Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 9 klasa 2
Blok tematyczny: Pożegnalne dary lata
Temat: Kłótnia warzyw
I. Cele
• Doskonalenie techniki głośnego czytania.
• Utrwalenie tytułów wybranych wierszy Juliana Tuwima.
• Ćwiczenia w pisaniu zdań.
• Doskonalenie poprawności ortograficznej w pisanych tekstach.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.2.b i c „Uczeń w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji, wskazuje głównych bohaterów, czyta teksty i recytuje wiersze, z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji”,
Pkt 1.3.f i g „Uczeń przepisuje teksty, pisze z pamięci i ze słuchu; dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.1
komputer z projektorem
wystawka znanych książek z wierszami Juliana Tuwima – „Lokomotywa”,
„Słoń Trąbalski”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Okulary”, „Zosia Samosia”
prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela np. w programie PowerPoint z krótkimi fragmentami i obrazkami wierszy Juliana Tuwima
gra/plansza interaktywna „Przepis”
III. Przebieg zajęć
1. Rozpoznawanie tytułów wierszy Juliana Tuwima
Nauczyciel uruchamia prezentację z krótkimi fragmentami różnych wierszy autora oraz ilustracjami. Dzieci zgadują tytuł wiersza. Oglądają książeczki z utworami autora na wystawce. Chętni uczniowie czytają wybrane fragmenty.
2. Słuchanie wiersza Juliana Tuwima „Warzywa” – podręcznik cz.1, str.102
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wiersza. Pytania nauczyciela: Jaki jest tytuł wiersza?
Kto jest jego autorem?
1
Elżbieta Bowdur
Kto występuje w wierszu?
O co kłóciły się warzywa?
Co zrobiła kucharka?
3. Głośne czytanie fragmentów wiersza przez uczniów.
4. Pisanie odpowiedzi na pytania do wiersza – podręcznik cz.1, ćw.3, str.103
5. Gra / plansza interaktywna „Przepis”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina smakoszy (4)
→ Przepis (5)
Opis interaktywności
Gra „Przepis” polegająca na utrwaleniu pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi.
Omówienie gry
Nauczyciel omawia grę:
Kucharka na kartce zapisała przepis na pyszną zupę. Niestety kartka jest poplamiona. Musimy pomóc kucharce odczytać przepis wstawiając do wyrazów właściwe literki.
Uczniowie czytają tekst i zastanawiają się, którą literkę wstawią do wyrazu.
Dzieci przepisują uważnie tekst do zeszytu. Następnie wybrany uczeń podchodzi do tablicy i przeciąga właściwe literki na miejsce w wyrazie.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają poprawność napisanego tekstu w zeszycie.
Dzieci mogą też przepisywać tekst z uzupełnianie tylko po jednym zdaniu.
Sprawdzają poprawność ortograficzną po napisaniu każdego zdania.
6. Uzupełnianie tabeli wyrazami z ramki – podręcznik cz.1, ćw.5, str.104
7. Ustalenie kolejności wykonywanych czynności podczas przyrządzania zupy
– podręcznik cz.1, ćw.6, str.104
2