„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Urszula Przystalska
Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich
711[04].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Danuta Gąsiorowska
mgr inż. Marek Machnik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Halina Zwolska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[04].Z1.01.
„Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kamieniarz 711[04].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
2. Wymagania wstępne
3. Cele kształcenia
4. Przykładowe scenariusze zajęć
5. Ćwiczenia
5.1. Zakres robót ciesielskich w budownictwie i w pracy kamieniarza. Materiały
stosowane do robót ciesielskich
5.1.1. Ćwiczenia
5.2. Podstawowe narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich
5.2.1. Ćwiczenia
5.3. Transport i magazynowanie materiałów ciesielskich
5.3.1. Ćwiczenia
5.4. Deskowanie elementów monolitycznych, eksploatacja form
5.4.1. Ćwiczenia
5.5. Rusztowania i zasady ich eksploatacji
5.5.1. Ćwiczenia
5.6. Rozliczanie robót ciesielskich
5.6.1. Ćwiczenia
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
7. Literatura
3
5
6
7
11
11
11
13
13
16
16
18
18
22
22
25
25
27
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu poradnik pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zakresie wykonywania podstawowych robót ciesielskich w zawodzie: kamieniarz.
W tym poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń przed
przystąpieniem do nauki w wybranym zawodzie,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje w wyniku procesu kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, ze wskazówkami do realizacji, sposobem wykonania, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury dotyczącej programu jednostki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami aktywizującymi,
takimi jak:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
praca z tekstem przewodnim,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
metoda projektów,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane: praca indywidualna, praca
w grupach 2-4 osobowych, praca zespołowa.
Sprawdzanie osiągnięć szkolnych ucznia powinno być prowadzone systematycznie
w trakcie zajęć. Zalecane metody sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów to przede
wszystkim testy osiągnięć szkolnych i obserwacja aktywności uczniów podczas
wykonywania ćwiczeń.
Oceniając stopień opanowania umiejętności przez uczniów mogą Państwo skorzystać
z przykładowych narzędzi pomiaru dydaktycznego. Końcowa ocena osiągnięć po
zakończeniu realizacji programu jednostki modułowej powinna uwzględniać wyniki
wszystkich stosowanych przez nauczyciela metod sprawdzania umiejętności uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
stosować narzędzia pomiarowe zgodnie z ich przeznaczeniem,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
−
wykonywać i odczytywać szkice, schematy i rysunki,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną, poradnikami, instrukcjami i normami,
−
przenieść wymiary z dokumentacji na stanowisko pracy lub materiał,
−
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,
−
pracować w grupie i indywidualnie
,
−
poszukiwać informacji w różnych źródłach,
−
przeprowadzać podstawowe rozumowania matematyczne,
−
uczestniczyć w dyskusji, prezentacji, współpracy w grupie,
−
oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zbiorowych,
−
oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
posłużyć się dokumentacją techniczną w zakresie niezbędnym do wykonania robót
ciesielskich,
−
posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów,
−
zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy do wykonywania robót ciesielskich,
−
dobrać i ocenić przydatność materiałów do wykonania prac ciesielskich,
−
określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót ciesielskich i
sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
−
przetransportować i dokonać składowania materiałów do wykonania robót ciesielskich na
stanowisku pracy,
−
dobrać i posłużyć się narzędziami oraz sprzętem w pracach ciesielskich,
−
dokonać cięcia i przycinania drewna na wymaganą długość i kształt,
−
wykonać proste złącza ciesielskie,
−
wykonać proste złącza przy użyciu łączników metalowych,
−
wykonać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania,
−
wykonać deskowanie prostej belki i płyty,
−
wykonać deskowanie płyty o skomplikowanym kształcie (kąty ostre rozwarte i łuki),
−
wykonać deskowanie płyty z otworami,
−
wykonać deskowanie elementu masywnego,
−
zabezpieczyć formę przed zbyt silnym przyleganiem betonu,
−
przygotować, eksploatować i demontować rusztowania,
−
ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
−
sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy,
−
obliczyć wynagrodzenie za pracę,
−
wykonać prace ciesielskie z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:
....................................................................................
Modułowy program nauczania dla zawodu: kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1.
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 711[04].Z1.01.
Temat: Budowa i właściwości drewna.
Cel ogólny: dobór materiałów do wykonywania robót ciesielskich
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować elementy budowy makroskopowej i mikroskopowej drewna,
−
rozpoznać na podstawie próbki podstawowe gatunki drewna,
−
wskazać podstawowe właściwości fizyczne i mechaniczne drewna,
−
porównać właściwości techniczne podstawowych gatunków drewna,
−
określić wpływ właściwości fizycznych i mechanicznych na zastosowanie drewna,
−
scharakteryzować wady drewna,
−
rozróżnić wady drewna,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja.
Forma organizacyjna pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach ćwiczeniowych.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy ze schematami budowy makroskopowej i mikroskopowej drewna,
−
foliogramy przedstawiające wady drewna,
−
próbki drewna do rozpoznawania gatunków drewna,
−
próbki drewna do rozpoznawania wad drewna,
−
zestaw norm dotyczących wad drewna,
−
klucze do rozpoznawania drewna,
−
lupy,
−
karty pracy,
−
rzutnik foliogramów (ewentualnie rzutnik multimedialny i prezentacja w Power
Point).
Czas: 135 minut.
Przebieg zajęć:
1. Organizacja zajęć.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3. Realizacja zajęć:
−
wyjaśnienie przez nauczyciela pojęć drzewo i drewno,
−
przedstawienie za pomocą foliogramu, lub komputera połączonego z rzutnikiem
multimedialnym przykładów poszczególnych elementów budowy drewna,
−
przedstawienie charakterystycznych cech rozpoznawczych drewna,
−
pokazanie uczniom rzeczywistych elementów budowy drewna na przykładzie próbek,
−
ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu gatunków drewna na podstawie próbek,
−
mini wykład dotyczący właściwości drewna i ich wpływu na zastosowanie drewna,
−
ćwiczenie polegające na określaniu właściwości technicznych i zastosowania drewna
na podstawie różnych źródeł informacji,
−
przedstawienie za pomocą foliogramu, lub komputera połączonego z rzutnikiem
multimedialnym przykładów wad drewna,
−
ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu wad drewna,
4. Zadanie domowe: wypisz wady, które Twoim zdaniem eliminują zastosowanie drewna
w konstrukcjach ciesielskich
5. Ocena aktywności i umiejętności uczniów,
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
....................................................................................
Modułowy program nauczania dla zawodu: kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1.
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 711[04].Z1.01.
Temat: Sortymenty drewna okrągłego i materiałów tartych.
Cel ogólny: dobór materiałów do wykonywania robót ciesielskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dokonać pomiaru drewna okrągłego,
−
dokonać pomiaru tarcicy,
−
rozróżnić sortymenty drewna okrągłego,
−
rozróżnić sortymenty materiałów tartych,
−
dokonać klasyfikacji jakościowej surowca drzewnego,
−
wskazać przeznaczenie różnorodnych sortymentów drewna,
−
dobrać materiał do wykonania określonych robót ciesielskich.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja.
Forma organizacyjna pracy uczniów:
−
praca w grupach na składowisku drewna.
Środki dydaktyczne:
−
normy dotyczące klasyfikacji jakościowej i wymiarowej drewna okrągłego,
−
klasyfikacja materiałów tartych,
−
przyrządy pomiarowe,
−
karty pracy,
−
surowiec drzewny.
Czas trwania: 90 minut.
Przebieg zajęć:
1. Organizacja zajęć.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja zajęć:
−
podział uczniów na grupy,
−
każda grupa otrzymuje kartę pracy oraz zestaw norm,
−
uczniowie dokonują pomiaru określonego surowca drzewnego,
−
określają nazwę sortymentu,
−
określają jakość drewna,
−
wskazują zastosowanie zmierzonych sortymentów drewna,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
4. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia i prezentują
swoje wyniki.
5. Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują i oceniają prace.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
7. Zadanie domowe: Wypisz sortymenty drewna najczęściej wykorzystywane w robotach
ciesielskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Zakres robót ciesielskich w budownictwie i w pracy
kamieniarza. Materiały stosowane do robót ciesielskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj gatunki drewna iglastego i liściastego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Uczniowie wykonują ćwiczenie w parach. Nauczyciel nadzoruje na
bieżąco przebieg ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na anizotropową budowę drewna
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) skorzystać z klucza rozpoznawania gatunków drewna w celu przypomnienia sobie
charakterystycznych cech rozpoznawczych poszczególnych gatunków drewna
3) dokładnie obejrzeć próbki drewna na wszystkich trzech przekrojach.
4) ustalić gatunek drewna,
5) uzasadnić odpowiedź wskazując typowe cechy rozpoznawcze,
6) narysować rysunki drewna uwzględniając trzy przekroje,
7) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
lupy,
−
mikroskop,
−
klucze do rozpoznawania drewna,
−
próbki drewna.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj sortymenty drewna okrągłego i wskaż jego zastosowanie w kamieniarstwie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Uczniowie wykonują ćwiczenie w grupie 3-4 osobowej zgodnie
z instrukcją. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia a w szczególności
poprawność pomiaru. Wskazane wyjście na składowisko drewna okrągłego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać pomiaru drewna okrągłego,
3) ustalić sortyment drewna okrągłego,
4) uzasadnić odpowiedź,
5) wskazać zastosowanie rozpoznanych sortymentów,
6) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
normy jakościowo-wymiarowe drewna okrągłego,
−
przyrządy pomiarowe (średnicomierz, miara stolarska, suwmiarka),
−
sortymenty drewna okrągłego.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj tworzywa drzewne i wskaż ich zastosowanie w kamieniarstwie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie zgodnie z instrukcją.
Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać przedstawione próbki tworzyw drzewnych,
2) określić ich właściwości,
3) wskazać zastosowanie w kamieniarstwie,
4) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
próbki tworzyw drzewnych,
−
notatnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Podstawowe narzędzia stosowane do robót ciesielskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj trasowania tarcicy zgodnie z rysunkiem wyrobu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami. Uczniowie wykonują ćwiczenie
zgodnie z instrukcją. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia a w szczególności
poprawność rozmieszczenia elementów. Zamiast tarcicy można wykorzystać duże arkusze
papieru z rozrysowanym usłojeniem, imitujące tarcicę. Wskazane, aby nauczyciel zwrócił
uwagę na wpływ trasowania na oszczędność drewna i jakość wyrobu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem wyrobu,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokładnie obejrzeć tarcicę, na obu powierzchniach, szczególną uwagę zwracając na
rozmieszczenie wad,
4) dobrać narzędzia traserskie,
5) ustalić rozmieszczenie elementów,
6) wytrasować elementy,
7) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
8) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem, dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
rysunek wyrobu,
−
tarcica,
−
narzędzia traserskie (suwmiarka, ołówek, miara stolarska, kątownik, liniał, cyrkiel).
Ćwiczenie 2
Dobierz narzędzia do obróbki ręcznej drewna, umożliwiające wykonanie elementów
deskowania płyty przedstawionego na rysunku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami. Wskazane, aby nauczyciel zwrócił
uwagę na dokładną analizę rysunku. Uczniowie wykonują ćwiczenie zgodnie z instrukcją.
Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia a w szczególności poprawność
rozmieszczenia elementów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
−
zapoznać się z rysunkiem,
−
ustalić operacje jakim powinno być poddane drewno aby wykonać deskowanie,
−
dobrać narzędzia do poszczególnych operacji,
−
uzasadnić odpowiedź,
−
sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
−
zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
notatnik,
−
rysunek deskowania,
−
zestaw narzędzi do ręcznej obróbki drewna.
Ćwiczenie 3
Wykonaj, zgodnie z rysunkiem złącze ciesielskie wrębowe typu zakładka prosta.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco
przebieg ćwiczenia a w szczególności dokładność obróbki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) dobrać narzędzia do poszczególnych operacji,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
5) wykonać cięcie elementów
6) wykonać zdjęcie odpadu,
7) wykonać wiercenie otworów,
8) wskazać zastosowanie wykonanego połączenia,
9) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
modele złączy ciesielskich
−
rysunek,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
−
tarcica,
−
zestaw narzędzi do trasowania,
−
zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
−
wiertarka,
−
wkrętarka,
−
młotek, cęgi,
−
kołki, śruby.
Ćwiczenie 4
Wykonaj, zgodnie z rysunkiem złącze ciesielskie łącznikowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) dobrać narzędzia i obrabiarki,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
5) wykonać cięcie elementów
6) połączyć elementy,
7) wskazać zastosowanie wykonanego połączenia,
8) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
modele złączy ciesielskich
−
rysunek,
−
tarcica,
−
zestaw narzędzi do trasowania,
−
zestaw pil: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
−
wiertarka,
−
wkrętarka,
−
młotek, cęgi,
−
kolki, śruby, gwoździe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3 Transport i magazynowanie materiałów ciesielskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz środki transportu poziomego na budowie i w ciesielni
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 2-3 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą,
2) wypisać środki transportu,
3) dobrać materiały, które będą nimi transportowane,
4) uzasadnić swój wybór,
5) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
wskazane praca metodą projektów – uczniowie określają wielkość i zakres prac na placu
budowy i w ciesielni.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
katalogi środków transportu.
Ćwiczenie 2
Ułóż drewno zgodnie z zasadami magazynowania materiałów tartych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 4-5 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą składowania materiałów tartych,
2) ustalić zasady układania stosu,
3) ułożyć tarcicę,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 6,
−
materiały tarte,
−
przekładki,
−
słupki,
−
legary.
Ćwiczenie 3
Opracuj zasady bezpiecznego transportu materiałów ciesielskich
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
2) opracować zasady bezpiecznego transportu,
3) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
uczniowie pracują metodą projektów.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
katalogi środków transportu pionowego i poziomego,
−
przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach związanych z obsługą środków
transportu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4 Deskowanie elementów monolitycznych, eksploatacja form
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprojektuj deskowanie płyty i belki
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą,
2) wykonać rysunek deskowania wskazanego przez nauczyciela,
3) wypisać materiały i narzędzia niezbędne do wykonania deskowania,
4) uzasadnić swój wybór,
5) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura specjalistyczna,
−
blok rysunkowy,
−
przybory do wykonania rysunku.
Ćwiczenie 2
Wykonaj deskowanie belki żelbetowej zgodnie z rysunkiem roboczym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3- 4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać materiał do wykonania deskowania,
2) dobrać narzędzia do wykonania deskowania,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać tarcze,
5) zmontować konstrukcję,
6) sprawdzić rozpórki,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,
−
zestaw narzędzi do trasowania,
−
zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica,
−
młotek, cęgi,
−
poziomnica,
−
wiertarka,
−
kołki, śruby, gwoździe,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj deskowanie elementu masywnego przedstawionego na rysunku wraz
z zabezpieczeniem i usztywnieniem.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tarcze wewnętrzne i zewnętrzne,
4) wykonać ramkę stabilizacyjną,
5) wykonać jarzma,
6) wykonać montaż całej konstrukcji,
7) sprawdzić pion wykonanego deskowania,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,
−
zestaw narzędzi do trasowania,
−
zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica,
−
młotek, cęgi,
−
poziomnica, pion,
−
kołki, śruby, gwoździe,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj deskowanie płyty o skomplikowanym kształcie przedstawionym na rysunku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3-4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z rozdziału 6,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania deskowania,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wytrasować elementy deskowania,
6) dokonać cięcia drewna na określoną długość i kształt,
7) połączyć elementy – wykonać deskowanie,
8) przestrzegać podczas pracy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
9) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
10) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
katalogi form,
−
elementy deskowania,
−
narzędzia ciesielskie,
−
środki ochrony osobistej.
Ćwiczenie 5
Wykonaj formę drewnianą na płytę prostą przedstawiona na rysunku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3-4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z rozdziału 6,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania deskowania,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wytrasować elementy deskowania,
6) dokonać cięcia drewna na określoną długość i kształt,
7) połączyć elementy – wykonać deskowanie,
8) zabezpieczyć deskowanie przed zmianą kształtu,
9) przestrzegać podczas pracy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
10) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
11) zlikwidować stanowisko pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,
−
zestaw narzędzi do trasowania,
−
zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica,
−
młotek, cęgi,
−
poziomnica, pion,
−
kołki, śruby, gwoździe,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Zabezpiecz wykonaną w poprzednim ćwiczeniu formę przed przyleganiem betonu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z specjalistyczną,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać środek antyadhezyjny,
4) dobrać sposób naniesienia środka,
5) nanieś środek antyadhezyjny,
6) przestrzegać podczas pracy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska,
7) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
8) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura specjalistyczna,
−
preparat antyadhezyjny,
−
forma drewniana,
−
pistolet natryskowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.5. Rusztowania i zasady ich eksploatacji
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz materiały i narzędzia do wykonania rusztowania stojakowego
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w parach. .Nauczyciel nadzoruje na
bieżąco przebieg ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z rozdziału 6,
2) zapoznać się z rysunkiem rusztowania,
3) dobrać i zapisać materiały niezbędne do wykonania rusztowania określając ich wymiary,
ilość oraz jakość drewna,
4) dobrać narzędzia i zapisać do wykonania jakich czynności, będą służyły,
5) uzasadnić swój wybór
6) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
katalogi rusztowań,
−
karta pracy,
−
notatnik.
Ćwiczenie 2
W zaplanowanym miejscu ustaw rusztowanie drewniane kozłowe do prac
kamieniarskich.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w parach. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco
przebieg ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce, w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić kozły,
4) nałożyć podest,
5) sprawdzić poziom podestu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6) sprawdzić stabilność rusztowania,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
elementy rusztowania na kozłach,
−
miarka, poziomica,
−
kreda.
Ćwiczenie 3
W wyznaczonym miejscu dokonaj montażu rusztowania kolumnowego na wysokość
czterech segmentów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce, w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić dwa pierwsze segmenty,
4) sprawdzić stabilność rusztowania,
5) sprawdzić pion rusztowania,
6) kontynuować montaż z jednoczesną kontrola stabilności,
7) ułożyć podest,
8) sprawdzić poziom podestu,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
10 elementów rusztowania kolumnowego,
−
miarka, poziomnica, pion,
−
drabina,
−
podest.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj przebieg prac związanych z montażem i demontażem rusztowania drewnianego
stojakowego o wysokości 3 m do prac kamieniarskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą z rozdziału 7 poradnika dla ucznia,
2) sporządzić rysunek rusztowania,
3) wypisać kolejne etapy montowania rusztowania,
4) wypisać etapy demontażu
5) wskazać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas montażu demontażu rusztowań,
6) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
praca z tekstem przewodnim.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 6,
−
notatnik.
−
tekst przewodni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.6. Rozliczanie robót ciesielskich
5.6.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz zużycie materiałów do wykonania formy drewnianej do deskowań i sporządź
rozliczenie materiałowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom
zasady pomiaru drewna okrągłego i tarcicy. Ćwiczenie należy realizować w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą,
2) zmierzyć ilość drewna w formie
3) zapisać wymiary
4) obliczyć zużycie materiału.
5) sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne poprzedzone pokazem z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
literatura,
−
przyrządy pomiarowe,
−
karta pracy,
−
forma drewniana,
−
kalkulator,
−
notatnik.
Ćwiczenie 2
Ustal wynagrodzenie miesięczne, jakie otrzymałbyś w wybranym miesiącu, przy
wynagrodzeniu za 6 zł netto za godzinę pracy i 20 % premii.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić ilość dni roboczych,
2) ustalić ilość godzin pracy w ciągu miesiąca,
3) obliczyć wynagrodzenie netto,
4) obliczyć wysokość premii,
5) obliczyć wynagrodzenie miesięczne,
6) zaprezentować wyniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
notatnik,
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
robót ciesielskich”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–11 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 12–22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za udzielenie 12 poprawnych odpowiedzi z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie wszystkich zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie wszystkich zadań z poziomu podstawowego i 7
z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi:
1a; 2c; 3b; 4a; 5c; 6b; 7a; 8b; 9d; 10d; 11a; 12c; 13d; 14c;
15b; 16c; 17a; 18d; 19d; 20b; 21a; 22a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Dobiera drewno do robót ciesielskich
C
P
a
2.
Wskazuje maksymalną wilgotność drewna
suchego
B
P
c
3
Dobiera surowiec do produkcji deskowań
C
P
b
4
Rozróżnia sposoby obróbki drewna
B
p
a
5.
Dobiera narzędzia do obróbki drewna
C
p
c
6
Wskazuje wyposażenie warsztatu
ciesielskiego
B
p
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
7
Dobiera urządzenia transportowe
B
p
b
8
Charakteryzuje zużycie drewna
A
p
b
9
Charakteryzuje elementy deskowań
A
p
d
10
Dobiera rodzaj deskowania
C
p
c
11
Wskazuje jednostkę rozliczeniowa drewna
A
p
a
12
Porównuje systemy wynagrodzeń
C
pp
c
13
Dobiera rusztowania
C
pp
d
14
Dobiera sposób montażu drewna
C
pp
c
15
Korzysta z dokumentacji rysunkowej
C
pp
b
16
Stosuje przepisy bezpieczeństwa i higieny
pracy w ciesielni
C
pp
c
17
Dobiera środki transportu
C
pp
a
18
Ustala ładowność wózków
C
pp
d
19
Rozróżnia sortymenty materiałów tartych
C
pp
d
20
Charakteryzuje budowę makroskopową
drewna
B
pp
b
21
Dobiera sposób czyszczenia tarcz
deskowań
C
pp
a
22
Określa wymagania dotyczące
eksploatacji rusztowań
B
pp
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej tygodniowym.
2. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań podanych w zestawie zadań testowych oraz
z zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi.
3. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta
odpowiedzi).
4. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
5. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
6. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu - 40 minut
9. Sprawdź udzielone odpowiedzi, a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te pytania, które
sprawiły uczniom najwięcej trudności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
2. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
4. Zestaw zadań testowych składa się z 22 zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego
wyboru).
5. Zadania mają 4 wersje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Prawidłową
odpowiedź zakreśl znakiem X, we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.
6. W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź zaznacz kółkiem i ponownie zakreśl
odpowiedź prawidłową.
7. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie będzie sprawiało Ci trudność, to opuść je
i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Najczęściej do wykonywania robót ciesielskich w kamieniarstwie wykorzystuje się
drewno:
a) sosnowe,
b) dębowe,
c) lipowe,
d) modrzewiowe.
2. Drewno powietrzno-suche posiada wilgotność poniżej:
a) 30%,
b) 25%,
c) 15%,
d) 5%.
3. Elementy deskowań coraz częściej coraz częściej zamiast z drewna wykonuje się z:
a) sklejki,
b) stali,
c) płyty pilśniowej,
d) tworzyw sztucznych.
4. Rozrzynanie to piłowanie:
a) wzdłuż włókien,
b) w poprzek włókien,
c) skośne,
d) krzywoliniowe.
5. Podstawowym narzędziem do rozbiórki konstrukcji ciesielskich jest:
a) siekiera,
b) młotek,
c) łapa ciesielska,
d) topór.
6. Podstawową obrabiarką stacjonarną do wykonywania robót ciesielskich jest:
a) pilarka łańcuchowa,
b) pilarka tarczowa,
c) strugarka,
d) wiertarka.
7. Najprostszym urządzeniem transportowym w pionie jest:
a) krążek,
b) żuraw,
c) wciągarka ręczna,
d) wyciąg słupowy.
8. Do deskowania na 1 m
3
betonu zużywa się średnio:
a) 0,05 m
3
drewna,
b) 0,15 m
3
drewna,
c) 0,25 m
3
drewna,
d) 0,35 m
3
drewna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Największą trwałością charakteryzują się tarcze deskowań wykonane z:
a) drewna,
b) sklejki,
c) kartonu,
d) stali.
10. Aby powierzchnia monolitycznej płyty była równa i gładka deskowanie powinno być:
a) trapezowe,
b) zespolone jarzmami,
c) spięte drutem,
d) szczelne.
11. Jednostką rozliczeniową drewna jest:
a) m
3
,
b) m
2
,
c) mb,
d) cm.
12. Wysoką wydajność pracy umożliwia system płac:
a) dniówkowy,
b) zadaniowy,
c) akordowy,
d) brygadowy.
13. Do robót kamieniarskich na wysokości 2 m wewnątrz pomieszczeń stosuje się
rusztowanie drewniane:
a) stojakowe,
b) drabinowe,
c) wspornikowe,
d) kozłowe.
14. W czasie montażu elementów deskowań nie należy używać:
a) jarzm,
b) śrub,
c) gwoździ,
d) drutu.
15. Na rysunku roboczym deskowania umieszcza się:
a) sposób montażu deskowania,
b) wymiary i sposób montażu deskowania,
c) proces produkcji deskowania,
d) materiał z którego należy wykonać deskowanie.
16. Dorosły mężczyzna może dźwigać i przenosić podczas pracy elementy na odległość 25 m
lub na wysokość do 4 m jeśli ich masa nie przekracza:
a) 30 kg,
b) 40 kg,
c) 50 kg,
d) 60 kg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17. Transport w pionie i w poziomie umożliwia:
a) żuraw,
b) wózek,
c) wielokrążek,
d) wciągarka.
18. Ładowność wózków uzależniona jest od:
a) rodzaju transportowanego materiału,
b) ilości kół,
c) napędu,
d) ilości kół i napędu.
19. Sortymentem materiałów tartych o największych wymiarach przekroju poprzecznego są:
a) deski,
b) bale,
c) krawędziaki,
d) belki.
20. Elementem budowy mikroskopowej odróżniającym drewna iglaste od liściastego jest
obecność znacznej ilości:
a) sęków,
b) cewek,
c) włókien drzewnych,
d) naczyń.
21. Po demontażu drewniane tarcze oczyszcza się wykorzystując:
a) strugi,
b) szczotki,
c) gorącą wodę,
d) środki chemiczne.
22. Miejsca pracy na wysokości większej niż 1,5 m należy zabezpieczyć deską krawężnikową
o wysokości 0,15 m i ogrodzić mocnymi barierkami ochronnymi umieszczonymi na
wysokości:
a) 1,1m i 0,6 m,
b) 0,5 m i 1,0 m,
c) 0,4 m i 0,9 m,
d) 0,3 m i 0,8 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ................................................................................................
Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
15
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Test praktyczny „Próba pracy”
Test praktyczny do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
robót ciesielskich”.
Test jest zadaniem sprawdzającym umiejętności praktyczne nabyte przez ucznia
w trakcie realizacji programu jednostki modułowej Wykonywanie podstawowych robót
ciesielskich. Test polega na wykonaniu drewnianego deskowania płyty przedstawionej na
rysunku. Do testu jest dołączona karta oceny ucznia, która umożliwia obserwację pracy
ucznia i wskazanie poziomu ukształtowania umiejętności praktycznych.
Punktacja: 0 lub 1
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo
wykonaną lub jej niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące przeliczenie punktów na oceny szkolne:
dopuszczający – 8 punktów
dostateczny– 10 punktów
dobry– 13 punktów
bardzo dobry – 15 punktów
Zadanie praktyczne
Wykonaj drewniane deskowanie elementu masywnego przedstawionego na rysunku wraz
z zabezpieczeniem i usztywnieniem. Dobierz odpowiednie sortymenty drewna oraz użyj do
tego celu narzędzi i obrabiarek, z którymi zapoznałeś się w trakcie realizacji jednostki
modułowej. Przed przystąpieniem do wykonania deskowania napisz plan działania, a po jego
zakończeniu zaprezentuj efekty swojej pracy. Na wykonanie zadania masz 135 minut.
Instrukcja dla nauczyciela:
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego, z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Przygotuj rysunek płyty.
3. Przygotuj odpowiednia ilość i rodzaj surowca drzewnego, umożliwiające wykonanie
zadania.
4. Przygotuj narzędzia i przybory traserskie.
5. Przygotuj zestawy narzędzi umożliwiających uczniom wykonanie zadania.
6. Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania
zadania.
7. Przypomnij uczniom, przed rozpoczęciem rozwiązywania zadania, zasady bezpiecznej
obsługi narzędzi i obrabiarek do drewna.
8. Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenia. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
Instrukcja dla ucznia:
1. Przeczytaj uważnie zadanie.
2. Wysłuchaj nauczyciela, który przypomni Ci zasady bezpiecznego posługiwania się
narzędziami i obrabiarkami do drewna.
3. Napisz plan działania.
4. Pobierz materiały i narzędzia niezbędne do wykonania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
5. Wykonaj elementy deskowania.
6. Zmontuj deskowanie – pamiętaj, ze na ocenę będzie wpływać: dobór materiału,
bezpieczne posługiwanie się narzędziami i obrabiarkami oraz jakość wykonania.
7. Zaprezentuj wykonane zadanie.
8. Na wykonanie zadania masz 135 minut.
Materiały dla ucznia:
−
zadanie praktyczne,
−
instrukcja,
−
arkusz do planowania.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
przybory traserskie: ołówek stolarski, liniał metalowy, miara zwijana, kątownik,
−
ręczne narzędzia: zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica, lub
stacjonarne, ewentualnie przenośne obrabiarki do drewna, młotek, cęgi,
−
poziomica, pion,
−
kołki, śruby, gwoździe,
−
surowiec drzewny.
−
różnorodne sortymenty materiałów tartych,
−
łączniki metalowe,
−
przybory do pisania.
KARTA OCENY UCZNIA
Imię i nazwisko..............................................
Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich
Lp. Uczeń otrzymuje 1 punkt jeżeli
1.
Dokonał analizy rysunku
2.
Zaplanował i zapisał w planie działania kolejność wykonywania czynności
3.
Zaplanował i zapisał planie działania wykaz maszyn i narzędzi oraz
przyborów traserskich, niezbędnych do wykonania zadania
4.
Pobrał z magazynu i dostarczył na stanowisko pracy materiały niezbędne
do wykonania deskowania
5.
Zgromadził i rozmieścił sprzęt, narzędzia i przybory traserskie
6.
Dobrał odzież roboczą i środki ochrony osobistej
7.
Wytrasował surowiec drzewny
8.
Dokonał piłowania do określonych wymiarów i ksztaltów
9.
Wykonał tarcze wewnętrzne i zewnętrzne
10. Wykonać tarcze zewnętrzne
11. Wykonał ramkę stabilizacyjną
12. Wykonał jarzma
13. Zmontował całą konstrukcję
14. Sprawdził pion wykonanego deskowania,
15. Uporządkował stanowisko
16. Zaprezentował efekty swojej pracy
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Bajkowski J.: Maszyny i urzadzenia do obróbki drewna cz.1, WSiP, Warszawa 1990
2. Haun L.: Nowoczesny cieśla, Wydawnictwo Apis, Gdańsk 1995
3. Keller K.: Murarstwo cz.2, Rea, Warszawa 2002
4. Krzysik D.: Nauka o drewnie, PWN, Warszawa 1974
5. Lenkiewicz W., Zdziarska I.:Ciesielstwo, WSiP, Warszawa 1998
6. Prażmo J.: Stolarstwo cz.1, WSiP, Warszawa 1990
7. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, KOWEZiU, Warszawa 2002
8. Szymański E.: Materiały budowlane, WSiP, Warszawa 2003
9. Tauszyński .K.: Budownictwo z technologią, WSiP, Warszawa 1992
Wykaz literatury należy uaktualniać w miarę ukazywania się nowych pozycji.