Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 38
klasa 2
Blok tematyczny: Majowe poranki i wieczory
Temat: Dla mamy
I. Cele
• Doskonalenie obliczeń pamięciowych w zakresie 100.
• Utrwalenie jednostek miar.
• Doskonalenie rozumienia i umiejętności dzielenia.
• Doskonalenie umiejętności korzystania z przepisu.
• Praktyczne wykorzystanie umiejętności matematycznych.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy I szkoły podstawowej: Pkt. 7.4 i 5 „Uczeń dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki odejmowania za pomocą dodawania, podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia”, Pkt. 7.10 i 11 „Uczeń waży przedmioty, używając określeń: kilogram, pół kilograma, dekagram, gram; wykonuje łatwe obliczenia, używając tych miar, odmierza płyny różnymi miarkami; używa określeń: litr, pół litra, ćwierć litra”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Piec”
CD3 audio
III. Przebieg zajęć
1. Śpiewanie piosenki „Moja mama” CD3audio
Dzieci słuchają piosenki „Moja mama”. Tańczą przy niej dowolnie, interpretując słowa i melodię.
Wspólne śpiewanie piosenki „Moja mama”.
2. Gra/plansza interaktywna „Piec”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina smakoszy(4)
→ Piec (8)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Piec” doskonaląca dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 oraz umiejętność dzielenia. Utrwalenie jednostek miar.
Omówienie gry
Nauczyciel wprowadza dzieci do tematu gry – „Nauczymy się dzisiaj przyrządzać pizzę dla mamy”.
Ciekawa gra wielozadaniowa, w której należy przeczytać ze zrozumieniem przepis na pizzę, aby prawidłowo wykonać zadania.
W pierwszej części gry należy odmierzyć składniki według podanego przepisu na pizzę. Zastosowanie wielu jednostek miar - dag, ml, g, kostka.
Wybrany uczeń klika plusy i minusy na planszy, wprowadzając ilość danego składnika określoną w przepisie. Po prawidłowym wykonaniu pierwszej części pokazuje się mikser. Dzieci mogą też wysłuchać informacji na temat zasad bezpiecznego stosowania urządzeń elektrycznych.
Druga część zadania polega na ułożeniu na 6 kawałkach pizzy różnych produktów w tych samych ilościach. Dzieci powinny metodą prób i błędów rozdzielać produkty, przeciągając je na 6 kawałków pizzy.
3. Przepisanie przepisu na pizzę do zeszytów.
Przepis na pizzę na święto mamy:
„20 dag mąki,
1 kostka drożdży,
5 g cukru
100 ml mleka,
60 ml oleju
5 g soli
Zmiksować, uformować, upiec i nałożyć dowolne produkty”
4. Rozwiązywanie zadań tekstowych – podręcznik cz.9, ćw.1 i 3, str.74
5. Zapisywanie iloczynów i ilorazów wg wzoru – podręcznik cz.9, ćw.2, str.74
6. Mnożenie i dzielenie w zakresie 50 – podręcznik cz.9, ćw.5, str.75
7. Uzupełnienie tabliczki mnożenia w zakresie 50 – podręcznik cz.9, ćw.6, str.75
2