Jak spędzamy czas wolny, scenariusze


Temat: Jak spędzamy czas wolny?

Cel ogólny: ukazanie czasu wolnego w kontekście wartości.

Cele szczegółowe:

- kształcenie umiejętności konstruktywnego wykorzystywania czasu wolnego;

- wskazanie potrzeby spędzania czasu wolnego z rodziną;

- zachęcanie do czynnego spędzania czasu wolnego;

- pobudzanie aktywności uczniów.

Metody: praca indywidualna, praca w grupach, metoda ABC, pogadanka z elementami wykładu, dyskusja.

Środki dydaktyczne: kilka zestawów puzzli (4-7 elementów), kartki z kołami podzielonymi na 24 części (doba) - załącznik nr 1, kartki z pionowo wypisanymi literami alfabetu - załącznik nr 2, kolorowe karteczki w dwóch kolorach.

Czas zajęć: 45 minut.

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne.

Podział na grupy. Poszczególne osoby losują fragmenty obrazków i dopasowując fragmenty dzielą się na grupy.

Rozgrzewka:

Uczniowie w grupach trzymają się za ręce. Następnie puszczają ręce sąsiadów, zamykają oczy i wyciągając ostrożnie rękę przed siebie starają się chwycić rękę innej osoby, idąc ku środkowi koła (nie może to być ręka sąsiada). Następnie podobnie postępują z drugą ręką. Teraz grupa próbuje rozwiązać powstały supeł, tak jednak, aby ciągle trzymać się za ręce. Można jedynie poluźnić uścisk. Gdy rozwiązanie problemu sprawia kłopot, jedna osoba może puścić trzymane przez siebie ręce.

Każdy uczeń otrzymuje kartkę z kołem podzielonym na 24 części (każda z części to 1 godz. doby) - załącznik nr 1. Uczniowie mają za zadanie wypełnić koło swoimi codziennymi zajęciami. Zaznaczają również czas wolny. Po zakończonej pracy chętni uczniowie przedstawiają swój rozkład dnia.

Pogadanka na temat: co to jest czas wolny, jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka i jak można spędzać czas wolny?

Podział klasy na grupy za pomocą pociętych obrazków. Każda grupa otrzymuje kartkę z pionowo wypisanymi literami alfabetu - załącznik nr 2. Odpowiada na pytanie: Jak spędzamy czas wolny? Do każdej literki grupa podaje kilka propozycji rozpoczynających się na daną literę.

Po zakończonej pracy liderzy przedstawiają propozycje grup, które to nauczyciel zapisuje na tablicy. Następuje dyskusja, w której należy określić, jakie z wymienionych form są propozycją konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego, a jakie nie. W trakcie dyskusji należy zwracać uwagę na formy spędzania czasu wolnego z rodziną wspólne zainteresowania, hobby.

Ewaluacja:

Każdy uczeń otrzymuje dwie karteczki np. zieloną i żółtą. Zielona jest "walizką" na niej zapisują co na zajęciach im się podobało. Żółta jest "koszem" na niej zapisują co na zajęciach im się nie podobało.

Załącznik nr 2 - Jak spędzamy czas wolny?

A -

B -

C -

D -

E -

F -

G -

H -

I -

J -

K -

L -

M -

N -

O -

P -

R -

S -

Ś -

T -

U -

W -

Z -

Ż -

Załącznik nr 1 - Mój dzień.


