Scenariusz zajęcia przyrodniczego
Temat: Skąd się bierze deszcz?- zabawy badawcze
Uczestnicy: dzieci 5 letnie
Cele ogólne:
-wzbogacanie wiedzy na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie
- kształtowanie umiejętności swobodnego wypowiadania się na temat przyrody
Cele szczegółowe:
-zapoznanie ze zjawiskiem powstania deszczu
-przestrzeganie przed kontaktem z gorącą wodą
-budzenie zainteresowań badawczych u dzieci
-wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
Metody:
-słowna
-oglądowa
-czynna
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
wiersz Natalii Usenko "Skąd tyle wody?", gorąca woda, lusterko, 3 szklane pojemniki na wodę, kostki lodu, gąbka, obrazki przedstawiające powstawanie pary wodnej, szarfy,
Przebieg zajęć:
1) Nauczyciel czyta wiersz Natalii Usenko "Skąd tyle wody?"
Gapię się na deszcz za oknem:
Mokre domy , drzewa mokre,
Mokre psy i mokre koty,
W niebie mokre samoloty,
Jadą mokre samochody.
Skąd się wzięło tyle wody?
Stoję , dziwię się okropnie.
A na świecie wszystko moknie.
2. Rozmowa na temat wiersza
- Dlaczego na świecie czasami jest wszystko mokre?
- Jak możemy określić taką pogodę?
3. Schowaj się przed deszczem - zabawa ruchowa, połączona z ćwiczeniami
dźwiękonaśladowczymi
Słońce świeci - marsz przy muzyce.
Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w
„domkach” (szarfy).
Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów
deszczu za oknem.
Kap, kap, kap - pukanie rozłożonymi dłońmi o uda.
Puk, puk , puk - dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o
podłogę.
Szu, szu, szu - pocieranie dłonią o dłoń.
Chlup, chlup, chlup - klaskanie dłońmi nad głową (jak najwyżej).
4. Doświadczenie z wodą
I „Powstawanie deszczu i parowanie wody”.
Po zagotowaniu się wody w czajniku nauczycielka rozlewa wodę do trzech
szklanek, na jednej położony jest spodek szklany, na drugiej lusterko a na trzeciej gąbka
- dzieci obserwują zjawisko parowania wody i gromadzenia się pary
-Co widzimy?
- szklanka przykryta spodkiem, przy podnoszeniu spodka krople wody spadają
- przy podnoszeniu lusterka widoczne zaparowanie
- gąbka trzymana nad gotującą się wodą - robi się mokra
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że woda w czajniku podczas gotowania zamieniła się w parę na lusterku .Tafla lusterka była zimna i para zamieniła się w wodę ( skropliła się). Krople wody opadają na blat stołu tworząc kałuże. Tak samo dzieje się w przyrodzie .
- Nauczycielka wyjaśnia, iż ilość wody się zmniejsza, nie oznacza jej zniknięcia. Po prostu zmienia ona stan skupienia. Dzieje się tak, ponieważ bardziej rozgrzane cząsteczki unoszą się w górę, a zimniejsze pozostają.
II Doświadczenie - "Fabryka chmur"
Nauczycielka gotuję wodę. Przelewa ją do szklanego naczynia. Na talerzu włożyć kawałki lodu. Ustawia talerz z lodem na szklanym naczyniu.
Gorąca woda w przykrytym talerzem naczyniu paruje. Para wodna
unosi się ku górze, gdzie po zetknięciu z zimną wodą (kostkami lodu),
skrapla się, tworząc pod talerzykiem "chmurę'. Po pewnym czasie zaczynają z niej opadać drobne kropelki (tworząc deszcz).
*Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustrację , która ukazuje ruch wody w przyrodzie.
Woda na Ziemi ( dzieci mogą podać przykłady -stawy , jeziora, rzeki itp.) paruje w ten sam sposób jak w doświadczeniu i w postaci deszczu wraca znowu na Ziemię.
5. Rozmowa na temat przeprowadzonego doświadczenia
-Przestrzeganie przed zabawami z gorącą wodą:
Do doświadczeniu potrzebna nam była gorąca woda. Wiecie co może stać się gdy dotkniemy pojemnika z gorącą wodą lub gdy włożymy rękę do takiej wody? Nie możecie bawić się przy użyciu gorącej wody ponieważ możecie się poparzyć. Dlatego nie próbujcie sami wykonywać tego doświadczenia w domu.
-Wyjaśnienie powstania chmury- para z rzek, jezior, morza, kałuż (na podstawie obrazka)
6. Opowieść ruchowa: dzieci wcielają się w krople wody i zachowują
się wg opowiadania nauczycielki:
Jesteś kropelką wody, leżysz na płatku kwiatka. Trawce, powoli
spływasz na sąsiedni płatek, wygrzewasz się w słońcu, nagle czujesz,
że jesteś lekka i unosisz się wysoko, wysoko, spotykasz inne kropelki,
jesteście obłoczkiem, chmurką, jest was coraz więcej i płyniecie po
niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadasz w dół jako deszczyk,
tańczysz w kałuży, w jeziorze, odbijasz się o parasole ludzi.
7.Podsumowanie
-O czym dziś rozmawialiśmy?
-Skąd bierze się deszcz?
-Jak powstają chmury?
-Czy woda potrafi unosić się do góry?
-Kiedy widzimy, ze woda podnosi się do góry?
-Woda w przyrodzie też paruję, a co dzieję się z tą parą?
*Dzieci na tablicy umieszczają we właściwej kolejności
ilustracje przedstawiające obieg wody w przyrodzie i zaznaczają
właściwy kierunek krążenia wody strzałkami.