Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 3
grupa 0
Obszar VII
Wprowadzanie w kulturę życia. Poznawanie wartości
etycznych i estetycznych
Temat: Muzyka wokół nas
I. Cele
• Poznanie zawodu cyrkowca.
• Rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
• Poznanie brzmienia i wyglądu wybranych instrumentów perkusyjnych.
• Rozwijanie zdolności samodzielnego muzykowania.
Podstawa programowa (…):
Pkt 8 „Dziecko tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem.
II. Środki dydaktyczne
dowolne fragmenty muzyki klasycznej – Mozart , Czajkowski itp.
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Klaun”
plansza/gra interaktywna „Słoń”
kolorowe chusty
przedmioty codziennego użytku, za pomocą których będzie można wydobyć dźwięki – talerzyk, łyżeczka, szklanka, kartka papieru… itp
puste pudełka z zamknięciem (po lekach, filmach fotograficznych lub jajkach niespodziankach), ryż.
III. Przebieg zajęć
1. Muzyka wokół nas
Dzieci siedzą na dywanie, słuchają dowolnego fragmentu muzyki klasycznej
– Mozarta, Czajkowskiego itp.
Rozmowa na temat wysłuchanego fragmentu, z czym się dzieciom kojarzył, co mógł ilustrować – dzieci puszczają wodze wyobraźni.
Dzieci otrzymują kolorowe chusty. Nauczycielka włącza ponownie wybrany fragment, a dzieci poruszają chustami w rytm melodii. Po chwili poruszają też 1
Elżbieta Bowdur
całym ciałem i chustami. Muzyka milknie – dzieci odkładają chusty i siadają na dywanie.
Nauczycielka pyta, czy słyszą dźwięki, muzykę, która jest wokół nas. W ciszy dzieci wyłapują dźwięki zza okna lub zza ściany – stukot, śpiew ptaków, odgłosy ulicy, ogrodu przedszkolnego itd.
2. Zagadki słuchowe
Nauczycielka prezentuje różne przedmioty wydające dźwięki – szklanka, łyżeczka, drewniane klocki, talerzyk, kartka papieru…
Przedstawia dzieciom, jakie dźwięki można wydobyć z tych rzeczy.
Następnie za zasłonką wydobywa dźwięki z tych przedmiotów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jakie przedmioty wydają takie dźwięki.
3. Gra/plansza interaktywna „Klaun”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Klaun
Opis interaktywności
Gra „Klaun” polegająca na dopasowaniu instrumentów do poszczególnych postaci.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz”, która przedstawia scenę cyrku.
Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku. Jeśli któreś z dzieci było kiedyś w cyrku, opowiada swoje przeżycia. Jeśli nie ma nikogo takiego, nauczycielka sama opowiada o cyrku.
Następnie wybrane dziecko klika „Klauna”. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku, jak wyglądają postacie i co mają wspólnego (np. czerwone nosy, śmieszne spodnie) i czym się różnią (kapelusze). Należy zwrócić uwagę dzieci na trzymane przez niektórych klaunów elementy instrumentów muzycznych) Następnie dzieci wymieniają instrumenty, jakie widzą na obrazku.
Wybrane dzieci kolejno klikają na postacie i pasujące do nich instrumenty.
Jest 6 instrumentów, więc w grze może wziąć udział 6 dzieci.
2
Elżbieta Bowdur
4. Zabawa ruchowa.
Dzieci dostają kolorowe chusty, i poruszają się wymachując nimi w rytm dowolnego, wesołego fragmentu muzyki. Reagują na przerwę w muzyce udając grę na instrumencie muzycznym, który wymieni nauczyciel – wymienia instrumenty, które dzieci widziały na planszy z klaunami.
5. Gra/plansza interaktywna „Słoń”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Słoń
Opis interaktywności
Gra „Słoń” doskonali percepcję wzrokową poprzez odnajdywanie elementów puzzli.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by kliknęło słonia.
Następnie wybierane kolejno dzieci klikają w element puzzla i przeciągają go w odpowiednie miejsce na postaci słonia.
Jest 9 kawałków puzzli, więc w grze może wziąć udział 9 dzieci.
6. Instrumenty muzyczne.
Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane pudełeczka z zakrętką oraz ryż. Wsypują ryż do pudełeczek tak, by zostawić połowę pudełka pustą.
Następnie zamykają szczelnie pudełka – w ten sposób wykonują grzechotki.
Nauczycielka zbiera swoją orkiestrę i pokazuje, w jaki sposób gra się na tych instrumentach. Włącza muzykę i dzieci wspólnie z nauczycielką muzykują na swoich instrumentach.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Propozycja, by następnego dnia ponownie wspólnie pomuzykować.
3