Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 18
klasa 1
Blok tematyczny: Ze świata zwierząt
Temat: Pies i kot
I. Cele
• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.
• Ćwiczenia w pisaniu.
• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów.
• Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 6.
Podstawa programowa (…):
Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.
Pkt 7.2.a ”Uczeń sprawnie liczy obiekty…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.3
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Krasnoludki, pieski i misie”
CD1 audio
prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela ze zdjęciami psów pt. „Pies – przyjaciel człowieka”
III. Przebieg zajęć
1. Prezentacja multimedialna pt. „Pies – przyjaciel człowieka”
Omawianie różnic w wyglądzie różnych psów – wielkość, kolor, długość sierści.
Nauczyciel ukierunkowuje rozmowę dzieci na pomoc człowiekowi w różnych sytuacjach życiowych – pies towarzysz niepełnosprawnej osoby, pies tropiący, pies pilnujący stada itp.
Spontaniczne wypowiedzi uczniów dotyczące własnych przeżyć. Dzieci opowiadają o swoich psach, jak się nazywają, jak się nimi należy opiekować.
2. Rozmowa na temat specjalnie szkolonych psów – podręcznik cz.3, ćw.6, str.60
3. Czytanie i pisanie ze szczególnym uwzględnieniem łączenia liter –
podręcznik cz.3, ćw.7, str.60
1
Elżbieta Bowdur
4. Plansza interaktywna „Krasnoludki”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Czarodziejski kufer (1)
→ Krasnoludki (3)
→ Zadania 4, 5 i 6
Opis interaktywności
Gra „Krasnoludki” polegająca na wskazywaniu postaci spełniających określone kryteria.
Omówienie gry
Nauczyciel czyta polecenia z ekranu, np. „Zaznacz wszystkie pieski”.
Uczniowie wyszukują, przeliczają, następnie podchodzą do tablicy interaktywnej i zaznaczają prawidłowo wybrane elementy.
5. Ekspresja ruchowa i muzyczna „Śpiewające zwierzątka”
Dzieci stoją w luźnej rozsypce. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (np.
chłopcy i dziewczynki). Każda z grup przyjmuje nazwę piesków lub kotków.
Prezentują charakterystyczny głos wybranego zwierzątka oraz naśladują jego ruchy.
Na sygnał KOTKI! – dzieci naśladujące kotki stają w grupie i miaucząc, śpiewają piosenkę „Wlazł kotek na płotek”.
Na sygnał PIESKI! – grupa dzieci naśladujących pieski stają w grupie i szczekając, śpiewają piosenkę „Pieski małe dwa”.
Nauczyciel dyryguje śpiewającym grupom „zwierzątek”.
6. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 6 – podręcznik cz.3, ćw.1, str.61
7. Łączenie piesków w pary. Liczenie par – podręcznik cz.3, ćw.2, str.61
8. Rozkład liczby 6 na składniki – podręcznik cz.3, ćw.3, str.62
9. Rozwiązywanie zadania z treścią – podręcznik cz.3, ćw.4, str.62
10. Śpiewanie piosenki „Mamo, weźmy pieska” z towarzyszeniem nagrania CD1
2