Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 37
klasa 1
Blok tematyczny: Bogactwo majowej łąki
Temat: Życie na łące
I. Cele
• Kształtowanie umiejętności wyróżniania zwierząt żyjących na łące.
• Zapoznanie ze światem roślin i zwierząt na łące.
• Ćwiczenia w pisaniu wyrazów i zdań z pamięci.
• Ćwiczenia w rozpoznawaniu wyrazów z trudnością ortograficzną.
Podstawa programowa (…):
Pkt 6.1.a „Uczeń rozpoznaje rośliny i zwierzęta żyjące w takich środowiskach przyrodniczych, jak: park, las, pole uprawne, sad i ogród (działka),”.
Pkt 1.2.c „Uczeń pisze proste, krótkie zdania: przepisuje, pisze z pamięci; dba o estetykę i poprawność graficzną pisma (przestrzega zasad kaligrafii),”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Łąka”
plansza/gra interaktywna „Cukierek”
ilustracje przedstawiające stadia rozwoju motyla
rozsypanka wyrazowa
kolorowe chusty
III. Przebieg zajęć
1. Plansza interaktywna „Łąka” – wprowadzenie do tematu zajęć Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Szklana kula (4)
→ Łąka (4)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Łąka”. Należy znaleźć 10 szczegółów, którymi się różnią dwa obrazki.
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia planszę, na której są dwa obrazki przedstawiające łąkę.
Gra polega na odnalezieniu 10 szczegółów, którymi różnią się obrazki. Dzieci znajdują szczegóły i podchodzą do tablicy, zaznaczają je przez kliknięcie.
2. Ukierunkowana rozmowa na temat ilustracji – podręcznik cz.9, str.59
Pytania do ilustracji
Co robi dziewczynka?
Jakie rośliny i zwierzęta można spotkać na łące?
3. Czytanie wyrazów, pisanie nazw zwierząt i roślin – podręcznik cz.9, ćw.2, str.58
4. Słuchanie informacji rozwijających wiedzę o życiu motyla Nauczyciel umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające cztery stadia rozwoju motyla: jaja, gąsienice, poczwarki, motyle.
Informacja nauczyciela
Motyle są pięknymi owadami, ale zanim osiągną piękną, kolorową postać, przechodzą kolejne stadia rozwoju. Najpierw dorosłe motyle składają jaja na liściach roślin. Z jaj wykluwają się gąsienice. Niestety pożerają one ogromne ilości liści, więc potrafią zniszczyć nawet dużą roślinę. Muszą przygotować się do kolejnego stadium, jakim jest poczwarka. Gąsienica wybiera wtedy bezpieczne miejsce i przędzie wokół siebie jedwabną nić zamieniając się w poczwarkę. Po kilku tygodniach z poczwarki wylęga się piękny motyl. Dojrzały motyl żywi się nektarem z kwiatów.
5. Odczytanie nazw różnych gatunków motyli z plątaninki sylabowej –
podręcznik cz.9, ćw.2, str.63
6. Dobieranie nazw czynności do wyrazu motyl – podręcznik cz.9, ćw.3, str.63
7. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
Nauczyciel umieszcza na tablicy kartoniki z wyrazami. Dzieci czytają wyrazy i kolejno układają je w zdania:
Motyl zbiera nektar.
Konik polny gra koncert.
Uczniowie przepisują do zeszytu zdania z pamięci.
2
Elżbieta Bowdur
8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Taniec motyli”
Improwizacja ruchowa do muzyki tanecznej z kolorowymi chustami.
9. Plansza/gra interaktywna „Cukierek”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Czarodziejska mikstura (3)
→ Cukierek (1)
Opis interaktywności
Gra „Cukierek”. Wstawianie brakujących liter w podpisach pod rysunkami.
Omówienie gry
Na ekranie znajduje się 10 obrazków z wyrazami z trudnością ortograficzną.
Należy dokonać wyboru, jakiej literki lub dwuznaku brakuje w wyrazie pod każdym obrazkiem. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i klika właściwą literkę.
W przypadku wybrania niewłaściwej litery, pojawi się sygnał i litera wróci na swoje miejsce.
Uczniowie przepisują uważnie wyrazy do zeszytu tak, aby nie popełnić błędu.
3