wesołe zabawy na przywitanie lata YFY6PJDVRLCXMETORKSJ3E2N7DEPJTM7XNMEIPY


KONSPEKT  ZAJĘĆ  W PRZEDSZKOLU GR. IB (4-latki)

(oprac. Katarzyna Szymańska, Przedszkole nr 146 we Wrocławiu) 

  

Temat: Wesołe zabawy na przywitanie lata.

 

Cele ogólne:

-kształcenie umiejętności segregowania przedmiotów według wielkości,

-doskonalenie uważnego słuchania,

-utrwalenie nazw niektórych zwierząt ( krowa, koń, słoń, biedronka, ślimak, żaba)

Cele operacyjne:

-potrafi rozróżniać wielkość przedmiotów i posługiwać się pojęciami ją określającymi:  „duży - mały” ,

Środki dydaktyczne:

-koperty z sylwetami dzieci i ubrankami wycięte z papieru, klocki, karty pracy,ilustracje zwierząt,

Metody:

-działania praktycznego

Formy:

-praca z grupą, praca indywidualna

Przebieg zajęć:

1.     „Tańcowały dwa Michały”- zabawa ruchowa do piosenki

2.     „Małe i duże zwierzątka”-zab dyd.

Wybieranie spośród ilustracji dużych i małych zwierząt oraz „zaprowadzenie ich we wskazane miejsce”( duże nad rzekę, małe do lasu)

3.     „Zwierzaki”-zab. ruchowa  w zależności od słyszanej muzyki dzieci poruszają się jak słonie lub żabki 

4.     „Klocki”- zab.dyd. - dzieci segregują duże klocki do dużego pojemnika a małe do małego

5.     „Staś i Grześ”-zab. dyd. - dobieranie ubranek do sylwet chłopców (małego i dużego),

6.     „Pieski”- praca przy stolikach- dzieci mają ilustracje przedstawiające dwa pieski i dwie budy (duże i małe).Zadaniem dzieci jest połączyć pieska małego z małą budą a dużego z dużą i pokolorować obrazek

Zestaw zabaw ruchowych:

1.     „Pociąg”- zabawa orientacyjno- porządkowa

Dzieci biegają w rozsypce. Na sygnał ustawiają się w pociąg za wyznaczoną osobą .Po kilku powtórkach udają się na wycieczkę do lasu

2.”Miś”- ćw. dużych grup mięśniowych

Mis usłyszał zbliżające się dzieci, przebudził się, przeciągnał i poszedł szukać innego miejsca (dzieci w siadzie klęcznym, głowa i ramiona opuszczone nisko, powoli prostują się, wstają, przeciągają się, przechodzą w inne miejsce sali i ponownie naśladują misia.

3.”Niskie gałęzie ”-zab. z elementami czworakowania.

Dz. muszą przejść pod nisko rozciągniętą skakanką (gałąź)-czworakują.

4.”Wiatr”- ćwicz. Tułowia- skłony boczne

W lesie wieje wiatr i kołysze drzewami- w staniu lekki rozkrok, ramiona wysunięte  w bok i kołysanie w prawą i lewą stronę. Wiatr kołysze też trawę- to samo w siadzie klęcznym.

5. „Ścieżka”- zab. z elementem równowagi

Do polany trzeba przejść po wąskiej ścieżce (szarfa). Spacer zmęczył dzieci- odpoczywają w leżeniu.

6.”Jezioro”- zab. z elementem biegu

Dzieci biegną do jeziora, wskakują i naśladują ruchem pływanie w leżeniu. Zmarzły, więc znów biegają po lesie(powtórka).

 7.Marsz dookoła sali w rytm muzyki- powrót z wycieczki..


