Plan metodyczny lekcji zajęć praktycznych
OBSŁUGA I NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
Specjalizacja: OBSŁUGA I NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
Przedmiot: zajęcia praktyczne, specjalizujące
Opracował: mgr inż. Jacek Peczyński - nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku
Temat: NAPRAWA KONWENCJONALNEJ SKRZYNI BIEGÓW
CELE ZAJĘĆ:
CEL OGÓLNY
Uczeń pozna budowę i działanie skrzyni biegów, analizę objawów uszkodzeń i sposób ich usuwania,
CELE SZCZEGÓŁOWE
Uczeń potrafi:
przygotować stanowisko do wykonania naprawy skrzyni biegów,
zintegrować się podczas pracy,
zorganizować stanowisko pracy,
posłużyć się dokumentacją technologiczną w procesie naprawy,
wykorzystać wiadomości zdobyte na lekcjach z obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,
zlokalizować przyczynę ewentualnych niedomagań,
dobierać i posłużyć się narzędziami,
obliczyć przełożenia poszczególnych biegów, określić wartość przełożenia biegu IV,
dokonać weryfikacji wybranej części i zakwalifikować do naprawy lub wymiany,
dokonać montażu części w zespoły, dokonać montażu całkowitego skrzyni biegów,
ocenić prawidłowość wykonania naprawy,
Forma organizacyjna: indywidualna, zespołowa
Metoda: pokazu z instruktażem, pogadanka, podająca, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
skrzynia biegów FIAT 125p,
skrzynia biegów FIAT 125p- model w przekroju,
instrukcje, książka „Naprawa samochodu F 125p”, dokumentacja, slajdy,
kalkulator,
Czas trwania zajęć: 6 godzin
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH, SPECJALIZUJĄCYCH
TEMAT: NAPRAWA KONWENCJONALNEJ SKRZYNI BIEGÓW (FIAT 125p).
Struktura lekcji
|
Czas trwania
|
Czynności nauczyciela
|
Metoda
|
Czynności ucznia
|
Środki dydaktyczne
|
I. Część wstępna: Organizacyjno- porządkowa
|
10 min
|
- powitanie uczniów, - odnotowanie obecności uczniów w dzienniku, - sprawdzenie gotowości psychofizycznych uczniów, - przegląd odzieży, obuwia pod względem BHP. |
Podająca - Wyjaśnienie |
- przygotowują się do instruktażu, - słuchają,
|
|
Instruktaż wstępny: l. Podanie tematu zajęć. 2. Uświadomienie celu zajęć. 3. Pogadanka powtórzeniowa - pytania sprawdzające. 4. Wyposażenie uczniów we wstępny zasób wiedzy: a) omówienie zasady działania skrzyni biegów: - skrzynie konwencjonalne, - skrzynie planetarne, b) omówienie elementów sterowania skrzyni biegów, c) omówienie wymagań stawianym skrzyniom biegów, d) przedstawienie sposobu obliczania przełożenia, e) przedstawienie wymogów BHP podczas wykonania ćwiczenia.
|
30 min
|
- zapisanie tematu zajęć na tablicy, - uświadomienie celów zajęć, - pytania sprawdzające, - omówienie budowy skrzyń biegów, - pokazanie foliogramów, slajdów - omówienia zasady działania skrzyni biegów, - wytłumaczenie sposobu obliczania przełożenia biegów, - omówienie wymogów BHP, podczas ćwiczenia, - podanie planu zajęć, - podział na podgrupy. |
Pogadanka,
Pokaz z Instruktażem.
|
- słuchają, - tworzą podgrupy, - notują, - analizują budowę skrzyni biegów.
|
Foliogramy, slajdy
Rzutnik, komputer,
Model skrzyni biegów.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
II. Część główna- instruktaż bieżący: l. Realizacja programu z uwzględnieniem celów zajęć: a) przedstawienie zadań: - organizacja stanowiska, - zapoznanie się z budową skrzyni biegów. 2. Przeprowadzenie demontażu skrzyni biegów na zespoły i części. 3. Policzenie przełożenia poszczególnych biegów. 4. Zapisanie wyników. 5. Przeprowadzenie montażu skrzyni biegów. |
290min /w tym 20min przerwy
|
- przypomnienie o przepisach BHP, - obserwacja organizacji stanowisk roboczych, - obserwacja przestrzegania przepisów BHP, - udzielanie na bieżąco indywidualnych porad i wskazówek nawet pokazu, - odnotowanie właściwych postaw, a także błędów.
|
Pokaz z objaśnieniem
Ćwiczenie produkcyjne
|
- słuchają - przygotowują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia, - planują wspólne ćwiczenie, wypełniają karty pracy, - przydzielają sobie poszczególne zadania, - przeprowadzają ćwiczenie, - odczytują ilości zębów par współpracujących kół zębatych, - notują wyniki,
- montują skrzynię biegów, - porządkują miejsce pracy.
|
- skrzynia biegów FIAT 125p, - model- przekrój skrzyni biegów FIAT 125p, - foliogramy, slajdy, - papier formatu A4, - instrukcja obsługi, -narzędzia i przyrządy.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
III. Część końcowa: l. Ewaluacja zajęć -załącznik nr. l. 2. Ocena pracy skrzyni biegów i analiza wyników. 3. Samoocena osiągnięć ucznia z uwzględnieniem: - organizacji stanowiska pracy i postaw przy pracy, - prawidłowość pomiaru i odczytu wyników, - przestrzegania przepisów BHP i dyscyplina pracy, - stopnia samodzielności pracy ucznia, - uporządkowanie miejsca pracy. |
30 min
|
- omawia osiągnięcia uczniów i najlepiej wykonanych ćwiczeń, - ocenia zadanie sprawdzające, - podaje wyniki i omawia je, - wyróżnia zespół, - podaje temat następnych zajęć, - poleca powtórzyć materiał, -odbiera narzędzia i przyrządy, -sprawdza porządek na stanowisku pracy, - kończy zajęcia.
|
Pogadanka
Samoocena
|
- grupy prezentują swoje wyniki i wnioski- załącznik, - biorą udział w samoocenie i ocenie innych, - słuchają, - piszą wnioski i wyniki w zeszytach zajęć praktycznych
|
- kartki z obliczeniami i wynikami, - załącznik nr l - sprawdzian + karta pracy, - zeszyty.
|
SPRAWDZIAN
Przedmiot: ZAJĘCIA PRAKTYCZNE SPECJALIZUJĄCE
Klasa Vs
Zadanie: Dokonaj naprawy skrzyni biegów i wykonaj w tym celu:
1) zorganizuj stanowisko pracy.
2) dobierz narzędzia pracy /karta pracy/,
3) dokonaj demontażu / karta pracy/.
4) oczyść i umyj elementy składowe.
5) dokonaj weryfikacji części składowych na podstawie oględzin zewnętrznych i pomiarów z zastosowaniem przyrządów pomiarowych / karta pracy /.
6) określ rodzaj uszkodzenia / karta pracy /.
7) zaproponuj sposób usunięcia usterki /karta pracy/.
8) dokonaj obliczenia przełożenia biegu trzeciego i wstecznego,
9) dokonaj montażu skrzyni biegów,
10) zaprezentuj poprawność działania skrzyni biegów.
Karta pracy: - propozycja czynności demontażu, weryfikacji części, opis rodzaju uszkodzenia, propozycja sposobu naprawy, układ kinematyczny skrzyni biegów, obliczenia przełożenia III i wstecznego biegu.
ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH w Białymstoku
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ucznia:………………………………………………………klasa:V
Dobierz narzędzia i przyrządy:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wymień czynności demontażu i montażu skrzyni biegów:
……………………………………………………………………………………..………….……………………………………………………………………….………….………………………………………………………………….……………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………......................……………………………......................................………………………………………………………………………………………………………….
Dokonaj weryfikacji części składowych skrzyni biegów, określ rodzaj uszkodzenia:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................................
Zaproponuj sposób naprawy uszkodzonego elementu:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Dokonaj obliczeń przełożeń- trzeciego i wstecznego:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………........................................................................………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
KARTA OBSERWACJI UCZNIA II
Temat zadania: Naprawa konwencjonalnej skrzyni biegów
Skala punktów- za dobrze wykonaną czynność: 1 punkt
za błędnie wykonaną czynność: 0 punktów
Nazwisko i imię |
|
|
|
|
|
|
|
|||
Obserwacja uczniów dostarczyła informacji o tym, że: |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
l.p. |
Kryteria |
Umiejętności uczniów |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1 |
-stanowisko pracy |
- prawidłowo dobiera stanowisko pracy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- stosuje odpowiednie narzędzia |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- posługuje się narzędziami i przyrządami |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- utrzymuje porządek na stanowisku pracy |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
-przepisy BHP |
- w pełni przestrzega przepisy bhp i p-poż. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-regulamin |
- obsługuje urządzenia zgodnie z instrukcją |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- przestrzega regulamin warsztatowy |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
-wykorzystanie |
- sprawnie odczytuje rysunki montażowe zespołu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
wiadomości |
- wykorzystuje znajomość budowy części |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
teoretycznych |
- poprawnie przeprowadza weryfikację części |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- obliczenie przełożeń biegów III i wstecznego. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- ustala przyczyny niedomagań i uszkodzeń skrzyni. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
- zajęcia |
- wykonuje operację demontażu i montażu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
praktyczne |
- samodzielnie wykonuje naprawę podzespołu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suma punktów |
|
|
|
|
|
|
|
|
max ilość punktów: 14
13 - 14 p-któw = 5/ b. dobry
10 - 12 p-któw = 4/ dobry
8 - 10 p-któw = 3/ dostateczny
5 - 7 p-któw = 2/ dopuszczający