Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej
( konspekt lekcji bibliotecznej dla kl.I )
Cele ogólne:
~zapoznanie uczniów z organizacją i działalnością biblioteki szkolnej
~kształtowanie umiejętności i nawyku systematycznego korzystania
z biblioteki szkolnej
~przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych źródeł
informacji
Cele operacyjne:
*na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:
-znać i rozumieć pojęcie „biblioteka”
-bezbłędnie nazywać i wskazywać zasadnicze części biblioteki
(wypożyczalnię i czytelnię)
-przypomnieć zasady zachowania się w bibliotece
-wyliczyć i wskazać elementy warsztatu informacyjnego
-wyjaśnić pojęcia: wypożyczalnia, czytelnia, karta czytelnika,
regulamin biblioteczny, katalog, kartoteka
-wymienić rodzaje katalogów:
alfabetyczny, rzeczowy, tytułowy, komputerowy
* na poziomie umiejętności uczeń powinien:
w sytuacjach typowych:
-wymienić rodzaje dokumentów (zbiorów) gromadzonych
przez bibliotekę
-korzystać z napisów informacyjnych w bibliotece
-zachować się zgodnie z regulaminem
-korzystać z katalogów i kartotek ( tradycyjnych
i komputerowych)
w sytuacjach problemowych:
-określić różnicę między katalogiem a kartoteką zagadnieniową
-przewidzieć gdzie znajdzie odpowiednią informację i posłużyć się
wybranym przez siebie źródłem ( odpowiedni katalog i kartoteka )
-odnaleźć książki dotyczące np.powstania styczniowego korzystając z warsztatu informacyjnego innej biblioteki.
Metody i formy pracy z uczniem:
*podające
*poszukujące
*zbiorowa
*praca w grupach
Środki i pomoce dydaktyczne:
*warsztat informacyjny biblioteki szkolnej
*Andrzejewska J.: Przysposobienie czytelnicze i informacyjne w szkołach ponadpodstwaowych-tablice poglądowe
*Andrzejewska J.:Bibliotekarstwo szkole: teoria i praktyka.Warszawa 1996
*Wójcicka E.: Na granicy wiedzy...katalogi biblioteczne „Biblioteka
w Szkole'1998 nr 4 s.26-28
Przebieg zajęć:
1.Powitanie młodzieży
2.Wprowadzenie do tematu:
-uczniowie przypominają, co wiedzą o bibliotece, o książce, katalogach, kartotekach i regulaminie,
3.Wprowadzenie pojęć ( lub uzupełnienie wypowiedzi uczniów)
-biblioteka: etymologia słowa; różnica między biblioteką a księgarnią
czytelnia, wypożyczalnia, zbiory, katalogi, kartoteki (prezentacja i omówienie)
4.Regulamin biblioteki szkolnej
-prowadzący zapoznaje uczniów z regulaminem ; podkreśla, że książki należy szanować, przypomina zasady prawidłowego obchodzenia się z książką; przypomina godziny otwarcia biblioteki
5.Rodzaj gromadzonych zbiorów i prowadzenie poszukiwań:
-uczniowie zapoznają się ze zbiorami biblioteki odwiedzając również magazyny, gdzie znajdują się książki i czasopisma
-określają układ książek na półkach, podejmują próby odszukania książek i czasopism na podstawie katalogów i kartotek, korzystają z danych zawartych w komputerze (program obsługi bibliotek szkolnych MOL)
6.Podsumowanie lekcji.
Ugruntowanie roli biblioteki w procesie samokształcenia ucznia, studenta.
oprac.Bożena Wójcik-Wasilewska