SCENARIUSZ ZAJĆ
Sztuka szukania
WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE
SCENARIUSZ ZAJĆ DLA UCZNIÓW
KLAS I-II SZKÓA GIMNAZJALNYCH
Publikacja powstała w ramach projektu Trening kompetencji cyfrowych
Główny Partner współfinansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Projekt współfinansowany
przez UniÄ™ EuropejskÄ…
©jamdesign - Fotolia.com
Sztuka szukania
Wyszukiwanie informacji
w internecie
scenariusz zajęć
1. Wstęp
Dla młodych ludzi, często określanych mianem cyfrowych
tubylców, internet to przestrzeń, w której dorastają i w której
czujÄ… siÄ™ komfortowo i swobodnie. W sieci realizujÄ… swoje pasje,
nawiązują i kultywują relacje, budują swoją tożsamość. Internet
jest też dla nich podstawowym zródłem informacji - zarówno tych
niezbędnych do szkoły, jak i tych, które pozwalają im rozwijać zain-
teresowania czy też po prostu zaspokajają ich ciekawość.
Wobec ciągle rosnącej ilości dostępnych stron internetowych, oraz
wobec faktu, że w sieci na dowolny temat publikować może
praktycznie każdy, niezależnie od posiadanej w danym obszarze
wiedzy, umiejętności skutecznego wyszukiwania informacji,
świadomego ich oceniania oraz weryfikowania znalezionych treści
są kluczowe. Mają wpływ nie tylko na jakość funkcjonowania
w wielu obszarach życia, ale są również niezbędne do pełnego
i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
i szkolnym (a następnie - zawodowym).
Scenariusz Sztuka szukania to kolejna propozycja edukacyjna dla
młodzieży opracowana przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu
Dziecko w Sieci. W trakcie spotkania uczniowie poznajÄ… i testujÄ…
skuteczne sposoby wyszukiwania informacji w internecie oraz
uczą się oceniać wiarygodność znalezionych treści i weryfikować je.
2
Charakterystyka zajęć
Odbiorcy
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów w wieku 13-14 lat. Mogą być realizowane podczas godziny wychowaw-
czej, lekcji informatyki lub zajęć pozalekcyjnych.
Cele:
pokazanie różnych metod wyszukiwania informacji
prezentacja zaawansowanych sposobów wyszukiwania informacji
zapoznanie uczestników ze sposobami weryfikacji internetowych treści
Czas zajęć:
Zajęcia przewidziane są na jedną godzinę dydaktyczną (45 minut) z możliwością ich wydłużenia (w tekście
zaznaczono aktywności, którym można poświęcić więcej uwagi w miarę dostępnego czasu).
Prowadzenie zajęć:
Zajęcia zostały stworzone z myślą o nauczycielach, pedagogach i innych osobach, które w swojej codziennej
pracy mają kontakt z dziećmi w wieku 13-14 lat. Lekcje mogą być również prowadzone przez studentów peda-
gogiki lub psychologii.
Wymagana wiedza:
Prowadzący zajęcia powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące korzystania z internetu, działania
wyszukiwarek oraz wyszukiwania informacji.
Wymagany sprzęt:
Nauczyciel prowadzi zajęcia z wykorzystaniem komputera podłączonego do rzutnika albo tablicy interaktywnej
zapraszając do kolejnych zadań wybranych uczniów. W miarę możliwości rekomendowane jest wykorzystanie
większej ilości stanowisk komputerowych dostępnych (indywidualnie lub w grupach) dla uczniów.
Nauczyciel może przeprowadzić zajęcia, prezentując kolejne aktywności na swoim komputerze i wyświetlając
wyniki dla klasy, ale rekomendowaną formą zajęć jest sytuacja, gdy uczniowie również mają dostęp do stano-
wisk komputerowych (pojedynczo albo w parach).
Ewaluacja, zgłoszenie zajęć i zaświadczenie dla prowadzącego:
Na zakończenie zajęć nauczyciele rozdają uczniom anonimową ankietę ewaluacyjną i proszą o jej wypełnie-
nie (wzór ankiety na str. 7); można ją również pobrać z serwisu www.dzieckowsieci.fdn.pl. Przeprowadzenie
ankiety nie jest obligatoryjne, ale pozwala zarówno prowadzącym zajęcia, jak i autorom programu na zdobycie
informacji dotyczących odbioru scenariusza zajęć przez ich uczestników i jego ewentualną modyfikację.
Po przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych zajęć prowadzący wypełnia formularz na stronie
www.dzieckowsieci.fdn.pl/sprawozdanie (dostępny również w dziale Materiały edukacyjne ). Na jego podsta-
wie prowadzący otrzymuje e-mailem zaświadczenie o przeprowadzeniu zajęć, przydatne w dokumentowaniu
rozwoju zawodowego.
3
Scenariusz zajęć
Przebieg spotkania
I. JAK POSZUKUJEMY INFORMACJI W SIECI (8 MIN)
Jeszcze nie tak dawno informacji poszukiwało się zupełnie inaczej niż dzisiaj w encyklopediach
i książkach w domu lub bibliotece, pytając znajomych czy dzwoniąc pod specjalny numer informacji
telefonicznej. Takie poszukiwania trwały czasem długo i nie zawsze kończyły się pełnym sukcesem.
Dostęp do informacji był ograniczony.
Nauczyciel może uzupełnić wstęp własnymi doświadczeniami i wspomnieniami.
Wszystko się zmieniło od czasu, kiedy pojawił się internet. Obecnie poszukiwanie jakichkolwiek infor-
macji zaczynamy właśnie od sieci.
Nauczyciel pyta uczniów, jakich treści najczęściej poszukują w internecie i z jakich serwisów korzysta-
ją. Wymieniane nazwy i rodzaje serwisów zapisuje na tablicy albo flipcharcie.
Ważne, żeby w wynikach pojawiły się:
Wyszukiwarki (google, bing, onet.pl),
encyklopedie online (Wikipedia, encyklopedia PWN),
serwisy informacyjne (tvn24, gazeta.pl),
słowniki online,
blogi,
fora internetowe,
You Tube (informacje w formie video).
II. JAK SKUTECZNIE KORZYSTAĆ Z WYSZUKIWAREK (MIN. 20 MIN)
Internet zapewnia nam dostęp do informacji. Natomiast skuteczne wyszukiwanie tego, co nas in-
teresuje, to czasami prawdziwa sztuka. Internet bowiem to ponad 60 bilionów stron (stan na listopad
2013) i liczba ta ciągle rośnie. Jako pomoc w wyszukiwaniu informacji i jak najszybszym docieraniu do
interesujących nas treści nieocenione są tzw. wyszukiwarki.
Nauczyciel odwołuje się do wyników poprzedniego ćwiczenia i podkreśla, że najpopularniejszą
w Polsce i na świecie wyszukiwarką jest wyszukiwarka Google.
Nauczyciel uruchamia wyszukiwarkÄ™ Google.
Czy zdarzyło wam się nie znalezć w sieci tego, czego potrzebowaliście? Albo szukać bardzo długo,
zanim wreszcie natrafiliście na odpowiednią stronę? Jak myślicie, w jaki sposób można skutecznie
wyszukiwać informacje przy użyciu wyszukiwarek?
Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi z sali, następnie omawia poniższe zagadnienia, posługując się przykładami.
Nauczyciel może samodzielnie proponować hasła i obsługiwać komputer, ale rekomendowaną formą
zajęć jest angażowanie do tego uczestników zajęć.
1. Odpowiednie sformułowanie zapytania
Nauczyciel zwraca uwagę na potrzebę przemyślanego, możliwie precyzyjnego formułowania zapy-
tań wpisywanych do wyszukiwarki. Wpisuje do okna wyszukiwania (lub zaprasza do tego wybrane-
go ucznia) ogólne hasło, np. aparat fotograficzny i zwraca uwagę na dużą liczbę wyników i ich
różnorodność. Pokazuje, że dodanie dodatkowych słów określających przedmiot poszukiwania
4
(nikon, ceny, historia, jaki wybrać, opinie) zawęża zakres wyników. Zwraca uwagę na to, że na dole
strony znajdują się podpowiedzi najczęściej wyszukiwanych haseł zawężających obszar poszukiwana
Wyszukiwania podobne do & .
Akcentuje też to, że czasami wpisanie hasła w języku angielskim lub innym (oryginalnym dla poszuki-
wanego hasła) daje możliwość dostępu do dodatkowych informacji. Posługuje się wybranym przykła-
dem (np. oryginalnego tytułu filmu, książki lub piosenki).
Zwraca przy okazji uwagę na możliwość korzystania z opcji Tłumaczenie strony wyświetlanej przy
wybranych wynikach, podkreślając jednak ograniczoną jakość automatycznych translatorów.
2. Wybór formy wyszukiwanych treści
Nauczyciel (lub uczeń) wpisuje do wyszukiwarki wybrane hasło i zwraca uwagę uczniów na pasek pod
oknem wyszukiwania: Internet, Grafika, Mapy, Filmy, Wiadomości, Książki, Blogi, Dyskusje, Aplikacje.
Klikając w wybrane zakładki (np. grafika, filmy, blogi), podkreśla, że nie tylko wiadomości tekstowe
mają wartość informacyjną.
3. Szukanie zaawansowane
W sekcji Opcje (kółko zębate w prawym górnym rogu) nauczyciel (lub uczeń) wybiera link Wyszuki-
wanie zaawansowane i posługując się dowolnym przykładem, prezentuje możliwości precyzowania
wyników wyszukiwania przy użyciu opcji zaawansowanego wyszukiwania.
4. Operatory
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że podobne możliwości precyzowania wyników wyszukiwania jak
w szukaniu zaawansowanym daje nam zastosowanie tzw. operatorów. Podaje przykład jednego
z nich i pyta uczniów, czy znają inne.
Przy każdym z nich zaprasza klasę do wymyślenia przykładu ich zastosowania i prezentuje propozy-
cje na komputerze te same słowa z użyciem operatorów i bez nich. Ważne jest zwrócenie uwagi
uczniów na liczbę wyników oraz na to, że czasem różnice w wynikach widoczne są dopiero na kolej-
nych stronach.
Na koniec nauczyciel wypisuje i omawia podstawowe operatory (wszystkie lub wybrane). Opcjonal-
nie - dzieli uczniów na grupy i każdej z nich przydziela zadanie przygotowania przykładu skutecznego
zastosowania danego operatora i następne zaprezentowania go na forum klasy.
zapytanie wyszukiwanie konkretnego słowa lub frazy
Kiedy umieszczamy wyszukiwaną frazę w cudzysłowie, wyszukiwarka pokazuje wyniki, które
zawierają tylko tę frazę zachowując kolejność słów oraz interpunkcję i ortografię (np. Jeszcze
Polska nie zginęła ).
zapytanie -zapytanie wykluczanie konkretnego słowa
Zastosowanie znaku minus (albo słowa NOT) wyklucza część wyników, pomijając zbędne wyrazy.
Wpisujemy je po spacji, przed wyrazem, który chcemy pominąć w wyszukiwaniu (np. program -tv).
zapytanie +zapytanie wyszukiwanie wyników z dwoma konkretnymi słowami
Zastosowanie znaku plus (albo słowa AND) po spacji spowoduje, że w wynikach wyszukiwania
pokażą się strony, na których jednocześnie występują oba podane słowa (np. Tablet +Apple).
Site: zapytanie wyszukiwanie w określonej witrynie lub domenie
Wpisanie słowa kluczowego z dodaniem operatora site: z podaniem po dwukropku określonego
adresu daje możliwość poszukiwania wyników tylko w określonej witrynie (np. olimpiada
site: gazeta.pl).
Obszar wyszukiwania można też ograniczyć do danej domeny najwyższego poziomu
(jak .org, .edu, .gov) lub domeny narodowej (jak .pl, czy .uk) - np. premier Tusk site: .gov.
Link: zapytanie - wyszukiwanie stron zawierajÄ…cych linki do danego adresu URL
Dzięki operatorowi link: możemy znalezć strony, które zwierają linki do określonej przez nas strony
(np. link: minecraft.net).
Pozostałe operatory to między innymi: intitle, allintitle, inurl, allinurl, filetype. Nauczyciel może zapro-
ponować uczniom wyszukanie ich działania w ramach pracy domowej.
5
III. JAK WERYFIKOWAĆ INFORMACJE (MIN. 15 MIN)
Generować treści w sieci może każdy, między innymi osoby, które nie mają pojęcia o tym, o czym
piszą oraz takie, które swoje prywatne teorie i opinie przedstawiają jako fakty. Zdarza się też, że
w sieci pojawiają się nieprawdziwe lub nierzetelne informacje albo ukryte treści reklamowe. Czy zna-
cie takie historie?
Nauczyciel wysłuchuje historii przytaczanych przez uczniów. Może je uzupełnić o własne przykłady,
np.: serwisów podających zafałszowane informacje historyczne, promujących niezdrowy tryb życia (np.
szkodliwe środki na odchudzanie), proponujących wysokie nagrody po wypełnieniu formularza itp.
Jak myślicie, w jaki sposób możemy sprawdzić wiarygodność treści, które znajdujemy i z których ko-
rzystamy?
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy lub zbiera wypowiedzi z całej klasy (w zależności od dostępnego
czasu), a następnie zapisuje wybrane pomysły na tablicy, komentując je z udziałem uczniów.
Ważne, żeby w zestawieniu znalazł się postulat weryfikowania treści poprzez korzystanie z różnych
zródeł (porównywanie) oraz ocena wiarygodności zródła m.in. z uwzględnieniem następujących
elementów:
Rodzaj strony
strona instytucji albo urzędu (ministerstwo, urząd, międzynarodowa organizacja itp.)
portal informacyjny
internetowe wydanie gazety
blog albo strona prywatna
forum
strona firmy
strona reklamowa
Ważne jest to, żeby zauważyć, że oficjalne strony są zazwyczaj bardziej wiarygodnie niż wpisy i publi-
kacje na stronach prywatnych, forach czy stronach reklamowych.
Adres, wygląd, jakość strony
Prosty adres strony w domenie narodowej lub adres najwyższego poziomu oraz jasna i przejrzysta
struktura, dobrej jakości grafika i filmy, teksty wolne od błędów ortograficznych i stylistycznych, nie-
wielka ilość reklam, działające linki podwyższają wiarygodność serwisu.
Właściciel serwisu, autor i zródła tekstu
Czy na stronie dostępne są dane kontaktowe prowadzącej ją firmy lub osoby? Czy strona udostępnia
regulamin? Czy podano imię i nazwisko autora tekstu? Czy można go znalezć w wyszukiwarce? Czy
autor tekstu reprezentuje określoną organizację/instytucję? Czy jego powiązania z daną organizacją
mogą mieć (pozytywny lub negatywny) wpływ na tekst? Czy podane informacje poparte są dowoda-
mi? Czy cytaty i odnośniki, definicje są opatrzone zródłami? Czy można je zweryfikować?
Należy zwrócić uwagę uczniów na to, że pozytywne odpowiedzi na powyższe pytania istotnie podno-
szą wiarygodność wyszukanych treści.
W miarę dostępnego czasu nauczyciel proponuje wyszukanie treści i zweryfikowanie ich wiarygod-
ności zgodnie z wcześniej omówionymi zasadami. Może w tym celu wrócić do wcześniej wyszukiwa-
nych treści lub zaproponować nowe. Zadanie może być przeprowadzone z podziałem na grupy lub na
forum całej klasy przy użyciu jednego komputera.
ZAKOCCZENIE ZAJĆ/EWALUACJA (2 MIN)
Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach i prosi ich o wypełnienie krótkiej ankiety ewalu-
acyjnej (załącznik nr 1).
6
ANKIETA EWALUACYJNA
ZAACZNIK 1
Zakreśl właściwą odpowiedz tak trochę nie
Czy zajęcia Ci się podobały?
Czy dowiedziałeś/-aś się czegoś nowego?
Czy wykorzystasz to,
czego się nauczyłaś/ -eś?
Zakreśl właściwą odpowiedz tak trochę nie
Czy zajęcia Ci się podobały?
Czy dowiedziałeś/-aś się czegoś nowego?
Czy wykorzystasz to,
czego się nauczyłaś/ -eś?
7
FUNDACJA DZIECI NICZYJE
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
Tel. 22 616 16 69
fdn@fdn.pl
www.fdn.pl
www.dzieckowsieci.fdn.pl
Copyrigth@FDN 2013
Autor: Ewa Dziemidowicz
Konsultacja: Aukasz Wojtasik
Redakcja: Katarzyna Wojsław
Grafika: Ewa Brejnakowska-Jończyk, www.ewa-bj.pl
Publikacja powstała w ramach projektu Trening kompetencji cyfrowych
współfinansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
@ Fundacja Dzieci Niczyje. Tekst publikacji jest dostępny na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 3.0 Polska. Tekst licencji dostępny jest na stronie
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz
Fundacji Dzieci Niczyje.