Jesień w parku i w lesie - scenariusz zajęć wgrupie mieszanej
1.Słuchanie wiersza „Grzybobranie” H. Buczkówny z jednoczesnym odpowiadaniem na pytania kończące zwrotkę. Tworzenie zbioru grzybów - podział na podzbiory: jadalne i trujące.
Dobór odpowiednich grzybów do koszyka. Wyszukiwanie w sali grzybów, zbieranie do melodii „Szukam grzybka borowika”
Poznanie sposobu zbierania bez niszczenia grzybni.
2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 4 z wykorzystaniem woreczków
/ doskonalenie ćwiczeń z przyborem
Hasło programowe:
- przyzwyczajanie do chronienia przyrody sposobami dostępnymi dzieciom: niepotrzebnego zrywania roślin, grzybów. str. 82
- rozumienie konieczności chronienia grzybni przy zbieraniu łatwo rozpoznawalnych grzybów str. 68.
- Wyodrębnianie podzbiorów danego zbioru. str. 64.
Cel główny:
- doskonalenie umiejętności tworzenia zbioru i segregowania elementów zbioru, tworzenia podzbiorów rozłącznych.
Cele szczegółowe:
- wypowiadanie się na temat oglądanego środowiska przyrodniczego,
- bogacenie słownictwa w związku z poznawanym środowiskiem przyrodniczym
- słuchanie utworu literackiego ze zrozumieniem,
- klasyfikowanie zbiorów,
- określanie relacji między elementami środowiska przyrodniczego,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej,
- właściwe reagowanie na przerwę w muzyce, dbanie o przyrodę.
Cele operacyjne:
- dziecko wypowie się na temat środowiska przyrodniczego jakim jest las,
- bogaci słownictwo związane z lasem,
- słucha ze zrozumieniem utworu, umie odpowiedzieć na pytania, dokończyć tekst,
- klasyfikuje zbiory, potrafi utworzyć podzbiór zboru,
- potrafi określić relacje między elementami środowiska przyrodniczego,
- reaguje na przerwę w muzyce,
- wyszukuje grzyby w sali, nazywa je
Formy : zajęcie z całym zespołem z podziałem na grupy.
Metody:
Czynna: zadań stawianych do wykonania,
samodzielnych doświadczeń
ćwiczeń utrwalających
Słowna: wiersz, wyjaśnienia, polecenia, objaśnienia, piosenka,
Oglądowa : pokaz i obserwacja.
Środki dydaktyczne : tekst wiersza M. Buczkówny, ilustracje grzybów, koszyków, sylwety grzybów.
Przebieg:
1.Słuchanie wiersza i odpowiadanie na pytania kończące każdą zwrotkę.
Grzybobranie
Kiedy ptaki już wstaną,
Kwiaty zbudzą się rano,
Z koszem idę do lasu,
Dlaczego?
Zbieram tylko koźlaki,
Prawdziwki i maślaki
Muchomory omijam.
Dlaczego?
Każdy grzybek wykręcę,
Żeby było ich więcej-
Wyjmę z ziemi ostrożnie.
Dlaczego?
2. Pokaz różnych grzybów, próby ich nazywania, omawianie wyglądu.
3. Zabawa ruchowa z elementem wyciszenia „ Spacer po lesie w poszukiwaniu grzybów” - pokonywanie różnych przeszkód, wspięcie, czworakowanie, chód z zamkniętymi oczami, podskoki, uważne obserwowanie, skradanie.
Ćwiczenia dramowe - improwizacja czynności zbierania grzybów w lesie.
- chodzenie po lesie i wypatrywanie grzybów,
- wzajemne przekazywanie informacji w czasie szukania,
- wyrażanie radości ze znalezionego grzyba,
- opisywanie grzyba(wyobrażonego),
- wykręcanie grzyba z podłoża,
- czyszczenie korzenia i układanie w koszyku.
4. Powrót do tablicy:
rozwiązanie zagadki
„W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze:
bo ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze!
Pokaz dużego kosza i sylwet różnych grzybów, nazywanie jadalnych i wkładanie ich do kosza, pokaz i omówienie wyglądu muchomora, poznanie innych grzybów trujących, rozumienie konieczności nie zrywania ich, poznanie szkodliwości dla zdrowia grzybów trujących.
„ Pozbieranie' i powkładanie grzybów do koszyka a pozostawienie trujących.
Omówienie sposobu zbierania grzybów bez niszczenia grzybni
5. Zabawa ruchowa do melodii piosenki „ Szukam grzybka borowika”,
na przerwę w muzyce dzieci wyszukują w sali grzyby jadalne i wkładają je do koszyka.( nazywają je).
6. Praca przy stolikach,
6 - latki - wycinają sylwety grzybów jadalnych i wklejają je do koszyka , muchomory przyklejają w lesie. Przeliczają, stemplują odpowiednia liczbę.
5 - latki - tworzą zbiory grzybów jadalnych w zakresie liczby oznaczonej symbolem kropkowym.
3, 4 latki kolorują sylwetę borowika.
7. Ocena prac dzieci przez poszczególne grupy - motywowanie swoich ocen.