SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ
„PORANNEGO KRĘGU” W ODDZIALE INTEGRACYJNYM
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Temat zajęć: Witamy jesień - poznajemy świat poprzez zmysły.
‹ zajęcia prowadzone w oparciu o metodę „porannego kręgu”- polisensorycznego poznawania świata ›
CELE: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
Dzieci:
Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie różnorodnej działalności
Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym jesieni
Określają smak miodu lub kremu orzechowego (do wyboru)
Zapoznają się z żywiołem przypisanym jesieni , określają jego cechy
Właściwie wykonują ćwiczenia oddechowe
Cele dodatkowe:
Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści przeczytanego przez nauczyciela opowiadania czy wiersza
Nazywają cechy charakterystyczne jesieni
Tańczą do muzyki Vivaldiego „Jesień”, wyrażają muzykę ruchem
Utrwalają pory roku w kolejności
Rozwijają umiejętność czekania na swoją kolej podczas wykonywanego masażu
Wypowiadają się na temat swoich odczuć podczas zajęć
Środki dydaktyczne:
Wystrój Sali: sufit - niebieski niebo z gwiazdami, suche liście rozłożone na folii na dywanie; okna przysłoniono tkaninami w kolorze żółci i brązu
Lampka zapachowa z olejkiem lawendowym
Miód lub krem orzechowy
Wentylator lub wiatraczek w celu wywołania efektu wiatru
Płyta z nagraniem „Jesieni” A. Vivaldiego
PRZEBIEG:
SYTUACJA EDUKACYJNA Czynności nauczyciela |
CZYNNOŚCI DZIECI |
6. Zagadki słuchowe - odgadywanie dźwięków, naśladowanie odgłosów (sowa, szum wiatru, liści)
7. Zabawa przy muzyce Vivaldiego
8. Spotkanie z żywiołem (wiatrem)- stymulacja dotyku, czucia
9. Zgromadzenie dzieci w zaciemnionej części sali.
10. Ćwiczenia oddechowe - zdmuchiwanie zapalonej lampki
11. Ewaluacja - rozmowa na temat tego, co się dzieciom w tych zajęciach podobało a co nie
12. Praca przy stolikach - tworzenie obrazka na powitanie jesieni przy użyciu kredek |
|