Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 9 klasa 1
Blok tematyczny: Przywołujemy wakacyjne wspomnienia
Temat: Wakacyjne skarby
I. Cele
• Poszerzanie słownictwa, ćwiczenia w mówieniu.
• Rozwijanie spostrzegawczości.
• Ćwiczenia w przeliczaniu.
• Ćwiczenia w porównywaniu cech wielkościowych.
Podstawa programowa:
Pkt 7.2.a „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 1
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Ukryte obiekty”
napis na kartoniku WAKACYJNE SKARBY
kartoniki z narysowanymi muszelkami
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa ukierunkowana – Czym jest skarb?
Co to jest skarb?
Gdzie spotkaliście się z tym słowem?
Z czym wam się kojarzy słowo skarb?
Czy skarby można kupić, czy znaleźć?
Co jest dla was skarbem?
Skąd pochodzą wasze skarby?
Zgadnijcie, jaki skarb przywiozłam z wakacji?
Gdy do ucha ją przyłożę,
morza szum powróci do mnie.
W tej skorupce, małe morze,
lato może mi przypomnieć. – ( Muszelka)
Dlaczego znaleziona muszelka może być skarbem?
1
Elżbieta Bowdur
2. Wystawa wakacyjnych pamiątek
Spontaniczne wypowiedzi dzieci na temat przyniesionych pamiątek. Umieszczenie napisu WAKACYJNE SKARBY.
3. Gra interaktywna „Ukryte obiekty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Podróżnika (5)
→ Pola i Oskar (zadanie dodatkowe)
Opis interaktywności
Zadanie Poli i Oskara. Wyszukiwanie danej liczby konkretnych obiektów na ilustracji.
Omówienie gry
Należy znaleźć ukryte przedmioty na trzech planszach.
Wybrany uczeń wskazuje przy tablicy, gdzie ukryły się muszelki ( piłki, kredki).
Przeliczanie odnalezionych obiektów.
4. Przeliczanie zbiorów w zakresie 5 - podręcznik cz.1, ćw.1 i 2, str.54
5. Porównywanie cech wielkościowych – podręcznik cz.1, ćw.2, str.59
6. Przeliczanie zbiorów, rozwiązywanie zadań
Nauczyciel umieszcza na tablicy kartoniki – 3 duże muszelki i 2 małe.
Adam znalazł 3 duże muszelki, a Kasia 2 małe. Ile muszelek mają razem?
Nauczyciel umieszcza na tablicy kartoniki – 4 duże muszelki i 1 małą.
Ala znalazła 4 duże muszelki, a mama 1 małą. Ile muszelek mają razem?
2