background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 
 

Władysława Maria Francuz 

 
 
 

Mocowanie okładzin ściennych z kamienia 711[04].Z3.01 

 

 
 
 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Anna Kusina 
mgr inż. Marek Machnik 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Halina Zwolska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
 
 
 
 
Korekta: 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[04].Z3.01 
„Mocowanie okładzin ściennych z kamienia” zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu kamieniarz. 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 
 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Zasady montażu rusztowań stosowanych w robotach okładzinowych 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 
13 

5.2. Narzędzia i sprzęt do robót okładzinowych 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 
14 

5.3. Płyty okładzinowe z kamienia – rodzaje i wielkości 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 
15 

5.4. Kryteria doboru okładzin 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 
17 

5.5. Montaż okładzin konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 
18 

5.6. Naprawa okładzin kamiennych 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 
22 

5.7. Wykonywanie spoin twardych i elastycznych 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 
24 

5.8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Przepisy bezpieczeństwa  
       i higieny pracy 

5.8.1. Ćwiczenia 

26 
26 

5.9. Zasady rozliczenia robót okładzinowych 

5.9.1. Ćwiczenia 

27 
27 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7. Literatura 

38 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE                                     

 
       Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu 
modułowego programu nauczania dla zawodu kamieniarzJest to część pakietu edukacyjnego 
dla jednostki modułowej 711[04].Z3.01 „Mocowanie okładzin ściennych z kamienia”. 

W poradniku zamieszczono: 

 

zestaw umiejętności,  jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji   
programu jednostki modułowej, 

 

zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  opanować  uczeń  w  wyniku  realizacji  programu         
jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze prowadzenia zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  
praktycznych, 

 

propozycje  testów  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów  przeprowadzanych  na  zakończenie 
realizacji programu jednostki modułowej, 

 

wykaz literatury. 

Do  propozycji  ćwiczeń  dołączone  są  wskazówki  dotyczące  ich  realizacji  oraz    zalecane 

środki dydaktyczne.  

Kwalifikacje  jakie  uczeń  ma  uzyskać  w  ramach  tej  jednostki  modułowej,  narzucają 

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak: 

 

ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,  

 

pogadanka z pokazem, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  może  również  być  zróżnicowana  –  praca 

samodzielna  pozwala  dokładniej  ocenić  indywidualne  postępy  ucznia  i  jest  zgodna  z  formą 
egzaminów zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu i 
skrócić  czas  wykonywania  ćwiczenia,  co  w  razie  potrzeby,  pozwala  na  jego  powtórzenie. 
Oprócz tego, jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.   

W  każdej  z  podanych  metod  nauczania  istotną  rolę  odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń,            

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte 
wcześniej. 

Umieszczone  w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować  jako  przykładowe.  Nauczyciel 

może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże    
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki 
modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania  podane  w  podrozdziale  Sprawdzian  postępów. 
Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  osiągnięć  ucznia.  Uczeń 
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia 
X obok słowa: 

 

TAK –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  twierdząca (operacja   wykonana  w sposób 
prawidłowy)  

 

NIE  –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  przecząca  (operacja    wykonana  w  sposób 
nieprawidłowy, niepełny). 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowanie  ucznia  i  efekty  jego     

pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  określa  się  pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił 
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE 
wskazuje na  luki w wiedzy   i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania 
się  z  materiałem  nauczania,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas  oceny  należy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie  z przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty  w  danej  placówce     
wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali      
dwustopniowej: ćwiczenie/zadanie zaliczone, ćwiczenie /zadanie nie zaliczone.                  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  przyswojonych  wiadomości 
i ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  propozycjami 
testów teoretycznych i praktycznych. 

Zajęcia  mogą  być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do 

realizacji  modułowego  programu  nauczania,  pracowniach  symulacyjnych  Centrów 
Kształcenia  Praktycznego  lub  na  wydzielonych  poligonach  na  placu  budowy,  w  warunkach  
pozwalających skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem 
podstawowych  narzędzi  dla  każdego  ucznia.  Wielkość  pracowni,  liczba  stanowisk 
ćwiczeniowych,  ilość  materiałów,  sprzętu  i  pomocy  dydaktycznych,  powinna  w  pełni  
umożliwić realizację programu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

 

 

 
 

 
 

                                                        

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          

            

 

 

 

 

 

 

  

                                                                                           * 

 
 

711[04].B1.01 

71104.B1.03 

71104.B1.04 

71104.B1.02 

711[04].B1 

711[04].Z1 

71104.B1.05 

711[04].Z1.05 

711[04].Z1.04 

711[04].Z1.03 

711[04].Z1.02 

711[04].Z1.01 

711[04].Z2 

711[04].Z2.04 

711.[04].Z2.03 

711[04].Z2.02 

711[04].Z2.01 

711[04].Z4 

711[04].Z3 

711[04].Z4.02

 

711[04].Z4.01

 

711[04].Z3.05 

711[04].Z3.04 

711[04].Z3.03 

711[04].Z3.02 

711[04].Z3.01 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

posługiwać się sprzętem pomiarowym i wykonywać pomiary, 

 

rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku, 

 

rozróżniać podstawowe materiały budowlane i kamienne, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane i kamienne, 

 

rozróżniać rodzaje ścian ze względu na konstrukcję i użyte materiały, 

 

odróżnić materiały i technologie wykończenia budynku, 

 

dobierać narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich i budowlanych,  

 

wykonywać obróbkę mechaniczną kamienia, 

 

wykonywać obróbkę ręczną kamienia, 

 

wykonywać podstawowe roboty ślusarsko-kowalskie, 

 

przygotować, eksploatować i demontować rusztowania, 

 

przygotować podstawowe zaprawy budowlane, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i ochrony 

środowiska obowiązujące w budownictwie, 

 

wykonać przedmiary i obmiary robót, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

 

stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych, 

 

udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku  realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania okładziny kamiennej, 
–  posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów, 
–  zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy, 
–  przygotować podłoże pod ustawienie rusztowania, 
–  zmontować,  eksploatować  i  zdemontować  rusztowania:  ramowe,  typu  Warszawa,  

i stojakowe z rur stalowych, 

–  składować i transportować elementy rusztowań, 
–  określić  szacunkowo  ilość  materiału  niezbędnego  do  wykonania  robót  i  sporządzić 

zapotrzebowanie materiałowe, 

–  dobrać narzędzia i sprzęt do robót okładzinowych, 
–  przygotować podłoże pod okładziny kamienne, 
–  wykonać cięcie płyty kamiennej na żądany kształt i wielkość, 
–  wykonać obróbkę krawędzi elementu okładzinowego, 
–  dobrać odpowiednie rodzaje kotew do wykonywanej pracy i prawidłowo je osadzić, 
–  wykonać otwory na zakotwienia w płytach kamiennych oraz w podłożu, 
–  wykonać okładzinę konstrukcyjną z kamienia, 
–  wykonać montaż okładziny pionowej na pełną zalewkę z kotwieniem, 
–  wykonać montaż okładziny pionowej na zaprawie w układzie mozaikowymi  
–  i cyklopowym, 
–  wykonać montaż okładziny pionowej na sucho, 
–  wykonać montaż okładziny z osadzaniem pośrednim, 
–  wykonać montaż okładziny podwieszonej, 
–  wykonać spoiny twarde, 
–  wykonać spoiny elastyczne, 
–  dokonać wykończenia spoin okładzin kamiennych, 
–  naprawić okładzinę z kamienia, 
–  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
–  sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy, 
–  wykonać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciw pożarowej i ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Jednostka modułowa:

 

Mocowanie okładzin ściennych z kamienia. 

Temat: Dobieranie narzędzi i sprzętu kamieniarskiego do wykonywania okładzin. 

 

Cele kształcenia: 
Uczeń potrafi: 
-  przygotować stanowisko pracy, 
-  dobrać i dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia i sprzęt, 
-  dobrać sprzęt pomocniczy, 
-  sprawdzić stan techniczny narzędzi sprzętu kamieniarskiego, 
-  określić zasady zastosowanie narzędzi i sprzętu. 
 
Metody nauczania – uczenia się:  
-    dyskusja, 
-  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
-  w zespołach lub indywidualnie, w zależności od liczby stanowisk.

 

 

 

Organizacja stanowiska dydaktycznego: 
-  stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia kamieniarskie, 

 

poradnik dla ucznia – 711[04].Z3.01,

 

 

rusztowanie typu „Warszawa”, 

 

wiaderko, 

 

pojemnik cechowany. 

 
Czas zajęć:
 150min. 
 
Przebieg zajęć (11 punktów): 

 

Czynności nauczyciela: 
1.  Nauczyciel  dopilnowuje,  aby  uczniowie  zajęli  stanowiska  pracy,  sprawdza  obecność, 

wpisuje  temat  zajęć  na  tablicy  i  poleca  wpisać  go  do  dzienniczków  uczniowskich                   
(5 minut). 

2.  Nauczyciel  inicjuje  dyskusję  przed rozpoczęciem  pracy, ukierunkowując  ją  na  tematykę 

dotyczącą  sposobu  przygotowania  stanowiska  oraz  doboru  odpowiednich  narzędzi  i 
sprzętu kamieniarskiego (10 minut). 

3.  Nauczyciel  poleca  uczniom  zapoznanie  się  z  właściwym  materiałem  nauczania                        

w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonują polecenie (15 minut). 

4.  Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut). 
5.  Nauczyciel  dzieli  grupę  na  zespoły  dwuosobowe,  przydziela  stanowiska  ćwiczeniowe                

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6.  Każdy  zespół  lub  indywidualnie  określa  plan  działania  (potrzebne  narzędzia,  materiały) 

(20 minut). 

7.  Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich, a 

następnie organizują stanowisko pracy (30 minut). 

8.  Uczniowie opisują przeznaczenie narzędzi i sprzętu (10 minut). 
9.  Uczniowie  dokonują  samooceny  wykonanej  pracy  i  konfrontują  własna  ocenę  z  oceną 

nauczyciela (10 minut). 

10.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  uzyskanych  efektów  wykonania  ćwiczenia  i  przyczyn 

popełnianych błędów (15 minut). 

11.  Nauczyciel  podsumowuje  dyskusję,  zwraca  uwagę  na  najważniejsze  elementy  zajęć 

(10 minut). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Jednostka modułowa: Mocowanie okładzin ściennych z kamienia. 
Temat: Wykonywanie przedmiaru robót w pomieszczeniu. 

 

Cele kształcenia 
Uczeń potrafi: 
-  przygotować stanowisko pracy, 
-  przygotować odpowiednie narzędzia miernicze, 
-  narysować szkic pomieszczenia, 
-  zmierzyć powierzchnie ścian na której wykonana zostanie okładzina, 
-  zmierzyć powierzchnię otworów w ścianach, 
-  dokonać obliczeń. 
 
Pojęcia kluczowe: 
-  przedmiar robót, 
-  powierzchnia ścian. 
 
Metoda
: przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 
-  poradnik dla ucznia - 711[04].Z3.01, 
-  tekst przewodni ( 2 załączniki), 
-  taśma miernicza, po jednej na zespół, 
-  ołówek, 
-  kartka papieru, 
-  poradnik majstra budowlanego, 
-  kalkulator. 

 
 

Organizacja stanowiska dydaktycznego 
-  pomieszczeniem może być klasa lub pracownia kamieniarska bądź kabina ćwiczeniowa, 
-  stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
-  w zespołach najlepiej dwu osobowych. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza 1 – Informacje 

Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi na 
pytania  sprawdzające  wiedzę  potrzebną  do  wykonania  ćwiczenia  (Załącznik  1,  czas  około 
20 minut). 
 

Faza 2 – Planowanie 

Uczniowie planują proces realizacji  zadania praktycznego. Otrzymują  formularze (Załącznik 
2) i zapisują  w  nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają  narzędzia  i 
sprzęt (czas około 10 minut). 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Faza 3 – Ustalenie 

Nauczyciel  sprawdza  odpowiedzi  uczniów,  a  następnie  rozpoznaje  i  koryguje  błędy  w 
procesie  technologicznym.  Uczniowie  ustalają  z  nauczycielem  etapy  i  sposób 
przeprowadzenia  kontroli  międzyoperacyjnej  i  końcowej.  Następnie  uczniowie  pobierają 
materiały, narzędzia oraz sprzęt z magazynu (czas około 20 minut). 

  

Faza 4– Realizacja 

Uczniowie  samodzielnie  wykonują  zadanie.  Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym 
przebiegiem  procesu  pracy  i  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  higieny  pracy  (czas 
około 90  minut). 
 

Faza 5 – Sprawdzenie 

Kontrolę  wykonują  uczniowie  w  trakcie  wykonywania  pomiarów  oraz  po  ich  wykonaniu. 
Uczniowie sprawdzają efekty swojej pracy i oceniają ją. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów 
(czas około 10 minut). 
 

Faza 6 – Analiza 

Uczniowie  odpowiadają  na  pytanie:  co  zrobiłbym  lepiej  gdybym  to  zadanie  wykonywał 
jeszcze  raz?  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  umiejętności,  jakie  zostały 
nabyte. Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i 
wyjaśnia jak ich uniknąć w przyszłości (czas 

około

 30 minut). 

 

Załącznik 1. 

Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia: 
 
 
1)  W jakim celu wykonuje się przedmiar robót? 
 
 
2)  Jakich narzędzi użyjesz do wykonania pomiaru? 
 
 
3)  W  jaki  sposób  należy  zmierzyć  powierzchnię  ścian  na  których  zostanie  wykonana  

okładzina? 

 
 
4)  Powierzchni  jakich  otworów  w ścianie  nie  odpisuje  się  od  powierzchni  ściany,  na  której 

wykonuje się okładzinę kamienną? 

 
5)  W jaki sposób wykonasz obliczenia? 
 
 
6)  W jaki sposób wykonasz szkic pomieszczenia? 

 

 

Obliczenia:  

Ile m

2

 ma powierzchnia ścian, na których wykonanie zostanie okładzina kamienna   

 

  

......................................................                                 

 

          

....................................................... 
.......................................................   

           

....................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Załącznik 2.

 

Planowanie czynności. 
 

 

Lp. 

 

Czynności technologiczne 

 

 

Sprzęt i narzędzia 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zasady  montażu  rusztowań  stosowanych  w  robotach 
         okładzinowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmontuj rusztowanie typu „Warszawa” do wysokości 3 metrów. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować podłoże pod rusztowanie, 
2)  zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania, 
3)  pobrać z magazynu części rusztowania i przenieś je na przygotowane stanowisko, 
4)  zmontować rusztowanie zgodnie z instrukcją, 
5)  stosować przepisy bezpieczeństwa higieny pracy, 
6)  zaprezentować efekty wykonania ćwiczenia nauczycielowi, 
7)  zdemontować rusztowanie, 
8)  odnieść jego elementy i ułożyć na miejscu składowania. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne.. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rusztowanie typu „Warszawa”, 

 

instrukcja dotyczące montażu rusztowania. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.2. Narzędzia i sprzęt do robót okładzinowych  

 

5.2.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 
 

Na  wyznaczonym  stanowisku,  zorganizuj    miejsce  pracy  do  wykonywania  okładziny 

kamiennej. Uzasadnij  i omów narzędzia i sprzęt który zgromadziłeś. 
 

 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z magazynem, 
2)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  omówić swoje notatki z nauczycielem, 
5)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich określone w materiale nauczania, w rozdziale 
4.2. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3. Płyty okładzinowe z kamienia – rodzaje i wielkość 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Z  przygotowanych  fragmentów    piaskowca,  dotnij    płytę  na  wymiar  20  cm  na  30  cm. 

W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać narzędzia i sprzęt z magazynu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić poprawność działania sprzętu, 
4)  zaznaczyć linie cięcia, 
5)  wykonaj ciecie płyty na żądany wymiar, 
6)  przedstawić efekt wykonania ćwiczenia nauczyciela, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  obróbkę  szlifierską  krawędzi  wyciętej  płyty  kamiennej,  eliminując  większe 

nierówności.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  przestrzegaj  przepisów  bezpieczeństwa  i 
higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać narzędzia i sprzęt z magazynu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić poprawność działania sprzętu, 
4)  wykonać obróbkę krawędzi wyciętej płyty, 
5)  przedstawić efekt wykonania ćwiczenia nauczyciela, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do szlifowania kamienia, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

płytka kamienna. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj  otwór  na  kotwę  na  powierzchni  bocznej  płyty  kamiennej  we  właściwej 

odległości  od  jej  krawędzi.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  przestrzegaj  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)    pobrać narzędzia i sprzęt z magazynu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić poprawność działania sprzętu, 
4)  wykonać otwór na kotwę, 
5)  przedstawić efekt wykonania ćwiczenia nauczyciela, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do wykonania otworu w płycie kamiennej. 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.4. Kryteria doboru okładzin 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

W  magazynie  przygotowano  kilka  elementów  okładzin  kamiennych,  z  różnych 

materiałów  i  o  różnych  kształtach.  Obejrzyj  je  i  oceń  ich  jakość,  zaproponuj  miejsce  w 
którym można je zastosować. Przedstaw nauczycielowi swoje notatki. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć próbki  materiałów zgromadzonym w magazynie, 
2)  ocenić ich jakość, 
3)  zaproponować miejsce zastosowania, 
4)  wykonać notatki na temat każdej z nich, 
5)  przedstaw nauczycielowi swoje notatki. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

różne rodzaje okładzin kamiennych, 

 

fotografie lub przeźrocza ukazujące różnorodne okładziny kamienne, 

 

dzienniczek uczniowski, 

 

długopis. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5. 5. Montaż okładziny konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych 

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Na wskazanym  stanowisku pracy, wykonaj okładzinę kamienną cokołu budynku z cegły 

ceramicznej,  z  płyt  kamiennych,  w  formie  muru  mieszanego  na  zaprawie  cementowej. 
W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
3)  zgromadzić materiały, 
4)  wykonać mur mieszany z okładziny kamiennej, 
5)  ocenić jakość wykonania ćwiczenia, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady, 
7)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy okładziny kamiennej, 

 

cegły ceramiczne, 

 

zaprawa cementowa, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich i murarskich, 

 

środki ochrony osobistej. 

 

Ćwiczenie 2 
 

We  wskazanym  miejscu  wykonaj  okładzinę  kamienną  o  powierzchni  2  metrów 

kwadratowych,  na  pełną  zalewkę  (z  zakotwieniem)  na  podstawie  dostarczonej  przez 
nauczyciela  dokumentacji.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  przestrzegaj  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać odpowiednie rodzaje kotew i prawidłowo je osadzić, 
4)  zgromadzić materiały, 
5)  przygotować zaprawę, 
6)  wykonać okładzinę kamienną, 
7)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne  usterki, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady, 
9)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

gotowe elementy okładziny kamiennej, 

 

kotwy, 

 

zaprawa, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 

Ćwiczenie 3 
 

We  wskazanym  miejscu  wykonaj  okładzinę  kamienną  (1,5  metra  kwadratowego),na 

sucho  z  kotwieniem,  na  podstawie  dostarczonej  przez  nauczyciela  dokumentacji.  Określ,  ile 
materiału  zużyłeś  na  wykonanie  pracy  i  sporządź  rozliczenie  materiałów.  W  trakcie 
wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać odpowiednie rodzaje kotew i prawidłowo je osadzić, 
4)  zgromadzić materiały, 
5)  wykonać okładzinę kamienną, 
6)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne  usterki, 
7)  określić zużycie materiałów, 
8)  sporządzić rozliczenie materiałów, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady, 
10)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

 

Środki dydaktyczne: 

 

gotowe elementy okładziny kamiennej, 

 

kotwy, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich. 

 

Ćwiczenie 4 
 

We  wskazanym  miejscu  przygotuj  podłoże  i  wykonaj  pionową  okładzinę  kamienną  na 

zaprawie  (1,5  metra  kwadratowego),  w układzie a)mozaikowym,  b)  cyklopowym. W  trakcie 
wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
3)  zgromadzić materiały, 
4)  wykonać okładzinę kamienną, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne  usterki, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady, 
7)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

gotowe elementy okładziny kamiennej, 

 

zaprawa, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 5 
 

We  wskazanym  miejscu  wykonaj  pionową  okładzinę  kamienną  na  sucho  (1,5  metra 

kwadratowego),  osadzając  ja  punktowo  na  plackach  z  zaprawy.  W  trakcie  wykonywania 
ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z stanowiskiem pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

3)  wykonać okładzinę kamienną, 
4)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy okładziny kamiennej, 

 

kotwy, 

 

zaprawa, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 

Ćwiczenie 6 
 

Wykonaj  montaż  okładziny  na  nadprożu  okiennym  na  podstawie  dostarczonej  przez 

nauczyciela  dokumentacji.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  przestrzegaj  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z stanowiskiem pracy, 
2)  pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać okładzinę kamienną, 
4)  uporządkować stanowisko pracy, zagospodarować odpady. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy okładziny kamiennej, 

 

zaprawa, 

 

narzędzia i sprzęt do robót kamieniarskich, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.6. Naprawa okładzin kamiennych  

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Na  wskazanym  stanowisku  pracy  (5  m²),  wykonaj  oczyszczenia  mechanicznego 

okładziny  z  kamienia.  Wykonaj  ćwiczenie  wykorzystując  szczotkę  mechaniczną,  wodę 
i mydło. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  pobrać z magazynu materiały potrzebne do wykonania pracy, 
4)  wykonać oczyszczenia okładziny kamiennej, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi, 
7)  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

fragment zabrudzonej okładziny, 

 

szczotka mechaniczna, 

 

mydło, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  wskazanym  stanowisku  pracy  (5  m²),  wykonaj  oczyszczenia  mechanicznego 

okładziny z kamienia. Wykonaj ćwiczenie sposobem czyszczenia strumieniem wody. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  pobrać z magazynu materiały potrzebne do wykonania pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

4)  wykonać oczyszczenia okładziny kamiennej, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi, 
7)  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

urządzenie do mycia woda pod ciśnieniem, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  wskazanym  stanowisku  pracy,  wykonaj  wzmocnienia  kamienia.  W  trakcie 

wykonywania ćwiczenia pamiętaj o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  pobrać z magazynu materiały potrzebne do wykonania pracy, 
4)  wykonać wzmocnienia okładziny kamiennej, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi, 
7)  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

żywica, 

 

rozpuszczalnik, 

 

naczynie miarowe, 

 

mieszadło, 

 

pędzel płaski, 

 

środki ochrony indywidualnej. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

5.7. Wykonywanie spoin twardych i elastycznych  

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  spoinowanie  fragmentu  okładziny  kamiennej  o  wymiarach  1,5  m  szerokości 

i 1,2 m wysokości, zaprawą cementową. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  pobrać z magazynu materiały potrzebne do wykonania pracy, 
4)  dokonać oceny stanu podłoża pod spoinowanie, 
5)  oczyścić podłoże z resztek starej zaprawy, kurzu, plam, 
6)  przygotować zaprawę do spoinowania 
7)  wykonać spoinowanie,  
8)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

cement, 

 

piasek, 

 

kielnia, 

 

szpachelka, 

 

wiadro, 

 

szczotka i zmiotka, 

 

gąbka. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wyprofiluj  spoiny  pomiędzy  elementami  okładziny  kamiennej  na  powierzchni  o 

wymiarach 2,0 m szerokości  i 1,5 m wysokości. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać materiał i narzędzia z magazynu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

3)  oczyścić podłoże z resztek starej zaprawy, kurzu, plam, 
4)  wykonać wyprofilowanie,  
5)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
6)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

cement, 

 

wapno, 

 

piasek, 

 

kielnia, 

 

szpachelka, 

 

wiadro, 

 

szczotka i zmiotka, 

 

gąbka. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj  spoinę  elastyczną  na  fragmencie  okładziny  kamiennej  o  wymiarach  1,5  m 

szerokości i 1,2 m wysokości. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
3)  pobrać z magazynu materiały potrzebne do wykonania pracy, 
4)  oczyścić podłoże z resztek starej zaprawy, kurzu, plam, 
5)  przygotować zaprawę do spoinowania, 
6)  wykonać spoinowanie,  
7)  zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kauczuk polisulfidowy, 

 

szpachelka, 

 

pistolet natryskowy, 

 

wiadro, 

 

szczotka i zmiotka, 

 

taśma maskująca, 

 

gąbka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

5.8.  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót.  Przepisy 
        bezpieczeństwa i higieny pracy w robotach okładzinowych 

 
5.8.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  przeglądu  technicznego  narzędzi  i  sprzętu  kamieniarskiego,  używanego  do 

wykonania okładzin kamiennych. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać sprzęt i narzędzia stosowane do wykonania okładzin,  
2)  sprawdzić sprawność elektronarzędzi.  
3)  sprawdzić narzędzia stosowane w przy wykonywaniu prac okładzinowych,  
4)  zgłosić ewentualne uchybienia nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rusztowanie warszawskie, 

 

elektronarzędzia, 

 

narzędzia kamieniarskie 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

5.9. Zasady rozliczenia robót okładzinowych 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  rysunku  roboczego  dostarczonego  przez  nauczyciela,  wykonaj 

przedmiarów  robót  okładzinowych.  Wykorzystując  tabelę  określ  ilość  materiałów 
potrzebnych  do  wykonania  okładziny  kamiennej.  Okładzina  będzie  wykonana  z  płyt 
nieforemnych. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  wykonać przedmiar, 
3)  obliczyć ilość materiałów, 
4)  przedstawić nauczycielowi wykonany obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

kartki papieru, 

 

KNR, 

 

kalkulator. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie materiałów  
narzędzi i sprzętu do malowania” 
  

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru w tym: 
-  z poziomu podstawowego zadania: 2, 3, 6,  8, 9, 11, 13, 15, 16, 17, 18,19, 20, 21, 22. 
-  z poziomu ponad podstawowego: 1, 4, 5, 7,  10, 12, 15. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

-  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
-  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  
-  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponad podstawowego,  
-   bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  21  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu  ponad  

podstawowego 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.a,  2.c,  3.d,  4.a,  5.b,  6.c,  7.d,  8.a,  9.c,  10.d,  11.c,  12.b, 
13.d, 14.a, 15.c, 16.a, 17.c, 18.b, 19.a, 20.d,21.c, 22.d . 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) – uczeń potrafi 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Dobrać szerokość spoiny do faktury 
płyty okładzinowej 

pp 

2. 

Dobrać szerokość spoiny do faktury 
płyty okładzinowej 

 

 

 

3. 

Określić sposób usunięcia farby olejnej 
z kamienia 

 

 

 

4. 

Rozpoznać jednostkę przedmiarową 
podłoża pod okładzinę 

 

 

pp 

 

5.  Określić grubość płyt okładzinowych 

 

 

pp 

 

6. 

Rozpoznać maksymalną powierzchnię 
płyty okładzinowej 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

7. 

Określić temperaturę w jakiej można 
wykonywać prace kamieniarskie 

 

 

pp 

 

8. 

Dobrać średnicę otworu na trzpień 
kotwy do średnicy trzpienia 

 

 

 

9. 

Określić szerokość między okładziną a 
podłożem 

 

 

 

10. 

Dobrać liczbę punktów kotwienia płyty 
do jej powierzchni 

 

 

pp 

 

11. 

Określić sposób wykonania pełnej 
zalewki 

 

 

 

12. 

Dobrać  głębokość otworów na 
trzpienie kotew do rodzaju skały 

 

 

pp 

 

13. 

Rozpoznać szerokość i grubość płyt 
kamiennych 

 

 

 

14. 

Zdefiniować  nazwę górnej 
powierzchni stopnia schodowego 

 

 

 

15. 

Określić prawidłową proporcję 
substancji do wzmacnianiu kamienia 

 

 

pp 

 

16. 

Określić prawidłowa ilość kotw 
nośnych w spoinie pionowej 

 

 

 

17. 

Określić prawidłową średnicę placka 
przy osadzaniu punktowym 

 

 

 

18. 

Określić dopuszczalne odchylenie 
krawędzi od linii prostej w osadzaniu 
pośrednim 

 

 

 

 

19. 

Określić proporcje składników 
preparatu stosowanego do usuwania 
rdzy z kamienia 

 

 

 

20. 

Określić największą powierzchnię 
elementów przy osadzaniu na zaprawie 

 

 

 

 

21. 

Określić dopuszczalne odchylenie 
powierzchni od płaszczyzny na 
długości 1 m 

 

 

 

22. 

Określić dopuszczalny ciężar 
okładzinowej płyty kamiennej 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

PRZEBIEG TESTOWANIA  

 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
3.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas                     

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

5.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru                  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

6.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

7.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
8.  Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
9.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 min.  

Powodzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Grubość  spoiny  z  zaprawy  między  płytami  okładzinowymi  z  kamienia  o  fakturze 

powierzchni polerowanej wynosi: 

 

a) 0,5÷3 mm, 

 

b) 4÷5 mm, 

 

c) 0,1÷0,4 mm, 

 

d) 6÷8 mm. 

 
2.  Grubość  spoiny  z  zaprawy  między  płytami  okładzinowymi  z  kamienia  o  fakturze 

powierzchni dłutowanej wynosi: 

 

a) 0,5÷3 mm, 

 

b) 0,1÷0,4 mm, 

 

c) 4÷5 mm, 

 

d) 6÷8 mm. 

 
3.  Powłoki z farb olejnych na okładzinach kamiennych możemy usunąć: 
 

a) detergentem z wodą, 

 

b) wodą, 

 

c) wodą z szarym mydłem, 

 

d) pastą zwingerowską. 

 
4. Jednostką obliczeniową podłoża pod okładziny jest: 
 

a) metr kwadratowy, 

 

b) kilometr, 

 

c) milimetr, 

 

d) decymetr. 

 
5. Grubość płyt z wapienia lekkiego wynosi: 
 

a) 20 i 30 mm, 

 

b) 40 i 50 mm,. 

 

c) 60 i 70 mm, 

 

d) 80 i 90 mm. 

 
6. Powierzchnia płyty okładzinowej kamiennej nie powinna być większa niż: 
 

a) 2 m², 

 

b) 1,5 m², 

 

c) 1 m², 

 

d) 2,5 m². 

 

7. Prace kamieniarskie można wykonywać w temperaturze nie niższej niż: 
 

a) 10°C, 

 

b) 15°C, 

 

c) 20°C, 

 

d) 5°C. 

8. Średnica otworu na trzpień kotwy powinna być co najmniej większa niż średnica trzpienia 
     kotwy o: 
 

a) 3÷4 mm, 

 

b) 5÷6 mm, 

 

c) 1÷2 mm, 

 

d) 7÷8 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

9. Szczelina między okładziną a podłożem nie powinna być większa niż: 
 

a) 1 cm, 

 

b) 5 cm, 

 

c) 3 cm, 

 

d) 6 cm. 

 
10. Podczas zakotwienia płyt  powinna być ona zakotwiona w co najmniej: 
 

a) 1 punkcie, 

 

b) 3 punktach, 

 

c) 8 punktach, 

 

d) 4 punktach. 

 
11.  Wykonując  pełną  zalewkę  przestrzeń  między    podłożem  a  tylną  stroną  okładziny 
      kamiennej stopniowo wypełnia się zaprawą, warstwami o wysokości  nie większej niż: 
 

a) 5 cm, 

 

b) 10 cm, 

 

c) 25 cm, 

 

d) 15 cm. 

12. Głębokość otworów na trzpienie kotew powinna być co najmniej równa: 
 

a) 10 mm, 

 

b) 30 mm, 

 

c) 40 mm, 

 

d) 50 mm. 

 
13. Szerokość i grubość płyt kamiennych okładzinowych to zwykle: 
 

a) 20÷100 cm, 

 

b) 10÷80 cm, 

 

c) 40÷150 cm, 

 

d) 30÷120 cm. 

 
14. Okładzina górnej powierzchni stopnia schodowego to tak zwana: 
 

a) stopnica, 

 

b) podstopnica, 

 

c) stopa, 

 

d) odbojnica. 

 
15. Okładzinę kamienną wzmacniamy żywica epoksydową w proporcji: 
 

a) 20 % żywicy i 80 % rozpuszczalnika, 

 

b) 30 % żywicy i 70 % rozpuszczalnika, 

 

c)10 % żywicy i 90 % rozpuszczalnika, 

 

d) 40 % żywicy i 60 % rozpuszczalnika. 

 
16. podczas zakotwienia płyt w spoinie pionowej można zamontować tylko: 
 

a) jedna kotwę nośną, 

 

b) dwie kotwy nośne, 

 

c) trzy kotwy nośne, 

 

d) cztery kotwy nośne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

17. Wytworzony placek z plastycznej zaprawy cementowej, zaczynu gipsowego lub kitu przy 
       osadzaniu punktowym powinien mieć średnicę: 
 

a) 2÷4 cm, 
b) 3÷6 cm, 
c) 5÷7 cm, 
d) 8÷10 cm. 
 

18. Dopuszczalne odchylenie krawędzi od linii prostej  podłoża pod okładziny kamienne przy 
      osadzaniu pośrednim wynosi: 
 

a) ± 4 mm, 

 

b) ± 6 mm,  

 

c) ± 8 mm, 

 

d) ± 20 mm. 
 

19. Usuwając rdze z kamienia powlekamy powierzchnię preparatem o nazwie Ferrolit z wodą 
      w proporcji: 
 

a) 1:1, 

 

b) 2:1, 

 

c) 2:3, 

 

d) 1:2. 

 
20.  Osadzanie  na  zaprawi  bez  kotwienia  stosuje  się  przy  licowaniu  drobnymi  elementami  o 
      powierzchni nie przekraczającej: 
 

a) 0,02 m², 

 

b) 0,03 m², 

 

c) 0,04 m², 

 

d) 0,05 m². 

 
21.  Dopuszczalne  odchylenie  powierzchni  od  płaszczyzna  na  długości  1  m    podłoża  pod 
      okładziny kamienne przy osadzaniu bezpośrednim wynosi: 
 

a) ± 3 mm, 

 

b) ± 10 mm,  

 

c) ± 5 mm, 

 

d) ± 20 mm. 

 
22. Ciężar płyty okładzinowej kamiennej nie powinien być większy niż: 
 

a) 10 kg, 

 

b) 30 kg, 

 

c) 50 kg, 

 

d) 70 kg. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Mocowanie okładzin ściennych z kamienia 711[04].Z3.01  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

Test 2 

 

 
Test praktyczny  niskosymulowany do  jednostki modułowej                    

.  

Mocowanie okładzin ściennych z kamienia.  
 
Test sprawdza umiejętności z zakresu: 

-  planowania pracy, 
-  organizowania stanowiska roboczego, 
-  wykonywania pracy, 
-  prezentowania efektów wykonania zadania. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za  każdą  prawidłową  prawidłowo  wykonaną  czynność  lub  efekt  wykonania  uczeń 

otrzymuje  jeden  punkt,  za  czynność  źle  wykonaną,  nie  spełniający  określonych  kryteriów 
efekt wykonania lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.    
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

poniżej  11 punktów – ocena niedostateczny, 
od  11 do  14 punktów – dopuszczający, 
od  15 do  18 punktów – dostateczny, 
od  19 do  24 punktów – dobry, 
od  25 do  27 punktów – bardzo dobry.

 

 

Informacja dla zdającego 

1.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją  do  jego  wykonania,  stanowiskiem  pracy  i  jego              

wyposażeniem.  Masz  na  to  20  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  trwania 
wykonywania zadania. 

2.  Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania. 
3.  Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  żadnych 
wskazówek.  Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  może  w  takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania.

 

 
Temat zadania

: 

Na wskazanym przez nauczyciela stanowisku o powierzchni 3 m², wykonaj 

okładzinę kamienna w układzie mozaikowym.   
 

Plan działania: 

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania  

 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

2. Wymień narzędzia potrzebne do wykonania zadania 

 
..................................................................................................................................................................................... 
 
 
 

3. Wymień sprzęt potrzebny do wykonania zadania 

 

....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
3.  Wymień materiały pomocnicze 
..................................................................................................................................... 
 
 
 
4.  Dokonaj przedmiaru robót 
 
.................................................................. 
 

Wskazówki dla nauczyciela  

Do  wykonania  zadania  należy  przygotować  stanowisko  o  odpowiedniej  powierzchni, 
zgromadzić  narzędzia  i  sprzęt  w  magazynie.  Przygotować odpowiednie  ilości  materiałów  w 
oznaczonym miejscu. Wymagane są również pojemniki na odpady oraz sprzęt do uprzątnięcia 
stanowiska  pracy.  Dla  każdego  zdającego  należy  przygotować  instrukcje  obsługi  sprzętu. 
Przed  przystąpieniem  uczniów  do  wykonywania  zadania  należy  przeprowadzić  instruktaż 
stanowiskowy. Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli. 

 

Kryteria wykonania pracy przez zdającego 

 
 

I. 

Planowanie 

Nr 

Czynności i kryteria wykonania 

Punktacja 

1–0 

1. 

Zapisał  przynajmniej  5  czynności związanych  z  wykonywaniem prac,  we 
właściwej  kolejności  (zorganizować  stanowisko,  zabezpieczyć  podłogę 
przed  zabrudzeniem,  dobrać  narzędzia  i  sprzęt  z  magazynu,  dokonać 
przedmiaru  robót,  wyznaczyć  miejsce  do  wykonania  okładziny,  wykonać 
okładzinę, posprzątać stanowisko). 

 

2. 

Zapisał następujące narzędzia:  
Wiertarka, młotek, odbijak, dłuto, pobijak, kielnia.  

 

3. 

Zapisał następujący sprzęt: 
Mieszadło  mechaniczne,  rusztowanie,  wiaderka,  pojemnik  cechowy, 
środki czystości,  

 

Wymienił  materiały  pomocnicze:  taśma  miernicza,  szpachle,  ołówek, 
sznur murarski 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

II. 

Organizowanie: 

5. 

Zgromadził  na  stanowisku  rękawice,  okulary  ochronne,  mieszadło  ręczne 
lub mechaniczne, wiaderka, pojemnik cechowy, środki czystości,  

 

6. 

Zgrom Zgromadził na stanowisku narzędzia i sprzęt kamieniarski 

 

7. 

Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nieutrudniający 
prowadzenia pracy 

 

8. 

Sprawdził stan techniczny narzędzi i sprzętu przed ich zastosowaniem 

 

III. Wykonanie: 

9. 

Zamiótł stanowisko 

 

10.  Rozłożył folie na podłodze 

 

11.  Dokonał przedmiaru robót 

 

12.  Wyznaczył miejsce do wykonania okładziny 

 

13.  Ułożył pierwszą warstwę okładziny 

 

14.  W trakcie układania okładziny sprawdzał prawidłowość układania 

 

15.  Wykonał całą zaplanowaną okładzinę 

 

16.  Posłużył się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem. 

 

17.  Oczyścił narzędzia i odniósł je na miejsce przechowywania. 

 

18.  Wyniósł odpady do przeznaczonych do tego celu pojemników. 

 

19.  Wykonał czysto i estetycznie zadanie 

 

20.  Wykonał wszystkie czynności związane z przygotowaniem stanowiska 

 

IV. Prezentacja. 

21.  Omówił sposób wykonania zadania  

 

22.  Ocenił jakość wykonania zadania  

 

23.  Określił cel zadania 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

7. LITERATURA 

 
1.  Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02, wyd. V, Warszawa 1993 
2.  Mirski J.Z., Łącki K., Budownictwo z technologią 2, WSiP, Warszawa 1998 
3.  Panasa  J.  (red):  Nowy  Poradnik  majstra  budowlanego,  Arkady,  Warszawa  2003,  2004, 

2005. 

4.  Szymański E. :Materiały budowlane, WSiP, Warszawa 2003 
5.  Urban L.: Murarstwo i tynkarstwo, WSiP, Warszawa 1995  
6.  Thunig W.,Wilcke H.: Kamieniarstwo, WSiP, Warszawa 1997 
7.  Serwis internetowy