikrometr do naprawy wskaże Ci nauczyciel. 
3.  Przeczytaj tekst przewodni. 
4.  Sporządź plan działania. 
5.  Zorganizuj stanowisko pracy: 

– 

pobierz konieczne materiały oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadania,  

– 

sprawdź ich stan techniczny, 

– 

przygotuj się do wykonywania ćwiczenia, stosując odpowiednie środki ochrony 
osobistej. 

6.  Napraw mikrometr posługując się dokumentacją techniczną i tekstem przewodnim. 
7.  Utrzymuj  ład  i  porządek  podczas  wykonywanej  pracy;  po  wykonaniu  zadania  uporządkuj 

stanowisko pracy oraz zgłoś nauczycielowi zakończenie zadania. 

8.  Uzasadnij  w  formie  kilkuminutowej  prezentacji  sposób  wykonania  zadania  oraz 

przedstaw wnioski. 

9.  Na wykonanie zadania masz 180 min. 
10. Podczas testu Twoje czynności będą obserwowane i oceniane przez nauczyciela lub 

obserwatorów według następujących kryteriów: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA OCENY 

 

Lp. 

Umiejętność 

podlegająca 

sprawdzaniu 

Kryteria 

Punkty 

1. 

Planowanie 
czynności 

-  sporządzenie planu działania 
-  sporządzenie wykazu niezbędnych surowców, 

materiałów, sprzętu kontrolno – pomiarowego, 
narzędzi 

0 ÷4 

2. 

Organizowanie 
stanowiska pracy 
 

-  zgromadzenie i rozmieszczenie na stanowisku 

pracy narzędzi, materiałów zgodnie z zasadami 
bhp 

-  sprawdzenie stanu technicznego narzędzi i 

sprzętu 

-  dobranie właściwej odzieży roboczej 

0 ÷ 6 

3. 

Naprawa 
wskazanych 
mechanizmów 
precyzyjnych 

-  demontaż mechanizmu precyzyjnego 

rozpoznawanie elementów demontowanych 
mechanizmów 

-  rozpoznawanie elementów uszkodzonych  
-  dobieranie sposobu przeprowadzenia naprawy 
-  wymiana uszkodzonych części 
-  posługiwanie się narzędziami montażowymi 

oraz przyrządami montażowymi zgodnie z ich 
przeznaczeniem 

-  montowanie i sprawdzanie poprawności 

działania naprawionego mechanizmu 

-  posługiwanie się narzędziami i sprzętem 

kontrolno – pomiarowym 

0 ÷10  

Razem: 

20 

 

11. Wymagania na ocenę: 
– 

dopuszczający    8 ÷ 10 punktów 

– 

dostateczny    

11 ÷ 13 punktów 

– 

dobry    

 

14 ÷ 17 punktów 

– 

bardzo dobry  

 

18 ÷ 20 punktów  

 

Tekst przewodni 
 
Faza I. Informacje 

Dokonaj  analizy  dokumentacji  techniczno-ruchowej  mikrometru,  by  zapoznać  się 

z opisem i zasadą działania mikrometru.  

Odpowiedz na następujące pytania: 

    1.Na czym polega istota naprawy i regulacji mechanizmów? 
    2.Jakiego rodzaju narzędzi używamy do naprawy mikrometru? 
    3.Jakie wymagania stawia dokumentacja w zakresie naprawy mikrometru? 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Faza II. Planowanie 

Dokonaj  analizy  czynności  zawartych  w  dokumentacji  technicznej  mikrometru 

dotyczących jego naprawy. 

Opracuj szczegółowy plan działania, a w szczególności: 

– 

wymień  najważniejsze  czynności  prowadzące  do  zrealizowania  zadania,  w  kolejności  ich 
wykonania, 

– 

wypisz niezbędne części zamienne, 

– 

sporządź wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania, 

– 

sporządź wykaz sprzętu pomiarowo– kontrolnego niezbędnego do wykonania zadania. 

 
Faza III. Ustalenia 

Przedstaw  swój  szczegółowy  plan  działania  nauczycielowi.  Jeśli  nie  będzie  akceptacji 

dokonaj jego poprawy. Ponownie skonsultuj z nauczycielem. 
 
Faza IV. Realizacja 

Zgodnie  z  przyjętymi  ustaleniami  wykonaj  zaprojektowane  zadanie,  zwracając 

szczególną uwagę na: 
– 

sposób przygotowania stanowiska pracy, 

– 

sposób ułożenia narzędzi, 

– 

wykonanie czynności demontażowych, 

– 

wykonanie  zaplanowanych  czynności  i  operacji  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

– 

jakość wykonanej pracy.  

Faza V. Sprawdzenie 

Napisz protokół z wykonanego zadania, w szczególności uwzględniając: 

– 

wykaz użytych materiałów do naprawy, 

– 

plan działania, 

– 

wnioski z przeprowadzonych czynności, 

– 

dokonaj oceny swojej pracy i uzgodnij je z nauczycielem, 

– 

zgromadź dowody swoich osiągnięć. 

 

Faza VI. Analiza 

– 

Co stanowiło największą trudność w fazie planowania i wykonania zadania? 

– 

Jak poradziłeś sobie z problemami, które pojawiły się w trakcie ćwiczenia? 

– 

Jakie doświadczenie zawodowe zdobyłeś przy realizacji tego zadania? 

– 

Zastanów się, co byś zrobił inaczej, gdybyś zadanie miał powtórzyć.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7. LITERATURA 

  
1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Kowalewski S., Dąbrowski A., Dąbrowski M.: Zagrożenia mechaniczne. Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

5.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

7.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
8.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
9.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
10. Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004 
11. Pawlicki K.: Transport w przedsiębiorstwie. Maszyny i urządzenia. WSiP Warszawa 1996 
12. Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996