Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
Katedra Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego
PROJEKT SCIANY OPOROWEJ
dla dwóch wariantów posadowienia
Grupa 12 |
|||||
Funkcja |
Tytuł naukowy |
Imię i Nazwisko |
Data |
Podpis |
|
Projektant |
|
|
|
|
|
Weryfikator |
|
|
|
|
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
Razem Pkt./Ocena |
|
Termin oddania |
Bieżące zaawansowanie |
Obrona |
Opis Techniczny |
Obliczenia |
Rysunki techniczne |
|
Pkt. |
|
|
|
|
|
|
|
Max |
10 pkt. |
10 pkt. |
20 pkt. |
10 pkt. |
35 pkt. |
15 pkt. |
100 pkt. |
Spis treści:
Opis techniczny
Obliczenia Statyczne
Analiza Warunków gruntowych
Przyjęcie wymiarów ściany oporowej
Zebranie obciążeń działających na ścianę
Obciążenia pionowe
Obciążenia poziome
Współczynnik parcia spoczynkowego K0 dla gruntu zasypowego
Współczynnik parcia granicznego
Współczynnik parcia granicznego
Wartości jednostkowe parcia
Wypadkowa parcia
Wartość charakterystyczna momentu od wypadkowej parcia
Wartość obliczeniowa wypadkowej parcia
Wartość obliczeniowa momentu od wypadkowej parcia
Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążeń względem środka podstawy fundamentu
Kombinacja obciążeń I - obciążenia charakterystyczne
Kombinacja obciążeń II - obciążenia obliczeniowe
Kombinacja obciążeń III - obciążenia obliczeniowe (pionowemin poziomemax)
Rozkład naprężeń w poziomie posadowienia (kombinacja obciążeń I ):
Obliczenia dla wariantu I ( posadowienie bezpośrednie)
Sprawdzenie warunku SGN ( I stan graniczny)
Stateczność na obrót ( równowaga momentów; kombinacja III )
Stateczność na przesuw (kombinacja III)
Nośność pionowa podłoża gruntowego
Sprawdzenie stateczności ogólnej ( metoda Felleniusa )
Sprawdzenie warunków stanu granicznego używalności ( II stan graniczny )
Osiadania średnie i krawędziowe
Przechylenie ściany
Przemieszczenia poziome
Obliczenia dla wariantu II - posadowienie na palach
Określenie wypadkowej obciążeń i mimośrodu działania tej wypadkowej
Wartości obliczeniowe
Wartości charakterystyczne
Przyjęcie układu pali
Przyjęcie planu palowania
Wyznaczenie sił w palach (Metoda Cullmana)
Stan graniczny nośności
Nośność pala pojedynczego
Nośność pala w grupie
Rysunki
Przekrój poprzeczny konstrukcji dla posadowienia bezpośredniego
Przekrój poprzeczny konstrukcji dla posadowienia na palach
Plan palowania jednej sekcji dylatacyjnej
Szczegół zakotwienia pali w płycie fundamentowej
Opis techniczny
Założenia projektowe
Projekt wykonano na zlecenie Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej, mieszczącej się w Gdańsku przy ulicy Narutowicza 11/12, w ramach przedmiotu fundamentowanie.
Wytyczne do projektu zadane przez Katedrę Geotechniki Politechniki Gdańskiej.
Obliczenia wykonano zgodnie z normami:
PN-81/B-03020 - „Posadowienie bezpośrednie budowli”;
PN-83/B-03010 - „Ściany oporowe”;
PN-83/B-02482 - „Nośność pali i fundamentów palowych”.
Przedmiot, cel i zakres projektu
Projekt przewiduje opracowanie konstrukcji ściany oporowej w dwóch wariantach posadowienia. Celem zadania jest nauczenie się zasad projektowania fundamentów. W zakres projektu wchodzą: wymiarowanie konstrukcji, obliczenia statyczne i rysunki.
Charakterystyka geologiczno-inżynierska
Warunki gruntowe
Na podstawie wytycznych do projektu stwierdzono, że podłoże jest uwarstwione. Można wydzielić dwa charakterystyczne odcinki wzdłuż ściany oporowej. Na ich podstawie przyjęto dwa warianty:
Wariant I - posadowienie bezpośrednie
Glina pylasta 0 2,5 m p.p.t.
Piasek średni 2,5 4,5 m p.p.t.
Piasek średni od 4,5 m p.p.t.
Wariant II - posadowienie na palach
Glina pylasta 0 2,5 m p.p.t.
Piasek średni 2,5 4,5 m p.p.t.
Torf 4,5 11,8 m p.p.t.
Piasek średni od 11,8 m p.p.t.
1.3.2 Warunki wodne
Poziom wody gruntowej: 3,3 m p.p.t.
1.4 Stan istniejący
Teren niezabudowany, nieuzbrojony.
1.5 Roboty rozbiórkowe
Roboty rozbiórkowe nie są konieczne.
1.6 Konstrukcja i posadowienie muru oporowego
Opis konstrukcji:
Wariant I
Zaprojektowano ścianę oporową płytowo kątową, podtrzymującą naziom o wysokości 3,8 m posadowioną na głębokości 1,2 m p.p.t. co daje całkowitą wysokość ściany 5,0 m. Szerokość podstawy wynosi 3,5 m, najmniejsza grubość ściany wynosi 0,20 m (przy górnej krawędzi) największa 0,60 m (przy podstawie); najmniejsza grubość podstawy fundamentu ściany 0,30m. Odsadzki mają taka szerokości: od strony naziomu 2,5 m , z drugiej strony 0,4 m. Obciążenie naziomu p=25 kPa.
Wariant II
Dla wariantu drugiego przyjęto ścianę płytowo kątową. Wysokość ściany, jak i szerokość podstawy, nie zmieniły się. Ściana posadowiona jest na palach Vibrex. Pale wciskane mają długość 14 m, natomiast pale wyciągane 16 m. Przyjęto średnicę pali 508 mm. Nachylenie pali wynosi 5:1.
W ściance przewidziano zbrojenie ze względu na rozciąganie przekroju. Długość sekcji dylatacyjnej przyjęto 10m. Przerwy technologiczne i montażowe przyjęto w tym samym miejscu - co 10 m. Przewiduje się użycie betonu B-25 i stali zbrojeniowej St3S.
1.7 Technologia wykonania
Wariant I
Po wykonaniu wykopu wylano warstwę chudego betonu grubości 15 cm, w celu zabezpieczenia dna wykopu przed uszkodzeniami, a następnie ustawiono ścianę oporową. Zastosowano izolację przeciwwilgociową od strony gruntu zasypowego ( 2 x emulsja asfaltowa ). Następnie wykonano zasyp z jednoczesnym ułożeniem drenażu oraz warstw filtracyjnych.
Zasyp wykonano warstwami grubości 30 cm z zagęszczeniem przy pomocy sprzętu lekkiego.
Wariant II
Pale te produkowane są o średniej i dużej nośności. Pale Vibrex wykonuje się wbijają rurę stalową ze stalowym szczelnym butem w podstawie (kafar spalinowy lub hydrauliczny), następnie wprowadza się szkielet zbrojenia pala do suchego wnętrza rury stalowej, po czym następuje wypełnienie wnętrza rury betonem i wyciąganie rury za pomocą wyciągarki i wibratora.Rura zostaje wyciągnięta na wysokość 3 - 4 m za pomocą wyciągarki i wibratora, po czym następuje dopełnienie rury betonem i ponowne wbijanie rury kafarem. Dla lepszego efektu spęcznienia dolnego odcinka pala można ewentualne powtórzenie wyciąganie rury i dopełnianie jej betonem. Po wypełnieniu rury suchym betonem ostateczne wyciąga się rurę za pomocą wyciągarki i wibratora.
1.8 Wnioski i zalecenia szczegółowe
Wszelkie prace wykonać należy zgodnie z ogólnie rozumianą sztuką budowlaną. Wszystkie zmiany należy konsultować z projektantem i inspektorem oraz należy sporządzić odpowiednie protokoły.
1.9 Spis literatury i wykorzystanych materiałów
Materiały:
Normy przedmiotowe - PN-81/B-03020 - „Posadowienie bezpośrednie budowli”,
PN-83/B-03010 - „Ściany oporowe”; PN-83/B-02482 - „Nośność pali i fundamentów palowych”;
Literatura:
Zenon Wiłun - „Zarys geotechniki”;
Zeszyt do ćwiczeń laboratoryjnych z mechaniki gruntów;
Materiały wykładowe.
Programy komputerowe:
Microsoft Word - wykonanie projektu;
AutoCAD - wykonanie rysunków;
Microsoft Exel - obliczenia tabelaryczne.
Obliczenia statyczne
Analiza Warunków gruntowych:
Analizę przeprowadzono na podstawie metody B wg normy PN-81/B-03020 korzystając z podanych wskaźników ID oraz IL. Za pomocą nomogramów wyznaczono właściwości fizyczne jak i wytrzymałościowe gruntów.
Grunt |
Wartości charakterystyczne |
|||||||
|
ID / IL |
γ(n) |
γ'(n) |
w |
φu(n) |
cu(n) |
M0 |
E0 |
|
- |
kN/m3 |
kN/m3 |
% |
[ o] |
MPa |
MPa |
MPa |
W1-Glina pylasta (Gπ) |
0,25 |
19,62 |
- |
25 |
14 |
15 |
25 |
18 |
W2-Piasek średni (Ps) wilgotny |
0,38 |
18,19 |
- |
14 |
32 |
- |
79 |
68 |
W2-Piasek średni (Ps) mokry |
0,38 |
19,62 |
10,01 |
22 |
32 |
- |
79 |
68 |
W3-Piasek średni (Ps) mokry |
0,7 |
20,11 |
10,61 |
18 |
33 |
- |
130 |
110 |
Grunt zasypowy Piasek Średni (Ps) wilgotny |
0,7 |
18,64 |
- |
12 |
33 |
- |
130 |
110 |
Przyjęcie wymiarów ściany oporowej:
Ścianę oporową płytowo-kątową wraz z wymiarami przedstawiono na rysunku:
Zebranie obciążeń działających na ścianę:
Obciążenia pionowe
Q1= 3,5 × 0,3 × 25 = 26,25 [kN/mb]
Q2= 0,5 × 0,4 × 4,7 × 25 = 23,5 [kN/mb]
Q3= 0,2 × 4,7 × 25 = 23,25 [kN/mb]
G1= 2,5 × 4,7 × 18,64 = 219,02 [kN/mb]
P1= 2,5 × 25 = 62,5 [kN/mb]
Obciążenie |
Charakterystyczne wartości obciążeń |
Wartości obliczeniowe |
|||||||
|
V |
r0 |
Mo |
γfmin |
Vmin |
Momin |
γfmax |
Vmax |
Momax |
|
kN/mb |
m |
kNm/mb |
- |
kN/mb |
kNm/mb |
- |
kN/mb |
kNm/mb |
Q1 |
26,25 |
0,00 |
0,00 |
0,9 |
23,63 |
0,00 |
1,1 |
28,88 |
0,00 |
Q2 |
23,25 |
-1,08 |
-25,11 |
0,9 |
20,93 |
-22,60 |
1,1 |
25,58 |
-27,63 |
Q3 |
23,25 |
-0,85 |
-19,76 |
0,9 |
20,93 |
-17,79 |
1,1 |
25,58 |
-21,74 |
G1 |
219,02 |
0,50 |
109,51 |
0,9 |
197,12 |
98,56 |
1,2 |
262,82 |
131,41 |
P1 |
62,50 |
0,50 |
31,25 |
0,9 |
56,25 |
28,13 |
1,2 |
75,00 |
37,50 |
Σ |
354,27 |
- |
95,89 |
- |
318,84 |
86,3 |
- |
411,61 |
116,41 |
Obciążenia poziome:
Współczynnik parcia spoczynkowego K0 dla gruntu zasypowego:
K0=[0,5 - ξ4 + (0,1 + 2 ξ4)(5Is - 4,15) ξ5](1+0,5tgε);
Gdzie:
Is - wskaźnik zagęszczenia gruntu zasypowego,
ξ4 - współczynnik zależny od rodzaju gruntu zasypowego (w bezpośrednim sąsiedztwie ściany oporowej),
ξ5 - współczynnik uwzględniający technologie układania i zagęszczania zasypu,
ε - kąt nachylenia naziomu do poziomu,
Przyjmujemy:
Is = 0,7
ξ4 = 0,1
ξ5 = 1,0
K0= =[0,5 - 0,1 + (0,1 + 0,2)(3,5 - 4,15)] = 0,205
Współczynnik parcia granicznego
Ka=
gdzie:
β - kąt nachylenia ściany do pionu,
ε - kąt nachylenia naziomu od poziomu,
δ2(n) - wartość charakterystyczna kąta tarcia gruntu o ścianę
Przyjmujemy:
β= 0 (liczymy jak dla ściany pionowej)
δ2(n)= 0 (dla zwiększenia bezpieczeństwa)
ε=0
Ka=
= 0,2948
Współczynnik parcia granicznego
KI =0,250
Wartości jednostkowe parcia
e1 = P × KI
e2 = (P + γ × H) × KI
e1 = 6,25 [kN/mb]
e2 = 29,55 [kN/mb]
Wypadkowa parcia
E=0,5(e1 + e2) × H
E=89,5 [kN]
y = 1,96 [m]
Wartość charakterystyczna momentu od wypadkowej parcia:
ME= - y × E
ME= 1,96 × 89,5 = - 175,42 [kNm]
Wartość obliczeniowa wypadkowej parcia:
Emax = γf1 × γf2 × E
γf1 = 1,2
γf2 = 1,0
Emax=107,4 [kN]
Wartość obliczeniowa momentu od wypadkowej parcia:
MEmax = - y × Emax
MEmax = - 210,5 [kNm]
Sprawdzenie położenia wypadkowej obciążeń względem środka podstawy fundamentu:
Kombinacja obciążeń I - obciążenia charakterystyczne:
Kombinacja obciążeń II - obciążenia obliczeniowe:
Kombinacja obciążeń III - obciążenia obliczeniowe (pionowemin poziomemax):
Rozkład naprężeń w poziomie posadowienia (kombinacja obciążeń I ):
Obliczenia dla wariantu I ( posadowienie bezpośrednie)
Sprawdzenie warunku SGN ( I stan graniczny)
Stateczność na obrót ( równowaga momentów; kombinacja III )
Mua- Moment utrzymujący
Moa- Moment obracający
Mua= Vmin * (0,5B+eb )= 318,84 * 2,139 = 681 [kNm]
Moa= Emax * y = 107,4 * 1,96 = 210,5 [kNm]
Moa < Moa *mo mo=0,8
210,5 < 681 * 0,8 = 544 [kNm]
Stateczność na przesuw (kombinacja III)
Qtr < Qtf * mf
Qtr = Emax = 107,4 [kN]
mf = 0,9
Qtf = Qr *µ * a * B
µ = 0,2
a = 0,35 * 13,5 = 4,725
Qr=Vmax= 411,61 [kN]
B = 3,5 [m]
Qtf = 411,61 * 0,2 * 4,725 * 3,5 = 1361,4 [kN]
Qtr = Emax = 107,4 [kN]
mf = 0,9
Qtf = Qr * µ
φ(r)= 0,9*35=31,5
µ=0,5
Qr=Vmax= 411,61 [kN]
Qtf = 411,61*0,5=205,8 [kN]
Sprawdzenie warunku
107,4<205,8*0,9=185,2 [kN]
Nośność pionowa podłoża gruntowego
Qr ≤ m * QfNB
m = 0,8
[m2]
c(r) = 15 [MPa]
φ(r)=14o
ND=3,59
Nc=10,37
NB=0,48
tgδ=Qtr/Qr
tgδ=107,4/411,61=0,25
tgφ=0,25
tgδ/ tgφ=1
iB=0,3
iD=0,7
iC=0,38
γB=19,62 [kN/m3]
γD=18,64 [kN/m3]
Dmin=1,2 [m]
Kombinacja II
Qr = Vmax = 411,61 [kN]
=B-2eb=3,5-2*0,228=3,044 [m]
QfNB=111,48 [kN]
QfNB< Qr
Warunek nie został spełniony !
Z uwagi na niewystarczającą nośność gruntu decyduję się na wymianę gruntu bezpośrednio pod fundamentem na piasek średni o ID=0,8 o głębokości 1,2 m.
[m2]
c(r) = 0 [MPa]
φ(r)=31,5
ND=21,5
Nc=34
NB=9,5
tgδ=Qtr/Qr
tgδ=107,4/411,61=0,25
tgφ=0,61
tgδ/ tgφ=0,41
iB=0,4
iD=0,6
iC=0,6
γB=19,62 [kN/m3]
γD=18,64 [kN/m3]
Dmin=1,2 [m]
Kombinacja II
Qr = Vmax = 411,61 [kN]
=B-2eb=3,5-2*0,228=3,044 [m]
QfNB=515,5 [kN]
411,61<515,5*0,9=463.95 [kN]
Kombinacja III
Qr=318,84 [kN]
=B-2eb=3,5-2*0,389=2,722 [m]
QfNB=491,489 [kN]
411,61<491,489*0,9=442,34 [kN]
Sprawdzenie stateczności ogólnej ( metoda Felleniusa )
M0<m*MU
M0=ΣSi*R (α>0)
R=6,98 [m]
MU=ΣTi*R+ ΣSi*R (α<0)
m=0,8
Si=Wi*sin(αi)
Wi= γi*bi*hi
Ti=Ni*tg(φi)+ci*li
ci=0 [MPa]
Ni=Wi*cos(αi)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M0=329,07*6,98=2296,90 [kNm]
Mu=416,84*6,98=2909,55 [kNm]
2296,90<2909,55*m=2327,64 [kNm] Warunek spełniony.
Sprawdzenie warunków stanu granicznego używalności ( II stan graniczny )
Osiadania średnie i krawędziowe
Si=Σσjzi*hi/M0
σ0zi=K0i*p1+K0i'*p2
σ1zi=K1i*p1+K1i'*p2
σ2zi=K1i*p1+K2i'*p2
p1=62,28 [kPa]
p2=77,88 [kPa]
Grunt |
γi [kN/m3] |
hi [m] |
zi [m] |
zi/bi [m] |
σjzi [kN/m2] |
0,3σzi [kN/m2] |
Koi [-] |
Koi' [-] |
K1i [-] |
K1i' [-] |
K2i' [-] |
σ0zi [kN/m2] |
σ1zi [kN/m2] |
σ2zi [kN/m2] |
M0 [MPa] |
S0i [mm] |
S1i [mm] |
S2i [mm] |
|
Ps |
18,64 |
0,6 |
0,3 |
0,09 |
11,18 |
3,36 |
1,00 |
0,50 |
0,50 |
0,50 |
0,00 |
101,22 |
70,08 |
31,14 |
150,00 |
0,40 |
0,28 |
0,12 |
|
Ps |
18,64 |
0,7 |
0,65 |
0,19 |
24,23 |
7,27 |
1,00 |
0,50 |
0,50 |
0,50 |
0,00 |
101,22 |
70,08 |
31,14 |
150,00 |
0,47 |
0,33 |
0,15 |
|
Ps |
18,19 |
0,8 |
1,05 |
0,30 |
38,78 |
11,64 |
0,96 |
0,48 |
0,50 |
0,42 |
0,08 |
97,17 |
63,60 |
37,12 |
79,00 |
0,98 |
0,64 |
0,38 |
|
Ps |
10,01 |
0,8 |
1,45 |
0,41 |
46,79 |
14,04 |
0,96 |
0,48 |
0,50 |
0,42 |
0,08 |
97,17 |
63,60 |
37,12 |
79,00 |
0,98 |
0,64 |
0,38 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
1,85 |
0,53 |
55,28 |
16,58 |
0,82 |
0,41 |
0,48 |
0,35 |
0,13 |
83,00 |
57,21 |
40,08 |
130,00 |
0,51 |
0,35 |
0,25 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
2,25 |
0,64 |
63,77 |
19,13 |
0,82 |
0,41 |
0,48 |
0,35 |
0,13 |
83,00 |
57,21 |
40,08 |
130,00 |
0,51 |
0,35 |
0,25 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
2,65 |
0,76 |
72,26 |
21,68 |
0,67 |
0,33 |
0,45 |
0,29 |
0,15 |
67,30 |
50,61 |
39,71 |
130,00 |
0,41 |
0,31 |
0,24 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
3,05 |
0,87 |
80,74 |
24,22 |
0,67 |
0,33 |
0,45 |
0,29 |
0,15 |
67,30 |
50,61 |
39,71 |
130,00 |
0,41 |
0,31 |
0,24 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
3,45 |
0,99 |
89,23 |
26,77 |
0,67 |
0,33 |
0,45 |
0,29 |
0,15 |
67,30 |
50,61 |
39,71 |
130,00 |
0,41 |
0,31 |
0,24 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
3,85 |
1,10 |
97,72 |
29,32 |
0,54 |
0,28 |
0,41 |
0,25 |
0,16 |
55,56 |
45,00 |
38,00 |
130,00 |
0,34 |
0,28 |
0,23 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
4,25 |
1,21 |
106,21 |
31,86 |
0,54 |
0,28 |
0,41 |
0,25 |
0,16 |
55,56 |
45,00 |
38,00 |
130,00 |
0,34 |
0,28 |
0,23 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
4,65 |
1,33 |
114,70 |
34,41 |
0,54 |
0,28 |
0,41 |
0,25 |
0,16 |
55,56 |
45,00 |
38,00 |
130,00 |
0,34 |
0,28 |
0,23 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
5,05 |
1,44 |
123,18 |
36,96 |
0,54 |
0,28 |
0,41 |
0,25 |
0,16 |
55,56 |
45,00 |
38,00 |
130,00 |
0,34 |
0,28 |
0,23 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
5,45 |
1,56 |
131,67 |
39,50 |
0,40 |
0,20 |
0,33 |
0,19 |
0,15 |
40,24 |
35,47 |
32,36 |
130,00 |
0,25 |
0,22 |
0,20 |
|
Ps |
10,61 |
0,8 |
5,85 |
1,67 |
140,16 |
a |
0,40 |
0,20 |
0,33 |
0,19 |
0,15 |
40,24 |
35,47 |
32,36 |
130,00 |
0,25 |
0,22 |
0,20 |
|
|
Σ |
6,97 |
5,08 |
3,58 |
Przechylenie ściany
ϕ< ϕdop
ϕdop=0,006 [rad]
ϕ=(S1-S2)/B
ϕ=(5,08-3,58)/3500=0,00043 [rad]
0,00043<0,006 [rad]
Przemieszczenia poziome
f=f1+f2<fdop
fdop=0,015*H=0,015*5=0,075 [m]
f2= ϕ*H=0,00043*5=0,00215 [m]
f1=(QHn*Γ)/(2l1*E0)
QHn=EI=89,5 [kN]
l1=1
E0=δ*M0
δ=0,83
M0=150 [MPa]
E0=124,5
Γ=(1+ν)*2/π[(1-ν)*ln(1+mΓ)+ mΓ(3-2ν)*arctg mΓ-1]
mΓ=2hw/B
ν=0,25
hw=0,4(B+la) [m]
la=D*tg(45+φ/2) [m]
la=2,3 [m]
hw=2,32 [m]
mΓ=1,325
Γ=0,64
f1=0,0023 [m]
f=0,00445 [m]
Obliczenia dla wariantu II - posadowienie na palach.
Warunki gruntowe
Grunt |
Rz [m] |
ID/IL |
Gπ |
2,5 |
0,25 |
Ps |
3,3 |
0,38 |
T |
4,5 |
0,75 |
Ps |
11,8 |
0,7 |
Określenie wypadkowej obciążeń i mimośrodu działania tej wypadkowej.
Wartości obliczeniowe.
ΣV=ΣVmax=411,61 [kN]
ΣH=EImax=107,4 [kN]
ΣMo= ΣMomax=94,09 [kNm]
W=422,22 [kN]
eb=-0,228 [m]
Wartości charakterystyczne.
ΣV=ΣVk=354,27 [kN]
ΣH=EIk=89,5 [kN]
ΣMo= ΣMok=79,53 [kNm]
W=365,40 [kN]
eb=-0,224 [m]
Przyjęcie układu pali.
Długość pali:
Pale wciskane- 14 m
Pale wyciągane - 16 m
Przyjęta średnica pali - φ=508 mm
Zagłębienie pali w grunt nośny - 3*φ=1524 mm
Kąt nachylenia pali 2 i 3 = 11o (tgα=1/5)
Przyjęcie planu palowania.
Długość sekcji dylatacyjnej L = 10 m.
Wyznaczenie sił w palach (Metoda Cullmana)
tg(α)=EI/ΣV=0,2526
α=14o
S1'=207,32 [kN]
S2'=306,51 [kN]
S3'=156,38 [kN]
Si=(Si'*L)/mi
mi-liczba pali w sekcji dylatacyjnej
S1=414,64 [kN]
S2=613,02 [kN]
S3=312,76 [kN]
Stan graniczny nośności
Qr<m*N
m=0,9
Nośność pala pojedynczego
Nt=Np+Ns-Tm
Np=Sp*q(r)*Ap
Sp=1,4
q(r)=3804,54*0,9=3424,09 [kPa]
Ap=πr2*1,45=0,2939 [m2]
Np=1408,88 [kN]
Ns=ΣSsi+ti(r)*Asi
Poziom interpolacji oporów
Rodzaj gruntu |
hi[m] |
γi [kN/m3]
|
hi *γi [kN/m2] |
Gπ |
1,3 |
19,62 |
25,51 |
Ps |
0,8 |
18,19 |
14,55 |
Ps |
1,2 |
10,01 |
12,01 |
T |
7,3 |
6 |
43,8 |
Σ |
95,87 |
hz=(0,65*95,87)/10,61=5,87 [m]
Rz(hz)=-11,8+5,87=-5,93 [m]
Wartości oporów t i q w poszczególnych warstwach
Gπ
IL |
0 |
0,5 |
0,25 |
t(n)[Kpa] |
50 |
25 |
37,5 |
t(r)=1,1*37,5=41,25
Ps
ID |
0,33 |
0,67 |
0,38 |
t(n)[Kpa] |
47 |
74 |
51 |
t(r)=1,1*51=56,1
T
t(r)=0
Ps
ID |
0,67 |
1 |
0,7 |
t(n)[Kpa] |
74 |
132 |
79 |
t(r)=0,9*79=71,1
ID |
0,67 |
1 |
0,7 |
q(n)[Kpa] |
3600 |
5850 |
3804,54 |
q(r)=0,9*3804,54=3424,09
Głebokości krytyczne
Dla oporów t
ht=5 [m]
Rz(ht )=-5,93-5=-10,93 [m]
Dla oporów q
D =0,508 [m]
hc = 10.0x(D/0.40)0,5 = 11,3 [m]
Rz(hc) =-5,93-11,3=-17,23 [m]
As(1m) = 1.596 m2
Nośność dla pali wciskanych
Ns=Ss*As*h*t'(r)
Ns=1,1*1,596*2,2*79=187,23 [kN]
Tarcie negatywne
Grunt |
hi [m] |
As |
t'(r)i [kPa] |
Ssi |
Tn[kN] |
Gπ |
1,3 |
1,596 |
5,36 |
0,9 |
10 |
Ps |
2 |
1,596 |
23,97 |
1 |
76,5 |
T |
7,3 |
1,596 |
10 |
1 |
116,5 |
Σ |
203 |
N=1408,88-203+187,23=1393,11 [kN]
N>S'1 ,S'2
Nośność dla pali wyciąganych
Grunt |
hi [m] |
As |
t'(r)i [kPa] |
Swi |
Nw[kN] |
Gπ |
1,3 |
1,596 |
5,36 |
0,6 |
10 |
Ps |
2 |
1,596 |
23,97 |
0,6 |
76,5 |
T |
7,3 |
1,596 |
0 |
0,6 |
0 |
Ps |
4,2 |
1,596 |
71,1 |
0,6 |
285,95 |
Σ |
372,45 |
Nw=<S'3
Nośność pala w grupie.
Pale wciskane
Qr<m*Ntg
m=0,9
Ntg=Np+m1*Ns-Tn
r=2 [m]
R=D/2+Σhi*tgαi
α=7o
tgα=0,123
R=0,508/2 + 2,2*0,123=0,525 [m]
r/R=3,81
m1=1
Ntg=1393,11 [kN]
Qr<Ntg*0,9=1253,8
Pale wyciągane
Qr<m*Ns
m=0,9
R=D/2*0,1*h
R=0,508/2*0,1*4,2=0,107 [m]
r/R=18,7
m1=1
Ngw=1*Ns=372,45[ kN]
Qr<Ngw*0,9=335,205
Stan graniczny użytkowalności.
Osiadania pala pojedynczego
S=S1+S2
S1=[(Qn*h1)/(Et*At)]*MR
Qn=613,02+203=816,02 [kN]
h1=10,6 [m]
Et=30000 [MPa]
At=(π*D2/4)=0,203
h1/D=20
KA=(Et/Eo)*RA
RA=1
Eo=Ssi *Eoi
Ssi=constans=1
Eo=110 [MPa]
KA=272,73
MR=0,9
S1=(816,02*10,6)/(30*106*0,203)*0,9=0,00128 [m]
S2=(Qn+Tn)/(hz*Eo)*Iw
Qn+Tn=816,02 [kN]
hz=2,2 [m]
Eo=110 [MPa]
Iw=IoK*Rn
hz/D=4,33
IoK=2,2
Rn=1
S2=[816,02/(2,2*110000)]*2,2=0,0074 [m]
S=0,00128+0,0074=0,00868 [m]