Scenariusz zajęć przedszkolnych Podchody z emocjami


Rozwój emocjonalny i społeczny
I
Rozwój emocjonalny
1.3
5
LAT
Podchody z emocjami
Daria Olga Sędłak
Liczba uczestników 20 do 24 osób
Miejsce sala przedszkolna
Pomoce załączone
" zał. 1 4: obrazki przedstawiające różnorodne zachowania
związane z przeżywaną emocją
" zał. 5 8: plansze z 4 emocjami
Pomoce dodatkowe
" stopy i dłonie wycięte z kolorowego papieru: niebieskie,
czerwone, żółte i zielone (liczba odpowiednia do uczestników)
" szarfy
" masa mocujÄ…ca
Cele
współpraca w grupie
Qð ð
rozwijanie spostrzegawczości i refleksu
Qð ð
utrwalenie wiedzy dotyczÄ…cej poznanych emocji
Qð ð
I. Przygotowanie
Zadbaj o to, by w sali była dużo wolnej przestrzeni. Ta zabawa będzie miała charakter ruchowy,
dlatego należy usunąć wszelkie przedmioty mogące stanowić zagrożenie. Na tablicy należy
powiesić planszę przedstawiającą 4 emocje: radość, smutek, złość i strach. Wytnij odpowied-
nią liczbę stóp i dłoni w 4 kolorach: czerwone, niebieskie, żółte i zielone. Na odwrocie śladów
przyczep za pomocą taśmy mocującej obrazki przedstawiające osoby w różnych sytuacjach
społecznych, przejawiające różnego rodzaju emocje. Tak przygotowane stopy i dłonie naklej
w różnych miejscach w sali. Na stoliku połóż 4 kolory szarf: czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną
 po jednej dla przedstawiciela grupy.
II. Przebieg
Podziel dzieci na 5 6-osobowe drużyny (w zależności od liczby dzieci w grupie). Każda drużyna
wybiera swojego kapitana, który otrzymuje szarfę w wybranym kolorze. Wyjaśnij, że kolor szarfy
oznacza kolor szukanych stóp i rąk. Poinformuj, że drużyna, która znajdzie wszystkie szukane
elementy, musi odczytać, jakie emocje kryją w sobie obrazki na drugiej stronie stóp i nóg, a na-
stępnie umieścić je na planszy, zgodnie z daną emocją. Nauczyciel nadzoruje współpracę
w grupie. Po wykonaniu zadania przez wszystkie grupy nauczyciel wraz z dziećmi sprawdzają,
czy wszystkie obrazki znajdują się na właściwym miejscu. Następnie wspólnie omawiają i opi-
sujÄ… obrazki.
www.raabe.com.pl
U010613
Scenariusz pochodzi z poradnika
erapia pedagogiczna w przedszkolu
T
.raabe.com.pl
Zamów na www
Rozwój emocjonalny i społeczny
I
Rozwój emocjonalny
1.3
III. Zakończenie
Pod koniec zajęć warto zapytać dzieci o ich odczucia dotyczące proponowanej zabawy.
Czy im się podobała?
Qð ð
Co było trudne?
Qð ð
Czy współpraca w grupie się udała? Czy lepiej pracować samemu czy w towarzystwie
Qð ð
kolegów i koleżanek?
Warto szczególnie omówić temat wygrywania i przegrywania oraz towarzyszących im emo-
cjom. Zapytaj dzieci o ich odczucia i zapytaj, jak można sobie poradzić z przegraną. Proponuje
częste granie w różnorodne gry planszowe, które są świetnym treningiem wyrażania emocji
oraz dają wspaniały obraz problemów, z jakimi borykają się niektóre dzieci w grupie.
www.raabe.com.pl
U010613
Załącznik 1
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613
Załącznik 2
I
1.3
Materiały zgodne z podstawą programową www.raabe.com.pl
U010613
Załącznik 3
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613
Załącznik 4
I
1.3
Materiały zgodne z podstawą programową www.raabe.com.pl
U010613
Załącznik 5
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613
Załącznik 6
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613
Załącznik 7
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613
Załącznik 8
I
1.3
www.raabe.com.pl Materiały zgodne z podstawą programową
U010613

