3.3 OBLICZENIA STATYCZNE FILARA ŚCIANY ZEWNĘTRZNEJ.
Ściany z cegły ceramicznej pełnej o wytrzymałości na ściskanie fB=7,5 MPa oraz zaprawie murarskiej marki M5 o fm=5 MPa. Kategoria wykończenia robót- B. Elementy murowe kat.=1.
Zbieranie obciążeń
Stałe:
Strop poddasza
- gładź cementowa 3,5cm 0,74 [KN/m2]
-papa izolacyjna 0,05 [KN/m2]
-styropian 20cm 0,09 [KN/m2]
-strop Teriva I 2,68 [KN/m2]
-tynk c-w 1,5cm 0,29 [KN/m2]
3,85 [KN/m2]
Strop międzykondygnacyjny
-parkiet 2,2cm 0,23 [KN/m2]
-gładź cementowa 0,74 [KN/m2]
-papa 0,05 [KN/m2]
-styropian 3cm 0,01 [KN/m2]
-strop Teriva I 2,68 [KN/m2]
-tynk c-w 1,5cm 0,29 [KN/m2]
4,00 [KN/m2]
-przekrój NO
-od dachu
0,35 x 8,5 x 0,5 x 2,2 3,27 [KN]
-murłata
0,12 x 0,12 x 2,2 x 6,0 0,19 [KN]
-ściana okapowa
0,45 x 0,25 x 2,2 x 18,0 4,56 [KN]
-strop poddasza
3,85 x 5,945 x 0,5 x 2,2 25,18 [KN]
-wieniec
0,24 x 0,25 x 2,2x 25,0 3,30 [KN]
-nadproża + mur na wysokości nadproża
1,8x0,2x0,25x25,0+
(2,2-1,8)x0,2x0,25x18,0 2,59 [KN]
-filar międzyokienny + podokienny
[(2,76-0,2) x 2,2 - 1,2 x 1,5] x 0,25 x 18,0 17,24 [KN]
-okno
0,40x 1,2 x 1,5 0,72 [KN]
-tynk wew. + ościeżnica
(2,76 x2,2 -1,2 x 1,5) x 0,015 x 19,0+
+(2 x 1,2 +2 x 1,5) x0,25 x 0,015 x 19,0 1,37 [KN]
-izolacja termiczna ściany
[(0,45+3,00)x2,2-1,2x1,5]0,12x0,45 0,36 [KN]
58,78 [KN]
NO = 58,78 [KN]
-przekrój N1
-wieniec 3,30 [KN]
-nadproża + mur na wysokości nadproża 2,59 [KN]
-strop między piętrami
4,00 x 5,95 x 0,5 x 2,2 26,18 [KN]
-tynk na nadprożu i ościeżnicy
0,2 x 2,2x 0,015 x 19,0
+ 1,20x0,25x 0,015x 19,0 0,21 [KN]
-izolacja termiczna ściany
[(0,24+0,2) 0,12x2,2x0,45 0,05 [KN]
32,32 [KN]
N1 = 101,1 [KN]
-przekrój Nm
-filar
0,25 x 1,0 x1,5 x18,0 6,75 [KN]
-tynk na filarze
(0,25+1,0+0,25) x 1,5 x 0,015 x 19,0 0,64 [KN]
-drzwi + okno
[(0,75x 1,50) + (0,45 x 1,5) x 0,4 0,72 [KN]
-izolacja termiczna ściany
1,00x1,5x 0,12x0,45 0,08 [KN]
7,29 [KN]
Nm = 108,39 [KN]
-przekrój N2
- drzwi
0,75 x 0,45 x 0,4 0,14 [KN]
-podokienn
0,25 x 2,2 x 0,46 x 18 ,0
+0,25 x 1,75 x 0,6 x 18 ,0 9,28 [KN]
-tynk wew.
0,015 x (1,75 x 1,06 + 0,46 x 2,2) x 19,0 0,82 [KN]
10,24 [KN]
N2 = 118,63 [KN]
-przekrój Ng
-wieniec 3,30 [KN]
-strop między piętrami 21,30 [KN]
-oblicówka
[0,45+2x3,0+0,24-2x1,2x1,5]x0,12x19,0 7,05 [KN]
-mur nad fundamentem
0,4 x 2,20 x 0,43 x 18 6,81 [KN]
38,46[KN]
Ng = 157,09 [KN]
Zmienne:
-śnieg
1,5[KN/m2] x 0,8 (60-45)/30 x 8,5x 0,5 x 2,2 x 0,819 4,59 [KN]
-przekrój NO
1,5 x 5,95 x 0,5 x 2,2 9,81 [KN]
-przekrój N1
2,0x 5,95 x0,5 x 2,2=13,09 +9,81 22,90 [KN]
N1 = Nm = N2 = 22,90
-przekrój Ng
22,90+13,09 35,99 [KN]
3.3.2 Kombinacja obciążeń
-przekrój D
6.10a Nos = Nod
58,78 x 1,35 + 9,81 x 1,5 x 0,7 + 4,59 x 1,5 x 0,5 = 93,10 [KNm]
6.10b N os = 58,78 x 1,35 x 0,85 +
9,81 x 1,5 + 4,59 x 1,5 x 0,5 = 85,61 [KNm]
Nos = Nod = 93,10 [KNm]
-przekrój Nsl
6.10a Nsl = 21,37 x 1,35 + 13,09 x 1,5 x 0,7 = 42,59 [KNm]
6.10b Nsl = 21,37 x 1,35 x 0,85 + 13,09 x 1,5 = 44,16 [KNm]
Nsl,d = 44,16 [KNm]
-dla N1
6.10a N1d= 101,1 x 1,35 + 13,09 x 1,5 x 0,7
+ 4,59 x 1,5 x 0,5= 153,67 [KNm]
6.10b N1d= 101,1 x 1,35 x 0,85 + 13,09 x 1,5
+ 4,59 x 1,5 x 0,5 = 139,09 [KNm]
N1d=153,67 [KNm]
-dla Nm
6.10a Nmd= 108,39 x 1,35 + 13,09 x 1,5 x 0,7
+ 4,59 x 1,5 x 0,5 = 163,51 [KNm]
Nmd= 163,51 [KNm]
-dla N2
6.10a N2= 118,63x 1,35 + 13,09 x 1,5 x 0,7
+ 4,59 x 1,5 x 0,5 = 178,57 [KNm]
N2d=178,71 [KNm]
NGd`=157,09 x1,35+35,99x1,5x0,7+4,59x1,5x0,5=253,30 KNm
3.3.3 Schemat statyczny i siły w przekroju
heff =
n x
h x h = 1,00 x1,50 x 2,76 = 4,14m
n = 1,00
h = 1,50
Mimośród niezamierzony
ea = h/300= 2,76/300=0,0092 --
10mm =0,01
Nod = 93,10 [KNm]
Nsl,d= 44,76 [KNm]
N1d=153,67 [KNm]
N2d=178,71 [KNm]
Nmd=163,51 [KNm]
M1d = Nod x ea + Nsl,d x (0,33 t + ea ) = 93,10 x 0,01 + 44,76(0,33 x 0,25 + 0,01 )= 5,07[KNm]
M2d = N2d x ea = 178,57 x 0,01 = 1,79[KNm]
Mmd = 0,6 M1d + 0,4 M1d = 0,6 x 5,07 + 0,4 x 1,79 = 3,76[KNm]
3.3.4.Wymiarowanie przekrojów
-przekrój 1 ( tuż pod nadprożem)
e1 = M1D/N1D=5,07/153,67 = 0,03
1 = 1 -(2 x e1/t) = 1 -(2x0,03)/0,25= 0,76
f1d =N1d/(ø1 x A) = 153,67/(0,76x1x0,25) = 809[KPa ]
-przekrój 2
e2 = M2D/N2D = 1,79/178,71 = 0,01
1 = 1 - 1 -(2 x e2/t) = 1 - (2x0,01)/0,25 = 0,92
f2d = N2d/(ø2 x A) =178,71/(0,92x1x0,25) = 776 [KPa ]
-przekrój m
em = Mm/Nm = 3,76/163,51= 0,023 em/t= 0,023/0,25 = 0,09
heff/t = 4,14/0,25 = 16,56
c,
= 700--
m =0,52
fm = Nm/(øm x A) = 163,51/0,52x1x0,25 = 1257 [KPa ]
-określenie wartości charakterystycznych
fd =
m = 2,0
A=1,0 x 0,25 = 0,25[m2] --
A = 1,01
fk = 1257 x 2,0 x 1,1 = 2765 [KPa ]
fb = 7,5 [MPa] fm = 5 [MPa] --
fk = 3,0
2,765 [Mpa]
Warunek został spełniony