Scenariusz zajęć nr 2 Dotyk
Cele ogólne:
" Kształtowanie u dzieci nawyku spożywania różnorodnych, świeżych owoców,
warzyw i soków
" Poznanie owoców i warzyw wykorzystując zmysł dotyku
" Doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji przestrzennych z warzyw
" Wdrażanie do poprawnego wykonywania poleceń
Cele operacyjne:
Dziecko:
" powtarza za nauczycielem i ilustruje wiersz (dzieci 4, 5-letnie),
" rozpoznaje owoce i warzywa po kształcie (dzieci 3-letnie) i fakturze (dzieci 4, 5-
letnie),
" układa owoce i warzywa z fragmentów (wszystkie dzieci w zależności od liczby
fragmentów)
" odzwierciedla kształty owoców i warzyw (dzieci 4 i 5-letnie)
" powtarza krótkie teksty zrytmizowane,
" nazywa sposób rozdrobnienia warzyw,
" samodzielnie przygotowuje kanapki wykorzystując podane produkty spożywcze,
" wypełnia farbami kontury tworząc obrazek warzyw i owoców,
" liczy na ile części zostały pokrojone warzywa (dzieci 4 i 5-letnie)
" samodzielnie wykonuje warzywne ludziki, łącząc warzywa za pomocą wykałaczek.
@
Środki dydaktyczne:
" sylwetka syna Piątkowskich Piotrek Piątkowski (płyta CD Materiały
dodatkowe),
" dwa płócienne worki
" po dwa owoce i warzywa z każdego rodzaju: banany, jabłka, gruszki, marchewki,
śliwki, buraki, kiwi, cytryny, ogórki, papryki, pomarańcze, brzoskwinie
" talerzyki z pokrojonymi warzywami w talarki, półtalarki, kostkę, paseczki, tarkowane,
skórki różnych warzyw i owoców
" warzywa, natka pietruszki, liście kapusty i kopru, ziele angielskie, wykałaczki
" deski kuchenne, drewniane nożyki, talerze, serwetki
" chleb razowy, plasterki żółtego i białego sera oraz jajka
" ogórki i pomidory pokrojone w plasterki, rzodkiewka starta na dużych oczkach ,
paseczki kolorowej papryki, drobno posiekany szczypior i natka pietruszki
" farby tempera zmieszane z piaskiem lub drobnymi trocinami
" szablony warzyw wykonane z ofertówek
" białe kartony A4, spinacze do bielizny
" książeczka dla dzieci z zadaniami zadania nr 4, nr 5, nr 6.
Przebieg zajęć:
Zadanie 1 (wszystkie dzieci)
Dzieci powtarzają wiersz za nauczycielem i ilustrują / pokazują wiersz (jedzenie, chrupanie,
picie, duży, mały itp.)
Jem warzywa i owoce,
Są przepyszne, więc nie psocę!
Wszystkie mają witaminy,
dzięki nim są dziarskie miny!
Duże, małe, kolorowe,
Zjadam wszystkie, bo są zdrowe!
Więc je chrupię cały rok,
Lub popijam pyszny sok!
Nauczycielka przypomina dzieciom, że codziennie należy jeść 5 porcji warzyw i owoców,
przy czym jedną z tych porcji można zastąpić szklanką soku.
Zadanie 2
Zabawa dydaktyczna Co to za warzywo co to za owoc? (wszystkie dzieci)
Przebieg zadania:
Należy przygotować owoce oraz ich części, żeby dzieci mogły łączyć je w całość lub
wskazywać jakiego warzywa lub owocu są częścią.
Zabawa przeprowadzona na prawdziwych warzywach i owocach.
a) syn Piątkowskich (sylwetka syna) prosi dzieci, aby:
- ułożyły owoce i warzywa w całość.
" Dobierzcie fragmenty owocu lub warzywa (np. odkrojony kawałek )tak, aby utworzyć
całość. Dobierzcie skórkę do owocu lub warzywa.
b) syn Piątkowskich pokazuje dzieciom cienie owoców i warzyw na ścianie, kartce, materiale
wykorzystuje światło lampy lub latarki.
dzieci 5-letnie: obrysowują samodzielnie cienie, dzieci 4-letnie: mają już obrysowany cień
dzieci rozwiązują zagadki Co przedstawia cień? (dzieci 4 i 5-letnie)
" Książeczka dla dzieci z zadaniami zadanie nr 4:
- szukanie brakującego fragmentu warzyw i owoców (dzieci 4-letnie)
" Książeczka dla dzieci z zadaniami zadanie nr 5:
- łączenie owocu i warzywa z właściwym cieniem (dzieci 4 i 5-letnie)
Zadanie 3
Zabawa Czarodziejski worek .
Dzieci 3-letnie: Rozpoznawanie owoców i warzyw oraz opakowań z sokiem po kształcie:
np.: banan, jabłko, gruszka, marchewka, śliwka, burak, sok w małym (kwadratowym i
prostokątnym) kartoniku, sok w małej plastikowej i szklanej butelce itp.
Dzieci 4 i 5-letnie: rozpoznawanie owoców i warzyw po kształcie i fakturze np.: kiwi,
cytryna, ogórek, cebula, papryka, pomarańcza, brzoskwinia, sok w małym (kwadratowym i
prostokątnym) kartoniku, sok w małej plastikowej lub szklanej butelce itp.
Przebieg zabawy:
Należy przygotować 2 worki, do których wkładamy identyczne warzywa i owoce oraz
opakowania z sokami. Dzieci stoją lub siedzą w kręgu. Podają sobie po kolei w rytm
wyliczanki worek, w którym schowane są wcześniej wymienione rzeczy. Na kogo przypadnie
ostatnia sylaba, ten wyjmuje taki sam owoc, warzywo lub pojemnik z sokiem, jaki wyciągnie
z worka nauczyciel.
Fiku miku, fiku miku,
dużo warzyw w tym koszyku,
Ecie pecie, ecie pecie,
wy owoców dużo jecie.
Elce pelce, elce pelce
ile soku w tej butelce.
Raz, dwa, trzy to zadanie,
robisz ty!
Zadanie 4
Rozpoznawanie przy pomocy dotyku sposobu pokrojenia warzywa np.: paseczki, talarki,
półtalarki, kosteczka, tarkowane warzywa itp.
Przebieg zabawy:
Chętnemu dziecku zawiązujemy oczy i stawiamy przed nim talerzyk z pokrojonymi przez
nauczyciela warzywami. Dziecko delikatnie dotyka cząsteczek warzyw i mówi, w jaki sposób
zostały one pokrojone.
Książeczka dla dzieci z zadaniami zadanie nr 6 (dzieci 4 i 5-letnie)
Policz, na ile części lub plasterków zostały pokrojone warzywa, i wpisz liczbę w okienku.
Zadanie 5
Wykonanie kolorowych kanapek dzieci 5-letnie.
Przebieg zadania:
Dzieci otrzymują na talerzykach pokrojone produkty spożywcze (chleb razowy, plasterki
żółtego i białego sera oraz jajka). Przygotowują kanapki ozdabiając je warzywami, np.:
ogórkiem i pomidorem pokrojonym w plasterki, rzodkiewkami startymi na dużych oczkach ,
paseczkami kolorowej papryki, drobno posiekanym szczypiorem i listkami pietruszki.
" Przypomnienie o myciu warzyw przed jedzeniem krótka rymowanka w formie okrzyku:
Każdy przedszkolak dobrze to wie, że warzywa przed jedzeniem dokładnie myje się!
Zadanie 6 (zadanie dodatkowe)
Malowanie sylwetek warzyw i owoców farbami sensorycznymi np.: z domieszką piasku
lub drobnych trocin.
Przebieg zadania:
Dzieci wkładają białe kartony w ofertówki, w których są wycięte szablony owoców i warzyw.
Wypełniają kontury farbą temperową pomieszaną z piaskiem lub drobnymi trocinami. Po
skończonym malowaniu, delikatnie zdejmujemy ofertówkę.
Przygotowanie wystawy prac plastycznych, poprzez zawieszenie na sznurku obrazków przy
pomocy spinaczy do bielizny.
Zadanie 7 (zadanie dodatkowe)
Wykonanie warzywnych ludzików dzieci 4 i 5-letnie.
Przebieg zadania:
Aączenie warzyw lub ich kawałków za pomocą wykałaczek. Wykorzystanie również ziela
angielskiego na oczy dla ludzików, natki pietruszki lub liści kopru na włosy. Wymyślanie
imion dla warzywnych stworków.