Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 34
klasa 2
Blok tematyczny: Majowe święta
Temat: Podróż po Europie
I. Cele
• Poznawanie państw i ich stolic należących do Unii Europejskiej.
• Poznawanie symboli Unii Europejskiej.
• Ćwiczenia w pisowni nazw własnych wielką literą.
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania państw na mapie.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy I szkoły podstawowej: Pkt 5.8 „Uczeń wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej.”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Mapa środkowa”
kartoniki z nazwami państw Unii Europejskiej oraz ich stolicami III. Przebieg zajęć
1. Gra/plansza interaktywna „Mapa środkowa”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Euroglobka (7)
→ Mapa środkowa (2)
Opis interaktywności
Gra „Mapa środkowa” pozwalająca poznać mapę Europy oraz państw należących do Unii Europejskiej.
Omówienie gry
Uczniowie oglądają na ekranie mapę Europy i czytają tabliczki z nazwami państw.
Nauczyciel przeciąga tabliczki z nazwami państw na właściwe miejsca na mapie.
Uczniowie obserwują położenie danego państwa oraz opisują jego flagę.
1
Elżbieta Bowdur
Odpowiadają na pytania nauczyciela:
Kto jest sąsiadem Polski? ( Rosja, Litwa, Bialoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy, Niemcy)
Jak nazywa się państwo, którego kontury przypominają but? ( Włochy) Wskażcie, gdzie leży Wielka Brytania.
Nauczyciel wyjaśnia, że kraje wyróżnione kolorami na mapie należą do Unii Europejskiej, a kraje bez kolorów nie należą do Unii Europejskiej.
Na zakończenie dzieci słuchają hymnu Unii Europejskiej.
2. Czytanie informacji Poli i Oskara – podręcznik cz.9 ćw.1, str.9
Dzieci obserwują mapę Europy w podręczniku. Samodzielnie odczytują nazwy państw. Odszukują Polskę oraz państwa sąsiadujące. Czytają nazwy państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Odpowiadają na pytania:
Z jakimi świętami kojarzy się 1 maja?
Kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej?
Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?
Jaka jest waluta krajów Unii?
3. Kolorowanie flagi Unii Europejskiej – podręcznik cz.9, ćw.2, str.9
4. Tworzenie zbiorów „Państwa – stolice”
Nauczyciel przyczepia magnesami na tablicy nazwy państw oraz nazwy stolic.
Dzieci porządkują kartoniki tworząc dwa zbiory – państwa i stolice.
Następnie dopasowują do każdego państwa stolicę, np. Polska – Warszawa, Niemcy – Berlin itp.
5. Pisanie nazw państw i stolic wielką literą
Dzieci przepisują utworzone pary wyrazów do zeszytu. Wyróżniają kolorem wielką literę w nazwach państw i miast.
2