07 Analizowanie procesów technologicznych produkcji leków

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Alina Krawczak





Analizowanie procesów technologicznych produkcji leków
322[10].Z1.03




Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr hab. Anna Gumieniczek
dr Dorota Kowalczuk



Opracowanie redakcyjne:
mgr Alina Krawczak



Konsultacja:
dr hab. inż. Henryk Budzeń








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[10].Z1.03
„Analizowanie procesów technologicznych produkcji leków”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik farmaceutyczny.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe zasady technologii chemicznej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Przepływ płynów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Rozdzielanie

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Rozdrabnianie i mieszanie

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Procesy przenoszenia ciepła

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Destylacja, absorpcja, ekstrakcja, krystalizacja

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Bilanse i wskaźniki produkcji

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

5.8. Gospodarka wodna i ochrona powietrza

24

5.8.1. Ćwiczenia

24

5.9. Wytwarzanie wybranych środków leczniczych

25

5.9.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

42

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik farmaceutyczny.

Poradnik dla nauczyciela ma na celu ułatwienie pracy nauczycielowi jako organizatorowi

procesu uczenia się.

W poradniku zamieszczono:

wykaz umiejętności, które uczeń powinien mieć opanowane przystępując do realizacji
jednostki modułowej,

wykaz umiejętności, które uczeń ukształtuje realizując program jednostki modułowej,

propozycje ćwiczeń rozwijających umiejętności analizowania procesów technologicznych
produkcji leków,

wykaz literatury uzupełniającej wiedzę ucznia.
Poradnik zawiera również przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych, które powinny

być prowadzone różnymi metodami aktywizującymi ucznia:

wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych,

samokształcenia kierowanego,

wykładu informacyjnego,

dyskusji dydaktycznej.
Formy organizacyjne pracy uczniów powinny być zróżnicowane, począwszy od

indywidualnej działalności ucznia, do pracy zespołowej.

W poradniku dla nauczyciela zawarte są również zestawy zadań testowych w celu

sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, przykładowa karta odpowiedzi, instrukcja dla
ucznia i nauczyciela oraz klucz odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych

322[10].Z1

Podstawy analizy i wytwarzania produktów

leczniczych

322[10].Z1.01

Wykonywanie analizy jakościowej

i ilościowej produktów leczniczych

322[10].Z1.02

Pozyskiwanie i przetwarzanie leczniczych

surowców roślinnych

322[10].Z1.03

Analizowanie procesów technologicznych

produkcji leków

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad ergonomii oraz regulaminu
pracowni,

współpracować w grupie,

korzystać z Farmakopei Polskiej,

poszukiwać informacji z różnych źródeł,

posługiwać się terminologią chemiczną,

interpretować podstawowe pojęcia fizyczne i chemiczne,

opisywać podstawowe reakcje chemiczne,

dokumentować obserwacje i podejmowane działania.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić podstawowe zasady prowadzenia procesów technologicznych,

scharakteryzować procesy technologiczne wybranych postaci leków,

wykonać podstawowe obliczenia wydajności procesów technologicznych,

wykonać podstawowe obliczenia ilości substratów potrzebnych do produkcji leków,

określić rolę substancji pomocniczych w procesie technologicznym,

zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych otrzymywania wybranych substancji
leczniczych,

wykonać bilans materiałowy i energetyczny wybranych procesów technologicznych,

posłużyć się instrukcjami i normami stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik farmaceutyczny 322[10]

Moduł:

Podstawy

analizy

i

wytwarzania

środków

leczniczych 322 [10].Z1

Jednostka modułowa:

Analizowanie

procesów

technologicznych

produkcji leków 322[10].Z1.03

Temat:

Klasyfikowanie pomp stosowanych w procesach technologicznych.

Cel ogólny:

Kształtowanie umiejętności różnicowania pomp na podstawie budowy
i działania.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować tok pracy przy określaniu budowy i działania pomp,

analizować schematy rysunkowe pomp,

określić różnice w budowie i działaniu pomp,

porównać różne rodzaje pomp,

znać zasady wyboru pomp,

zinterpretować wyniki,

zapisać cały tok rozumowania i podać klasyfikację pomp.


Metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenia praktyczne,

wykład informacyjny.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

podczas wykładu informacyjnego i dyskusji praca zespołowa,

podczas realizacji ćwiczeń przedmiotowych praca indywidualna.


Czas:

6 godzin dydaktycznych.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura fachowa,

schematy pomp,

zeszyt, przybory do pisania.


Przebieg zajęć:
1. Czynności wstępne, przywitanie grupy, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości

do pracy (odzież ochronna, zeszyty ćwiczeń).

2. Zadanie uczniom pytań sprawdzających znajomość regulaminu pracowni.
3. Podanie tematu i celu zajęć.
4. Wprowadzenie do wykładu (zorientowanie uczniów w przedmiocie wykładu,

przypomnienie znanych treści mających powiązanie z tematem zajęć, skoncentrowanie ich
uwagi).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5. Omówienie zawartej w temacie problematyki.
6. Podsumowanie materiału z jednoczesnym podkreśleniem praktycznych możliwości

wykorzystania przedstawianych treści.

7. Postawienie pytań problemowych przez nauczyciela.
8. Postawienie pytań uzupełniających przez uczniów i udzielenie na nie odpowiedzi przez

nauczyciela.

9. Uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów dotyczącej zrozumienia zrealizowanych treści

(w formie dyskusji dydaktycznej).

10. Ustalenie odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania problemowe.
11. Ocenienie wartości dydaktycznej dyskusji, osób biorących w niej udział i posumowanie

dyskusji.

12. Opisanie czynności składających się na całość ćwiczenia.
13. Przydzielenie zadań do indywidualnego wykonania.
14. Wykonywanie przez uczniów poszczególnych czynności.
15. Monitorowanie przebiegu samodzielnie wykonywanych czynności.
16. Prezentacja wykonanych zadań (nauczyciel komentuje efekty pracy).
17. Sprawdzenie stopnia przyswojenia przez uczniów wiedzy zdobytej samodzielnie

(nauczyciel zadaje pytania, na które uczniowie udzielają odpowiedzi).

18. Porządkowanie stanowisk pracy (uczniowie sprzątają swoje stanowiska pracy, nauczyciel

kontroluje porządek w pracowni).


Zakończenie zajęć:
Uczniowie sygnalizują, które etapy pracy sprawiały najwięcej trudności. Nauczyciel jeszcze raz
wskazuje jakie ważne umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich w
przyszłości unikać. Nauczyciel zapowiada temat kolejnych zajęć i żegna się z grupą.

Praca domowa
Podaj wady pomp tłokowych i wirowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe odpowiedzi na pytania:

-

Który z etapów ćwiczeń był dla Ciebie najtrudniejszy?

-

Czy baza lokalowa i sprzętowa była wystarczająca do wykonania ćwiczeń?

-

Jaką punktację w skali 0-5 (0-najniższa, 5-najwyższa) wystawisz osobie prowadzącej,

biorąc pod uwagę sposób prowadzenia zajęć, wiedzę i zaangażowanie?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik farmaceutyczny 322[10]

Moduł

Podstawy analizy i wytwarzania środków leczniczych
322 [10].Z1

Jednostka modułowa:

Analizowanie procesów technologicznych produkcji
leków 322[10].Z1.03

Temat:

Opisywanie produkcji kwasu acetylosalicylowego.

Cel ogólny:

Wyrobienie umiejętności opisywania i analizowania produkcji kwasu
acetylosalicylowego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować wszystkie czynności potrzebne do zdobycia pełnej informacji o produkcji
kwasu acetylosalicylowego,

wymienić i opisać aparaturę stosowaną w produkcji kwasu acetylosalicylowego,

określić etapy produkcji kwasu acetylosalicylowego,

napisać reakcje chemiczne acetylowania kwasu salicylowego w roztworze benzenowym,

narysować schemat produkcji kwasu acetylosalicylowego.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

podczas wykładu praca zespołowa,

przy wykonywaniu ćwiczeń przedmiotowych praca indywidualna.


Czas:

6 godzin dydaktycznych.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura fachowa,

schematy produkcji i rysunki aparatury,

zeszyt, przybory do pisania.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno porządkowe (zaznajomienie uczniów z tematem ćwiczeń).
2. Sprawdzenie znajomości przepisów bhp (poprzez zadawanie pytań wybranej osobie).
3. Przedstawienie uczniom tematu i celów zajęć.
4. Zwięzłe przedstawienie treści.
5. Kontrolowanie sporządzanych przez uczniów notatek.
6. Sprawdzenie stopnia przyswojenia przekazanych treści.
7. Określenie celów zadania.
8. Wskazanie przez nauczyciela, wszystkich czynności przy realizacji zadania.
9. Wymiana informacji na temat przyswojonych treści (uczniowie prezentują swoje

przemyślenia, co pozwoli na usystematyzowanie wiadomości, wyrobi umiejętność
samodzielnego formułowania myśli, wnioskowania oraz referowania).

10. Rozdanie uczniom zadań do samodzielnego wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

11. Wykonanie ćwiczenia przez wszystkich uczniów.
12. Prezentacja wykonanych zadań (nauczyciel komentuje swoje obserwacje z realizacji

ćwiczeń).

13. Sprawdzenie przyswojonych wiadomości (pomiar dydaktyczny w formie ustnej, poprzez

zadawanie pytań przez nauczyciela).

14. Porządkowanie stanowisk pracy (uczniowie sprzątają, nauczyciel kontroluje porządek

w pracowni).


Zakończenie zajęć
Nauczyciel analizuje przebieg ćwiczeń, uczniowie zgłaszają, które etapy pracy sprawiały
najwięcej trudności. Nauczyciel jeszcze raz wskazuje jakie ważne umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich w przyszłości unikać. Nauczyciel zapowiada temat
kolejnych zajęć i żegna się z grupą.

Praca domowa
Znajdź informacje na temat węgla aktywowanego używanego w produkcji kwasu
acetylosalicylowego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
-

rozmowa przeprowadzona na końcu zajęć, na temat stopnia trudności ćwiczenia, sposobu

jego przeprowadzenia, czasochłonności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe zasady technologii chemicznej

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W dostępnej literaturze wyszukaj i narysuj w zeszycie 3 dowolne aparaty, w których

prowadzi się reakcje chemiczne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania pogadanki
oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury. Efektem pracy uczniów powinno być
zdobycie umiejętności wyszukiwania i analizowania budowy wybranych aparatów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

3) wybrać i przerysować na podstawie dostępnej literatury i schematów do zeszytu 3

dowolnie wybrane aparaty, w których prowadzi się reakcje chemiczne,

4) scharakteryzować wybrane aparaty,
5) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

rysunki i schematy wybranych aparatów.


Ćwiczenie 2

W dostępnej literaturze wyszukaj informacje dotyczące najlepszego wykorzystania

surowców i energii w procesach technologicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania pogadanki
oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury. Efektem pracy uczniów powinno
być zdobycie umiejętności wyszukiwania i analizowania budowy wybranych aparatów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

3) określić na podstawie dostępnej literatury od czego zależy najlepsze wykorzystanie

surowców i energii w procesach technologicznych,

4) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
5) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Przepływ płynów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeanalizuj instrukcję obsługi pompy tłokowej, scharakteryzuj niebezpieczeństwa

wynikające z nie stosowania się do instrukcji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury instrukcji. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania
pogadanki oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury. Efektem pracy uczniów
powinno być zdobycie umiejętności analizowania i stosowania się do wskazań zawartych
w instrukcji obsługi.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

3) przeczytać instrukcję obsługi pompy tłokowej,
4) scharakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nie stosowania się do instrukcji,
5) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

praca zespołowa,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

instrukcje obsługi pomp tłokowych.

Ćwiczenie 2

Sklasyfikuj pompy stosowane w procesach technologicznych, scharakteryzuj wybrane

pompy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania pogadanki
oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury. Efektem pracy uczniów powinno być
zdobycie umiejętności klasyfikowania pomp według budowy i działania oraz wykorzystywania
do tego celu literatury fachowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do klasyfikowania pomp,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

3) dokonać na podstawie dostępnej literatury i schematów budowy pomp klasyfikacji pomp

według działania,

4) scharakteryzować wybrane pompy,
5) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

poradnik dla nauczyciela,

literatura fachowa,

schematy pomp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Rozdzielanie

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeanalizuj instrukcję obsługi wirówki, scharakteryzuj niebezpieczeństwa wynikające

z nie stosowania się do instrukcji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania pogadanki
oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

3) przeczytać instrukcję obsługi wirówki,
4) scharakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nie stosowania się do instrukcji,
5) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

instrukcje obsługi wybranych wirówek.


Ćwiczenie 2

Określ budowę filtrów stosowanych w procesach technologicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Podczas pracy uczniów należy zwrócić uwagę na ich umiejętność
korzystania z literatury. Proponuje się, pracę grupową w czasie przeprowadzania pogadanki
oraz pracę indywidualną podczas korzystania z literatury. Efektem pracy uczniów powinno być
zdobycie umiejętności różnicowania filtrów pod względem budowy i zastosowania.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

2) odszukać w dostępnej literaturze schematy filtrów (ramowa prasa filtracyjna, obrotowy

filtr próżniowy),

3) przerysować schematy do zeszytu ćwiczeń,
4) odszukać różnice w budowie filtrów,
5) zapisać wszystkie informacje w zeszycie,
6) określić, w jaki sposób budowa filtrów wpływa na ich przydatność do oczyszczania

produktów otrzymywanych w procesach technologicznych,

7) przedstawić wszystkie spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

schematy filtrów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Rozdrabnianie i mieszanie

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj urządzenia do rozdrabniania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności określania budowy
urządzeń do rozdrabniania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania urządzeń do

rozdrabniania,

2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) uważnie przeczytać treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie literatury właściwości urządzeń służących do rozdrabniania,
5) określić twardość i kształt materiałów poddawanych rozdrabnianiu,
6) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
7) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura fachowa,

schematy urządzeń do rozdrabniania,

próbki materiałów do rozdrabniania,

zeszyt i przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj urządzenia do mieszania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności określania budowy
urządzeń do mieszania.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania urządzeń do

mieszania,

2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie literatury właściwości urządzeń służących do mieszania,
5) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
6) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura fachowa,

schematy urządzeń do mieszania,

próbki materiałów do mieszania,

zeszyt i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Procesy przenoszenia ciepła

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj budowę wężownicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności określania budowy
wężownic.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania wężownic,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie literatury budowę wybranej wężownicy,
5) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
6) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

schemat wężownicy.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj budowę wyparki Roberta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności określania budowy
wyparki Roberta.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania urządzeń do

ogrzewania i schładzania,

2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie literatury budowę wyparki Roberta,
5) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
6) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

schematy budowy wyparki Roberta.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Destylacja, absorpcja, ekstrakcja, krystalizacja

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj budowę aparatu do destylacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności określania budowy
aparatu do destylacji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania urządzeń do

destylacji,

2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie literatury budowę wybranego urządzenia do destylacji,
5) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
6) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa

schematy aparatów do destylacji.

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj instrukcję obsługi urządzenia do destylacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności korzystania z instrukcji
obsługi.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia,
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej na dany temat,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

3) przeczytać instrukcję obsługi urządzenia do destylacji,
4) scharakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nie stosowania się do instrukcji,
5) zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym,
6) zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

instrukcja obsługi aparatu do destylacji.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Bilanse i wskaźniki produkcji

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeanalizuj schemat bilansu materiałowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą potrzebną
do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności analizowania bilansu
materiałowego.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania bilansu

materiałowego,

2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić elementy uwzględniane w bilansie materiałowym,
5) wypisać jednostki w jakich został sporządzony bilans materiałowy,
6) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
7) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

przykładowe opracowania bilansów materiałowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.8. Gospodarka wodna i ochrona powietrza


5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeanalizuj normy jakie powinna spełniać woda w zależności od zastosowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy wskazać i udostępnić uczniom literaturę uzupełniającą i akty
prawne potrzebne do pracy. Efektem pracy uczniów powinno być zdobycie umiejętności
analizowania norm jakie powinna spełniać woda stosowana w procesach technologicznych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia
2) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

3) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
4) określić na podstawie wybranych aktów prawnych normy jakie powinna spełniać woda,
5) zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie,
6) przedstawić spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

wybrane akty prawne zawierające normy dotyczące wody.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.9. Wytwarzanie wybranych środków leczniczych

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz produkcję kwasu acetylosalicylowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Wskazana jest indywidualna oraz zespołowa praca ucznia na podstawie
literatury i innych środków dydaktycznych przygotowanych przez nauczyciela. Efektem pracy
uczniów powinno być zdobycie umiejętności analizowania procesu produkcyjnego kwasu
acetylosalicylowego.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

2) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
3) podać w zeszycie wzór strukturalny kwasu acetylosalicylowego,
4) określić etapy produkcji kwasu acetylosalicylowego,
5) narysować w zeszycie schemat produkcji kwasu acetylosalicylowego,
6) wymienić i opisać aparaturę stosowaną przy produkcji kwasu acetylosalicylowego,
7) przedstawić opisany proces otrzymywania kwasu acetylosalicylowego za pomocą reakcji

chemicznych,

8) przedstawić wszystkie spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

schematy produkcji kwasu acetylosalicylowego.


Ćwiczenie 2

Opisz produkcję sulfonamidów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Wskazana jest indywidualna oraz zespołowa praca ucznia na podstawie
literatury i innych środków dydaktycznych przygotowanych przez nauczyciela. Efektem pracy
uczniów powinno być zdobycie umiejętności analizowania procesu produkcyjnego
sulfonamidów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

2) określić etapy produkcji sulfonamidów,
3) napisać w zeszycie reakcje chemiczne,
4) narysować w zeszycie schemat produkcji sulfonamidów,
5) wymienić i opisać aparaturę stosowaną przy produkcji,
6) przedstawić wszystkie spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

literatura fachowa,

schemat produkcji sulfonamidów.

Ćwiczenie 3

Opisz produkcję penicyliny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zaleca się, aby temat produkcji penicyliny i innych antybiotyków
nauczyciel przedstawił za pomocą filmu dydaktycznego, a następnie przeprowadził dyskusję
dydaktyczną, w czasie której uczniowie mogliby przedstawić swoje wnioski i wymienić się
spostrzeżeniami. Efektem pracy uczniów powinna być umiejętność analizowania produkcji
penicyliny.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury

uzupełniającej,

2) przeczytać uważnie treść ćwiczenia,
3) określić etapy produkcji penicyliny,
4) określić rodzaj drobnoustrojów stosowanych w produkcji penicyliny,
5) narysować w zeszycie schemat produkcji penicyliny,
6) wymienić i opisać aparaturę stosowaną przy produkcji,
7) przedstawić wszystkie spostrzeżenia i efekty swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz filmu dydaktycznego.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt i przybory do pisania,

film dydaktyczny,

literatura fachowa,

schemat produkcji penicyliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Analizowanie procesów

technologicznych produkcji leków”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, są z poziomu
podstawowego,

zadania 2, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:

1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. c, 9. a, 10. d, 11. d,

12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wykonać

podstawowe

obliczenia

wydajności

procesów technologicznych

C

P

a

2

Wykonać

podstawowe

obliczenia

wydajności

procesów technologicznych

C

PP

b

3

Posłużyć się instrukcjami i normami stosowanymi
w przemyśle

B

P

c

4

Posłużyć się instrukcjami i normami stosowanymi
w przemyśle

B

P

a

5

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

A

P

c

6

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

B

P

c

7

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8

Wykonać bilans materiałowy wybranych procesów
technologicznych

C

P

c

9

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

a

10

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

d

11

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

A

P

d

12

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

A

P

a

13

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

d

14

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

c

15

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

b

16

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

c

17

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

C

PP

d

18

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

b

19

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

C

P

a

20

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi
5. Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz możliwość samodzielnej pracy.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia.
7. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia

i zakończenia rozwiązywania testu.

9. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
10. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, które będą miały na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej j pracy.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test

zawiera

20

zadań

dotyczących

jednostki

„Analizowanie

procesorów

technologicznych produkcji leków”.

5. Zadania są zamknięte wielokrotnego wyboru.
6. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
7. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
8. Prawidłowe odpowiedzi zaznacz w odpowiedniej rubryce znakiem X.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
10. Kolejność rozwiązania jest dowolna.
11. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zakreśl kółkiem, a następnie prawidłową zaznacz X.
12. Uważnie przeczytaj zestaw zadań testowych.
13. Jeżeli będziesz miał problem z udzieleniem odpowiedzi na jakieś pytanie, zostaw je,

przejdź do następnych a do niego wrócisz na końcu.

14. Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w karcie odpowiedzi, czy dla wszystkich

zadań zaznaczyłeś odpowiedź.

15. Rozwiązuj zadania samodzielnie.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Jednostką masowego natężenia jest

a) kg/s.
b) kg/min.
c) m/s.
d) m/min.

2. Jednostką objętościowego natężenia przepływu jest

a) m²/s.
b) m³/s.
c) kg/s.
d) m/s².

3. Do metod rozdzielania nie należy

a) flotacja.
b) sedymentacja.
c) fluidyzacja.
d) filtracja.

4. Wielkością charakteryzującą proces fluidyzacji jest

a) prędkość krytyczna.
b) transport pneumatyczny.
c) wywiewanie.
d) powinowactwo.

5. Odstojnik to urządzenie stosowane w procesach

a) kumulacji leku.
b) filtracji.
c) sedymentacji.
d) flotacji.

6. Wszystkie czynne sulfonamidy mają

a) różny szkielet cząsteczki i różny rodnik R.
b) taki sam rodnik R i różny szkielet cząsteczki.
c) taki sam podstawowy szkielet cząsteczki i różny rodnik R.
d) taki sam podstawowy szkielet cząsteczki i taki sam rodnik R.

7. Wyparka to urządzenie służące do

a) odparowywania rozpuszczalnika z rozcieńczonych roztworów soli.
b) odparowywania rozpuszczalnika ze stężonych roztworów soli.
c) odpowiedzi a i b są poprawne.
d) skraplania rozpuszczalnika z roztworów soli.

8. Bilans materiałowy składa się z

a) przychodu.
b) rozchodu.
c) przychodu i rozchodu.
d) surowców i produktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Do odpylania gazów służą urządzenia

a) cyklon i elektrofiltr.
b) cyklon i autoklaw.
c) elektrofiltr i wyparka.
d) elektrofiltr i autoklaw.

10. Do procesów przenoszenia ciepła zaliczamy

a) promieniowanie.
b) przewodzenie i konwekcję ciepła.
c) promieniowanie i przewodzenie ciepła.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.

11. Wymienniki ciepła stosuje się do

a) ogrzewania i skraplania.
b) ogrzewania i schładzania.
c) schładzania i zamrażania.
d) skraplania i schładzania.


12. Rurociąg przez, który przetłacza się gaz palny ma barwę

a) żółtą.
b) zieloną.
c) niebieską.
d) czerwoną.


13. Absorpcja to pochłanianie

a) pary przez ciecz.
b) cieczy przez ciecz.
c) cieczy przez gaz.
d) gazu przez ciecz.


14. Twardość węglanowa wywołana jest obecnością

a) węglanów wapnia i magnezu.
b) węglanów sodu i potasu.
c) wodorowęglanów wapnia i magnezu.
d) wodorowęglanów sodu i potasu.


15. Podstawowym surowcem do produkcji kwasu acetylosalicylowego jest

a) bezwodnik octowy.
b) kwas salicylowy.
c) fenolan sodu.
d) kwas acetylowy.


16. W estryfikacji kwasu salicylowego utrzymuje się temperaturę

a) 40ºC.
b) 69ºC.
c) 60ºC.
d) 90ºC.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17. Produktem wyjściowym do produkcji każdego sulfonamidu jest

a) chlorek kwasu chlorosulfonowego.
b) kwas p-aminobenzoesowy.
c) chlorek kwasu p-acetyloaminobenzenosulfonowego.
d) kwas p-acetyloaminobenzenosulfonowy.


18. Drobnoustrój wykorzystywany do produkcji penicyliny to

a) Penicillium Flaum.
b) Penicillium chrysogenum.
c) Penicillium notatum.
d) Penicillium chrysope.

19. Penicylina krystaliczna zawiera rodnik

a) benzylowy.
b) aminowy.
c) benzenowy.
d) benzalkilowy.

20. Hydrolizę amidu wytwarzanego w reakcji aminolizy przeprowadza się za pomocą

a) 10% roztwór NaOH.
b) 25% roztwór NaOH.
c) 20% roztwór amoniaku.
d) 10% roztwór amoniaku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Analizowanie procesów technologicznych produkcji leków


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Analizowanie procesów

technologicznych produkcji leków”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, są z poziomu
podstawowego,

zadania 2, 16, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi:

1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. b,

12. a, 13. a, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

b

2

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

C

PP

c

3

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

a

4

Posłużyć się instrukcjami i normami stosowanymi
w przemyśle

C

P

b

5

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

d

6

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

C

P

c

7

Wykonać podstawowe obliczenia wydajności
procesów technologicznych

A

P

b

8

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

C

P

a

10

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

B

P

b

11

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

b

12

Określić podstawowe zasady prowadzenia procesów
technologicznych

C

P

a

13

Wykonać bilans materiałowy wybranych procesów
technologicznych

A

P

a

14

Wykonać bilans materiałowy wybranych procesów
technologicznych

C

P

b

15

Posłużyć się instrukcjami i normami stosowanymi
w przemyśle

C

P

b

16

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

C

PP

b

17

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

B

P

a

18

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

d

19

Scharakteryzować procesy technologiczne wybranych
substancji leczniczych

B

P

b

20

Zapisać i odczytać równania reakcji chemicznych
otrzymywania wybranych substancji leczniczych

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi
5. Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz możliwość samodzielnej pracy.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia.
7. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia

i zakończenia rozwiązywania testu.

9. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
10. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, które będą miały na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej j pracy.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Wszystkie zadania są wielokrotnego wyboru. Tylko jedna

odpowiedź jest prawdziwa.

5. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Prawidłową odpowiedź zaznacz w odpowiedniej rubryce znakiem – X. W przypadku

pomyłki błędną odpowiedź zakreśl kółkiem, a następnie prawidłową zaznacz – X.

7. Kiedy będziesz miał problemy z udzieleniem odpowiedzi na jakieś pytanie, zostaw je,

przejdź do następnych a do niego wrócisz na końcu jak zostanie Ci czasu.

8. Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w karcie odpowiedzi, czy dla wszystkich

zadań zaznaczyłeś odpowiedź.

9. Rozwiązuj zadania samodzielnie, pozwoli ci to nie tylko sprawdzić stopień opanowania

wiedzy, ale przyniesie satysfakcję.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zespół podstawowych aparatów i urządzeń produkcyjnych służących do przeprowadzenia

procesu technologicznego nazywamy
a) organizacją procesu technologicznego.
b) układem technologicznym.
c) instalacja produkcyjną.
d) zespołem technologicznym.

2. Do procesów podstawowych powtarzających się w wielu produkcjach zaliczamy

a) procesy wysokotemperaturowe.
b) procesy wysokociśnieniowe.
c) nitrowanie, sulfonowanie, fluorowanie.
d) procesy elektrochemiczne.

3. Jeżeli tory przepływu poszczególnych cząsteczek są prostolinijne to taki przepływ

nazywamy

a) ruchem uwarstwionym.
b) ruchem burzliwym.
c) ruchem prostolinijnym.
d) ruchem bezwymiarowym.

4. Liczba Reynoldsa podaje zależność liczbową miedzy

a) prędkością płynu i długością rurociągu.
b) prędkością płynu, średnicą rurociągu, gęstością płynu, lepkością płynu.
c) gęstością, lepkością i stężeniem płynu.
d) prędkością płynu, średnicą i długością rurociągu.

5. Przepływ płynów przez rurociąg ma charakter burzliwy, gdy liczba Reynoldsa wynosi

a) <2100.
b) 2000-3000.
c) 2000.
d) >3100.

6. Ssanie i tłoczenie cieczy zachodzi pod działaniem siły odśrodkowej w pompie

a) tłokowej.
b) odśrodkowej.
c) wirowej.
d) ssącej.

7. Metody stosowane do rozdzielania zawiesin to

a) sedymentacja, fluidyzacja, wirowanie.
b) sedymentacja, filtracja, wirowanie.
c) filtracja, wirowanie, skraplanie.
d) filtracja, fluidyzacja, wirowanie.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

8. Rozdzielanie materiałów sypkich według rozmiarów (kawałków lub ziaren) nazywamy

a) filtracją.
b) flotacją.
c) sortowaniem.
d) klasyfikacją.

9. Do rozgniatania materiału bardzo twardego stosujemy

a) uderzenie i zgniatanie.
b) ścieranie i rozłupywanie.
c) rozłupywanie i zgniatanie.
d) ścieranie i uderzanie.

10. Przenoszenie ciepła przez cząsteczki płynu znajdującego się w ruchu to

a) przewodzenie ciepła.
b) konwekcja ciepła.
c) promieniowanie.
d) wrzenie.

11. Chłodnice ociekowe służą do

a) tylko ogrzewania.
b) ogrzewania i schładzania.
c) tylko schładzania.
d) odparowywania.

12. Rozdzielanie mieszanin ciekłych lub wydzielanie składników ciał stałych za pomocą

ciekłego rozpuszczalnika nazywamy

a) ekstrakcją.
b) krystalizacją.
c) destylacją.
d) rektyfikacją.

13. Bilans uwzględniający skład surowców, wydajność wszystkich reakcji przebiegających

w warunkach prowadzenia procesu oraz straty surowców i produktów to

a) bilans materiałowy.
b) bilans ekonomiczny.
c) bilans cieplny.
d) techniczny.

14. Wykres strumieniowy (Sankeya) służy do graficznego przedstawienia

a) procesu technologicznego.
b) bilansu materiałowego.
c) gospodarki wodą.
d) rozchodu i przychodu.

15. Bezwymiarowy współczynnik toksyczności (T) gazu odlotowego wylicza się względem

a) tlenku siarki.
b) dwutlenku siarki.
c) tlenku węgla.
d) azotu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

16. Z bezwodnego fenolanu sodu i dwutlenku węgla otrzymuje się

a) kwas acetylowy.
b) kwas acetylosalicylowy.
c) kwas salicylowy.
d) kwas węglowy.

17. Acetylowanie kwasu salicylowego przeprowadza się

a) bezwodnikiem octowym.

b) octanem sodu.

c) benzenem.

d) benzoesanem.


18. W celu oczyszczenia surowy sulfanilamid we wrzącej wodzie poddaje się

a) estryfikacji.
b) rektyfikacji.
c) destylacji.
d) krystalizacji.


19. Pierwszy etap produkcji penicyliny przebiega w

a) hali przemysłowej.
b) laboratorium oddziałowym.
c) fermentatorze.
d) filtratorach.


20. Podczas ekstrakcji penicyliny z roztworu wodnego przy niskim pH może nastąpić

a) odparowanie rozpuszczalników.

b) szybki rozkład penicyliny.

c) autoliza grzybni.

d) krystalizacja penicyliny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Analizowanie procesów technologicznych produkcji leków


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA


1. Chmiel A., Grudziński S.: Biotechnologia i chemia antybiotyków. PWN, Warszawa 1998
2. Gayer R., Matysiakowa Z.: Zbiór zadań z technologii chemicznej. WSiP, Warszawa 1988
3. Jabłońska-Drozdowska H., Krajewska K.: Aparaty, urządzenia i procesy przemysłu

chemicznego. WSiP, 1986

4. Kayser O., Mueller R.H.: Biotechnologia farmaceutyczna. PZWL, Warszawa 2002
5. Minczewski J., Marczenko Z.: Chemia analityczna Tom I i II. PWN, Warszawa 2001
6. Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1993
7. Mueller R.H., Hildebrant G.E.: Technologia nowoczesnych postaci leków. PZWL,

Warszawa 1997

8. Zejc A., Gorczyca M.: Chemia leków. PZWL, Warszawa 2002

Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wyd. ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,

Warszawa 2003

4. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II.

Wyd. ITEE, Radom 1999

