Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 29
klasa 1
Blok tematyczny: Różne źródła informacji
Temat: Matematyczne zabawy
I. Cele
• Ćwiczenia w sprawnym liczeniu.
• Kształtowanie umiejętności wyznaczania sum i różnic w zakresie 9.
Podstawa programowa (…):
Pkt 7.2. b, c „Uczeń wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania, radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawania lub odejmowania”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.6
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Korony i kapelusze”
karteczki, które z jednej strony mają literki tworzące hasło LUBIMY REBUSY,
a drugiej cyfry od 1 do 9
III. Przebieg zajęć
1. Zabawa w rozszyfrowanie hasła – ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu
i odejmowanie w zakresie 9
Nauczyciel przyczepia magnesami na tablicy 12 karteczek z cyferkami od 1 do 9.
Każda karteczka ma na odwrocie jedną literkę z hasła LUBIMY REBUSY.
Nauczyciel czyta zagadki w dowolnej kolejności. Dzieci samodzielnie liczą
pomagając sobie patyczkami, a wynik pokazują za pomocą lizaków
matematycznych z Wyprawki. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i odwraca
kartkę z liczbą odsłaniając hasło.
2 – L – W pudelku było 6 ciastek. Tomek zjadł 4. Ile zostało?
7 – U – Adam rzucił dwoma kostkami i otrzymał 3 i 4. Ile punktów zdobył?
5 – B – Przed klasą stało 9 uczniów. Do klasy weszło ich 4. Ilu zostało?
3 – I – Na półce stało 8 książek. Dzieci wypożyczyły 5. Ile zostało?
8 – M – 4 żabki, 2 żyrafy, 2 węże. Ile to zwierzątek?
9 – Y – Na talerzu leżą 2 banany, 3 jabłka i 4 mandarynki. Ile to owoców?
8 – R –Mama położyła na półmisku 9 jabłek. Ola zjadła 1 jabłko. Ile zostało?
4 – E – Marek miał 9 znaczków. 5 znaczków dał koledze. Ile mu zostało?
1
Elżbieta Bowdur
6 – B – Mama zrobiła 3 naleśniki z serem i 3 z dżemem. Ile to razem?
9 – U – Na półce leżą 3 płyty z grami, 3 z filmami i 3 z piosenkami. Ile to razem?
7 – S – W akwarium pływa 5 czerwonych i 2 złote rybki. Ile to razem?
6 – Y – Mama zrobiła 2 kromki z serem i 2 z dżemem i 2 z szynką. Ile to razem?
2. Plansza interaktywna „Korony i kapelusze”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Czarodziejski kufer (1)
→ Korony i kapelusze (2)
Opis interaktywności
Gra „Korony i kapelusze”. Wyszukiwanie przedmiotów oznaczonych liczbami
spełniającymi pewien warunek.
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia planszę z 5 grami. Należy odnaleźć i zaznaczyć:
wszystkie korony z liczbami mniejszymi niż 9 i większymi niż 2,
wszystkie kapelusze z liczbami większymi niż 1 mniejszymi niż 6,
wszystkie korony z liczbami mniejszymi niż 10 i większymi niż 5,
wszystkie korony z liczbami mniejszymi niż 7 i większymi niż 0,
wszystkie kapelusze z liczbami większymi niż 3 mniejszymi niż 8.
Dzieci podchodzą do tablicy wyszukują i zaznaczają właściwe elementy.
3. Zabawa ruchowa „Zmiana miejsc”
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel przyznaje każdemu uczniowi po kolei liczby:1, 2, 3
i 4. Uczniowie zapamiętują swoje liczby. Na hasło JEDYNKI! (DWÓJKI, TRÓJKI,
CZWÓRKI) dzieci, które są jedynkami szybko zamieniają się miejscami. Na hasło
LICZYMY! Wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
4. Uzupełnianie działań do rysunków, rysowanie ilustracji do działania
– podręcznik cz.6, ćw. 2, str.49
5. Czytanie zdań. Liczenie liter w wyrazach, układanie i wykonanie działań
– podręcznik cz.6, ćw.1, str.49
6. Odszyfrowanie labiryntu, pisanie hasła – podręcznik cz.6, ćw. 3, str.50
7. Rozwiązywanie zadania z treścią – podręcznik cz.6, ćw. 4, str.50
8. Ćwiczenia w starannym pisaniu cyfr – „Zeszyt” cz.6, ćw. 3, str.13
2